Σκοπευτήριο και κυνήγι

μαλλον μερικοι δεν θελουν να καταλαβουν αυτά που γραφω , δεν εγραψα πουθενα να παμε στο κυνηγι και να φυγουμε αντουφεκιστοι κα ότι αυτό πειραζει , , εγραψα ότι τελικα το κεντρικο νοημα του κυνηγιου και ας μην θελουν μερικοι για τους δικους τους λογους να παραδεχτουν είναι ότι τελικα παμε για να σκοτωσουμε θηράματα , αυτό είναι το κυνυγι , αγοράζουμε ακριβο οπλο , ακριβο αμαξι , φυσίγγια , πανάκριβα τσοκ , πανακριβο σκυλο και παμε για να σκοτωσουμε θηράματα , ετσι δεν είναι ? πως θα εχουμε όμως αποτέλεσμα αν το κυριοτερο ολων που είναι η σκοπευτικη ικανοτητα είναι στο μηδεν ???? αυτή λοιπον η ικανοτητα και δεξιοτεχνια θελει εκπαιδευση και εκμαθηση για να τελειοποιηθει , από εκει και περα , οπιος θελει παει και μαζευει χορτα , άλλος παει με σεττερ ιταλικο και σκοτωνει μπεκατασα στο καρτερι , άλλος παει εβρο και αγοραζει παπια να τα φερει πισω , άλλος αγοραζει 50 οπλα , άλλος γυριζει σπιτι σκαστος , υπαρχει όμως και καποιος που το ψαχνει , που προπονείται που θελει να βελτιωθεί , δεν τον ενδιαφερουν τα εφε και τα χρυσα , θελει απολυτο κοντακι και τεχνικη , θελει τρομερο φυσιγγι , θελει να ριχνει καλα , γιατι ?? γιατι το γουσταρει ο ιδιος
 
μαλλον μερικοι δεν θελουν να καταλαβουν αυτά που γραφω , δεν εγραψα πουθενα να παμε στο κυνηγι και να φυγουμε αντουφεκιστοι κα ότι αυτό πειραζει , , εγραψα ότι τελικα το κεντρικο νοημα του κυνηγιου και ας μην θελουν μερικοι για τους δικους τους λογους να παραδεχτουν είναι ότι τελικα παμε για να σκοτωσουμε θηράματα , αυτό είναι το κυνυγι , αγοράζουμε ακριβο οπλο , ακριβο αμαξι , φυσίγγια , πανάκριβα τσοκ , πανακριβο σκυλο και παμε για να σκοτωσουμε θηράματα , ετσι δεν είναι ? πως θα εχουμε όμως αποτέλεσμα αν το κυριοτερο ολων που είναι η σκοπευτικη ικανοτητα είναι στο μηδεν ???? αυτή λοιπον η ικανοτητα και δεξιοτεχνια θελει εκπαιδευση και εκμαθηση για να τελειοποιηθει , από εκει και περα , οπιος θελει παει και μαζευει χορτα , άλλος παει με σεττερ ιταλικο και σκοτωνει μπεκατασα στο καρτερι , άλλος παει εβρο και αγοραζει παπια να τα φερει πισω , άλλος αγοραζει 50 οπλα , άλλος γυριζει σπιτι σκαστος , υπαρχει όμως και καποιος που το ψαχνει , που προπονείται που θελει να βελτιωθεί , δεν τον ενδιαφερουν τα εφε και τα χρυσα , θελει απολυτο κοντακι και τεχνικη , θελει τρομερο φυσιγγι , θελει να ριχνει καλα , γιατι ?? γιατι το γουσταρει ο ιδιος
.shake.
 
Ο καθενας ασφαλως και κανει αυτο που θελει. Απο αυτα που αναφερθηκαν εκτος απο τη μπεκατσα στο καρτερι και την αγορα παπιων τα υπολοιπα δεν ειναι κατακριτεα...Αυτος που στεναχωριεται αν αντι να χτυπησει 5 πουλια χτυπησε 2 ας παει να κανει μαθηματα, να φτιαξει το κοντακι με ακριβεια εκατοστων του χιλιοστου και ας ψαξει τη μαγικη συνταγη ιδιογομωσης. Γι αυτον επισης που τα γουσταρει αυτα να ασχολειται καλα κανει αν εχει το χρονο και τα χρηματα. Δεν παιρνουν παντως ολοι καλα αυτοκινητα, καλα οπλα, ντυνονται με την τελευταια λεξη της κυνηγετικης μοδας για να χτυπησουν θηραματα. Ασφαλως και παμε στο κυνηγι να χτυπησουμε θηραματα, αλλα καποιοι στην τελικη ειναι ικανοποιημενοι με αυτη την αποδοση που εχουν και δεν εχουν το χρονο, τα λεφτα και την ορεξη στην τελικη να ασχολουνται με το "απολυτο".Καποιοι αλλοι επισης γουσταρουν να αγοραζουν 50 οπλα ναι γιατι ετσι νιωθουν καλα. Αν καποιος νιωθει καλα ετσι ας μην τον βγαζουμε λαθος. Εγω το απολυτο το βλεπω ψυχαναγκαστικο παντως οταν προκειται για μια ασχολια που δεν ειναι επαγγελματικη ή πρωταθλητισμος.
 
Καλημερα σε ολους να πω και εγω την ταπεινη μου γνωμη..... Σιγουρα δεν υπαρχει αμφιβολια οτι το σκοπευτηριο σε κραταει σε μια πολυ καλη επαφη με το οπλο σου την νεκρη σεζον αλλα οπως ειπε και ο φιλος μακης ποτε δεν προκειται να σε κανει κυνηγο... Θα σε βοηθησει στην σκοπευτικη σου ικανοτητα αλλα μεχρι ενα σημειο..... Αλλο η σταθερη τροχια ενος δισκου και αλλο το πεταγμα στα φτερωτα.... Αλλο ο πορεια ενος πιατου στο χωμα και αλλο τα σαλτα του καπρου οταν ειναι ζορισμενος.....
 
Κατα την προσωπικη μου αποψη υπαρχει μια τεραστια διαφορα στο σκοπευτηριο και το κυνηγι..στο σκοπευτηριο ο στοχος-πιατο,οσο απομακρυνεται μειωνει ταχυτητα αντιθετα στο κυνηγι τις πιο πολλες φορες ο στοχος-θηραμα οσο απομακρυνεται αυξανει ταχυτητα...αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι το σκοπευτηριο δεν βοηθαει να γινομαστε καλυτεροι στο κυνηγι.επισης να κανω ενα σχολιο για το παραπανω αρθρο,το κοντακι βεβαια πρεπει να ειναι στα μετρα μας,αλλα οχι να μας πιανει ψυχωση με αυτο και συνεχεια να ασχολουμαστε με αυτο,πανω-κατω-λιγο αριστερα ,λιγο δεξια κ.τ.λ..Φτιαχνουμε το κοντακι,οπως μπορει ο καθενας καλυτερα στα μετρα του και μετα δεν ξαναασχολουμαστε με αυτο..αυτο το συμπερασμα βγαζω διαβαζοντας και εχοντας διαβασει πολλες φορες το παραπανω αρθρο..
 
Κατα την προσωπικη μου αποψη υπαρχει μια τεραστια διαφορα στο σκοπευτηριο και το κυνηγι..στο σκοπευτηριο ο στοχος-πιατο,οσο απομακρυνεται μειωνει ταχυτητα αντιθετα στο κυνηγι τις πιο πολλες φορες ο στοχος-θηραμα οσο απομακρυνεται αυξανει ταχυτητα...αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι το σκοπευτηριο δεν βοηθαει να γινομαστε καλυτεροι στο κυνηγι.επισης να κανω ενα σχολιο για το παραπανω αρθρο,το κοντακι βεβαια πρεπει να ειναι στα μετρα μας,αλλα οχι να μας πιανει ψυχωση με αυτο και συνεχεια να ασχολουμαστε με αυτο,πανω-κατω-λιγο αριστερα ,λιγο δεξια κ.τ.λ..Φτιαχνουμε το κοντακι,οπως μπορει ο καθενας καλυτερα στα μετρα του και μετα δεν ξαναασχολουμαστε με αυτο..αυτο το συμπερασμα βγαζω διαβαζοντας και εχοντας διαβασει πολλες φορες το παραπανω αρθρο..
.RESPECT..RESPECT..RESPECT..RESPECT.......................................................................................................................
 
σαφως και το σκοπευτηριο βοηθαει τα μαλα στον τομεα της τεχνικης σκοπευσης κι εκμαθησης του οπλου αλλα για μενα προσωπικα και το σκοπ. και το κυνηγι ειναι δευτερυων ασχολια με οτι αυτο συνεπαγεται. ναι κι εγω σαφως παω στο κυνηγι για να παρω θηραματα κι οχι για να μαζεψω χορτα. αν ομως και ειναι πολλες οι περιπτωσεις αυτες που δεν εχω τον οικονομικο παραγοντα για να κανω το ενα απ τα δυο η και τα δυο θα προτιμησω να μην παω παρα να στερησω το παραμικρο απ την οικογενεια γιατι ουτε σκοπευτης επαγγελματιας ειμαι ουτε και κυνηγος στο επαγγελμα
 
Ευριπιδη συμφωνω! μου λενε στο σκοπευτηριο δεν εχεις το βελτιστο οπλο για σκοπευτηριο λες και θα ριξω σε επαγγελματικο πρωταθλημα sporting..ριχνω με αυτογεμες γιατι αυτογεμες εχω στο κυνηγι ..σκοπευτηριο παω για να βελτιωθω σκοπευτικα στο κυνηγι και να κανω την πλακα μου..γι αυτο εξαλλου παιρνω το οπλο που παω κυνηγι..και αν θελετε την προσωπικη μου γνωμη σκοπευτηριο οι κυνηγοι και οσοι δεν ριχνουν σε αγωνες πρεπει να παιρνουν το οπλο που πανε πιο πολυ κυνηγι.... Η βελτιωση σκοπευτικα και η μεγαλη μου χαρα, θα ειναι να εχω οσο το δυνατο ΛΙΓΟΤΕΡΑ τραυματισμενα θηραματα στο κυνηγι.και επειδη αρχιζει και κουμπωνει πολυ καλα το κοντακι της beretta (custom) πανω μου,ηδη προγραμματιζω να στειλω την benelli για φτιαξιμο κοντακιου ακριβως τα ιδια μετρα με την beretta..τα γουσταρω και τα δυο οπλα πολυ και θελω να παιρνω και τα δυο στο κυνηγι..πιστευω το κοστος 250 ευρω custom κοντακιου για αυτογεμες ειναι πολυ μικρο για ενα οπλο που μπορει να σε συντροφευει και μια ζωη στο κυνηγι..λεω σε ενα σκοπευτη (trap) εφτιαξα κοντακι..το πιανει,μου λεει φιλε τα 250 θα τα βγαλεις απο τα φυσιγγια..
 
Last edited:
Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μια εμπειρία χρήσιμη και διδακτική που συνέβη πριν δύο μέρες στο σκοπευτήριο της Καλαμάτας και που έχει εμφανείς προεκτάσεις στην σκόπευση γενικότερα.
Οι συγκεκριμενες μέρες ήταν από τις πιο ζεστές ως τώρα του φετινού καλοκαιριού. Αποφασίσαμε με τον Αρι να πάμε το απόγευμα γύρω στις 18:00 για δύο πουλες sporting.
Προσωπικά η όρεξη μου ήταν μεγάλη αφού είχα κάμποσο καιρό να πάω σε σκοπευτήριο. Ένα μειονέκτημα που διακρίνω ως τώρα στο συγκεκριμένο σκοπευτήριο είναι η σταθερή παρουσίαση των τροχιων στους δίσκους από τότε που ξεκίνησε να λειτουργεί γήπεδο sporting. Δεν αφορά τόσο την ευκολία των συγκεκριμενων τροχιων, όσο την έλλειψη ποικιλίας που προσφέρει μια συχνή εναλλαγή. Ακόμα και αν κάποιοι δίσκοι είναι αρκετά δύσκολοι από συγκεκριμενους βατηρες, η έλλειψη εναλλαγής τροχιων, σε κάνει να "βαριέσαι" λίγο την ίδια επανάληψη.
Παίξαμε την πρώτη πουλα χάνοντας ένα ή δύο πιάτα ο καθένας. Λίγο πριν μπούμε για την δεύτερη ξέσπασε μια καλοκαιρινή μπόρα που κράτησε κάνα 20λεπτο. Η αίσθηση μόλις σταμάτησε η βροχή ήταν ότι βρίσκεσαι πάνω από μια κατσαρόλα νερού που βράζει. Τα επίπεδα της υγρασίας πρέπει να είχαν χτυπήσει κόκκινο κάνοντας την ατμόσφαιρα αποπνικτικη, με το γνωστό αίσθημα του να κολλάνε όλα πάνω σου. Το δασωδες περιβάλλον μετά από μεγάλη περίοδο ξηρασίας και υψηλών θερμοκρασιών, είχε δημιουργήσει ένα τροπικό κλίμα μετά την δυνατή μπόρα.
Οι αστοχίες άρχισαν να διαδέχονται η μία την άλλη, σε τέτοιο βαθμό που να σε κάνουν να απορείς. Μα τι άλλαξε μέσα σε 20 λεπτά και φεύγουν τόσο εύκολα τα πιάτα αλωβητα; Πώς μετατράπηκε ξαφνικά αυτό το τόσο γνωστό γήπεδο, σε τόσο δύσκολο; Ένας από τους υπόλοιπους της πουλας που έβλεπε το ίδιο πρόβλημα, μονολογησε φωναχτά, δεν βλέπουμε, συννεφιασε και έπεσε η ορατότητα.
Μα τον δίσκο τον βλέπω ακριβώς όπως και μισή ώρα πριν, σκέφτηκα, δεν είναι αυτό το πρόβλημα. Οι περισσότερες τουφεκιες έδειχναν να περνάνε ένα δάχτυλο πίσω από τους δίσκους και με συνδιασμο των σφικτων τσοκ, δεν τους έσπαγαν.
Τότε μου ήρθε στο μυαλό η μαγική λέξη...υγρασία!!! Το τράβηγμα του όπλου σε ενοχλητικά για το υποσυνείδητο επίπεδα, μπροστά από τον δίσκο, έδωσε την λύση. Αν καταφερνες να νικήσεις την ενόχληση που σου δημιουργούσε η εικόνα της μεγαλύτερης προσκοπευσης, από αυτήν που είχε αποτυπώσει στο μυαλό σου η μεγάλη επανάληψη του συγκεκριμένου σχήματος, δεν είχες πρόβλημα.
Τελικά η πουλα πρέπει να τελείωσε με περίπου 10 πιάτα χαμένα. Στα χρόνια που κυνηγάω έχω σιγουρευτεί όσο τίποτα άλλο ότι ο μεγαλυτερος εχθρός της επιτυχίας είναι η υγρασία. Δεν περίμενα ποτέ ότι θα μπορέσω να το αντιληφθώ αυτό και στην σκοποβολή. Τελικά ήρθε αυτό το γεγονός για να μου επιβεβαιώσει ακόμα περισσότερο ότι αλλάζουν τα πάντα σχετικά με την πυριτιδα και τους χρόνους καύσης, σε συνθήκες μεγάλης υγρασίας, ακόμα και αν αυτή η μεταβολή συμβαίνει εντός λίγων λεπτών της ώρας.
 
Φιλε καποιες φορες τα γραφεις τοσο ποιητικα που τρομαζω ακομα κ εγω... .sarcastic. .buy buy.

Οντως η διαφορα ηταν εξαιρετικα εμφανης προχθες γιατι ειχαμε την τυχη να ριξουμε τη μια πουλια πριν τη βροχη με καλοκαιρινο καιρο κ την αλλη αμεσως μετα την μπορα με την υγρασια στη χαραδρα που βρισκεται το σκοπευτηριο να αγγιζει το απολυτο πσοοστο...
Στη δευτερη πουλα τα πιατα ηθελαν αισθητα μεγαλυτερη προσκοπευση απο τη συνηθισμενη. Ειναι απο αυτα τα ωραια που τα λες, τα εχεις ζησει αλλα δυσκολα σου τυχαινουν τοσο κοντα χρονικα κ σε ενα τοσο ελεγχομενο χωρο οπως ειναι το σκοπευτηριο ωστε να δεις τη συγκριση οφθαλμοφανεστατα....shake hands.
Στην υγρασια θελει μπροστα, για να μην πω διπλασια, τουλαχιστον αλλα μισο απο το συνηθισμενο μεχρι τις μεσαιες αποστασεις....RESPECT.
 
αυτο είναι ρε μαγκες το κερδος από το σκοπευτηριο , η αντιληψη που προσφερει στον σκοπευτή κυνηγο , αντε αυτο να το καταλάβαινες στο κυνυγι , ουτε σε εκατο χρονια , γιατι στο σκοπευτηριο υπαρχει η επαναληψιμοτητα , βρίσκεις τα παντα αρκει να τα ψάχνεις , οσο αφορα την υγρασια , το πρόβλημα δεν είναι στην καυση των πυριτιδων , αλλωστε οι σκοπευτικες είναι παρα πολύ ταχυκαυστες , το πρόβλημα είναι στο περιβάλλον και στην αντισταση που βρισκουν τα σκαγια στην πτηση , σε συνθηκες καυσωνα η ατμοσφαιρα είναι τσο αραιη που ακομα και με ν 10 σκαγια κανουμε εργα πολλα , σε ατμοσφαιρα όμως παρα πολύ υγρη τα σκαγια βρισκουν τρομερη αντισταση αυξανοντας κατά πολύ το χρονο να φτασουν μεχρι τον στοχο , η λυση είναι αυτο που εκανε ο φιλος , αυξηση της προσκοπευσης η πιο χοντρο σκαγι
 
Last edited:
Τα τρυγόνια φέτος με ξεφτίλισαν.Στην κυριολεξία.
Έχω τουφεκίσει 20 πουλιά και έχω πάρει μόνο ένα.
Που θέλω να καταλήξω...
Όλο αυτό τον καιρό απέφευγα να πάω στο σκοπευτήριο επικαλούμενος χαζές δικαιολογίες.
Αλλά ταυτόχρονα έλεγα ''έλα μωρέ πόσο μπορεί να σε βοηθήσει το δισκάκι στο κυνήγι''.
Τώρα κατάλαβα πόσο χρήσιμη είναι η συστηματική βόλτα στο σκοπευτήριο την νεκρή περίοδο(και όχι μόνο).
Να δοκιμάσεις σκοπευτικές τεχνικές,να δεις που θέλεις βελτίωση αλλά και που θέλει επέμβαση στο κοντάκι του όπλου.Να εξοικειωθείς με το όπλο σου στο φινάλε.
Βέβαια λένε κάλιο αργά παρά ποτέ...
 
Αν εχεις αφησει το οπλο στις 28 του Φλεβαρη, και το ξαναπιασες στις 19 του Αυγουστου, και μαλιστα σε ενα τοσο απαιτητικο θηραμα οπως το τρυγονι, τι περιμενεις; Τα λαθη δυστυχως που κανουμε ειναι πολλα, το να παραταμε το οπλο 6 μηνες ειναι το μεγαλο, αλλα και το συνεχες ψαξιμο φυσιγγιων επειδη μας τα συστησε ο κουμπαρος ειναι ενα απο αυτα. Αν μη τι αλλο, η επισκεψη στο σκοπευτηριο δεν κανει το οπλο ξενο σωμα στις πρωτες εξορμησεις, ειδικα σε σας εκει πανω που βρισκετε τρυγονια στην εναρξη.
 
Τα τρυγόνια φέτος με ξεφτίλισαν.Στην κυριολεξία.
Έχω τουφεκίσει 20 πουλιά και έχω πάρει μόνο ένα.
Που θέλω να καταλήξω...
Όλο αυτό τον καιρό απέφευγα να πάω στο σκοπευτήριο επικαλούμενος χαζές δικαιολογίες.
Αλλά ταυτόχρονα έλεγα ''έλα μωρέ πόσο μπορεί να σε βοηθήσει το δισκάκι στο κυνήγι''.
Τώρα κατάλαβα πόσο χρήσιμη είναι η συστηματική βόλτα στο σκοπευτήριο την νεκρή περίοδο(και όχι μόνο).
Να δοκιμάσεις σκοπευτικές τεχνικές,να δεις που θέλεις βελτίωση αλλά και που θέλει επέμβαση στο κοντάκι του όπλου.Να εξοικειωθείς με το όπλο σου στο φινάλε.
Βέβαια λένε κάλιο αργά παρά ποτέ...
μπραβο σου φιλε που εγραψες αυτό το μυνημα , ο εγωισμος είναι το χειροτερο πραγμα , δεν θα σε κανει το σκοπευτηριο πρωταθλητη αλλα σιγουρα θα δεις τα λαθη σου και σιγουρα θα τα διορθωσεις , μακαρι να ασχοληθείς
 
Τα τρυγόνια φέτος με ξεφτίλισαν.Στην κυριολεξία.
Έχω τουφεκίσει 20 πουλιά και έχω πάρει μόνο ένα.
Που θέλω να καταλήξω...
Όλο αυτό τον καιρό απέφευγα να πάω στο σκοπευτήριο επικαλούμενος χαζές δικαιολογίες.
Αλλά ταυτόχρονα έλεγα ''έλα μωρέ πόσο μπορεί να σε βοηθήσει το δισκάκι στο κυνήγι''.
Τώρα κατάλαβα πόσο χρήσιμη είναι η συστηματική βόλτα στο σκοπευτήριο την νεκρή περίοδο(και όχι μόνο).
Να δοκιμάσεις σκοπευτικές τεχνικές,να δεις που θέλεις βελτίωση αλλά και που θέλει επέμβαση στο κοντάκι του όπλου.Να εξοικειωθείς με το όπλο σου στο φινάλε.
Βέβαια λένε κάλιο αργά παρά ποτέ...
Μπραβο και απο μενα Γιωργο για το μηνυμα που εγραψες! Εχετε τον Σκριβανο εκει πηγαινε μονο να σε δει! Ο ανθρωπος ειναι πολυ φιλικος και για μενα ο καλυτερος σε αυτο που κανει στην Ελλαδα! Το σκοπευτηριο βοηθαει πολυ αλλα για να βοηθησει οπως πρεπει χρειαζεται σταθερη επωμιση και οπλο στα μετρα μας..παντως μην άπογοητευεσαι μετα απο τοσους μηνες απραξιας μπορει να συμβει αυτο ανεξαρτητα αν εχουμε οπλο στα μετρα μας και σταθερη επωμιση και συνηθως ειμαστε πισω και πανω..κουμπωσε καλα και με ηρεμια ριχνοντας μπροστα..καλυτερα μπροστα παρα
πισω..
 
Γιωργο ειχες καποια αλλαγη φετος σε σχεση με αλλες χρονιες στην εναρξη? Δεν θυμαμαι να ειχες ξαναπροβληματιστει ετσι...
Μην ξεχνας οτι κυνηγαμε το πιο τεχνικο καρτερατο θηραμα μετα απο πολλους μηνες εκτος κυνηγιου... Η θεα του κ μονο να μπαινει με τα χιλια τσαλιμια ,εμενα κανει τα γονατα μου να κοβονται...
 
Back
Top