Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Δεν θέλω να ασχολούμαι μ τα κωλοτσοκάκια..
Δεν έχω παράπονο με αυτά κ το ξέρεις..Αλλά για καμιά φλύδα μακρινή χρειάζεται.
5-6 συγκεντρωτικά φυσιγγάκια στην τσεπούλα κ καθαρό μυαλό.Ουτε βγαλε βαλε ουτε επιλογέα...

πέρα από την πλάκα , αυτή η λύση έχει το εξής ρίσκο.
χρησιμοποιείς σε μία δύσκολη τουφεκιά ( φλούδα και μακρινή ) φυσίγγι με το οποίο έχεις λίγη "τριβή".
κατά την ταπεινή μου γνώμη οι περισσότερες πιθανότητες πάνε στην αποτυχία.
εγώ θα προτιμούσα να "παίξω" με τα τσοκ και με "γνωστά" φυσίγγια.
 
πέρα από την πλάκα , αυτή η λύση έχει το εξής ρίσκο.
χρησιμοποιείς σε μία δύσκολη τουφεκιά ( φλούδα και μακρινή ) φυσίγγι με το οποίο έχεις λίγη "τριβή".
κατά την ταπεινή μου γνώμη οι περισσότερες πιθανότητες πάνε στην αποτυχία.
Αν ξέρεις ότι είναι δυναμίτης και ίδιες πανω κάτω ταχύτητες νομίζω ότι σου δίνει μεγάλη αυτοπεποίθηση.
Το έχω νοιώσει με τα 28άρια φυσίγγια που μου είχε φτιάξει ο ρουμελιώτης με super fioochi κάλυκα.(σου χρωστάω ενα κουτάκι) πρέπει να έχω.;)
 
Σε μια πουλα ομως δε μπορεις να αλλαζεις τσοκ, ενω μπορεις να αλλαζεις φυσιγγια
σωστά , αλλά από την άλλη πόσες είναι οι τροχιές που δεν θα καλυφθούν από π.χ. ένα 3,5 * / 1.5 * , έχοντας βέβαια και τον επιλογέα stand by .
 
Αν ξέρεις ότι είναι δυναμίτης και ίδιες πανω κάτω ταχύτητες νομίζω ότι σου δίνει μεγάλη αυτοπεποίθηση.
Το έχω νοιώσει με τα 28άρια φυσίγγια που μου είχε φτιάξει ο ρουμελιώτης με super fioochi κάλυκα.(σου χρωστάω ενα κουτάκι) πρέπει να έχω.;)
μου φαίνεται τα θυμάμαι , μαύρα ήταν ?
και αφού ρε φιλαράκι έχεις την λύση , τι μας βάζεις σε κουβέντα ??
θα μου πεις έτσι μαθαίνεις και νέα κόλπα . π.χ. σαν το φυσιγγάκι που έβαλε ο Λάμπης , το οποίο ούτε ήξερα οτι υπήρχε.
 
μου φαίνεται τα θυμάμαι , μαύρα ήταν ?
και αφού ρε φιλαράκι έχεις την λύση , τι μας βάζεις σε κουβέντα ??
θα μου πεις έτσι μαθαίνεις και νέα κόλπα . π.χ. σαν το φυσιγγάκι που έβαλε ο Λάμπης , το οποίο ούτε ήξερα οτι υπήρχε.
Tου είχαν μείνει μερικοί κάλυκες και μου τα είχε φτιάξει.Φωτιά αλλά..Αντε βρες ακρη ξανά...



 
Tου είχαν μείνει μερικοί κάλυκες και μου τα είχε φτιάξει.Φωτιά αλλά..Αντε βρες ακρη ξανά...


αυτό είναι το κακό με τα φυσίγγια όταν δεν είναι παραγωγής.
άντε να τα ξαναβρείς.
για αυτό εγώ μένω με τα LAMBRO που τα βρίσκεις πάντα και παντού και τουλάχιστον τα τελευταία χρόνια που τα ρίχνω δεν έχω δει διαφορές.
 
Επειδή ταιριάζει με την παραπάνω συζήτηση, σκέφτηκα να ανεβάσω δυο παλιές δοκιμές, που έχουν νομίζω κάποιο ενδιαφέρον, γιατί είχαν γίνει την ίδια μέρα (και ώρα), με το ίδιο όπλο και τσοκ ... μεταξύ δυο φυσιγγίων που η μόνη τους διαφορά ήταν η ποιότητα των σκαγίων (η περιεκτικότητα σε αντομόνιο) !!! ;)

IMG502-A1A.jpg
IMG512-A1A.jpg
Το Lambro sporting ήταν το γνωστό πράσινο, και γράφω NEO γιατί ήταν τότε που άλλαξαν πυρίτιδα από Prima-V σε 206-V και συγκεντρωτήρα από GT σε Giovanni. (Για ένα μικρό διάστημα το γέμιζε με 206-V, και μετά άλλαξε πάλι σε AS μέχρι και σήμερα). Κι επίσης το Series 5 τότε πρωτοκυκλοφόρησε και ήταν με 206-V (σχεδόν ίδια δόση) και Giovanni. Και τα δυο με καψούλι 686.
Υ.Γ. 1 - Θα είχε περισσότερο ενδιαφέρον αν οι δοκιμές ήταν με πιο στενό τσοκ και σε μεγαλύτερη απόσταση, αλλά ... αυτές έχω ... :rolleyes:
Υ.Γ. 2 - Το τσοκ (SK) όπως γράφω έχει διάμετρο 0,720" οπότε στον αυλό της κάτω κάννης του δίκαννου μου 0,728" (μετρημένο σε οπλουργό) βγαίνει ακριβώς 2/10 ... (0,008 x 25,4 = 0,2 mm) ;) (Γι'αυτό κι επέλεξα να ρίξω στα 25 μέτρα).
Υ.Γ.3 - Η πρώτη (με το lambro sporting) είναι η καλύτερη από τρεις τουφεκιές (οι άλλες ήταν 76 και 77%). Με Series 5 είχα ρίξει μόνο μια, δεν είχα άλλο φυσίγγι μαζί μου, κι αυτή από σπόντα (σαν έξτρα). Αφού ο σκοπός των δοκιμών εκείνη τη μέρα ήταν για να δω αν υπήρξε αλλαγή στην απόδοση του lambro sporting με την αλλαγή πυρίτιδας και βύσματος ...:cool:
 
Τα προτείνει για αποστάσεις από 33 εως 75 μέτρα.
Να υποθέσω με full choke.
Θεωρητικά με lm μέχρι 45-50 μέτρα θα γίνεται καλή προκοπή
Άρη αν δεν κάνω λάθος ο τζερυ με τέτοιο κέρδισε την κάρτα στο ιταλικό που είχε συμμετάσχει και σίγουρα όχι με φουλ τσοκ, κάτι μεταξυ 2 και 3 πρεπει να είχε! Πάρε ένα κουτί και ρίξε στον πινακα και θα το δεις και μόνος σου! Δεν υπάρχει λόγος για τόσο σφιχτό τσοκαρισμα πιστευω εγώ!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top