Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εδώ προσπαθουμε να αυξήσουμε πιθανότητες..και θα πάμε κόντρα?Ας είναι και 3- 4 διχάλες στο σκορ .. κάνουν διαφορά.
Εγραψες αυτο που περιμενα να διαβασω φιλε . Πιστευεις οτι αν ριξεις πουλα με 28 κ μετα πουλα με 24 θα σπασεις πιο πολλα με τα 28 ; λογω μεγαλυτερου πληθους σκαγιων ;
 
Ενα φυσιγγιο 28 γραμ. εχει 308 σκαγια περιπου και ενα 24ρι 264 . Υπαρχει μια διαφορα 44 σκαγιων απο
φυσιγγιο σε φυσιγγιο. Για μενα που δεν καλος σκοπευτης εχουν σημασια....εστω και απο θεμα ψυχολογιας....
Γεμιζω με Ας ενα πολυ ελαφρυ φυσεκι με cx2000 και οχι με uee -στο 1,35χ28-gt21-8* -68,5 -57. Το σεταπ
μου το εδωσε φιλος που το γεμιζει και το ριχνει στο σκοπευτηριο του Σχιστου. ''Πουπουλο'' φυσεκι
και πολυ αποτελεσματικο και για μενα....αλλα και σε οποιον φιλο χαρησα για να το δοκιμασει.
 
Εγραψες αυτο που περιμενα να διαβασω φιλε . Πιστευεις οτι αν ριξεις πουλα με 28 κ μετα πουλα με 24 θα σπασεις πιο πολλα με τα 28 ; λογω μεγαλυτερου πληθους σκαγιων ;
Το 90% αυτό πιστεύει για τις τσίχλες, ότι αν ρίξουν με 32 θα πάρουν περισσότερες επειδή λέει το 32......διορθώνει!
 
Υπαρχει μια διαφορα 44 σκαγιων απο
φυσιγγιο σε φυσιγγιο
Ναι υπάρχει, αν σκεφτείς όμως, πως θα κατανεμηθούν στον χώρο αυτά τα 44 σκάγια θα καταλάβεις ότι δεν θα σου προσφέρουν σχεδόν τίποτα !
Εκεί που υπάρχει διαφορά και μπερδεύει τον κόσμο είναι στην διασπορά. Όσο πέφτουν τα γρ η τουφεκιά σφίγγει. Αυτό μπορεί να αποτελέσει παράγοντα αποτυχίας!
 
Ενα φυσιγγιο 28 γραμ. εχει 308 σκαγια περιπου και ενα 24ρι 264 . Υπαρχει μια διαφορα 44 σκαγιων απο
φυσιγγιο σε φυσιγγιο. Για μενα που δεν καλος σκοπευτης εχουν σημασια....εστω και απο θεμα ψυχολογιας....
Γεμιζω με Ας ενα πολυ ελαφρυ φυσεκι με cx2000 και οχι με uee -στο 1,35χ28-gt21-8* -68,5 -57. Το σεταπ
μου το εδωσε φιλος που το γεμιζει και το ριχνει στο σκοπευτηριο του Σχιστου. ''Πουπουλο'' φυσεκι
και πολυ αποτελεσματικο και για μενα....αλλα και σε οποιον φιλο χαρησα για να το δοκιμασει.
Νίκο 7αρια σκάγια ρίχνεις στο σκοπευτήριο ;;; Τα νούμερα που ανέφερες παραπάνω αντιστοιχούν σε 7αρια (11 σκάγια/γρ.)
Όμως στα φυσίγγια του trap τα σκάγια είναι Νο.7,5 (12 και κάτι σκ/γρ) σύνολο γύρω στα 295 (+/-3) ...
Στα σπορτινγκ (28 γρ.) με 7,5 είναι κάπου 340-345. Διαφορά δηλ. περί τα 50 σκάγια. Όμως στο σπορτινγκ χρησιμοποιείται κυρίως το Νο. 8 που δίνει συνήθως (ανάλογα την παρτίδα) 390-410 σκάγια. Οπότε μιλάμε για διαφορά (αριθμού σκαγιών σπορτινγκ - τραπ) ουσιαστικά 100+ σκάγια.
Σίγουρα σημαντική ... από ψυχολογική άποψη ... μέχρι να αποτολμήσει κάποιος να δοκιμάσει και τα τραπ... ;)
Αλλά υπάρχουν και τα 24αρια του skeet (Νο. 9,5) με 500-510 σκάγια !!! Στις αποστάσεις, τουλάχιστον, του Compak μια χαρά τα σπάνε, δεν έχω δει να υπάρχει θέμα, κι έχω ρίξει πάρα πολλά παλιότερα.
 
Η ISSF γιατί τα 32 γρ τάκανε 28 γρ κι'έπειτα 24 γρ σε trap & skeet ; Λόγους ...

Για τον ιδιο λογο που αλλαξε και τους κανονες του σκητ ισως, για να δυσκολεψει το αθλημα και να μην μπαινουν ολοι μεσα και να κανουν 25αρια σερι.
 
Για τον ιδιο λογο που αλλαξε και τους κανονες του σκητ ισως, για να δυσκολεψει το αθλημα και να μην μπαινουν ολοι μεσα και να κανουν 25αρια σερι.
Aρα τι λέει αυτό (σωστό) σε κάποιο ;
Eπίσης το ίδιο και η Fitasc τα 36γρ τα'ριξε με μιας στα 28 γρ
 
Στο σκητ αλλαξαν ομως και τις τροχιες και το τι πιατα ριχνεις απο τους βατηρες. Στα δικα μου αρχαρια ματια λεει οτι αλλαζοντας τους κανονες κανεις το αθλημα διαφορετικο οποτε εχει παλι περισσοτερο σασπενς

Παντως επειδη και τον Στελιο εχω δει να ριχνει με 24αρια, και γω εριχνα για καμποσα χρονια μονο 24αρια, διαφορες τρελλες δεν ειδα. Αν εισαι σωστα πανω στο πιατο, θα το παρεις. Αν εισαι περιπου σωστα ισως καποια πιατα θα στα δωσουν τα περισσοτερα σκαγια, αλλα αυτο ειναι μαλλον τυχη
 
Ναι υπάρχει, αν σκεφτείς όμως, πως θα κατανεμηθούν στον χώρο αυτά τα 44 σκάγια θα καταλάβεις ότι δεν θα σου προσφέρουν σχεδόν τίποτα !
Εκεί που υπάρχει διαφορά και μπερδεύει τον κόσμο είναι στην διασπορά. Όσο πέφτουν τα γρ η τουφεκιά σφίγγει. Αυτό μπορεί να αποτελέσει παράγοντα αποτυχίας!
Άρα, αν ερμηνεύω τα γραφόμενά σου σωστά, τα επιπλέον σκάγια πάνε κυρίως στην περιφέρεια και αυξάνουν την ενεργό διάμετρο, με συνέπεια στις σκοπευτικά οριακές τουφεκιές ίσως να κάνουν τη διαφορά σε ένα πιάτο/πουλί
 
Στήν προπόνηση δεν θέλουμε διχάλες και αν έχουμε προσπαθουμε για κέντρα και είναι λογικό.
Στόν αγώνα είτε κάνεις κάπνες είτε διχάλες είναι "καλά" και τα 2.
Στήν διχάλα είσαι κοντά στο πιάτο και εγώ το προτιμώ από το zero που πήγε η τουφεκιά στον βρόντο.
Τώρα αν κάποιος προτιμάει τις καπνες με ένα σκορ πχ 18/25 ενώ θαμπορουσε και 22/25, είναι επιλογή του.
Αυτό που ρώτησα είναι αν το τραπ 7.5 είναι αρκετά ποιο γρήγορο από το 8.5 28άρι που ρίχνω.
Σίγουρα είναι ποιό συγκεντρωτικό και δεν μπορεί μου δώσει με τα ίδια τσοκ ίδιο γεμάτο κύκλο και πιθανότητες από το 28άρι.
 
Νίκο 7αρια σκάγια ρίχνεις στο σκοπευτήριο ;;; Τα νούμερα που ανέφερες παραπάνω αντιστοιχούν σε 7αρια (11 σκάγια/γρ.)
Όμως στα φυσίγγια του trap τα σκάγια είναι Νο.7,5 (12 και κάτι σκ/γρ) σύνολο γύρω στα 295 (+/-3) ...
Στα σπορτινγκ (28 γρ.) με 7,5 είναι κάπου 340-345. Διαφορά δηλ. περί τα 50 σκάγια. Όμως στο σπορτινγκ χρησιμοποιείται κυρίως το Νο. 8 που δίνει συνήθως (ανάλογα την παρτίδα) 390-410 σκάγια. Οπότε μιλάμε για διαφορά (αριθμού σκαγιών σπορτινγκ - τραπ) ουσιαστικά 100+ σκάγια.
Σίγουρα σημαντική ... από ψυχολογική άποψη ... μέχρι να αποτολμήσει κάποιος να δοκιμάσει και τα τραπ... ;)
Αλλά υπάρχουν και τα 24αρια του skeet (Νο. 9,5) με 500-510 σκάγια !!! Στις αποστάσεις, τουλάχιστον, του Compak μια χαρά τα σπάνε, δεν έχω δει να υπάρχει θέμα, κι έχω ρίξει πάρα πολλά παλιότερα.


Στελιο ολα αυτα που αναφερεις....μου τα εχει πει και ο φιλος μου που παει στο σκοπευτηριο του σχιστου.
Εγω εμπειρια απο σκοπευτηριο δεν εχω....δεν εχω παει ποτε σε ''οργανωμενο'' σκοπευτηριο'' με βατηρες
κτλ. Ξεκινησα πριν λιγα χρονια για να βελτιωσω την σκοπευση μου....με παρακινησε ο φιλος μου....το
σκοπευτηριο της Σαμου....δεν ειναι ''οργανωμενο''.....αυτος ειναι και ο λογος που πηρα δικο μου μηχανικο
εκτοξευτη.....να γλυτωνω το πηγαινε - ελα. Ανεφερα ενα ''τυχαιο'' νουμερο σκαγιων... ο φιλος με νουμερο 7,5
γεμιζει....και αναλογα που ριχνει σπορτινγκ - τραπ ή skeet επιλεγει και το νουμερο σκαγιων.
Αυτος ειναι πολυ καλος σκοπευτης......δεν παιρνει ''χαμπαρι''....απο την ποσοτητα των σκαγιων....για μενα
ομως που δεν ειμαι καλος σκοπευτης....μετραει πολυ η ποσοτητα....περισσοτερο στην ψυχολογια μου. Ουτε
σκοπευτηριο ''σωστο'' εχουμε ουτε καν δασκαλο σκοποβολης....εμενα ο δασκαλος μου ειναι αυτος ο φιλος
με συμβουλες μεσω ιντερνετ....και καποια βιντεο με τον Μπαμπη Αιγινητη. Συνηθως γεμιζω Ν8,5 και ευτυχως
δεν με μαλωνει ο δασκαλος μου!!!!!χαχαχαχα
Το ''ασχημο'' ειναι οτι ενω στα δισκακια ειμαι αρκετα καλος.....στην τσιχλα ''ανεβηκα'' αρκετα σε ποσοστο επιτυχιας
αλλα ειμαι ακομα στο 3/1 φιλε.!!!! :)
 
Ναι υπάρχει, αν σκεφτείς όμως, πως θα κατανεμηθούν στον χώρο αυτά τα 44 σκάγια θα καταλάβεις ότι δεν θα σου προσφέρουν σχεδόν τίποτα !
Εκεί που υπάρχει διαφορά και μπερδεύει τον κόσμο είναι στην διασπορά. Όσο πέφτουν τα γρ η τουφεκιά σφίγγει. Αυτό μπορεί να αποτελέσει παράγοντα αποτυχίας!


Δεν ξερω Γιωργο. Σεβομαι την γνωμη σου , διοτι εχεις πολυ μεγαλυτερη εμπειρια απο εμενα...ωστοσο επειδη το
δισκακι δεν εχει αιμα....και σπαει και με ενα σκαγι .... το cx2000-1,35x28 αντι του uee - 1,40x28 εχει λιγοτερη διασπορα με οτι αυτο συνεπαγεται....
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top