Σκοπευτήριο και κυνήγι

Σκοπευτήριο & κυνήγι ο τίτλος .
Αλήθεια τί ποιό ωραίο ;
Ότι αξίζει ο καθένας το παίρνει .
Χωρίς να επηρεάζεται η καθιέρωση -καταξίωση από τρίτους (βλέπε προπονητές σε ομαδικά αθλήματα )κλπ
Έχω να πάω γήπεδο πολλά .πάρα πολλά χρόνια .
Απλά αν το ζήσεις από μέσα το σιχαίνεσαι το ποδόσφαιρο αν δέν είσαι από τους ημέτερους .
Θα πώ ένα παράδειγμα .
Ο Γ.Σαββίδης (κουμπάρος για τους ΑΕΚτζήδες) όταν ξεκίνησε 15-16 χρονών στην β ομάδα της Ομόνοιας κρίθηκε ακατάλληλος από τον τότε υπεύθυνο προπονητή ....!!!
Πήγε αλλού (Ολυμπιακό Λευκωσίας ) και απ'εκεί τον αγόρασε η .........Ομόνοια !!
Μετά ΑΕΚ κλπ κλπ
Τί θέλω να πώ . Δέν απογοητεύτηκε και να τα παρατήσει όπως πολλά άλλα παιδιά χαρισματικά ....
Ενώ στην σκοποβολή είσαι μόνος με τον εαυτό σου κι'όταν κρίνεις ότι είσαι έτοιμος να πολεμήσεις ΚΑΝΕΙΣ δέν μπορεί να σου στερήσει αυτή την συμμετοχή αγώνα έναντι 100-150 υπολοίπων συναθλητών .
Ότι αξίζεις το παίρνεις κι'αν δέν ανέβεις καί ψηλά έχεις ήσυχο το μέσα σου ότι έδωσες την ευκαιρία στον εαυτό σου .
Νάμαστε γεροί -υγιείς να κάνουμε αυτό που μας αρέσει κι'ότι προκύψει σαν αποτέλεσμα (θήραμα -σκόρ) είναι κέρδος από το γεγονός ΄και μόνο ότι μπορούμε καί συμμετέχουμε .....
Λαμπη εισαι πολυ εμπειρος κ με πλουσια σκοπευτικη εμπειρια απο οτι καταλαβαινω , μια ερωτηση , να γραφτω σε σκοπευτικο συλλογο να πηγαινω να ριχνω ; θα με βοηθησει στο κυνηγι ; θα με βελτιωσει η δεν εχει καμια σχεση με το κυνηγι το σκοπευτηριο ;
 
Λαμπη εισαι πολυ εμπειρος κ με πλουσια σκοπευτικη εμπειρια απο οτι καταλαβαινω , μια ερωτηση , να γραφτω σε σκοπευτικο συλλογο να πηγαινω να ριχνω ; θα με βοηθησει στο κυνηγι ; θα με βελτιωσει η δεν εχει καμια σχεση με το κυνηγι το σκοπευτηριο ;

Για πές εσύ πρώτος
 
Λαμπη εισαι πολυ εμπειρος κ με πλουσια σκοπευτικη εμπειρια απο οτι καταλαβαινω , μια ερωτηση , να γραφτω σε σκοπευτικο συλλογο να πηγαινω να ριχνω ; θα με βοηθησει στο κυνηγι ; θα με βελτιωσει η δεν εχει καμια σχεση με το κυνηγι το σκοπευτηριο ;

πες μου τι κυνήγια κάνεις να σου πω............
 
πες μου τι κυνήγια κάνεις να σου πω............
Λοιπόν σχέση σκοπευτηρίου-κυνηγίου
Πάντα θα λέω ότι καί στην απίθανη περίπτωση που κάποιος κάνει 0/25 σαν πρωτάρης-άπειρος κλπ στο σκοπευτήριο
καί σ'αυτή την περίπτωση θα έχει ωφεληθεί πάλιν , καί θα το συνειδητοποιήσει στις κυνηγετικές του καρπώσεις .
 
Λοιπόν σχέση σκοπευτηρίου-κυνηγίου
Πάντα θα λέω ότι καί στην απίθανη περίπτωση που κάποιος κάνει 0/25 σαν πρωτάρης-άπειρος κλπ στο σκοπευτήριο
καί σ'αυτή την περίπτωση θα έχει ωφεληθεί πάλιν , καί θα το συνειδητοποιήσει στις κυνηγετικές του καρπώσεις .
εννοείται ότι συμφωνώ απόλυτα , άλλο είναι το ζητούμενο από το ερώτημά μου...........
αλλά ο Δημητρός δεν απαντεί......................
 
Σε διαφορετική κατηγορία κυνηγίου αυτή που κάνω σε σχέση με τους περισσοτερους συν-κυνηγούς , έχω να πω ότι το σκοπευτήριο βοηθάει πολύ στην εξοικείωση με το όπλο με αποτέλεσμα να έχουμε μεγαλύτερη επιτυχία στις βολές μας . Κατά την περσινή περίοδο πριν το κυνήγι ελαφιού ειμασταν για ρύθμιση των σκοπευτικών βοηθημάτων ( διόπτρες) με δυο φίλους κυνηγούς οι οποίοι δεν ακολουθούν στο σκοπευτήριο , ο χρόνος από την στιγμή που ακούμπαγαν το όπλο μέχρι να πυροδοτήσουν ήταν πενταπλάσιος από οτι έκανα εγώ στις δόκιμες . Ο λόγος όπως έχουμε πει σχεδόν οι περισσότεροι εδώ μέσα είναι ότι αν κάτι το αφήνεις για πέντε και έξι μηνες σε αφήνει και αυτό .
 
Εκπλήσσομαι που δεν έγραψε κανείς την ουσιαστική διαφορά σκοπευτηρίου και κυνηγίου. Στο σκοπευτήριο ολόκληρο το πλάνο καταστρώνεται πριν ζητηθεί ο δίσκος ενώ στο κυνήγι το υποτυπώδες πλάνο γίνεται κατά την εμφάνιση του θηράματος. Όσο πιο πολλά πλάνα έχουμε καταστρώσει με το πάσο μας στο σκοπευτήριο, τόσο πιο πετυχημένα θα είναι τα σύντομα πλάνα στο κυνήγι.
 
Εκπλήσσομαι που δεν έγραψε κανείς την ουσιαστική διαφορά σκοπευτηρίου και κυνηγίου. Στο σκοπευτήριο ολόκληρο το πλάνο καταστρώνεται πριν ζητηθεί ο δίσκος ενώ στο κυνήγι το υποτυπώδες πλάνο γίνεται κατά την εμφάνιση του θηράματος. Όσο πιο πολλά πλάνα έχουμε καταστρώσει με το πάσο μας στο σκοπευτήριο, τόσο πιο πετυχημένα θα είναι τα σύντομα πλάνα στο κυνήγι.
Έχετε απόλυτο δίκαιο σε αυτά που λέτε! Τα είδα με εμένα! Στα περδικοκυνηγια μου ήμουν απελπιστικά άστοχος! Μετά από λίγες επισκέψεις στο σκοπευτήριο κ κάνοντας αυτά τα πλάνα οι επιτυχίες μου ανέβηκαν κατακόρυφα!!!
 
Η μιση δουλεια ειναι το σκοπευτηριο
Γινεσαι οικειος με το οπλο σου ειδιξα εαν το έπισκεπτεσαι κατα την νεκρη περιοδο εστω και δυο φορες τον μηνα κρατας επαφη σε παροτρυνει να κανεις και καποια κηρα προπονηση στο σπιτι καθως αποτελει κινητρο και βοηθα το υποσυνειδητο σου να αποθηκευσει εικονες και αντιδρασεις
Η αλλη μιαη δουλεια ειναι η συχνη επαφη με το θηραμα σου και τον βιοτοπο
Οταν το ματι ειναι χορτατο απο επαφες με το θηραμα που σε απασχολει και οταν γνωριζεις τον βιοτοπο που κυνηγας η αυτόπεποιηθηση σου ειναι στα υψη
Στην θεα του θηραματος δεν θαμπονεσαι και δεν αγωνιας
Αυτο ερχεται και δενει με τα αντανακλαστικα που αποκτησες στο σκοπευτηριο
Και κανει την επομιση σου αμεςη χωρις σκεψεις και αμφιβολιες
Τιποτα δεν ειναι μονοδιαστατο
Η ζωη και οτι και αν ασχοληθουμε σε ευτην ειναι πολυδιαστατο και η επιτυχια ερχεται ενωνοντας τα παζλ και με την τριβη
Αυτο αποδεικνυεται περνοντας παραδειγμα εναν σκοπευτη που δεν ειναι κυνηγος
Η που ειναι ξενος σε ενα συγκεγριμενη κυνηγι πχ ειναι κυνηγος τσιχλας και δεν κυνηγησε ποτε με σκυλι φερμας
Χωρις να εχει εικονες και ζησεις της αδρεναλινης που προσφερει η φερμα σε ενα κοπαδι περδικες η μια μπεκατσα στο πυκνο πολυ συχνο φαινομενο ειναι να αστοχησει στις πρωτες του εξορμησεις σε κατι νεο για αυτον
Μολις παρει την βραστη που λεμε ομως θα ειναι σε πολυ πιο καλη θεση απο καππιον εμπειρο κυνηγο που εκανε να πιασει το οπλο του ενα σωστο χρονι στε χερια
Και μια αν θελεται συμβουλη για οσους κυνηγουν με σκυλια φερμας
Στην φερμα μην βλεπεται τον σκυλο σας
Η ομορφια σας αφαιρα
Η αδρεναλινη κτυπαει κοκκινο
Την φερμα την θαυμαζουμε στα εκπαιδευτικα
Στο στο κυνηγι βλεπουμε μπροστα και κανουμε σχεδιο νοητα πως θα φυγει τονθηραμα
Αυτο μας κανει να μην αφαιρουμαστε και να ειμαστε αμεσοι στην βολη μας
 
Στο σκοπευτήριο ολόκληρο το πλάνο καταστρώνεται πριν ζητηθεί ο δίσκος ενώ στο κυνήγι το υποτυπώδες πλάνο γίνεται κατά την εμφάνιση του θηράματος.
Αυτή πράγματι είναι πολύ ουσιαστική διαφορά. Θα είχε ενδιαφέρον να μπει κανείς στον βατήρα και να μην ξέρει πιο δισκάκι θα εμφανιστεί (υπό την προϋπόθεση βέβαια ότι οι ταχύτητες των δίσκων θα προσομοιάζουν με αυτές των θηραμάτων).

Επίσης, μία βολή που δεν έχω δει στο σκοπευτήριο και με δυσκολεύει στο κυνήγι είναι αυτή της τσίχλας των μπασιμάτων, που πετά εισερχόμενη, ιδιαίτερα ψηλωμένη αλλά τη βλέπεις από μακριά να έρχεται.
 
Επίσης, μία βολή που δεν έχω δει στο σκοπευτήριο και με δυσκολεύει στο κυνήγι είναι αυτή της τσίχλας των μπασιμάτων, που πετά εισερχόμενη, ιδιαίτερα ψηλωμένη αλλά τη βλέπεις από μακριά να έρχεται.

Όταν θα πας Ψαχνά θα δείς πολλές τέτοιες..
 
Για μενα το σκοπευτηριο το θεωρω μεγαλο σχολειο.....και ακομα μεγαλυτερο εαν εχεις και εναν
ανθρωπο ( δασκαλο )να σου μαθει να επωμιζεις σωστα...και οχι μονο.
Εδω δυστυχως δεν εχουμε σκοπευτηριο....με την εννοια του οργανωμενου.....πηγα δυο τρεις φορες
βασικα ειναι το πεδιο βολης του στρατου.....μας το παραχωρει ορισμενα σαββατοκυριακα....υπαρχει μονο
μια μηχανη με μπαταρια που ριχνει τους δισκους..... Δεν υπαρχει δασκαλος , και δεν υπαρχει καποιος να
διορθωσει τα λαθει σου.....Οποτε για να μην κανω 100 χιλιομετρα καθε φορα πηγαινε ελα....και εφοσον
δεν υπηρχε και ουσιαστικη ''βοηθεια''.....αγορασα εναν μηχανικο εκτοξευτη για κανω τις ''προπονησεις''
μου....δεν ημουν σκοπευταρας....ουτε ειμαι. Τα δισκακια ομως με βοηθησαν να διορθωσω καποια λαθει
μου. Εαν υπηρχε και ενας δασκαλος διπλα μου σιγουρα θα ημουν πολυ καλυτερος....Θεωρω ανεκτιμητη
τις συμβουλες των δασκαλων σκοποβολης....Η εξασκηση και η προπονηση μονο θετικα αποτελεσματα
εχει.....Αλλο οι 2000-2500 επωμισεις τον χρονο....αλλο οι 300 - 400 -500 που θα κανει ενας κυνηγος φτερωτου
θηραματος.....και οι 10 επωμισεις που θα κανει ενας λαγοκυνηγος.....Ακομα το ''παλευω''....ωστοσο δεν
ειμαι καλος σκοπευτης.....Το ''περιεργο'' ειναι οτι στα δισκακια ειμαι ποιο καλος απ'οτι στον κυνηγοτοπο....
περιεργο δεν ειναι....αλλο το ενα και αλλο το αλλο....τα δισκακι ξερεις απο που θα βγει...ασχετα εαν
αλλαζεις γωνια σκοπευσης. Υπαρχουν μερες στα δισκακια που εχω 25 στα 25....δυσκολα πεφτω κατω
απο 20 στα 25....ωστοσο στον κυνηγοτοπο ....οι δεξιες και χαμηλες τραβερσες....η επιτυχιες μου ειναι
3 στις 10....και αν.....ρωτησα εναν πολυ καλο μου φιλο....πολυ καλο σκοπευτη....( παει σκοπευτηριο ) μου ειπε οτι
δεξιες τραβερσες το οπλο εχει την ''ταση'' να κατεβαινει χαμηλα...δεν ξερω εαν το λεω σωστα...οπως
και να εχει αυτες οι ''βολες'' ειναι ο ''θανατος'' μου...στις αριστερες τραβερσες....σε πουλια που βγαινουν
απο πισω και φευγουν μπροστα η σε αυτα που ερχονται επανω μου ( δλδ στα μουτρα μου )ειμαι ας
πουμε καλος....μεσω ορο ειμαι 1 στα 3 στον κυνηγοπο....και αυτο ( 1 προς 3 ) το εχω μετα 3 χρονια
που ριχνω σε δισκακια....και υπολογιζω οτι εχω ριξει πανω απο 5000 χιλιαδες φυσεκια.
Τα γραφω ολα αυτα γιατι εχω μεγαλο καημο που δεν εχουμε εναν ΔΑΣΚΑΛΟ ΣΚΟΠΟΒΟΛΗΣ στο νησι....
Οποιος εχει κοντα του και προσβαση σε σκοπευτηριο και δεν παει.... θα πω οτι ειναι ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ του.
ΥΓ. Συγνωμη για το κατεβατο....αλλα εβγαλα απο μεσα μου τον καημο του δασκαλου σκοποβολης που δεν εχουμε!!!
 
Για μενα το σκοπευτηριο το θεωρω μεγαλο σχολειο.....και ακομα μεγαλυτερο εαν εχεις και εναν
ανθρωπο ( δασκαλο )να σου μαθει να επωμιζεις σωστα...και οχι μονο.
Εδω δυστυχως δεν εχουμε σκοπευτηριο....με την εννοια του οργανωμενου.....πηγα δυο τρεις φορες
βασικα ειναι το πεδιο βολης του στρατου.....μας το παραχωρει ορισμενα σαββατοκυριακα....υπαρχει μονο
μια μηχανη με μπαταρια που ριχνει τους δισκους..... Δεν υπαρχει δασκαλος , και δεν υπαρχει καποιος να
διορθωσει τα λαθει σου.....Οποτε για να μην κανω 100 χιλιομετρα καθε φορα πηγαινε ελα....και εφοσον
δεν υπηρχε και ουσιαστικη ''βοηθεια''.....αγορασα εναν μηχανικο εκτοξευτη για κανω τις ''προπονησεις''
μου....δεν ημουν σκοπευταρας....ουτε ειμαι. Τα δισκακια ομως με βοηθησαν να διορθωσω καποια λαθει
μου. Εαν υπηρχε και ενας δασκαλος διπλα μου σιγουρα θα ημουν πολυ καλυτερος....Θεωρω ανεκτιμητη
τις συμβουλες των δασκαλων σκοποβολης....Η εξασκηση και η προπονηση μονο θετικα αποτελεσματα
εχει.....Αλλο οι 2000-2500 επωμισεις τον χρονο....αλλο οι 300 - 400 -500 που θα κανει ενας κυνηγος φτερωτου
θηραματος.....και οι 10 επωμισεις που θα κανει ενας λαγοκυνηγος.....Ακομα το ''παλευω''....ωστοσο δεν
ειμαι καλος σκοπευτης.....Το ''περιεργο'' ειναι οτι στα δισκακια ειμαι ποιο καλος απ'οτι στον κυνηγοτοπο....
περιεργο δεν ειναι....αλλο το ενα και αλλο το αλλο....τα δισκακι ξερεις απο που θα βγει...ασχετα εαν
αλλαζεις γωνια σκοπευσης. Υπαρχουν μερες στα δισκακια που εχω 25 στα 25....δυσκολα πεφτω κατω
απο 20 στα 25....ωστοσο στον κυνηγοτοπο ....οι δεξιες και χαμηλες τραβερσες....η επιτυχιες μου ειναι
3 στις 10....και αν.....ρωτησα εναν πολυ καλο μου φιλο....πολυ καλο σκοπευτη....( παει σκοπευτηριο ) μου ειπε οτι
δεξιες τραβερσες το οπλο εχει την ''ταση'' να κατεβαινει χαμηλα...δεν ξερω εαν το λεω σωστα...οπως
και να εχει αυτες οι ''βολες'' ειναι ο ''θανατος'' μου...στις αριστερες τραβερσες....σε πουλια που βγαινουν
απο πισω και φευγουν μπροστα η σε αυτα που ερχονται επανω μου ( δλδ στα μουτρα μου )ειμαι ας
πουμε καλος....μεσω ορο ειμαι 1 στα 3 στον κυνηγοπο....και αυτο ( 1 προς 3 ) το εχω μετα 3 χρονια
που ριχνω σε δισκακια....και υπολογιζω οτι εχω ριξει πανω απο 5000 χιλιαδες φυσεκια.
Τα γραφω ολα αυτα γιατι εχω μεγαλο καημο που δεν εχουμε εναν ΔΑΣΚΑΛΟ ΣΚΟΠΟΒΟΛΗΣ στο νησι....
Οποιος εχει κοντα του και προσβαση σε σκοπευτηριο και δεν παει.... θα πω οτι ειναι ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ του.
ΥΓ. Συγνωμη για το κατεβατο....αλλα εβγαλα απο μεσα μου τον καημο του δασκαλου σκοποβολης που δεν εχουμε!!!
Νίκο ίσως να το ψάξεις, αν είστε και άλλοι στο νησί με τις ίδιες ανησυχίες, θα μπορούσε ίσως να διοργανωθεί ένα σεμινάριο με δάσκαλο, ώστε να μεταβεί αυτός εκεί και να σας λύσει απορίες.
 
Νίκο ίσως να το ψάξεις, αν είστε και άλλοι στο νησί με τις ίδιες ανησυχίες, θα μπορούσε ίσως να διοργανωθεί ένα σεμινάριο με δάσκαλο, ώστε να μεταβεί αυτός εκεί και να σας λύσει απορίες.

Πολυ καλο θα ηταν.....παρα πολυ καλο θα ηταν.....αλλα αστο.....δυστυχως αλλη νοοτροπια εδω....
Δινουν ενα τσουβαλι λεφτα να φερνουν μηχανικους απο την Αθηνα για τα σκαφη τους....και εγω δεν
μπορω να πισω φιλους και συγκυνηγους να παμε για δισκακια που τα ριχνουν χωρις χρηματικη
επιβαρηνση.....αστο .....ποναει το ''θεμα''.......φιλε μου!!!!

ΥΓ, Βλεπω Θερμο Αιτωλ/νιας.....''αθανατη'' η πλατεια του με τα πλατανια....και τα νερα της...και
τι να πω και το γωνιακο μαγαζι με μπαλκονι προς τα νερα....που παντα εχει αρνι στην σουβλα!!!
Ο πατερας μου ηταν απο την Κονισκα....απο εκει κραταει και η σκουφια μου. :)

ΥΓ,2 Συγνωμη για το topic.
 
Back
Top