Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
επισης ποτε δεν θεωρησα αυτα που ειπε ο ταδε βλητικος 100% στανταρ και να μην ψαξω πιο περα τι γινεται.
Πολύ σωστός. Και να προσθέσω ότι πολλές φορές επικαλούμαστε γνώση ανθρώπων που τα είπαν ή έγραψαν πριν τον β παγκόσμιο πόλεμο. Από τότε η τεχνολογία έχει κάνει άλματα και πολλές θεωρίες έχουν ανατραπεί. Παραδείγματα αρκετά και στην βλητική.
 
Αυτά που αναφέρω πιο πάνω δεν είναι αυθαίρετα λόγια ούτε δικά μου, ούτε κανενός βλητικού - "αυθεντία"...!!!

Είναι, απλούστατα, τα αποτελέσματα βλητικών πειραμάτων από ειδικούς\ειδήμονες (οι οποίοι δεν "κολλάνε μπρίκια", και έχουν ξοδέψει πολύ κόπο και φαιά ουσία στη βλητική του λειόκαννου), όπου έχουν ριχθεί χιλιάααααδες βολές, και αποτελούν βλητικά αξιώματα, τα οποία συνεχίζουν ακράδαντα να ισχύουν ακόμη και στις μέρες μας, διότι απλούστατα δεν έχουν ανατραπεί ούτε στο ελάχιστο από τους τωρινούς/σύγχρονους ερευνητές της βλητικής του λειόκαννου...! Απεναντίας, έχουν επιβεβαιωθεί για υπερπολλοστή φορά κιόλας, διότι διέπονται από την Φυσική και τους φυσικούς νόμους...!

Τώρα, από εκεί και πέρα είναι δικαίωμα του καθενός να λέει και να πιστεύει ό,τι (αρλούμπα) θέλει, αλλά ας μην νομίζει ότι "ανακάλυψε και τον τροχό" κιόλας...! Με το ίδιο σκεπτικό, δικαιούται κάποιος ακόμη και σήμερα, να πιστεύει και να το κηρύττει κιόλας ως θέσφατο, ότι η γη είναι επίπεδη...!!! Είναι όμως όντως έτσι...;;; Μην τρελαθούμε κιόλας από το πείσμα μας (γινόμενοι εντελώς αναίτια & πεισματικά ανεπίδεκτοι μαθήσεως)...!!!

Προς το παρόν πάντως, όντως, δεν έχει βρεθεί ένας βλητικός που να αναιρέσει (φυσικά κατόπιν εμπεριστατωμένων δοκιμών και πειραμάτων) τον ακόλουθο βλητικό κανόνα/βλητικό αξίωμα:

http://oplognosia.com/?p=6533

Μελετήστε αυτό το άρθρο προσεκτικά και αφήστε το "κυνήγι (ανύπαρκτων) μαγισσών" στη σφαίρα της φαντασίας...!!!

Και ας το "χωνέψουμε" επιτέλους, μια και καλή:

Ο ΝΟΜΟΣ ΤΟΥ GAUSS ΚΥΒΕΡΝΑ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΣΚΟΠΕΥΣΗ ΜΑΣ!!!​

(Και τελειώνω εδώ εγώ, δεν ξαναγράφω τίποτα επί του συγκεκριμένου ζητήματος. Τα έχω καταθέσει όλα...)
 
Last edited:
Το έχω ξαναγράψει.
Δεν ασχολούμαι με το μήκος ατράκτου.
Ελάχιστα σημαντικό στις περισσότερες περιπτώσεις.
Το μήκος της ατράκτου μεγαλώνει για πολύ συγκεκριμένους λόγους και η κάνη δεν είναι ένας από αυτούς.
 
Όλα παίζουν ρόλο αλλά το βασικό ότι στο 1/3 της ντουφέκιας συμπεριλαμβάνεται το 60 με 70% των σκαγιων ίσχυε για τα εκείνα δεδομένα υπάρχουν τσοκ σήμερα που αυτό δεν υφίσταται έτσι ισχυρίζονται οι κατασκευαστές τους πχ μουλερ μπρειν και μια ακόμη αμερικανική εταιρία η οποία όπως και τα μουλερ δεν αποστέλλουν τσοκ στην Ευρώπη. Βέβαια δεν έχω κανένα για να ρίξω να βγάλω συμπέρασμα αλλά γράφουμε ότι ακούμε γιατί πουθενά δεν ειμασταν μπροστά στις δοκιμές.Γιαυτο τον λόγο δεν πρέπει να είμαστε και τυφλά πιστοί πιστεύω .
 
Όλα παίζουν ρόλο αλλά το βασικό ότι στο 1/3 της ντουφέκιας συμπεριλαμβάνεται το 60 με 70% των σκαγιων ίσχυε για τα εκείνα δεδομένα υπάρχουν τσοκ σήμερα που αυτό δεν υφίσταται έτσι ισχυρίζονται οι κατασκευαστές τους πχ μουλερ μπρειν και μια ακόμη αμερικανική εταιρία η οποία όπως και τα μουλερ δεν αποστέλλουν τσοκ στην Ευρώπη. Βέβαια δεν έχω κανένα για να ρίξω να βγάλω συμπέρασμα αλλά γράφουμε ότι ακούμε γιατί πουθενά δεν ειμασταν μπροστά στις δοκιμές.Γιαυτο τον λόγο δεν πρέπει να είμαστε και τυφλά πιστοί πιστεύω .
Briley Helix, Muller, Brain σπανε τον νόμο του Gauss
 
Για τον Νικόλαο αυτά που αναγράφει το κουτί
E ναι λοιπόν, το ομολογώ: μ' αρέθει πολύ το συγκεκριμένο φουσεκάκι και φχαρίστως θα έπαιρνα μερικά κουτάκια για τις κυριαρινούλες μου...!
Πείτε γρήγορα τιμούλα και από πού...
 
E ναι λοιπόν, το ομολογώ: μ' αρέθει πολύ το συγκεκριμένο φουσεκάκι και φχαρίστως θα έπαιρνα μερικά κουτάκια για τις κυριαρινούλες μου...!
Πείτε γρήγορα τιμούλα και από πού...
Νικόλαε εγώ το βρήκα στα Χανιά αλλά τσούζει πολύ.ενα κουτάκι μια φορά το χρόνο για περιστέρια καλό είναι.8,50 το μαλι
 
Νικόλαε εγώ το βρήκα στα Χανιά αλλά τσούζει πολύ.ενα κουτάκι μια φορά το χρόνο για περιστέρια καλό είναι.8,50 το μαλι
Eυρυπίδη τι λέει αυτή η φυσιγγομάρκα, η Clever...; Ιταλική είναι; Γεμίζονται όντως Ιταλία ή μήπως σε κάποια τρίτη χώρα...; Παίζει αρκετά αυτή η μάρκα, αλλά εγώ δεν τη γνωρίζω αρκετά...
 
Eυρυπίδη τι λέει αυτή η φυσιγγομάρκα, η Clever...; Ιταλική είναι; Γεμίζονται όντως Ιταλία ή μήπως σε κάποια τρίτη χώρα...; Παίζει αρκετά αυτή η μάρκα, αλλά εγώ δεν τη γνωρίζω αρκετά...
Ιταλία είναι νικόλαε.βερονα συγκεκριμένα κι αυτά δεν είναι μαϊμού.υπαρχουν και μερικά που φημολογείται ότι είναι Τουρκία μεριά αλλά όχι αυτά.οτι έχω ρίξει απ' αυτά είναι φωτιά.πηρα τη προηγούμενη φορά τα μάλλινα 28αρια που βγάζει σε 7,5 νούμερο στα περιστέρια και πάθανε ηλεκτροσοκ
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top