Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Κακό είναι Μπιλ!Το φυσιγγι πρέπει να είναι τα σκάγια που το παραγγέλνεις!Για κάποιο σκοπό παραγγέλνεις 8αρι και όχι 9αρια ή9,5αρια και μετά από κάποια μέτρα ίσως και να μην σπάσει ο δίσκος από το ψιλό σκαγι!;)

ο λόγος για τον οποίο έκοψα τον Ρουμελιώτη,,,όταν παραγγέλνω Νο8 θέλω Νο8 ,,,όχι 8x No8 και 2x No7 και στο τηλ να μου λέει ε στα έβαλα να τα δοκιμάσεις ,,,όχι αν ήθελα να τα δοκιμάσω θα σου έλεγα να μου βάλεις 2x επιπλεόν,,,άσε που στην παραγγελία δεν ήταν ποτέ εντάξει στην παράδοση ( και ακόμα μαθαίνω ότι έτσι είναι )
 
Κακό είναι Μπιλ!Το φυσιγγι πρέπει να είναι τα σκάγια που το παραγγέλνεις!Για κάποιο σκοπό παραγγέλνεις 8αρι και όχι 9αρια ή9,5αρια και μετά από κάποια μέτρα ίσως και να μην σπάσει ο δίσκος από το ψιλό σκαγι!;)

Έχεις δίκιο, εγώ είχα στο μυαλό μου το κυνήγι της τσίχλας, γτ δεν ασχολούμαι με δίσκους
Σωστά έτσι πρέπει να είναι ... Αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση ο Ρουμελιώτης ήταν σωστός με τα νούμερα σκαγιών !!! Δικό μου ήταν το "λάθος" γιατί δεν το ήξερα - το μισόταπο δεν συμπεριλαμβάνεται στη σειρά HYPERION, αφού ήταν ειδική παραγγελία του Γιάννη, και σε Νο 9,5 όπως διευκρίνισε ο ίδιος πιο πάνω ... απλά του το γέμισε στον ίδιο κάλυκα του Hyperion Compak ... Άρα κακώς το έβαλα στο παρόν τόπικ. ;)
ο λόγος για τον οποίο έκοψα τον Ρουμελιώτη,,,όταν παραγγέλνω Νο8 θέλω Νο8 ,,,όχι 8x No8 και 2x No7 και στο τηλ να μου λέει ε στα έβαλα να τα δοκιμάσεις ,,,όχι αν ήθελα να τα δοκιμάσω θα σου έλεγα να μου βάλεις 2x επιπλεόν,,,άσε που στην παραγγελία δεν ήταν ποτέ εντάξει στην παράδοση ( και ακόμα μαθαίνω ότι έτσι είναι )
Δεν ξέρω Παύλε, δεν είχα ποτέ συναλλαγή μαζί του, κάτι λίγα φυσίγγια του, διάφορα, που έχω πάρει πρόσφατα τα πήρα από μαγαζί που τα φέρνει εδώ. Και από ότι είδα ήταν όλα σωστά στο νούμερο που έγραφαν.
Αλλά ο Γιάννης-Χανιά έχει κάνει παραγγελίες αρκετές φορές φέτος και, απ' ότι μου έχει πει, έχει μείνει πολύ ικανοποιημένος κι από τις συνεννοήσεις και την εξυπηρέτηση, τόχει γράψει κι εδώ άλλωστε ...
 
Καλημερα! Ωρα για καφέ!
Όσον αφορά τα νούμερα ειναι πάντα σωστος,το 8 ειναι 8,κ.τ.λ.
Όσον αφορά τις παραδόσεις,του εχω πει οτι δεν με νοιάζει αν καθυστερήσει μόνο να μου το λέει..μου λέει πάντα πόσες μέρες θέλει άρα κανένα θέμα προς το παρόν και σε αυτό! Οτι φυσιγγια θελω του τα στέλνω σε μήνυμα για τυχόν λάθη γιατι ειμαι περίεργος και παραγγέλνω διαφορά! Εδω το τελευταίο μήνυμα της τελευταίας παραγγελίας:
7 32gr gm3 8αρια
5 sporting 28gr μεσοταπα 9αρια
5 sporting 28gr μεσοταπα 9,5αρια
11 sporting 28gr 8αρια
2 32gr csb1 8αρια...
Τωρα για χθες μίλησα με το Μητσο και οπως είπε και ο Στέλιος έκανε 23/25 με τα Hyperion σε νέο σχήμα! Ο Μητσος μου είπε οτι ειναι παρά πολυ καλα,τον άκουσα εντυπωσιασμένο! Παραγγέλνει άμεσα μου είπε! Ανάκρουση μηδέν,φοβερά σπασίματα! Κατα την προσωπική μου γνώμη στα 4,75€ ειναι εκτός συναγωνισμού,αυτή την στιγμή!
 
Λοιπόν βάζω εδώ το νέο σκοπευτικό φυσίγγι του Ρουμελιώτη, HYPERION COMPAK 28 γρ. που μου δώσανε σήμερα στο σκοπευτήριο. Ένα με συγκεντρωτήρα (ΚΑΡΔΑΡΑΣ 25) κι ένα με μισόταπα (μοιάζει με Gualandi Biorientabile, αλλά δεν ξέρω τι προέλευσης είναι ...)
Κάλυκας Fiocchi διάφανος και στα 2, με κοντό μέταλλο 8χιλ. καψούλι 616, πυρίτιδα φυσικά CSB-5 ;) ... σκάγια Νο.8 - Φ2,3 mm (υποτίθεται - αλλά ... ακόμη και με το μάτι φαίνεται ότι δεν είναι τα ίδια κ στα 2 φυσίγγια).
IMG-20181114-180529.jpg
IMG-20181114-180504.jpg
IMG-20181114-180752.jpg
IMG-20181114-180840.jpg


Και τώρα ένα - ένα. Πρώτα αυτό με το συγκεντρωτήρα:
IMG-20181114-181107.jpg
IMG-20181114-181754.jpg
IMG-20181114-182153.jpg

Τα σκάγια φαίνονται καλά, σχετικά ομοιόμορφα, με διάμετρο λίγο κάτω από 2,3 mm που αναγράφει, περίπου 2,25mm - με 14,9 σκ/γρ. και συνολικά 414 ...

Πάμε και σε αυτό με τη μισόταπα:
IMG-20181114-181218.jpg
IMG-20181114-183711.jpg
IMG-20181114-184026.jpg

Εδώ τα σκάγια, παρόλο που στον κάλυκα γράφει 8 - 2,3mm είναι εμφανώς πιο ψιλά. Μέτρησα κάμποσα με το παχύμετρο και κυμαίνονται από 1,9 μέχρι 2,1 mm. Περίπου 2,05 mm κατά μέσο όρο, με 19,8 σκ/γρ. - κάτι μεταξύ Νο. 9 και 9,5 θα έλεγα - και συνολικά 564 !!!
Και κάτι άλλο που πρόσεξα, μόνο τώρα που ανέβαζα τις φωτογραφίες: Οι κάλυκες ενώ φαίνονται πανομοιότυποι, έχουν λίγο διαφορετικό πυθμένιο (base wad). Και στα δυο είναι επίπεδο, αλλά το ένα έχει πιο ψηλό τοίχωμα !!! Αν προσέξετε τις δυο πρώτες φωτο, η λωρίδα που φαίνεται πάνω από το μέταλλο είναι ψηλότερη στο φυσίγγι με τη μισόταπα !!! Δεν ξέρω τι να υποθέσω ... Διαφορετικές παρτίδες κάλυκες; ΟΚ αλλά γιατί η διαφορά σε αυτό τμήμα; ... απλά έτυχε ;;;
think
Ωραίος και αναλυτικός, όπως πάντα!!!
Η μισόταπα έχω την εντύπωση ότι είναι και αυτή του ΚΑΡΔΑΡΑ...

Πάντως αυτά τα 2 φυσιγγακια, έτσι ακριβώς όπως είναι στημένα, αποτελούν μια ολοκληρωμένη πρόταση για το κιχλοκυνήγι...
Το 8αρι βέβαια μια χαρά θα είναι και στο τρυγόνι καθώς και το μισόταπο για ορτύκι...
Θα τολμούσα να πω...πως το μισόταπο με ανοιχτά τσοκ, θα' ναι ότι πρέπει και για μπεκάτσα...γιαυτους που ασπάζονται το "ουκ εν τω πολλώ το ευ"...
 
Λοιπόν βάζω εδώ το νέο σκοπευτικό φυσίγγι του Ρουμελιώτη, HYPERION COMPAK 28 γρ. που μου δώσανε σήμερα στο σκοπευτήριο. Ένα με συγκεντρωτήρα (ΚΑΡΔΑΡΑΣ 25) κι ένα με μισόταπα (μοιάζει με Gualandi Biorientabile, αλλά δεν ξέρω τι προέλευσης είναι ...)
Κάλυκας Fiocchi διάφανος και στα 2, με κοντό μέταλλο 8χιλ. καψούλι 616, πυρίτιδα φυσικά CSB-5 ;) ... σκάγια Νο.8 - Φ2,3 mm (υποτίθεται - αλλά ... ακόμη και με το μάτι φαίνεται ότι δεν είναι τα ίδια κ στα 2 φυσίγγια).
IMG-20181114-180529.jpg
IMG-20181114-180504.jpg
IMG-20181114-180752.jpg
IMG-20181114-180840.jpg


Και τώρα ένα - ένα. Πρώτα αυτό με το συγκεντρωτήρα:
IMG-20181114-181107.jpg
IMG-20181114-181754.jpg
IMG-20181114-182153.jpg

Τα σκάγια φαίνονται καλά, σχετικά ομοιόμορφα, με διάμετρο λίγο κάτω από 2,3 mm που αναγράφει, περίπου 2,25mm - με 14,9 σκ/γρ. και συνολικά 414 ...

Πάμε και σε αυτό με τη μισόταπα:
IMG-20181114-181218.jpg
IMG-20181114-183711.jpg
IMG-20181114-184026.jpg

Εδώ τα σκάγια, παρόλο που στον κάλυκα γράφει 8 - 2,3mm είναι εμφανώς πιο ψιλά. Μέτρησα κάμποσα με το παχύμετρο και κυμαίνονται από 1,9 μέχρι 2,1 mm. Περίπου 2,05 mm κατά μέσο όρο, με 19,8 σκ/γρ. - κάτι μεταξύ Νο. 9 και 9,5 θα έλεγα - και συνολικά 564 !!!
Και κάτι άλλο που πρόσεξα, μόνο τώρα που ανέβαζα τις φωτογραφίες: Οι κάλυκες ενώ φαίνονται πανομοιότυποι, έχουν λίγο διαφορετικό πυθμένιο (base wad). Και στα δυο είναι επίπεδο, αλλά το ένα έχει πιο ψηλό τοίχωμα !!! Αν προσέξετε τις δυο πρώτες φωτο, η λωρίδα που φαίνεται πάνω από το μέταλλο είναι ψηλότερη στο φυσίγγι με τη μισόταπα !!! Δεν ξέρω τι να υποθέσω ... Διαφορετικές παρτίδες κάλυκες; ΟΚ αλλά γιατί η διαφορά σε αυτό τμήμα; ... απλά έτυχε ;;;
think
Μπραβο Στελιο για το κουραγιο σου και την ενημερωση που προσφερεις στην κοινοτητα...
Το αστερι απο το συγκεντρωτικο δεν μου αρεσει γιατι κανει λακουβα με οτι αυτο συνεπαγεται...το μισοταπο με απατητο βυσμα και κλεισιμο στα 58 πρεπει να πολυ συγκεντρωτικο και μαλακο...
 
Καλησπερα σας! Ωραια παρουσίαση Στέλιο!
Κατα 99% ειναι παραγγελία 9,5 νούμερο τα μεσοταπα!
Ακριβώς το ίδιο ειναι και σε μένα που του παράγγειλα 10 κουτάκια μεσοταπα 28gr Ν9,5! Τα έβαλε σε κάλυκα του Hyperion compak που γράφει 8 νούμερο απ’έξω! Απλα μου τα έβαλε σε κουτάκια practical slug για να τα ξεχωρίζω !!
think
έχει και οδηγίες χρήσης για να μην μπερδεύεσαι
τι λετε βρε παιδια..
 
Μπραβο Στελιο για το κουραγιο σου και την ενημερωση που προσφερεις στην κοινοτητα...
Το αστερι απο το συγκεντρωτικο δεν μου αρεσει γιατι κανει λακουβα με οτι αυτο συνεπαγεται...το μισοταπο με απατητο βυσμα και κλεισιμο στα 58 πρεπει να πολυ συγκεντρωτικο και μαλακο...
Δημήτρη, η λακούβα στο αστέρι είναι στο μισόταπο !!! Κοίταξε ξανά τη φωτογραφία ... Μου είχε κάνει εντύπωση κι εμένα...
Το συγκεντρωτικό είναι μια χαρά, και το αστέρι του και το πάτημα του βύσματος κανονικό, ούτε λίγο ούτε υπερβολικό.
Τώρα όσον αφορά τη λακούβα στο αστέρι, για το αν "συνεπάγεται" κάτι, πέρα από την "εμφάνιση", προσωπικά αμφιβάλλω. Έχω ρίξει πολλά φυσίγγια του εμπορίου με αυτό το "ελάττωμα", όπως και ιδιογόμωσης δοκιμαστικά, και δεν έχω διαπιστώσει κάποιο πρόβλημα στην απόδοση και την αποτελεσματικότητα ...
 
think
έχει και οδηγίες χρήσης για να μην μπερδεύεσαι
τι λετε βρε παιδια..
Γιάννη αυτά με τη μεσοταπα (28gr #9,5,csb5),του τα ζήτησα εγω.τον ρώτησα πρώτα αν μπορεί να μου γεμίσει κάτι τέτοιο.μου είπε κανένα πρόβλημα.Τα εχω δοκιμάσει κάνει πιο ανοιχτή διασπορά από τον συγκεντρωτηρα.υπακουει η μεσοταπα καλύτερα το τσοκ.τα θελω για κοντινά πιάτα και για περπατητο τσιχλας σε κλειστά μέρη.δουλευει περιπου όπως το mezzo 28gr της lambro,αλλά αυτό έχει περιπου 1,5€ παραπάνω το κουτάκι!
Έπρεπε κάπου να μου τα βάλει γιατι δεν ειναι ένα επίσημο φυσίγγι που βγάζει για να έχει κουτάκι και κάλυκα τυπωμένο!
Παρακάτω ο κατάλογος των σκοπευτικών! Κατα την γνώμη μου κάποια στιγμή θα ειναι πολυ ωραια κίνηση να προσθέσει και αυτά με την μεσοταπα σε 8,5 και 9,5 νούμερο!
S2bp0dF.jpg
 
Δείχνει να κάνει βήματα προόδου στον εμφανισιακά τομέα ο Ανδρέας,χωρίς να προσπαθήσει να ξεγελάσει αυξάνοντας τις τιμές,μπράβο του!!!Θα γίνει σύντομα παραγγελία αλλά θέλω να μιλήσουμε πρώτα ώστε να μου εξηγήσει την διαφορά που έχουν τα 28αρια κομπακ με τα 28αρια Σπόρτινγκ!
 
Δείχνει να κάνει βήματα προόδου στον εμφανισιακά τομέα ο Ανδρέας,χωρίς να προσπαθήσει να ξεγελάσει αυξάνοντας τις τιμές,μπράβο του!!!Θα γίνει σύντομα παραγγελία αλλά θέλω να μιλήσουμε πρώτα ώστε να μου εξηγήσει την διαφορά που έχουν τα 28αρια κομπακ με τα 28αρια Σπόρτινγκ!
Έπιασε το ''πνεύμα'' του σημερινού ''σύγχρονου'' καταναλωτή που κοιτάζει πιό πολύ εικόνα καί μετά ουσία .
 
Δείχνει να κάνει βήματα προόδου στον εμφανισιακά τομέα ο Ανδρέας,χωρίς να προσπαθήσει να ξεγελάσει αυξάνοντας τις τιμές,μπράβο του!!!Θα γίνει σύντομα παραγγελία αλλά θέλω να μιλήσουμε πρώτα ώστε να μου εξηγήσει την διαφορά που έχουν τα 28αρια κομπακ με τα 28αρια Σπόρτινγκ!

Όταν σου πει πες μας γτ όπως ξέρεις με ενδιαφέρει.
 
Δείχνει να κάνει βήματα προόδου στον εμφανισιακά τομέα ο Ανδρέας,χωρίς να προσπαθήσει να ξεγελάσει αυξάνοντας τις τιμές,μπράβο του!!!Θα γίνει σύντομα παραγγελία αλλά θέλω να μιλήσουμε πρώτα ώστε να μου εξηγήσει την διαφορά που έχουν τα 28αρια κομπακ με τα 28αρια Σπόρτινγκ!
Αυτό ήθελα να πω και γω Ηλία όπως επίσης μαρεσει που άκουσε και υλοποίησε την πρόταση επιθυμία κάποιου κυνηγού και σκοπευτή όπως παράδειγμα ο Γιάννης παραπάνω που ζήτησε κάτι διαφορετικό από αυτά που παράγει και του το έφτιαξε χωρίς να παραγγείλει κάποια μεγάλη ποσότητα, μπράβο του .
 
Έπιασε το ''πνεύμα'' του σημερινού ''σύγχρονου'' καταναλωτή που κοιτάζει πιό πολύ εικόνα καί μετά ουσία .
Λάμπη νομίζω πως ο συγκεκριμένος επαγγελματίας κοιτάζει πρώτα απ'όλα τις ανάγκες του καταναλωτή και την ποιότητα του προϊόντος που φτιάχνει και έπειτα την ομορφιά. Έτσι πιστεύω εγώ τουλάχιστον.
 
Λάμπη νομίζω πως ο συγκεκριμένος επαγγελματίας κοιτάζει πρώτα απ'όλα τις ανάγκες του καταναλωτή και την ποιότητα του προϊόντος που φτιάχνει και έπειτα την ομορφιά. Έτσι πιστεύω εγώ τουλάχιστον.
Καί καλά κάνει Βασίλη .Αφού το προιόν αν κρίνω απο τα σχόλια των παιδιών είναι ΄άριστο να μήν χάνει πωλήσεις λόγω φτωχής παρουσίασης
 
Έπιασε το ''πνεύμα'' του σημερινού ''σύγχρονου'' καταναλωτή που κοιτάζει πιό πολύ εικόνα καί μετά ουσία .
Θα με κάνεις να διαφωνησω...προσωπικά με αφήνει αδιάφορο η εμφάνιση και στα όπλα αλλά και στα φυσίγγια αν δεν μου κάνει τα γούστα και συγκεκριμένα από τα Σπόρτινγκ έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος για τον σκοπό που τα ήθελα!Φέτος δεν ασχολήθηκα αγωνιστικά!Ότι κάποιοι κοιτάζουν το περιτυλιγμα,είναι δύστυχος μια αλήθεια!
 
Η ναυαρχίδα των σκοπευτικων της remi και ο καλύτερος καλυκας για αναγωμοση.






Τα εχω ριξει πολυ αυτα πολυ καλλα κανουν και λιγο θοριβο ετσι μου φανηκε πολυ καλλα αλλα αργα αν τα σηνηθησεις ειναι φοβερα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top