Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τα μοναδικά semi magnum σκοπευτικά φυσίγγια που ξέρω! Και να φανταστείς τα έριχνε μία κοπέλα στο skeet που της τα είχε κάνει χορηγία η ΠΥΡΚΑΛ!!! Μάταια προσπαθούσα να της εξηγήσω ότι δεν είναι δυνατόν ένα 24άρι φυσίγγι να κάνει το όπλο να σου φεύγει από τα χέρια.
Leo,θυμάμαι μια παλιά αθλήτρια γερακοφερουσα και ένα σκηταδορο με το σήμα του Ολυμπιακού που εριχναν τέτοια φυσιγγια.Πάντως είχαν αντοχή, δεν έδειχναν τον πόνο!
Αυτούς εννοείς;
 
Καλα πως τους ξεφυγαν οι πιεσεις τοσο πολυ? Την εταιρεια την θεωρουσα παντα πολυ αξιολογη ως προς τον ποιοτικο της ελεγχο.
Δεν νομίζω ότι τους είχαν ξεφύγει οι πιέσεις. Έτσι ήθελαν να το βγάζουν, μπορεί σε κάποιους τραπαδόρους να άρεσε. Αν ρίχνεις και με κάνα όπλο 5 κιλά με 81 ποντους κάννη, να μην το καταλαβαίνεις τόσο πολύ.
Από την άλλη επειδή αναφέρθηκε, το skeet ήταν πολύ ωραίο φυσιγγάκι.
 
Τα skeet για να πω την αληθεια μου ηταν αρκετα πιο ελαφρια απο τα trap και αν κ δυνατα για 24αρια, ηταν ωραια φυσιγγια...
Τα Trap με καθε πατημα της σκανδαλης με τη Μ2 εχανα τη μπαλα... Κ καποιο αλλοι Trapαδοροι που ειχα ρωτησει τοτε παντως τα θεωρουσαν υπερβολικα δυνατα...
 
Οι τραπαδοροι γενικα φοβούνται μήπως το δισκάκι φύγει μακριά και γιαυτό θέλουν πιο υψηλές ταχύτητες από τα σκητ. Φαίνεται ότι στο φυσιγγι του τραπ ή αυξησαν την μπαρουτι ή πιεσαν στο κλείσιμο.
Στο σκητ είναι περισσότερο θέμα στησιματος και συγχρονισμού.
 
Leo,θυμάμαι μια παλιά αθλήτρια γερακοφερουσα και ένα σκηταδορο με το σήμα του Ολυμπιακού που εριχναν τέτοια φυσιγγια.Πάντως είχαν αντοχή, δεν έδειχναν τον πόνο!
Αυτούς εννοείς;
Να λοιπον η αθλητρια του σκητ που εριχνε τα ΠΥΡΚΑΛ και δε μασαγε.Ακους Γιωργο;

image hosting site

Και μια ερωτηση κρισεως: τι τουφεκανε οι τεσσερις Νταλτον και ποιος ειναι ο αρχηγος τους δεξια ακρη;

pc screenshot
και μια φωτο απο το μπαραζ του αγωνα:

upload gif from url
 
Last edited:
Να λοιπον η αθλητρια του σκητ που εριχνε τα ΠΥΡΚΑΛ και δε μασαγε.Ακους Γιωργο;

.very shoked. ... τώρα λοιπόν καταλαβαίνετε για τι φυσίγγια επρόκειτο ... .very funny.
 
Απάντηση στις ερωτήσεις δε βλέπω!!!
Φίλε η συγκεκριμένη τα δισκάκια τα έτρωγε σα στραγαλια!!!
 
Φίλε η συγκεκριμένη τα δισκάκια τα έτρωγε σα στραγαλια!!!
Δεν το αμφισβητώ, είναι και ωραιότατη κυρία, μια φορά στο σπίτι της θα φοβόμουν να πάω... .sarcastic.
Τώρα τι να τουφεκάνε όλοι μαζί; Μήπως περιμένουν να επωφεληθούν την αστοχία κάποιου;
 
Μετα το μπαράζ και την άναδειξη του νικητή του αγώνα σκητ στην Πάρνηθα, πριν δέκα χρόνια ακριβώς, ο αρχηγος των Νταλτον και διαιτητής του αγώνα πήρε το καπελλο του νικητή, το πέταξε στον αέρα και το κάνανε σουρωτηρι όλοι μαζί.
Αρχηγός και διαιτητής ποιος άλλος από το Leo.!!!!!
Ελπίζω να τα θυμάται γιατί ήταν ωραίες εποχές και εξαιρετικό το κλίμα στην ΠΑΡΝΗΘΑ.
 
Ε ομολογουμενως, της ταιριαζουν τα Πυρκαλ...
Τι τουφεκανε? Τα κομματακια απο τον δισκο?
Αρι ο δεύτερος από δεξιά δεν τουφεκισε το καπέλο αλλά ένα δισκάκι που έφυγε κατά λάθος από μια μηχανή. Ήταν λοιπόν άδειο το όπλο του και δεν πρόλαβε να ξαναγεμισει για το καπέλο.
 
Μετα το μπαράζ και την άναδειξη του νικητή του αγώνα σκητ στην Πάρνηθα, πριν δέκα χρόνια ακριβώς, ο αρχηγος των Νταλτον και διαιτητής του αγώνα πήρε το καπελλο του νικητή, το πέταξε στον αέρα και το κάνανε σουρωτηρι όλοι μαζί.
Αρχηγός και διαιτητής ποιος άλλος από το Leo.!!!!!
Ελπίζω να τα θυμάται γιατί ήταν ωραίες εποχές και εξαιρετικό το κλίμα στην ΠΑΡΝΗΘΑ.

Πολλή κούραση από τις διαιτησίες αλλά και ωραίες αναμνήσεις! Σε ευχαριστώ για το flashback!
 
Παλικαρια ποιος εχει φετος Rm στην Αθηνα? Εχει ο Μητσακος? Αντε γιατι ειπαμε, επαρχια-επαρχια αλλα 6 ευρω τα 24 γρ και 7 τα 28 γρ ειναι κ λιγο εκμεταλευση... .xm.
 
Παλικαρια ποιος εχει φετος Rm στην Αθηνα? Εχει ο Μητσακος? Αντε γιατι ειπαμε, επαρχια-επαρχια αλλα 6 ευρω τα 24 γρ και 7 τα 28 γρ ειναι κ λιγο εκμεταλευση... .xm.
Ο Κυριάκος ο Δουβής στο Λαύριο, πες μου τι θες να σου κατεβάσω όταν έρθω.
 
Βικτωρα αμα αρχισω να γεμιζω κ σκοπευτικα χαιρετισματα... .goodboy.
Γιωρικα ευχαριστω, οταν ειναι να κατεβεις θα μιλησουμε, το ιδιο κ αν πας να παρεις για σενα τιποτα... Μην πας μονο για μενα, δεν αξιζει την ταλαιπωρια, μπορω να τα παραγγειλω κ να ερθουν με μια φορτωτικη...
 
Επειδή την Κυριακή έχω να παίξω κάτι ντουμπλέδες στα ίσια και όχι ανάποδα, πήρα μερικά κουτάκια skeet Lambro που δεν τα έχω ξαναρίξει.
Επειδή ωστόσο κάτι παιδάκια "κεντροτουφεκάω" παίζουν skeet με φυσίγγια sporting και επειδή με προκάλεσαν ότι έχω πλαιονέκτημα με τα skeet λόγω νούμερο σκαγιού, θα ήθελα να κάνω μια πολύ σοβαρή ερώτηση....sarcastic.

Πόιο φυσίγγι έχει περισσότερα σκάγια; Ένα sporting με ν.8,5 ή ένα skeet? .xm.
 
Ένα φυσίγγι sporting 28gr ν.8,5 έχει 453 σκάγια, ενώ ένα skeet 24gr ν.9,5 516 σκάγια... Αυτά τα αποτελέσματα μου έδωσε (με ειδ. βάρος κράματος 11,10) ένα αρχείο xcel που έχω για υπολογισμό αριθμού σκαγίων.
Τα ίδια αποτελέσματα πήρα και από έναν πίνακα που έχω από ιταλικό site που αναφέρει τον αριθμό σκαγίων ανά γραμμάριο...
Μάλλον ο Μάριος έχει δίκιο....sarcastic.
 
Μην τσιμπας, τα ίδια περίπου σκαγια περιέχουν, αν το σπορτινγκ είναι 8,5.
Το πλεονέκτημα το έχει αυτός με το χοντροτερο σκαι, γιατί και με λιγότερα σκαγια μπορεί να πάρει το δίσκο.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top