Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ναι έχεις δίκιο 5,50 και τα 28 και τα 24 άρια του ,υπάρχουν και πιο οικονομικά βέβαια ,αλλά και τα υλικά παιζουν ρόλο ,μάλλον υλικά θα έχει καλύτερα .
5,20 τα 24,δεν νομίζω να έχει καλύτερα υλικά απο άλλα που έχουν πράγματι πολύ καλύτερα σε αυτή την τιμή ή ακόμα και χαμηλότερα.Καμια φορά η τιμή που καθορίζεται δεν μπορείς να την επεξηγήσεις.(Μπορεί βέβαια στο πρακτικό κομμάτι να είναι άριστα ίδωμεν)
 
Απλά ρωτησα για να καταλάβω ουσιαστικά εάν ισχύουν οι τιμές του σάιτ και όχι για να σε μπεξω σε κάτι .
Λευτερη θα αρχισουν οι γνωστοι φιλοι μου κ θα λενε για μιζες κ πλατες κ τα γνωστα , κ για αυτο αποφευγω να γραφω μαρκες κ τιμες
 
Επειδή ταιριάζει με την παραπάνω συζήτηση, σκέφτηκα να ανεβάσω δυο παλιές δοκιμές, που έχουν νομίζω κάποιο ενδιαφέρον, γιατί είχαν γίνει την ίδια μέρα (και ώρα), με το ίδιο όπλο και τσοκ ... μεταξύ δυο φυσιγγίων που η μόνη τους διαφορά ήταν η ποιότητα των σκαγίων (η περιεκτικότητα σε αντομόνιο) !!! ;)

View attachment 13446
View attachment 13447
Το Lambro sporting ήταν το γνωστό πράσινο, και γράφω NEO γιατί ήταν τότε που άλλαξαν πυρίτιδα από Prima-V σε 206-V και συγκεντρωτήρα από GT σε Giovanni. (Για ένα μικρό διάστημα το γέμιζε με 206-V, και μετά άλλαξε πάλι σε AS μέχρι και σήμερα). Κι επίσης το Series 5 τότε πρωτοκυκλοφόρησε και ήταν με 206-V (σχεδόν ίδια δόση) και Giovanni. Και τα δυο με καψούλι 686.
Υ.Γ. 1 - Θα είχε περισσότερο ενδιαφέρον αν οι δοκιμές ήταν με πιο στενό τσοκ και σε μεγαλύτερη απόσταση, αλλά ... αυτές έχω ... :rolleyes:
Υ.Γ. 2 - Το τσοκ (SK) όπως γράφω έχει διάμετρο 0,720" οπότε στον αυλό της κάτω κάννης του δίκαννου μου 0,728" (μετρημένο σε οπλουργό) βγαίνει ακριβώς 2/10 ... (0,008 x 25,4 = 0,2 mm) ;) (Γι'αυτό κι επέλεξα να ρίξω στα 25 μέτρα).
Υ.Γ.3 - Η πρώτη (με το lambro sporting) είναι η καλύτερη από τρεις τουφεκιές (οι άλλες ήταν 76 και 77%). Με Series 5 είχα ρίξει μόνο μια, δεν είχα άλλο φυσίγγι μαζί μου, κι αυτή από σπόντα (σαν έξτρα). Αφού ο σκοπός των δοκιμών εκείνη τη μέρα ήταν για να δω αν υπήρξε αλλαγή στην απόδοση του lambro sporting με την αλλαγή πυρίτιδας και βύσματος ...:cool:
Στέλιο είσαι φίλε επιστήμονας ........... .RESPECT. .RESPECT. .RESPECT.

εγώ να προσθέσω την δική μου υποκειμενική αίσθηση , γιατί αυτά τα δύο φυσίγγια τα έχω ρίξει αρκετά το τελευταίο διάστημα.
Το series 5 αν είχε λίγουλάκι καλλίτερη τιμή δεν θα το άλλαζα με τίποτα.
Κάνει φοβερά καπνίσματα σε όλες τις αποστάσεις και είναι το πιό μαλακό 28άρι που έχω ρίξει.
Το sporting είναι λίιιιιιιιγο πιό ξερό και λίγο πιό ανοιχτές κατανομές . Το αδικεί η σύγκριση με το series 5 γιατί με τα άλλα τα 28άρια για μένα είναι σούπερ.
Θα περιμένω και τον φίλο μου τον Άρη , που ετοιμάζει κάτι πονηρό και τα ξαναλέμε ............. χεχεχεχε .
 
Στέλιο είσαι φίλε επιστήμονας ........... .RESPECT. .RESPECT. .RESPECT.

εγώ να προσθέσω την δική μου υποκειμενική αίσθηση , γιατί αυτά τα δύο φυσίγγια τα έχω ρίξει αρκετά το τελευταίο διάστημα.
Το series 5 αν είχε λίγουλάκι καλλίτερη τιμή δεν θα το άλλαζα με τίποτα.
Κάνει φοβερά καπνίσματα σε όλες τις αποστάσεις και είναι το πιό μαλακό 28άρι που έχω ρίξει.
Το sporting είναι λίιιιιιιιγο πιό ξερό και λίγο πιό ανοιχτές κατανομές . Το αδικεί η σύγκριση με το series 5 γιατί με τα άλλα τα 28άρια για μένα είναι σούπερ.
Θα περιμένω και τον φίλο μου τον Άρη , που ετοιμάζει κάτι πονηρό και τα ξαναλέμε ............. χεχεχεχε .
συμφωνω για το λαμπρο σπορτινκ και ειναι και παρα πολυ καλο και στο κυνηγι.
 
Εριξα 24ρια του ρουμελιώτη 8ρια και πραγματικά ενθουσιάστηκα με την αμεσότητα που πατουσα την σκανδάλη και έσπαγε ο δίσκος, αφου τα ρίχνει και η 930 νομίζω εκεί θα καταλήξω!
Ηλία το 24αρι του σκοπευτήριο είναι όντως καλύτερο από το 28αρι του μου αρέσει και εμένα πολύ ,όπως στο κυνήγι το 28αρι του είναι εξαιρετικό ,σε ζεστό καιρό το 28αρι του γίνεται σκληρουτσικο και χαλάει κατανομές αρκετά .
 
Ηλία το 24αρι του σκοπευτήριο είναι όντως καλύτερο από το 28αρι του μου αρέσει και εμένα πολύ ,όπως στο κυνήγι το 28αρι του είναι εξαιρετικό ,σε ζεστό καιρό το 28αρι του γίνεται σκληρουτσικο και χαλάει κατανομές αρκετά .
βγαζει 2 28 αρια ενα σκοπευτικο και ενα κυνηγετικο.
 
Επεσαν στα χερια μου κατι σκοπευτικα φυσιγγια του Κενταυρου. Θεωρησα καλο να τα δοκιμασω....να δω
τι ''κανουν''....
Ειναι στα 28 γραμμαρια Ν9 για SPORTING και στα 24 γραμμαρια Ν 9,5 για SKEET .
Θα βαλω φωτο..... και τα συμπερασματα δικα σας παιδια!! :)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top