Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλησπέρα ... Χθες στο σκοπευτήριο οικονόμησα και 2 φυσίγγια, για σφάξιμο, από τη νέα παραγωγή του ΚΕΝΤΑΥΡΟΥ.
IMG-20190515-222723.jpg

Βαρέθηκα να τα σφάξω χθες βράδυ ... Έτσι κι αλλιώς δεν περίμενα να έχει αλλάξει κάτι από τα παλιά. Το έκανα σήμερα, μιας και μου το είχε ζητήσει κι ο Γιάννης που μου τα έδωσε, αφού αυτός δεν έχει ζυγαριά.
Πράγματι δεν έχει αλλάξει απολύτως τίποτα ... Πέρα από το τύπωμα στον κάλυκα, που δεν υπήρχε στα παλιά, και ότι τα βάζει σε κουτιά και όχι χύμα ... Ακόμη και το χρώμα του κάλυκα παραμένει το ίδιο, κίτρινος FIEM, με καψούλι 686. Μπαρούτη CSB-5 - συγκεντρωτήρας B&P Z2M-24 ...
IMG-20190516-191023.jpg
IMG-20190516-191632.jpg
IMG-20190516-191822.jpg

Πολύ καλά και τα σκάγια, γυαλιστερά σφαιρικά και ομοιόμορφα. Πάλι ξέχασα να μετρήσω με το παχύμετρο, όμως στο ζύγισμα βγήκαν 14,43 σκ/γρ. και σύνολο 402, που σημαίνει ότι είναι πραγματικό Νο. 8 διαμέτρου 2,3 mm ...
IMG-20190516-191830.jpg

Άνοιξα και το δεύτερο ... Ίδιο ακριβώς, χωρίς απόκλιση ...
IMG-20190516-192945.jpg

... @Alex37 ... πάτημα κάτι λιγότερο από 1 mm !!! ;):)
IMG-20190516-194255.jpg
IMG-20190516-194140.jpg

... Μπράβο στον ΚΕΝΤΑΥΡΟ !!!.shake hands.
Mπραβο και σε εσενα Στελιο για την υπομονη και τα φωτα σου.shake hands.
 
Δηλαδή από 8mm αν του παραγγείλω με 12mm κατά προτήμησή μου,αυτός θα μου τα φτιάξει...;;; o_O
Εγώ παρήγγειλα στον Ρουμελιώτη 28 γραμμ. μαύρα fiochi με 23άρι πάφυλα ν 8.5 και 7.5 ετσι για να γουστάρω.Τρίτη θάναι έτοιμα.Μου είπε ότι θα βγουν αρκετά γρήγορα (425μ/δ)+.
Αν μου αρέσουν γενικά αλλά και στο λάκτισμα,θα τα δουλέψω και πρώτα ο θεός. στον Πανευρωπαικό θα ρίξω με αυτά.
 
Εγώ παρήγγειλα στον Ρουμελιώτη 28 γραμμ. μαύρα fiochi με 23άρι πάφυλα ν 8.5 και 7.5 ετσι για να γουστάρω.Τρίτη θάναι έτοιμα.Μου είπε ότι θα βγουν αρκετά γρήγορα (425μ/δ)+.
Αν μου αρέσουν γενικά αλλά και στο λάκτισμα,θα τα δουλέψω και πρώτα ο θεός. στον Πανευρωπαικό θα ρίξω με αυτά.
Θα ρίξεις σε αγώνα με δύο διαφορετικά νούμερο σκάγια; Γιατί;
 
Εγώ παρήγγειλα στον Ρουμελιώτη 28 γραμμ. μαύρα fiochi με 23άρι πάφυλα ν 8.5 και 7.5 ετσι για να γουστάρω.Τρίτη θάναι έτοιμα.Μου είπε ότι θα βγουν αρκετά γρήγορα (425μ/δ)+.
Αν μου αρέσουν γενικά αλλά και στο λάκτισμα,θα τα δουλέψω και πρώτα ο θεός. στον Πανευρωπαικό θα ρίξω με αυτά.
Ωραία μια χαρά τότε...!!
Καταρχάς να σου ευχηθώ καλή επιτυχία στο πανευρωπαϊκό....
Και αν σου είναι εύκολο όταν παραλάβεις τα σκοπευτικά σου κάνε μας μια ανάρτηση να τα απολαύσουμε....
 
Θα ρίξεις σε αγώνα με δύο διαφορετικά νούμερο σκάγια; Γιατί;
Ωραια ερώτηση.Εχω καταλήξει να ριχνω με lm. lm και στις δυο καννες.(extreme choke 15) Μεχρι τώρα ρίχνω falcochi 8.5 μεσαιες αποστάσεις, 7,5 μακρινα και mezzo κοντινά .Αρα έχω τρια τσοκαρίσματα με τα ίδια τσοκ.Αν μου αρέσουν αυτά που παρήγγειλα θα του πω να μου γεμίσει και bior και τέλος.
(Στον άγώνα πάνω στην πoύλα δεν μποrείς να αλλάξεις τσόκ).
 
Ωραία μια χαρά τότε...!!
Καταρχάς να σου ευχηθώ καλή επιτυχία στο πανευρωπαϊκό....
Και αν σου είναι εύκολο όταν παραλάβεις τα σκοπευτικά σου κάνε μας μια ανάρτηση να τα απολαύσουμε....
Δεν πάω για επιτυχία στον Πανευρωπαικό.(Δεν είμαι τέτοιου επιπέδου).Θέλω να πάω για την εμπειρία και να χαρώ την φάση.
Μόλις παραλάβω θα ανεβάσω φωτό.
Κλεινω τώρα γιατί αύριο στον αγώνα στο Σχιστό θα το ξανακάνω ακόντιο το όπλο..:D:D:D:D
 
Μεχρι τώρα ρίχνω falcochi 8.5 μεσαιες αποστάσεις, 7,5 μακρινα και mezzo κοντινά .
:D...και μόνο που το σκέφτομαι, χάνω πιάτα .sarcastic.
Γιατί βάζετε τον εαυτό σας σε τέτοιες ταλαιπώριες; Τσοκ 7/10 με ΕΝΑ φυσιγγι νούμερο 7,5. Από τα 15 ως τα 60 μέτρα !
Μην μπερδευτε φυσίγγια και νούμερα σκαγιών, δεν προσφέρει τίποτα .
 
:D...και μόνο που το σκέφτομαι, χάνω πιάτα .sarcastic.
Γιατί βάζετε τον εαυτό σας σε τέτοιες ταλαιπώριες; Τσοκ 7/10 με ΕΝΑ φυσιγγι νούμερο 7,5. Από τα 15 ως τα 60 μέτρα !
Μην μπερδευτε φυσίγγια και νούμερα σκαγιών, δεν προσφέρει τίποτα .
Εχεις ένα δίκιο.Συνήθεια ειναι όλα και ποιο πολύ ψυχολογικό.Για αυριο έχω προμηθευτεί μόνο με 8.5 .
 
Ανεβάζει την τιμή του φυσιγγίου λόγω μαλάκινσης εγγεφάλου αυτου που τα παραγγέλνει (λόγω ότι του αρέσουν οπτικά)και λίγο την ταχύτητα..
Πάντως και τα κλασικά 28αρια που έριξα μου έδωσαν την εντύπωση πολύ γρηγορου φυσιγγίου .
 
:D...και μόνο που το σκέφτομαι, χάνω πιάτα .sarcastic.
Γιατί βάζετε τον εαυτό σας σε τέτοιες ταλαιπώριες; Τσοκ 7/10 με ΕΝΑ φυσιγγι νούμερο 7,5. Από τα 15 ως τα 60 μέτρα !
Μην μπερδευτε φυσίγγια και νούμερα σκαγιών, δεν προσφέρει τίποτα .
Καλοπροαίρετα πάντα για να βάζουμε κάποια πράγματα σε σωστές βάσεις θα αναφερθώ στο skeet .
Όλοι σχεδόν στον κανονικό αγώνα 125 ρίχνουν τα νέα 9.5 τουλάχιστον εδώ (Κύπρος ) .
Στο final όμως με τα ανάποδα διπλά ,ειδικά στους βατήρες 3-5 μάλλον την έχεις πατήσει αν ρίξεις στο 2ο πιάτο 9.5 νο σκάγια που κοντεύει στην ουσία 10άρι .
Στην κατάληξη κερδήθηκε αγώνας sporting με τελευταίο διπλό rabbit rafaele στα 12 μέτρα -15 μέτρα όπου ο νικητής χρησιμποίησε φυσίγγι νο. 9.5 short range .
Mόλις που έβγαλε ένα μικρό ακρινό κομματάκι ο 2ος απο πάνω ψηλά .......

Υ.Γ Στο compak sporting δημοφιλέστερο νο.σκαγιού στους πρωταγωνιστές είναι το 81/2 .Πιό πολλά σκάγια =πιό πολλές πιθανότητες .
 
Last edited:
Ευχαριστώ που έβαλες τα πράγματα στην σωστή βάση.
Επειδή διαβάζω κ συμμετέχω σ'αυτή την κοινότητα καί επειδή η σκοποβολή στα δημιουργικά μου χρόνια ήταν πάθος γράφω ότι γνωρίζω ή ότι βλέπω ή 'οτι έπαθα -έμαθα .
Γι'αυτό κ μόνο τον λόγο
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top