Σκοπευτήριο Ιωαννίνων στο Δήμο Περάματος

Καλημέρα κύριοι πρωτον να ξεκαθαρισω ότι δεν περνώ το μέρος του Κ Σ Ιωαννίνων επιδη το έχω ψάξει το θέμα γιατί είμαι ένας που πηγενει τις περισσότερες φορές και έχω κάνει τις περισσότερες συζητήσεις για το θέμα του σκοπευτήριου.
1 όταν γίνεται ένα σύλλογο η ενα ομηλο κάνει ένα ένα καταστατικό το οποίο βάζει κάποιους ορους που επιθυμεί ο εκάστοτε συλλογος έτσι ο συγκεκριμένο έχει καποιους όρους έτσι είναι και αυτός ένας όρος πού θέλει το σκοπευτήριο να είναι μόνο για τους ενεργά μέλη δηλ όσοι έχουν θεωρημενες άδεια στο σύλλογο και βγάλουν το βιβλιάριο σκουπευτη στο σύλλογο.
2 για να μπουν και άλλος κόσμος πρέπει να γίνει Αθλητικος σκοπευτικος σύλλογος η να αλλάξουν το καταστατικό κάτι που δεν επιθυμούν
Τέλος ελπίζω να μην παρεξηγηθώ δεν θέλω να πάρω το μέρος κανενός εγώ στεναχωργιεμε περισσότερο γιατί δεν βλέπω ενδιαφέρον από το σύλλογο για το σκοπευτήριο
 
απαράδεχτος!! για να μην πω καμια πιο βαρια κουβεντα! για μενα οποτε είναι να πας πηγαινε,δεν νομιζω να σε διωξουν..κρατα και το βιβλιαριο θηρας που φαινετε ότι εβγαζες αδεια εκει τοσα χρονια..
Σε καμία περίπτωση δεν Ρίχνω ευθύνη στον υπάλληλο που ξεκάθαρα κάνει τη δουλειά του όπως του είπανε τα αφεντικά του...Αλλά θεωρώ ότι είναι αδικία να με πετάς στην απ έξω Επειδή φέτος έβγαλα την άδεια σε άλλο τοπικό σύλλογο...μοιάζει με εκβιασμό...
 
Καλημέρα κύριοι πρωτον να ξεκαθαρισω ότι δεν περνώ το μέρος του Κ Σ Ιωαννίνων επιδη το έχω ψάξει το θέμα γιατί είμαι ένας που πηγενει τις περισσότερες φορές και έχω κάνει τις περισσότερες συζητήσεις για το θέμα του σκοπευτήριου.
1 όταν γίνεται ένα σύλλογο η ενα ομηλο κάνει ένα ένα καταστατικό το οποίο βάζει κάποιους ορους που επιθυμεί ο εκάστοτε συλλογος έτσι ο συγκεκριμένο έχει καποιους όρους έτσι είναι και αυτός ένας όρος πού θέλει το σκοπευτήριο να είναι μόνο για τους ενεργά μέλη δηλ όσοι έχουν θεωρημενες άδεια στο σύλλογο και βγάλουν το βιβλιάριο σκουπευτη στο σύλλογο.
2 για να μπουν και άλλος κόσμος πρέπει να γίνει Αθλητικος σκοπευτικος σύλλογος η να αλλάξουν το καταστατικό κάτι που δεν επιθυμούν
Τέλος ελπίζω να μην παρεξηγηθώ δεν θέλω να πάρω το μέρος κανενός εγώ στεναχωργιεμε περισσότερο γιατί δεν βλέπω ενδιαφέρον από το σύλλογο για το σκοπευτήριο
Σαφώς δεν παίρνεις θέση...Αλλά σαφώς είναι πασιφανής η αδικία που συντελείται σε αυτή την περίπτωση...Και σαφώς ο σύλλογος θα είχε περισσότερα κέρδη ο σύλλογος εάν δεχόταν και μέλη του Συλλόγου Πωγωνίου,Ζαγορίου ,πραμαντων και γενικά άλλων συλλόγων...Αλλά βλέπουμε όλοι ότι με τα λεφτά μας κάναμε τσιφλικάδες το εκάστοτε συμβούλιο και εκβιαστικά γιατί με μαφιοζικο εκβιασμό μοιάζει προσπαθούν δυστυχώς να μας τα ξαναπάρουν.....
 
Καλημέρα κύριοι πρωτον να ξεκαθαρισω ότι δεν περνώ το μέρος του Κ Σ Ιωαννίνων επιδη το έχω ψάξει το θέμα γιατί είμαι ένας που πηγενει τις περισσότερες φορές και έχω κάνει τις περισσότερες συζητήσεις για το θέμα του σκοπευτήριου.
1 όταν γίνεται ένα σύλλογο η ενα ομηλο κάνει ένα ένα καταστατικό το οποίο βάζει κάποιους ορους που επιθυμεί ο εκάστοτε συλλογος έτσι ο συγκεκριμένο έχει καποιους όρους έτσι είναι και αυτός ένας όρος πού θέλει το σκοπευτήριο να είναι μόνο για τους ενεργά μέλη δηλ όσοι έχουν θεωρημενες άδεια στο σύλλογο και βγάλουν το βιβλιάριο σκουπευτη στο σύλλογο.
2 για να μπουν και άλλος κόσμος πρέπει να γίνει Αθλητικος σκοπευτικος σύλλογος η να αλλάξουν το καταστατικό κάτι που δεν επιθυμούν
Τέλος ελπίζω να μην παρεξηγηθώ δεν θέλω να πάρω το μέρος κανενός εγώ στεναχωργιεμε περισσότερο γιατί δεν βλέπω ενδιαφέρον από το σύλλογο για το σκοπευτήριο
Νικολα πολύ καλα κανεις και εξηγεις τι γινετε,γιατι και εγω δεν ηξερα ακριβως γιατι το κανουν αυτό.αρα είναι θεμα καθαρα καταστατικου.κατά την γνωμη μου είναι μεγαλο λαθος τους..βλεπουν κοντόφθαλμα και δεν καταλαβαινουν ότι αντι να κερδιζουν εσοδα,χανουν...είναι δυνατον να εχουν υπογραψει καταστατικο που να απαγορευει ακομα και από νομο Ιωαννινων κυνηγους να μπορεσουν να ριξουν..
 
Νικολα πολύ καλα κανεις και εξηγεις τι γινετε,γιατι και εγω δεν ηξερα ακριβως γιατι το κανουν αυτό.αρα είναι θεμα καθαρα καταστατικου.κατά την γνωμη μου είναι μεγαλο λαθος τους..βλεπουν κοντόφθαλμα και δεν καταλαβαινουν ότι αντι να κερδιζουν εσοδα,χανουν...είναι δυνατον να εχουν υπογραψει καταστατικο που να απαγορευει ακομα και από νομο Ιωαννινων κυνηγους να μπορεσουν να ριξουν..
Γιάννη δεν είναι ότι βλέπουν κοντόφθαλμα αλλά για μένα είναι ότι καθένας θέλει να έχει τα δικά του κ πως γίνεται να μαζεψουν περισσότερα στο δικό τους κομμάτι;)
 
Σαφώς δεν παίρνεις θέση...Αλλά σαφώς είναι πασιφανής η αδικία που συντελείται σε αυτή την περίπτωση...Και σαφώς ο σύλλογος θα είχε περισσότερα κέρδη ο σύλλογος εάν δεχόταν και μέλη του Συλλόγου Πωγωνίου,Ζαγορίου ,πραμαντων και γενικά άλλων συλλόγων...Αλλά βλέπουμε όλοι ότι με τα λεφτά μας κάναμε τσιφλικάδες το εκάστοτε συμβούλιο και εκβιαστικά γιατί με μαφιοζικο εκβιασμό μοιάζει προσπαθούν δυστυχώς να μας τα ξαναπάρουν.....
Πιστεύεις ότι αν μπορούσαν να συνεννοηθουν οι συλλογοι τόσα χρόνια δεν θα το εκαναν κάτι τέτοιο ειδικά στα στο νομό τον Ιωαννίνων που έχει τόσους κυνηγους αλλά νομίζω καταλαβενεις ότι μένουν πολλά στις μέση
 
Πιστεύεις ότι αν μπορούσαν να συνεννοηθουν οι συλλογοι τόσα χρόνια δεν θα το εκαναν κάτι τέτοιο ειδικά στα στο νομό τον Ιωαννίνων που έχει τόσους κυνηγους αλλά νομίζω καταλαβενεις ότι μένουν πολλά στις μέση
Μπαίνουν πολλά στη μέση....Αλλά όλοι πρέπει να καταλάβουν ότι από υστέρημα μας συντηρούνται...κάποια στιγμή όμως θα πρέπει να καταλάβουν ότι ο κόσμος δεν ειναι υποχείριο κανενός...Και θα το καταλάβουν με τον άσχημο τρόπο...
 
Μην βιάζεστε παίδες να βγάλετε συμπέρασμα ;)
Φίλε benelli criocomfort για πες μας, το σκοπευτήριο απαιτεί σκοπευτική ταυτότητα;
Αυτό που λέει ο Νικόλας...πας με την άδεια σου στη Γραμματεία και βγάζεις βιβλιαράκι σκοπευτή και ισχύει μόνο για το σκοπευτήριο του Συλλόγου...
 
Οπότε ρε παιδιά, από αυτά που καταλαβαίνω καλά κάνει, με τον τρόπο αυτό μάλλον "προστατεύει" τα μέλη του συλλόγου από το να αναγκαστούν να εκδοσουν σκοπευτική άδεια. Αν σας έλεγε ότι μπορείτε να ρίχνετε όλοι αλλά πρέπει να βγάλετε υποχρεωτικά σκοπευτική άδεια, θα βγάζατε;
 
Οπότε ρε παιδιά, από αυτά που καταλαβαίνω καλά κάνει, με τον τρόπο αυτό μάλλον "προστατεύει" τα μέλη του συλλόγου από το να αναγκαστούν να εκδοσουν σκοπευτική άδεια. Αν σας έλεγε ότι μπορείτε να ρίχνετε όλοι αλλά πρέπει να βγάλετε υποχρεωτικά σκοπευτική άδεια, θα βγάζατε;
Προσωπικά θα έβγαζα σίγουρα...Και μιας και ανέφερες μέλη ένας άνθρωπος με άδεια σε ένα σύλλογο επί 9 συναπτά έτη δεν θεωρείται μέλος???Όπως είπα πιο πάνω δεν συνεισεφερα και εγώ και άλλοι στην ίδια θέση με εμένα οικονομικά Στην δημιουργία του σκοπευτηριου???μέλη δλδ είμαστε όσο τα ακουμπάμε αβλεπη ???χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης θα ήθελα τη γνώμη σου πάνω σε αυτό....
 
Όχι φίλε μου, δεν θεωρείται μέλος και είναι πολύ απλό. Αν την ώρα που είσαι στον βατηρα, μπει η ασφάλεια για έλεγχο και διαπιστώσει ότι δεν ανήκεις στον συγκεκριμένο σύλλογο, ο οποίος σύλλογος διατηρεί σκοπευτήριο για κυνηγητική εξάσκηση, θα τον πάνε δεμένο.
 
Όχι φίλε μου, δεν θεωρείται μέλος και είναι πολύ απλό. Αν την ώρα που είσαι στον βατηρα, μπει η ασφάλεια για έλεγχο και διαπιστώσει ότι δεν ανήκεις στον συγκεκριμένο σύλλογο, ο οποίος σύλλογος διατηρεί σκοπευτήριο για κυνηγητική εξάσκηση, θα τον πάνε δεμένο.
Κατά τη δική μου ταπεινή γνώμη το καταστατικό ορίζει Ποιος θεωρείται μέλος και ποιος όχι...επομένως θα μπορούσε το Συμβούλιο στο καταστατικό να ορίζει ως μέλος όποιον την την τελευταία πενταετία έβγαλε τρεις φορές άδεια στο σύλλογο...Δεν είπα να γίνει το σκοπευτήριο μπατε σκύλοι αλέστε...Προς Θεού...
 
Δεν ορίζει, ακριβώς, το καταστατικό ποιος είναι μέλος και ποιος όχι. Μέλος σε όλους τους συλλόγους (σωματεία κτλ) της Ελλάδας θεωρείται αυτός που είναι οικονομικά εντάξει, το τρέχον ημερολογιακό έτος και είναι φυσικά εγγεγραμμένος στην λίστα των μελών. Μέλος με αναδρομική ισχύ δεν έχω ξανακούσει να υπάρχει.
Σου ξαναλέω όμως, δεν μπορεί να γίνει ένας έλεγχος και να επικαλεστει ο πρόεδρος του συλλόγου μια παράγραφο που να έχει ένα τέτοιο γενικευμένο προσδιορισμό για το μέλος. Τι θα πει, τρεις φορές την τελευταία πενταετία. Νομίζω ότι κάτι τέτοιο θα χαρακτηριζόταν πολύ εύκολα ως καταχρηστικό. Σου ξαναλέω, όταν μπει ένας έλεγχος μέσα και ζητήσει να δει αν οι συμμετεχοντες είναι μέλη του συλλόγου, εσύ τι ακριβώς θα πεις;
Είμαι μέλος βάση καταστατικού αλλά εκδίδω άδεια σε άλλον σύλλογο;
Συγνώμη φίλε μου αλλά από όπου και να το πιάσεις, δεν στέκει.
 
Δεν ορίζει, ακριβώς, το καταστατικό ποιος είναι μέλος και ποιος όχι. Μέλος σε όλους τους συλλόγους (σωματεία κτλ) της Ελλάδας θεωρείται αυτός που είναι οικονομικά εντάξει, το τρέχον ημερολογιακό έτος και είναι φυσικά εγγεγραμμένος στην λίστα των μελών. Μέλος με αναδρομική ισχύ δεν έχω ξανακούσει να υπάρχει.
Σου ξαναλέω όμως, δεν μπορεί να γίνει ένας έλεγχος και να επικαλεστει ο πρόεδρος του συλλόγου μια παράγραφο που να έχει ένα τέτοιο γενικευμένο προσδιορισμό για το μέλος. Τι θα πει, τρεις φορές την τελευταία πενταετία. Νομίζω ότι κάτι τέτοιο θα χαρακτηριζόταν πολύ εύκολα ως καταχρηστικό. Σου ξαναλέω, όταν μπει ένας έλεγχος μέσα και ζητήσει να δει αν οι συμμετεχοντες είναι μέλη του συλλόγου, εσύ τι ακριβώς θα πεις;
Είμαι μέλος βάση καταστατικού αλλά εκδίδω άδεια σε άλλον σύλλογο;
Συγνώμη φίλε μου αλλά από όπου και να το πιάσεις, δεν στέκει.
Λύση υπάρχει και αυτό είναι σίγουρο...π.Χ. Γιατί Να μην υπάρξει αθλητικό σωματείο???τα μέλη του Συλλόγου μέλη Ναι...Και οι άλλοι Μέλη του σωματείου...απλά πατάνε πάνω στο χόμπι μας πιστεύω για να μας εκβιασουν....Και κάτι ακόμη στις εκλογές γιατί το καταστατικό αναφέρει και προηγούμενα έτη συν το τρέχων Έτος...???να θεωρείται μέλος όποιος έβγαλε εκείνη τη χρονιά άδεια Στο σύλλογο...Αλλά εδώ δεν συμφέρει και έχει αναδρομική ισχύ η έννοια μέλος...σκέψου το λίγο...Και μη μου ξαναπεις για έλεγχο...Γιατί εάν κρατάς το βιβλιαράκι στα χέρια και έχεις πληρώσει Είσαι μέλος και με τη βούλα...τα έχω ξαναζήσει στο παρελθόν...Αλλά σε σοβαρά οργανωμένα σκοπευτηρια Όχι σε παράγκες...
 
Last edited by a moderator:
Αν ηταν αθλητικο σωματειο, νομιζω οτι θα χρειαζοσουν σκοπευτικη αδεια για να μπορεις να κανεις χρηση του σωματειου...
Δικαιη η αντιδραση σου Δημητρη, οπως δικαιη ειναι κ η αντιδραση πολλων αλλων κυνηγων που πλεον με τις σκοπευτικες ταυτοτητες δεν εχουν τη δυνατοτητα να ριξουν στο σκοπευτηριο... Εχω κ εγω φιλους που εχουν τη δυνατοτητα δυστυχως να πανε μονο 1-2 φορες ολο το χρονο σκοπευτηριο κ πλεον δεν μπορουν γιατι δεν εχουν σκοπευτικο ταυτοτητα κ δεν τους επιτρεπεται η χρηση του χωρου...
Δικαιες οι διαμαρτυριες σου, αλλα μαλλον σε λαθος αποδεκτη... Πιο χρησιμη θα ηταν η διαμαρτυρια για αλλαγη του νομου η της παραγραφου που δεν επιτρεπει σε κυνηγους να προπονηθουν στο αθλημα του Sporting στα σκοπευτηρια αν δεν εχουν σκοπευτικη ταυτοτητα... ;)
Ο συλλογος στην προσπαθεια του να διασφαλισει το σκοπευτηριο "του", οταν ολα στην Ελλαδα κλεινουν το ενα μετα το αλλο κ ξανανοιγουν με δυσκολια, προσπαθει να μεινει μακρια απο κακοτοπιες...
Δικιο εχεις να αισθανεσαι εναν συλλογο "δικο" σου οταν τον εχεις στηριξει για μια δεκαετια, αλλα κ αυτος να διατηρισει κατι που εφτιαξε προσπαθει...
Ε το οτι θελει κ την τρεχουσα οικονομικη ενισχυση για να θεωρειται καποιος μελος, ειναι στα σημεια των καιρων, αν κ εχω την εντυπωση, χωρις να ειμαι δικηγορο, οτι θεωρεισαι μελος ενημερο ενος συλλογου μονο οταν εισαι τακτοποιημενος στις τρεχουσες εισφορες...
 
Το να γίνει αθλητικό σωματείο χρειάζονται κάποιες άλλες προϋποθέσεις κ να έχει συγκεκριμένα αθλητικά τερέν,
τώρα το σκοπευτήριο είναι το Κ.Σ Ιωαννίνων κ το έφτιαξε για την εκπαίδευση των μελών του που πληρώνουν την ετησία συνδρομή κ για δικιά του δικαιοδοσία.
αν εγώ φύγω από το σύλλογο κ πάω σε άλλο σύλλογο για τον α, β, ψ, λόγο δεν θα μπορώ να έχω δικαιοδοσία σε πράγματα που έχει ο σύλλογος που έχω φύγει έτσι δεν είναι ?
 
Back
Top