Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Η πιο extreme δοκιμή που έχω κάνει, είναι η παραπάνω στα 65μ με φυσίγγι ιδιογόμωσης AS 1,40gr x 28gr No8, εαν θυμάμαι καλά, αφού έχω και μια άλλη με το ίδιο φυσίγγι στα 35μ.. Και στις 2 βολές έριξα με την αριστερή κάννη του Baikal 43, με εναλασσόμενο τσοκάκι modified (***). Στην πάνω φώτο (65μ), έχω κυκλώσει με μαρκαδόρο, στα αριστερά 1 απλό μολύβδινο σκάγι, που δεν κατάφερε να βγεί από την άλλη!!! Τα χαρτόνια έχουν ύψος 2μ, και στα 65μ λογικά θα είχαν και αρκετή πτώση, σκοπεύοντας το κέντρο.
 

Attachments

  • βολη 35m 1.JPG
    βολη 35m 1.JPG
    592,5 KB · Προβολές: 53
Ρε σεις τωρα σοβαρα πιστεύετε οτι δεν εριξε καμια 50αρια τουφεκιες πρωτα για να βρει που θα το σπασει? Προφανως μιλαμε για αριστους σκοπευτες που ουτε στα ονειρα μου δε θα τους φτασω οκ, αλλα μην λεμε και ιστορίες για αγριους!
Αλλα οτι τέτοια τουφεκια δε βγαινει κουτουρου με την πρώτη δε το συζηταω
Το θέμα της κουβέντας δεν είναι αν χρειάζεται 50 ή 100 τουφεκιές προπόνησης για να δεις που σπάει.
Προφανώς και χρειάζεσαι όχι 100 αλλά 1000.
Το θέμα μας όμως είναι , ΑΝ κάνεις τις 1000 τουφεκιές προπόνησης , ΑΝ είσαι τούφεκος με πολλά κιλά τέτοια , ΑΝ το όπλο σου είναι κορυφή ,
και ρίξεις 10 φορές στα 85 μέτρα θα το σπάσεις τουλάχιστον τις 7 ή 8 ?
Ώστε να πούμε ότι ναι , σπάει όχι από τύχη αλλά από ικανότητα.

Και θα σας μεταφέρω πραγματικό γεγονός που ίσως δείχνει κάτι , ίσως.
Ασπρόπυργος πριν μερικές ημέρες . Προπονησούλα και είμαστε 5 άτομα εκ των οποίων οι δύο , μέσα στους 10 καλύτερους της χώρας στο κομπακ. Εμείς οι άλλοι 3 για παρέα ......... .yel. .yel.
Έχει ένα σχετικά μακρούτσικο πιάτο που ανεβαίνει και μετά κάνει loop και σκάει αρκετά μακρυά.
Δεν κατάλαβα πως ήρθε η κουβέντα και λένε να ρίξουμε όλοι από 5 τουφεκιές , όχι εκεί που το σπάγαμε αλλά στο πέσιμο.
Αποτέλεσμα 25 τουφεκιές έσπασε 2 φορές και όχι από τους καλούς .
Αφού λοιπόν φάγαμε την ήττα , βγάζει ένας το αποστασιόμετρο και μετράμε.
Απόσταση 47 μέτρα. Θες να ήταν 50 , οκ δεν θα μαλώσουμε για αυτό τώρα.
Αυτό λοιπόν το πραγματικό γεγονός για εμένα έχει πολύ μεγαλύτερη βαρύτητα από οποιοδήποτε στημένο βιντεάκι.
Και επειδή και λόγω ηλικίας έχω δει πάρα πολλά , έχω γίνει λιγάκι άπιστος Θωμάς και για να πιστέψω κάτι θέλω να βάλω το δάχτυλο "επί τον τύπο των ήλων " , αλλιώς δεν πιστεύω τίποτα από ότι βλέπω στο internet , από ότι ακούω ή ότι άκουσε ο φίλος του φίλου μου .

λέω εγώ τώρα .............;) ;)
 
Καλημέρα Μπενετο. Μπορείς να μας πεις τις διαστάσεις του χαρτονιου? Από μια πρόχειρη μέτρηση έχεις βάλει 167 σκάγια. Έχει κάποια πατέντα το φυσίγγιο? Τα μέτρα είναι μετρημένα με κορδέλα? Τα σκάγια αυτά εγώ δεν ξέρω αν τα βάζω ούτε στα 50 μετρα για αυτό σε ρωτάω. Για 65 μέτρα με mod (***) μου φαίνονται υπερβολικά για ένα κοινό φυσιγγιο
 
Το θέμα της κουβέντας δεν είναι αν χρειάζεται 50 ή 100 τουφεκιές προπόνησης για να δεις που σπάει.
Προφανώς και χρειάζεσαι όχι 100 αλλά 1000.
Το θέμα μας όμως είναι , ΑΝ κάνεις τις 1000 τουφεκιές προπόνησης , ΑΝ είσαι τούφεκος με πολλά κιλά τέτοια , ΑΝ το όπλο σου είναι κορυφή ,
και ρίξεις 10 φορές στα 85 μέτρα θα το σπάσεις τουλάχιστον τις 7 ή 8 ?
Ώστε να πούμε ότι ναι , σπάει όχι από τύχη αλλά από ικανότητα.

Και θα σας μεταφέρω πραγματικό γεγονός που ίσως δείχνει κάτι , ίσως.
Ασπρόπυργος πριν μερικές ημέρες . Προπονησούλα και είμαστε 5 άτομα εκ των οποίων οι δύο , μέσα στους 10 καλύτερους της χώρας στο κομπακ. Εμείς οι άλλοι 3 για παρέα ......... .yel. .yel.
Έχει ένα σχετικά μακρούτσικο πιάτο που ανεβαίνει και μετά κάνει loop και σκάει αρκετά μακρυά.
Δεν κατάλαβα πως ήρθε η κουβέντα και λένε να ρίξουμε όλοι από 5 τουφεκιές , όχι εκεί που το σπάγαμε αλλά στο πέσιμο.
Αποτέλεσμα 25 τουφεκιές έσπασε 2 φορές και όχι από τους καλούς .
Αφού λοιπόν φάγαμε την ήττα , βγάζει ένας το αποστασιόμετρο και μετράμε.
Απόσταση 47 μέτρα. Θες να ήταν 50 , οκ δεν θα μαλώσουμε για αυτό τώρα.
Αυτό λοιπόν το πραγματικό γεγονός για εμένα έχει πολύ μεγαλύτερη βαρύτητα από οποιοδήποτε στημένο βιντεάκι.
Και επειδή και λόγω ηλικίας έχω δει πάρα πολλά , έχω γίνει λιγάκι άπιστος Θωμάς και για να πιστέψω κάτι θέλω να βάλω το δάχτυλο "επί τον τύπο των ήλων " , αλλιώς δεν πιστεύω τίποτα από ότι βλέπω στο internet , από ότι ακούω ή ότι άκουσε ο φίλος του φίλου μου .

λέω εγώ τώρα .............;) ;)
Οταν έφυγες του ρίξαμε και από 1 κουτί ο καθένας κ έσπασε 1 φορά από εμένα και άλλη μία από ξέρεις..
Αλλά.. όπως ξέρεις προσπαθούσαμε στο πέσιμο κ δεν το βλέπαμε μούντζα το πιάτο.
 
Οταν έφυγες του ρίξαμε και από 1 κουτί ο καθένας κ έσπασε 1 φορά από εμένα και άλλη μία από ξέρεις..
Αλλά.. όπως ξέρεις προσπαθούσαμε στο πέσιμο κ δεν το βλέπαμε μούντζα το πιάτο.
Εσυ ήσουν ο ένας απο τους 2 καλύτερους σκοπευτές? .sex hard.
 
Εσυ ήσουν ο ένας απο τους 2 καλύτερους σκοπευτές? .sex hard.
Αφού είπε ρε παλιάνθρωπε από ποιους έσπασαν τα πιάτα..
ΆΛΛΑ...μια και είσαι στους καλύτερους..εκεί είναι η τροχιά...
ΑΚΟΝΤΙΟ θα το κάνεις κ εσύ με στοίχημα.
 
Αφού είπε ρε παλιάνθρωπε από ποιους έσπασαν τα πιάτα..
ΆΛΛΑ...μια και είσαι στους καλύτερους..εκεί είναι η τροχιά...
ΑΚΟΝΤΙΟ θα το κάνεις κ εσύ με στοίχημα.
Δεν πάω εγω σε τέτοια πράγματα φοβούμαι!
 
Οταν έφυγες του ρίξαμε και από 1 κουτί ο καθένας κ έσπασε 1 φορά από εμένα και άλλη μία από ξέρεις..
Αλλά.. όπως ξέρεις προσπαθούσαμε στο πέσιμο κ δεν το βλέπαμε μούντζα το πιάτο.
αυτό θέλω να πω , ότι και σε ένα σχετικά κοντινό πιάτο ( περίεργη τροχιά οκ. ) κορυφαίοι σκοπευτές το κάνουν ακόντιο.
και ήταν 47 μ. και όχι 87 μ.
δλδ σκέψου λίγο αυτό που βλέπαμε στο πιάτο και βάλε άλλη τόση απόσταση.
μπορεί και να μην το βλέπαμε καθόλου το πιάτο.
 
Εφυγα από το 6 πήγα στο αυτοκίνητο στου διαόλου και πήρα 26γρ ρουμελιώτη (ξέρει ο @Caesar ) τα μοίρασα και πάλι δεν...
Μου έστειλε κ μένα μερικά δικά σας να δοκιμάσω.... Ευχάριστο κ γρήγορο φυσίγγι, ωραία έμπνευση, στο 725 τα 28αρια του ήταν λίγο πιο σφιχτά....
 
Καλημέρα Μπενετο. Μπορείς να μας πεις τις διαστάσεις του χαρτονιου? Από μια πρόχειρη μέτρηση έχεις βάλει 167 σκάγια. Έχει κάποια πατέντα το φυσίγγιο? Τα μέτρα είναι μετρημένα με κορδέλα? Τα σκάγια αυτά εγώ δεν ξέρω αν τα βάζω ούτε στα 50 μετρα για αυτό σε ρωτάω. Για 65 μέτρα με mod (***) μου φαίνονται υπερβολικά για ένα κοινό φυσιγγιο
ηθελα και γω να γραψω κατι, αλλα με καλυψες.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top