Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Γνωρίζετε κάτι για αυτό το συγκεντρωτήρα ;;;;;
IMG-20190417-230502.jpg
IMG-20190417-230516.jpg
IMG-20190417-230612.jpg

Δε γράφει τίποτα πάνω, και δεν θυμάμαι να τον έχω ξαναδεί ....think
Της Peugeot είναι ;
 
Τάσο δε μπορείς να φανταστείς πόσα κιβώτια τέτοια έχει δώσει μέχρι τώρα
Καλησπερα! Είχα πάει για καφέ σήμερα.σχεδον ολοι,αυτά ρίχνουν και οι υπόλοιποι Ρουμελιωτη.κατα την γνώμη μου,πολυ καλα και τα δυο πέρα της εξαιρετικής τιμής.
 
Έριξε κανένας του ρουμελιώτη τα piston skeet 28gr να μας πεί εντυπώσεις?
Εχω ρίξει 6-7 κουτακια.σου μεταφέρω το μήνυμα που εγραψα στο «σκοπευτήριο Χανίων» την Δευτέρα που τα εριξα.
«δοκιμασα τα piston skeet 28γρ του Ρουμελιωτη! Πινακα δεν μπόρεσα να ρίξω γιατι έριχναν δίπλα skeet..Το φυσίγγι μου άρεσε παρά πολυ.μου έδωσε την εντύπωση του ακόμα πιο μαλακού φυσίγγιου από το κανονικο με συγκεντρωτηρα.επισης οι ταχύτητες μου φάνηκαν καλές.μου έδωσε κάποια πιάτα που δεν περίμενα.επιφυλλασομαι όμως για παραπάνω λεπτομέρειες όταν θα εχω μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα και στα πιάτα και στον πινακα»
 
Ουτε μενα μου θυμιζει κατι
Που τον βρηκες;
Της Peugeot είναι ;
Λοιπόν, εδώ τον βρήκα: ;):)

IMG-20190417-225643.jpg


Είναι ο συγκεντρωτήρας που έχει το Lambro series 2, το 24 γρ. (No.7,5 trap - φαντάζομαι τον ίδιο θα έχει και το 9,5 skeet)... Τα έριχνε ένα παιδί χθες στο σκοπευτήριο, τα είχε πάρει κατά λάθος νομίζοντας ότι ήταν τα 28αρια !!! Μου πρότεινε να ανταλλάξουμε από ένα κουτί, με τα δικά μου τα 28αρια, και δέχτηκα από περιέργεια να τα δοκιμάσω ...

IMG-20190417-225809.jpg

IMG-20190417-231147.jpg
IMG-20190417-232008.jpg
IMG-20190417-232207.jpg

Δεν έχω ιδέα τι προέλευσης είναι ... περίμενα ότι θα είχε τον GT-27 που είχε πάντα στα γνωστά κλασικά και εξαιρετικά TRAP & SKEET με την Prima-SV ... Μάλλον αυτός εδώ θα είναι φτηνότερος, δεν βλέπω άλλο λόγο.
Τα σκάγια πάντως φαίνονται πολύ καλά, σφαιρικά και ομοιόμορφα (όπως και στο 28γρ σειράς 2 εξάλλου) και στο σωστό μέγεθος Φ 2,4 mm με 12,15 sk/gr. και 288 στο σύνολο.
Σαν φυσίγγι, δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε !!! :( Πέρα από το ότι η πούλα που έριξα με αυτά πήγε χάλια εντελώς, που δεν πιστεύω βέβαια ότι έφταιγε μόνο το φυσίγγι ... γενικά και σαν αίσθηση μου φάνηκαν κάπως σκληρά για 24 γρ ... Σε ανάκρουση καμιά διαφορά από τα 28αρια σειρά 2 που ρίχνω, και σε ήχο μάλλον πιο "βροντερά"!!!
Αλλά και μετά που είδα τη δόση της πυρίτιδας (AS-24 Vectan) στο 1,25 γρ. με 688, προσωπικά τη θεωρώ κάπως τσιμπημένη, και χωρίς να υπάρχει λόγος ...
Έχω τόσο ευχάριστες αναμνήσεις από τα παλιά Skeet και Trap (κυρίως τα Skeet) και στο σκοπευτήριο και στο κυνήγι (τσίχλας), που αυτά εδώ κάπως μου "ξύνισαν" και δε νομίζω να τα ξαναρίξω ...
Παρεμπιπτόντως πέρυσι είχε βγάλει ένα Trap σε Νο. 8,5 σε μπλε κάλυκα (δεν ξέρω αν το βγάζει ακόμη) με AS-24 επίσης, και συγκεντρωτήρα GT-27, που ήταν εξαιρετικό σε απόδοση και πολύ μαλακό. Το είχα παρουσιάσει εδώ: https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Σκοπευτικά-φυσίγγια.64/page-160#post-294656
Προσέξτε τη διαφορά στη δοσολογία: 1,13 γρ. με 686 - - - 1,25 gr. με 688 !!!:eek: o_O
 
LAMBRO TRAP No. 8,5 :
IMG_20180514_215158.jpg
IMG_20180514_215300.jpg
IMG_20180514_215720.jpg
IMG_20180514_215853.jpg
.very shoked................... Μου έκανε εντύπωση και στα δυο η δόση πυρίτιδας !!! Δεν ξέρω, αλλά μου φαίνεται χαμηλή η AS στο NSI παρόλο που έχει καψούλι 688, βέβαια είναι αρκετά μαλακό και η εταιρεία δίνει ταχύτητα 387 μ/δ ... Αλλά και η A24 στο LAMBRO TRAP φαίνεται λίγη και μάλιστα με καψούλι 686 !!!
Επίσης απορώ για ποιο λόγο η LAMBRO επέλεξε στο Νο 8,5 να βάλει την Α24 και όχι την PRIMA SV όπως στο 7,5 (Trap) και στο 9,5 (Skeet) ?????????
Το καλό και στα δυο, ότι το μέγεθος των σκαγιών είναι σωστό, ανταποκρίνεται δηλ. στο αναγραφόμενο νούμερο ... ;)
100 σκάγια : 6,91 γρ. = 14,47 σκ/γρ. = Νο 8
100 σκάγια : 6,03 γρ. = 16,58 σκ/γρ. = Νο 8,5
Και επίσης οι κάννες μετά από 2 πούλες, ρίχνοντας ανάμικτα αυτά τα 2 και Lambro sporting, ολοκάθαρες, γυαλί !!! Καμιά σχέση με το UNO PRIMA, η μέρα με τη νύχτα !!! .sarcastic.
Αυτά Στέλιο αν δν κάνω λάθος πριν τα γεμίσουν στο μπλε κάλυκα δν τα γέμιζαν σε μπορντώ & τα skeet σε κίτρινο..;; :rolleyes:
 
Λοιπόν, εδώ τον βρήκα: ;):)

IMG-20190417-225643.jpg


Είναι ο συγκεντρωτήρας που έχει το Lambro series 2, το 24 γρ. (No.7,5 trap - φαντάζομαι τον ίδιο θα έχει και το 9,5 skeet)... Τα έριχνε ένα παιδί χθες στο σκοπευτήριο, τα είχε πάρει κατά λάθος νομίζοντας ότι ήταν τα 28αρια !!! Μου πρότεινε να ανταλλάξουμε από ένα κουτί, με τα δικά μου τα 28αρια, και δέχτηκα από περιέργεια να τα δοκιμάσω ...

IMG-20190417-225809.jpg

IMG-20190417-231147.jpg
IMG-20190417-232008.jpg
IMG-20190417-232207.jpg

Δεν έχω ιδέα τι προέλευσης είναι ... περίμενα ότι θα είχε τον GT-27 που είχε πάντα στα γνωστά κλασικά και εξαιρετικά TRAP & SKEET με την Prima-SV ... Μάλλον αυτός εδώ θα είναι φτηνότερος, δεν βλέπω άλλο λόγο.
Τα σκάγια πάντως φαίνονται πολύ καλά, σφαιρικά και ομοιόμορφα (όπως και στο 28γρ σειράς 2 εξάλλου) και στο σωστό μέγεθος Φ 2,4 mm με 12,15 sk/gr. και 288 στο σύνολο.
Σαν φυσίγγι, δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε !!! :( Πέρα από το ότι η πούλα που έριξα με αυτά πήγε χάλια εντελώς, που δεν πιστεύω βέβαια ότι έφταιγε μόνο το φυσίγγι ... γενικά και σαν αίσθηση μου φάνηκαν κάπως σκληρά για 24 γρ ... Σε ανάκρουση καμιά διαφορά από τα 28αρια σειρά 2 που ρίχνω, και σε ήχο μάλλον πιο "βροντερά"!!!
Αλλά και μετά που είδα τη δόση της πυρίτιδας (AS-24 Vectan) στο 1,25 γρ. με 688, προσωπικά τη θεωρώ κάπως τσιμπημένη, και χωρίς να υπάρχει λόγος ...
Έχω τόσο ευχάριστες αναμνήσεις από τα παλιά Skeet και Trap (κυρίως τα Skeet) και στο σκοπευτήριο και στο κυνήγι (τσίχλας), που αυτά εδώ κάπως μου "ξύνισαν" και δε νομίζω να τα ξαναρίξω ...
Παρεμπιπτόντως πέρυσι είχε βγάλει ένα Trap σε Νο. 8,5 σε μπλε κάλυκα (δεν ξέρω αν το βγάζει ακόμη) με AS-24 επίσης, και συγκεντρωτήρα GT-27, που ήταν εξαιρετικό σε απόδοση και πολύ μαλακό. Το είχα παρουσιάσει εδώ: https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Σκοπευτικά-φυσίγγια.64/page-160#post-294656
Προσέξτε τη διαφορά στη δοσολογία: 1,13 γρ. με 686 - - - 1,25 gr. με 688 !!!:eek: o_O
Στέλιο με όσα έγραψες ταυτίζομαι απόλυτα. Τις ίδιες παρατηρήσεις έκανα και γω και μετέφερα και τα παράπονα μου στην εταιρεία όσον αφορά το trap 8.5 (μπλε κάλυκα) για τις αλλαγές που γίνανε.
 
Τα σκητ τα Σειρα 2 δεν τα εχω ριξει. Οπως επισης μαλλον δε θα ριξω ουτε τα Σειρα 2 σε 8μιση, θεωρω πως δεν εχει νοημα για μενα να παιζω με 2 διαφορετικα νουμερα σκαγιων, τοσο κοντινα. Αν εβγαιναν σε 7μιση και 8μιση ισως το δοκιμαζα ως συνδυασμο, αλλα απο οσο εχω δει ως τωρα, το 8αρι καλυπτει αρκετα και στα μακρινα πιατα, εκτος ισως της δευτερης ενος εξερχομενου
 
Αυτά Στέλιο αν δν κάνω λάθος πριν τα γεμίσουν στο μπλε κάλυκα δν τα γέμιζαν σε μπορντώ & τα skeet σε κίτρινο..;; :rolleyes:
Ναι Κώστα και τα γεμίζουν ακόμη νομίζω. Σε Νο 7,5 και 9,5 αντίστοιχα. Αλλά με πυρίτιδα Prima-SV ... Tα Trap & Skeet που ανέφερα παραπάνω.
 
Έριξε κανένας του ρουμελιώτη τα piston skeet 28gr να μας πεί εντυπώσεις?
Τα δοκίμασα πριν λίγες μέρες. Πολύ καλό φυσίγγι και πάλι από τον Ανδρέα. Δυνατούτσικο ομως λίγο πιο μαλακό από το due. Γεμάτα σπασίματα κοντά μακριά. Βασικά σε Τ3 fiocchi κάλυκα που μου τα έκλεισε θεωρώ ότι είναι φυσίγγι με αγωνιστικες προδιαγραφές. Έχω και δοκιμές στον πίνακα με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω.
 
Αυτά Στέλιο αν δν κάνω λάθος πριν τα γεμίσουν στο μπλε κάλυκα δν τα γέμιζαν σε μπορντώ & τα skeet σε κίτρινο..;; :rolleyes:
Αυτά που λες Κώστα συνεχίζονται και διατίθενται παράλληλα με τις σειρές 2-3-5 και για μένα είναι πολύ καλύτερα από τα τελευταία.
 
προπόνηση σήμερα με τα Jordan 28gr Aquila

πολύ μαλακό φυσίγγι,συγκεντρωτικό όσο πρέπει και ταχύτατο,,,μου άφησε παρα πολύ θετικές εντυπώσεις δεν με κούρασε ούτε κουδούνισε το κεφάλι μου,,,στις κάννες αρκετά κατάλοιπα αλλά είπαμε Aquila,,,,όποιος είναι κοντά στην Καισαριανή και δεν θέλει να μπλέκει με μεταφορικά και αποστολές ας το δοκιμάσει αξίζει,,πίνακα δεν πρόλαβα να ρίξω γιατί πήγα για 3 πούλες με την ψυχή στο στόμα να προλάβω μαγαζί μετά

το μόνο αρνητικό είναι η τιμή των €6,2 για εγχώριο φυσίγγι αλλά έχει ποιοτικά υλικά και ωραία σκάγια,,,,θα το ξανα αγόραζα σίγουρα

@ του Ρουμελιώτη σήμερα που έριχνε ένα παιδί με bro 725 είχε πολλές αφλογιστίες μιλάμε τώρα για σχεδόν 10 φυσίγγια στη πούλα ,,,προβληματική παρτίδα κάλυκα ή το 725 του θέλει ελατήρια κάτι τέτοιο
 
προπόνηση σήμερα με τα Jordan 28gr Aquila

πολύ μαλακό φυσίγγι,συγκεντρωτικό όσο πρέπει και ταχύτατο,,,μου άφησε παρα πολύ θετικές εντυπώσεις δεν με κούρασε ούτε κουδούνισε το κεφάλι μου,,,στις κάννες αρκετά κατάλοιπα αλλά είπαμε Aquila,,,,όποιος είναι κοντά στην Καισαριανή και δεν θέλει να μπλέκει με μεταφορικά και αποστολές ας το δοκιμάσει αξίζει,,πίνακα δεν πρόλαβα να ρίξω γιατί πήγα για 3 πούλες με την ψυχή στο στόμα να προλάβω μαγαζί μετά

το μόνο αρνητικό είναι η τιμή των €6,2 για εγχώριο φυσίγγι αλλά έχει ποιοτικά υλικά και ωραία σκάγια,,,,θα το ξανα αγόραζα σίγουρα

@ του Ρουμελιώτη σήμερα που έριχνε ένα παιδί με bro 725 είχε πολλές αφλογιστίες μιλάμε τώρα για σχεδόν 10 φυσίγγια στη πούλα ,,,προβληματική παρτίδα κάλυκα ή το 725 του θέλει ελατήρια κάτι τέτοιο
Στον Ρουμ είχε παρατηρηθεί και πέρυσι αυτό το πρόβλημα...οποτε εν νομιζω να ειναι θεμα ελατηρίων Παύλο.
 
προπόνηση σήμερα με τα Jordan 28gr Aquila

πολύ μαλακό φυσίγγι,συγκεντρωτικό όσο πρέπει και ταχύτατο,,,μου άφησε παρα πολύ θετικές εντυπώσεις δεν με κούρασε ούτε κουδούνισε το κεφάλι μου,,,στις κάννες αρκετά κατάλοιπα αλλά είπαμε Aquila
Ακριβώς όπως το είχα φανταστεί ... ;) ............ Αρκετά ακριβό όμως ... !!!
του Ρουμελιώτη σήμερα που έριχνε ένα παιδί με bro 725 είχε πολλές αφλογιστίες μιλάμε τώρα για σχεδόν 10 φυσίγγια στη πούλα ,,,προβληματική παρτίδα κάλυκα ή το 725 του θέλει ελατήρια κάτι τέτοιο
10 φυσίγγια στην πούλα !!! Σοβαρό θέμα !!! Ξέρεις αν αυτά τα φυσίγγια τα πέταξε, ή ξαναδοκιμάστηκαν (με το 725 ή άλλο όπλο), κι αν πυροδοτήθηκαν κανονικά ;;;
Περίεργο πάντως, εδώ έχουν ριχτεί μπόλικα, από τον Γιάννη και τον αδερφό του (με 692 & Blaser) και το Μήτσο με το Guerini, ίσως και από άλλους, και δεν έχει συμβεί ποτέ αφλογιστία από όσο ξέρω ... Κι εγώ που έριξα προχθές ένα κουτί , και σχεδόν άλλο ένα κουτί άλλες φορές σκόρπια, που μου έδωσε ο Γιάννης, δεν είχα με το SKB κανένα πρόβλημα !!!
Τι διάολο ... και το 725 να έχει παρατράγουδα ;;; από τώρα να θέλει ελατήρια ;;;;;; Κι αυτό πολύ παράξενο μου φαίνεται !!!!o_O
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top