Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Είναι από τα πιο σφιχτά 28αρια τουλάχιστον στα δικά μου όπλα κ πολύ γρήγορα... Έχει πετύχει τη χρυσή τομή...
Για αυτό και εγώ του έχω βάλει παραγγελία μόνο τέτοια και την περιμένω.. Απλά μου είπε ότι θα αργήσουν κάνα 10ημερο γτ ήθελα 8.5 νούμερο. Τα είχα πάρει και προπέρσι και ήταν και στο κυνήγι καλά. Άρη στο σκοπευτήριο με 3 ή 4 αστρα τα έριχνες?
 
ηθελα και γω να γραψω κατι, αλλα με καλυψες.
Το χαρτονι ειναι απο κουτι 2μετρων μονωτικων σωληνων, αρα εχει υψος 2μ. Τεραστιο, γι αυτο φαινεται πυκνη η συγκεντρωση. Το πλατος περιπου 1,20. Δεν εχει καποια πατεντα το φυσιγγι. Ισως η ταχυτητα του ειναι λιγο μικρη, και βοηθησε στην συγκεντρωση, αφου 1 σκαγι δεν καταφερε να βγει απο πισω απ το χαρτονι. Ιδιογομωση με καλυκα cheddite 12/70/12 cx2000 1,40gr μπαρουτι AS24, συγκεντρωτηρας gualandi SG25, 28γρ σκαγια Νο8 και κλασσικο 6στερο κλεισιμο. Σε αυτη την αποσταση καθομαι μ3 χειμωνιατικα ρουχα, να φαω αυτη την τουφεκια, καλυπτοντας φυσικα το πανω και το κατω κεφαλι
 
Για αυτό και εγώ του έχω βάλει παραγγελία μόνο τέτοια και την περιμένω.. Απλά μου είπε ότι θα αργήσουν κάνα 10ημερο γτ ήθελα 8.5 νούμερο. Τα είχα πάρει και προπέρσι και ήταν και στο κυνήγι καλά. Άρη στο σκοπευτήριο με 3 ή 4 αστρα τα έριχνες?
Με 4 άστρα κ Ρουμελιώτη έχεις το 80% των κλασσικών πιάτων του Σπόρτινγκ άνετα... Από εκεί κ πέρα είναι κ αν δε ενδιαφέρει το θέαμα κ θές εξαφάνισματα...
 
Το χαρτονι ειναι απο κουτι 2μετρων μονωτικων σωληνων, αρα εχει υψος 2μ. Τεραστιο, γι αυτο φαινεται πυκνη η συγκεντρωση. Το πλατος περιπου 1,20. Δεν εχει καποια πατεντα το φυσιγγι. Ισως η ταχυτητα του ειναι λιγο μικρη, και βοηθησε στην συγκεντρωση, αφου 1 σκαγι δεν καταφερε να βγει απο πισω απ το χαρτονι. Ιδιογομωση με καλυκα cheddite 12/70/12 cx2000 1,40gr μπαρουτι AS24, συγκεντρωτηρας gualandi SG25, 28γρ σκαγια Νο8 και κλασσικο 6στερο κλεισιμο. Σε αυτη την αποσταση καθομαι μ3 χειμωνιατικα ρουχα, να φαω αυτη την τουφεκια, καλυπτοντας φυσικα το πανω και το κατω κεφαλι
Για να δείτε τον κύκλο (το ποσοστό το έβγαλα γιατί ήταν λίγα τα σκάγια) :)

1631861800196.jpeg
 
Το χαρτονι ειναι απο κουτι 2μετρων μονωτικων σωληνων, αρα εχει υψος 2μ. Τεραστιο, γι αυτο φαινεται πυκνη η συγκεντρωση. Το πλατος περιπου 1,20. Δεν εχει καποια πατεντα το φυσιγγι. Ισως η ταχυτητα του ειναι λιγο μικρη, και βοηθησε στην συγκεντρωση, αφου 1 σκαγι δεν καταφερε να βγει απο πισω απ το χαρτονι. Ιδιογομωση με καλυκα cheddite 12/70/12 cx2000 1,40gr μπαρουτι AS24, συγκεντρωτηρας gualandi SG25, 28γρ σκαγια Νο8 και κλασσικο 6στερο κλεισιμο. Σε αυτη την αποσταση καθομαι μ3 χειμωνιατικα ρουχα, να φαω αυτη την τουφεκια, καλυπτοντας φυσικα το πανω και το κατω κεφαλι
.sarcastic. .sarcastic. .sarcastic.

Πριν καποια χρονια καθοταν ο ξαδερφος εβ απο το μαντρι και εριχνε με το αεροβολο
Σε καποια φαση βγαινει ο παππους και τον λεει

Κατω να ριχνεις οχι πανωωωω
Καγγελο ο ξαδερφος

Τι λες ρε παππου τον ρωτα;;;


Ξερω γω του λεει τι λεω!!!

Το κατω κεφαλι δεν δουλευει , αν την φαει δεν εχει προβλημα
Το πανω δουλευει μια χαρα .sarcastic. .sarcastic. .sarcastic.
 
Έλα Μήτσο, για πες, καλά;;; Πόσο τα έχει;;; Γιατί εγώ τα είδα και δεν την ρώτησα ούτε τιμή ο μαλακας
Θα θεωρηθεί διαφήμιση φίλε ότι γράψω, απλά θα πω ότι έχω ρίξει παρα πολλα , για τα υπόλοιπα απευθυνσου στο μαγαζί
 
Θα θεωρηθεί διαφήμιση φίλε ότι γράψω, απλά θα πω ότι έχω ρίξει παρα πολλα , για τα υπόλοιπα απευθυνσου στο μαγαζί
Εγώ τα έγραφα πριν,δεν έκανα διαφήμιση, αλλά δεν με νοιάζει και τι θα πουν,θα πάρω από περιέργεια την κυρία Θεοδώρα να μάθω
 
Παίδες, επιβάλλεται να λάβετε σοβαρότατα υπ' όψιν το γεγονός, πως τα σκάγια ενόσω ταξιδεύουν προς τον στόχο, σχηματίζουν μία τρισδιάστατη, μακρόστενη ροζέτα μήκους μερικών μέτρων (σαν ένα επίμηκες σύννεφο), αποτελούμενη από μπροστινά σκάγια, μεσαία σκάγια και τελευταία σκάγια...

Αναμεταξύ των σκαγιών υπάρχουν και κενά, διαμέσου των οποίων ενδέχεται να περάσει ο κινούμενος στόχος αλώβητος...

Αυτό πρακτικά σημαίνει πως δεν χτυπούν τον στόχο όλα μαζί ταυτοχρόνως τα σκάγια της τουφεκιάς μας, όπως πλασματικά μας το δίνει η δισδιάστατη εικόνα του διάτρητου χαρτονιού...!

Απλούστατο, φυσικότατο και λογικότατο φαινόμενο, αλλά πολλοί αγνοούν τα απλά και προσπαθούν μάταια να "τετραγωνίσουν τον κύκλο"...!

Ο νοών νοείτω...!
 
Αυτο ειναι γνωστο Νικολαε, τι εννοεις με το τελευταιο που γραφεις?...
Άλεξ, απλούστατα, εννοώ ότι εάν βάζουμε το μυαλό μας να δουλέψει με ηρεμία και λογική, τότε απλοποιούμε αρκετά τα πράγματα και τα κατανοούμε καλύτερα και εις βάθος...

Γιατί καμιά φορά "θολώνουμε" τη σκέψη μας με δευτερεύουσες και περιττές παραμέτρους & λεπτομέρειες και αγνοούμε την ουσία του πράγματος που είναι και το πρωτεύον... Με άλλα λόγια: "ασχολούμαστε με το μεμονωμένο δέντρο και αγνοούμε το δάσος ολόκληρο..."

Τίποτα άλλο πέραν τούτου και δίχως καμία παρεξήγηση παρακαλώ πολύ...
 
Παίδες, επιβάλλεται να λάβετε σοβαρότατα υπ' όψιν το γεγονός, πως τα σκάγια ενόσω ταξιδεύουν προς τον στόχο, σχηματίζουν μία τρισδιάστατη, μακρόστενη ροζέτα μήκους μερικών μέτρων (σαν ένα επίμηκες σύννεφο), αποτελούμενη από μπροστινά σκάγια, μεσαία σκάγια και τελευταία σκάγια...

Αναμεταξύ των σκαγιών υπάρχουν και κενά, διαμέσου των οποίων ενδέχεται να περάσει ο κινούμενος στόχος αλώβητος...

Αυτό πρακτικά σημαίνει πως δεν χτυπούν τον στόχο όλα μαζί ταυτοχρόνως τα σκάγια της τουφεκιάς μας, όπως πλασματικά μας το δίνει η δισδιάστατη εικόνα του διάτρητου χαρτονιού...!

Απλούστατο, φυσικότατο και λογικότατο φαινόμενο, αλλά πολλοί αγνοούν τα απλά και προσπαθούν μάταια να "τετραγωνίσουν τον κύκλο"...!

Ο νοών νοείτω...!
Ποτε να μην λες ποτε , σε ισιες εξερχομενες, σε ισιες εισερχομενες, σε βασιλικές σε σχετικά μικρή απόσταση, ακόμα κ σε λοξες με μικρή γωνία, ακόμα κ σε ακίνητα πουλια , δεν υπάρχει η δεν παιζει κανένα ρόλο το μήκος της ατράκτου, επίσης ακόμα κ σε τραβερσες σε 90 μοίρες γωνία είναι τόσο γρήγορη η τουφεκια που απειροελαχιστα επηρεάζει το οποίο μήκος της ατράκτου το αποτέλεσμα, ποτε να μην ξεχναμε, ο πινακας δεν λέει ψεμματα
 
http://oplognosia.com/?p=6543

Ο Jones, καθώς και οι Lowry και Journee, μας έλυσαν το πρόβλημα της “καλής τουφεκιάς”. Εν συντομία δεν υπάρχει “καλή” τουφεκιά. Τα σκάγια κατανέμονται στον πίνακα με τον ίδιο τρόπο σε κάθε απόσταση, με κάθε μορφή τσοκ, ήτοι το 60 περίπου τοις εκατό των σκαγίων συγκεντρώνεται στο κεντρικό 1/3 του συνολικού ανοίγματος. Ναι, το συνολικό άνοιγμα διαφέρει ανάλογα με το τσοκ και την απόσταση, αλλά ο κανόνας κατανομής παραμένει, 60% στο κεντρικό 1/3. Και αυτό γίνεται και στις τετράγωνες γομώσεις!

Με αυτό το στοιχείο υπόψη, η καλή τουφεκιά είναι αυτή που δεν έχει ίχνη συσσωματώσεων ή συγκολλήσεων σκαγίων (ουρίτσες, περιδέραια κλπ), και αρκετή ταχύτητα για να έχουν τα σκάγια αρκετή κινητική ενέργεια. Αρκετή δεν σημαίνει μεγάλη ή υπερβολική ταχύτητα.

Πάμε τώρα στην άτρακτο. Η πιο μακρυά άτρακτος που έχω διαβάσει είχε μήκος 14 πόδια, δηλαδή χοντρικά 4,30 μέτρα.

Ας υποθέσουμε ότι μια φάσσα με ταχύτητα πτήσης 80 χιλιομέτρων ανά ώρα βρίσκεται στην αρχή αυτής της μακρύτατης ατράκτου. Η άτρακτος τρέχει με 350 μέτρα ανά δευτερόλεπτο, θα περάσει όλη από ένα σημείο σε ένα εκατοστό του δευτερολέπτου. Σε αυτό το χρόνο, 1/100″ η φάσσα θα έχει διανύσει 22 εκατοστά. Μάλλον δεν θα ξεφύγει αλώβητη!

Αξίζει να τονιστεί ξανά ότι η σκοπευτική επάρκεια είναι άπειρα πιο σημαντική από όποιες βλητικές δοξασίες.
 
Ποτε να μην λες ποτε , σε ισιες εξερχομενες, σε ισιες εισερχομενες, σε βασιλικές σε σχετικά μικρή απόσταση, ακόμα κ σε λοξες με μικρή γωνία, ακόμα κ σε ακίνητα πουλια , δεν υπάρχει η δεν παιζει κανένα ρόλο το μήκος της ατράκτου, επίσης ακόμα κ σε τραβερσες σε 90 μοίρες γωνία είναι τόσο γρήγορη η τουφεκια που απειροελαχιστα επηρεάζει το οποίο μήκος της ατράκτου το αποτέλεσμα, ποτε να μην ξεχναμε, ο πινακας δεν λέει ψεμματα
Καμία αντίρρηση έτσι όπως το θέτεις, αλλά αυτά που αναφέρεις δεν αναιρούν αυτά που ανέφερα εγώ... Είναι μία πραγματικότητα, πώς να το κάνουμε...;

Σε προτρέπω να διαβάσεις προσεκτικά και το αμέσως προηγούμενο ποστάρισμά μου...
 
Άλεξ, απλούστατα, εννοώ ότι εάν βάζουμε το μυαλό μας να δουλέψει με ηρεμία και λογική, τότε απλοποιούμε αρκετά τα πράγματα και τα κατανοούμε καλύτερα και εις βάθος...

Γιατί καμιά φορά "θολώνουμε" τη σκέψη μας με δευτερεύουσες και περιττές παραμέτρους & λεπτομέρειες και αγνοούμε την ουσία του πράγματος που είναι και το πρωτεύον... Με άλλα λόγια: "ασχολούμαστε με το μεμονωμένο δέντρο και αγνοούμε το δάσος ολόκληρο..."

Τίποτα άλλο πέραν τούτου και δίχως καμία παρεξήγηση παρακαλώ πολύ...
Δεν περιμενω να συμφωνησουμε ουτε και θα παρεξηγηθω, ο καθενας μας εχει τις αποψεις του και τα βιωματα του, οι εμπειριες μου στο κυνηγι μου εχουν δειξει οτι ολα παιζουν ρολο και ειδικα το μηκος της ατρακτου που λες πιο κατω.

Εδω μιλαμε βεβαια για σκοπευτικα φυσιγγια και αποστασεις που σπανε τα πιατα και δεν θα ξεκινησω κουβεντα για μακρινες τουφεκιες και αποστασεις, οπως επισης ποτε δεν θεωρησα αυτα που ειπε ο ταδε βλητικος 100% στανταρ και να μην ψαξω πιο περα τι γινεται.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top