Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
IMG-20190413-134831.jpg

Νέα σκοπευτικά φυσίγγια
NOBEL SPORT ITALIA

-NSI DUE EUROPE
Ταχύτητα: 387m/s 1270 fps
Χρώμα κάλυκα: Κόκκινο
Βάρος Σκαγίων: 28 gr
Βύσμα: GT
Διαμέτρημα: Cal.12
Πυρίτιδα: Vectan A
Συσκευασία: 25x10

-NSI DUE TRAP JAPAN SPECIAL
Διαμέτρημα: 12
Βάρος Σκαγιών (γρ.) : 24
Μέταλλο (χιλ.) : 12
Νο.Σκαγιων : 7 1/2
Μήκος Κάλυκα (χιλ.) : 70
Συγκεντρωτήρας : Πλαστικός
Συσκευασία (τεμ.) : 25
Συσκευασία Κιβωτίου (τεμ.): 250

NSI DUE SKEET JAPAN SPECIAL
Διαμέτρημα : 12
Βάρος Σκαγιών (γρ.) : 24
Μέταλλο (χιλ.) : 12
Νο.Σκαγιων : 9 1/2
Μήκος Κάλυκα (χιλ.): 70
Συγκεντρωτήρας : Πλαστικός
Συσκευασία (τεμ.) : 25
Συσκευασία Κιβωτίου (τεμ.) : 250

ΤΙΜΕΣ: 52€ τα Due Europe και
48€ τα Skeet - Trap (κιβώτιο των 10 κουτιών)

Πληροφορίες, 2105310035
Ένα μεγάλο μπράβο στον κο Παρδαλάκη που αν και έμπορος δίνει σκοπευτικά άριστης ποιότητας με 5.20 και 4,80
Φανταστείτε όσα βγάζουν οι παραγωγοί(κατασκευαστές)με φυσίγγια φιαγμένα από χαμηλότερης ποιότητας κι αξίας υλικά..........:)
 
Καλα τα λες ,αλλα αμα δεν ηταν αυτοι η μικροι κατασκευαστες δεν θα τα περναμε τωρα 5,20;)
ως ένα σημείο έχεις δίκιο αλλά η ποιότητα παίζει βασικό ρόλο καλέ μου φίλε ;)
ο κος Παρδαλάκης κρατάει όσο μπορεί ποιότητα και τιμή.....και για να μην παρεξηγηθώ από τους διάφορους dealers.....λόγω απόστασης έχω 3 χρόνια να ψωνίσω από εκεί :)
 
Last edited:
φαντάσου Μάκη πόσα βγάζουν από τα εισαγωγής και ο αντιπρόσωπός αλλά και τα μαγαζιά
ο αντιπρόσωπος δεν ξέρω το μαγαζί που ψωνίζω ξέρω..είναι πολύ λίγα για την ποσότητα που πουλάει το χρόνο σε φυσίγγια....αναγκαστικά όμως πρέπει να τα έχει
στα προσφοράς δε,το μεγάλο μερτικό το έχουν οι μεγάλοι παραγγελιοδόχοι :)
 
Καλο απογευμα! Με τον αδελφό μου ρίχνουμε κάποια φυσιγγια σκοπευτήριο.δεν είμαστε σκοπευτές με την έννοια οτι ριχνουμε σε αγώνες.ισως στο μέλλον να γίνει.ριχνουμε την εποχή που ειναι κλειστό το κυνήγι για την πλακα μας.προσωπικα μου αρέσει να δοκιμάζω φυσιγγια.χθες λοιπόν παρέλαβα από Ρουμελιωτη 30 κουτάκια 28gr με piston skeet gualanti.Ν8 ο άσπρος κάλυκας και Ν9 ο μπλε.να τα δούμε και αυτά.τιμη 5€!
6,5 € έχουν τα nsi due εδω.λιγο ακριβά..Ιταλία ένα γρήγορο ψάξιμο που εκανα έχουν 4,75€ σε κατάστημα.
https://www.dimararmi.it/98_nobel-sport?p=3

L24LYZu.jpg

SZV87c0.png
 
Last edited:
Γιάννη με το 28γρ piston και το 692 3* κάνε μια δοκιμή στα 35 μέτρα και στείλε να χαζέψω
Ναι Παύλο θα ρίξω με το μαμα 3* στα 35 και θα βάλω φωτο.μέχρι τα 30 μέτρα πιστεύεις ειναι ανοιχτό το 4αρι τσοκ με piston skeet?
 
όχι κάθε άλλο μια χαρά είναι με 4*/3.5* τα ρίχνω απλά σου είπα με 3* για να συγκρίνω το γνήσιο due με αυτό του ρουμελιώτη
Ναι θα ήταν πολυ ενδιαφέρον.στο μυαλό μου είχα και εγω μια τέτοια σύγκριση.ρίχνω και βλέπουμε.
 

φίλος που μου τα πρότεινε είπε πως βγάζει 411m/s

Τα 28αρια Jordan έχουν Aquila κυνηγετική που προορίζεται για 32 γραμμαρια και καψουλι cx2000. Βγάζουν καλές ταχύτητες με χαμηλές πιέσεις.
Ένα που είχα ανοίξει εγώ πριν 4 χρόνια είχε 1,50 γρ. πυρίτιδα (ένα μου είχαν δώσει, για σφάξιμο). Ίσως έχει αυξήσει τη δόση για να του δώσει μεγαλύτερη ταχύτητα, δεν μου φαίνεται απίθανο το 411 m/s με την παραπάνω δόση 1,62 γρ. Εκτός κι αν έτυχε στο συγκεκριμένο φυσίγγι που είχα ανοίξει, να είχε πέσει λιγότερη πυρίτιδα ... που δεν το νομίζω ...
Δεν έβγαζα φωτογραφίες τότε, κρατούσα όμως σημειώσεις:
138. JORDAN Air Sporter 28 gr (31/08/2015) [5,50 €]
ΚΑΛΥΚΑΣ :CHEDDITE – 12/70/12 – ΠΡΑΣΙΝΟΣ ΗΜΙΔΙΑΦΑΝΗΣ
ΚΑΨΟΥΛΙ :Cx 2000
ΠΥΡΙΤΙΔΑ : AQUILA => 1,50 gr
ΒΥΣΜΑ : ΘΩΔΗΣ 25
ΣΚΑΓΙΑ : No. 7½– 28,04gr – [13,6 p/gr – 385 p/oz] – 381
ΚΛΕΙΣΙΜΟ: 6-star (57,7 mm)
 
138. JORDAN Air Sporter 28 gr (31/08/2015) [5,50 €]
5,50 τοτε και τωρα 6,20 λειαν επιεικως γιατι η περισοτερη τα πουλανε 6,50 και δεν εχει και σκοπευτικη πυριτιδα πιο πολυ για κυνηγετικο μου κανει ειμαι περιεργος για την ανακρουση στο σκοπευτηριο!!!
 
5,50 τοτε και τωρα 6,20 λειαν επιεικως γιατι η περισοτερη τα πουλανε 6,50 και δεν εχει και σκοπευτικη πυριτιδα πιο πολυ για κυνηγετικο μου κανει ειμαι περιεργος για την ανακρουση στο σκοπευτηριο!!!
Στο 1,50 γρ. που είχε το παλιό, πιστεύω ότι πρέπει να ήταν πολύ μαλακό, δεν θυμάμαι όμως αν είχα ρίξει κανα-δυο... Τώρα με 1,60+ δεν ξέρω, αλλά και πάλι δε νομίζω να είναι ιδιαίτερα σκληρό ... Με πιο προοδευτική πυρίτιδα (x32) στα 28γρ. μοιάζει σαν "κόντρα δόση", που λένε κι οι "προχωρημένοι ιδογομωτές" (αν έχω καταλάβει σωστά τον όρο) ... Και όπως είπε κι ο Γεράσιμος παραπάνω, θα βγάζει υψηλή ταχύτητα με αρκετά χαμηλές πιέσεις. Από αυτό το γεγονός, συν το ότι ο Θώδης είναι από τη φύση του συγκεντρωτικό βύσμα, πιστεύω ότι θα είναι και αρκετά συγκεντρωτικό φυσίγγι. Αλλά ας περιμένουμε να μας πει κι ο Παύλος τις εντυπώσεις του όταν τα ρίξει ... ;)
 
.......προτείνω να δούμε τα λάθη (αν υπάρχουν βέβαια) στα .......σφάγια, και μετά να μιλήσουμε για "κοντρα δόσεις" και "προχωρημένους"...... βιοτέχνες.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top