Σκοπευτήριο Ψαχνά Ευβοίας

Οπως είχαμε πεί οι αγώνες ήταν 2. Ενας με μικρά διαμετρήματα 50άρης 10πμ και ένας sporting 50άρης στίς 11πμ.
Κατά τις 9 και 05 καθώς πλησίαζα τα ψαχνά με παίρνει τηλ ο Νεκτάριος (υπευθυνος)και λέει άντε που είσαστε..
Μα του λέω 10 δεν είναι ο αγώνας?Ναι λέει αλλά μαζευτηκαν όλοι ποιό νωρίς και λέγαμε να ξεκινήσουμε..
ΕΕρε πούστη δία λέω θα ξεκινήσουμε με αγχος.Φτάνουμε 930 και μας περίμεναν σχεδόν στην πούλα..Oυτε νούμερο δεν πρόλαβα να πάρω.Βροχή.Βάζω τις γαλότσες που τις έχω μόνιμα στο αμάξι,αδιάβροχο φυσιγγια και το δανεικό όπλο (ένα benelli sl80)στην βροχή!Αν ήταν δικό μου δεν θα με πείραζε.

Και ξεκινάει η πούλα. Φυσιγγια κάτι imperial 27 γραμμάρια.Ε ρε φίλε ακόντιο....Στον βατήρα με καραμπίνα που δεν μου κάθεται και 20άρα..
Ρε τί έφαγα το μεγάλο δάκτυλο βάζοντας το φυσιγγι,το μπουφάν δεν με άφηνε,πανάλαφρη,δεν βολευόμουν να την κρατάω,ειχα το νου μου να την έχω άδεια... βροχή, κ.α,weather1ρε ουύυυυστ από κεί....
Αποτέλεσμα 11 στην πρώτη πούλα 16 στην δεύτερη.Τελευταίος..Γελάγανε και οι πέτρες...


Δεν γα@@@ται λέω ,ζεσταθήκαμε για το sporting.
Παιρνω νούμερο και το προγραμμα το οποίο λέει 8 βατήρες στο βουνό εναλλάξ. Δηλαδή περπάτημα σε όλο το μήκος του βουνου του σκοπευτηριου 2 φορές μπρός πίσω μέσω μονοπατιών και διαδρόμων.Βροχή τέλος.


Αρα το καροτσάκι μου άκυρο....

Και ξεκινάμε το ρίξιμο.

Μπαίνω και εγώ μέσα στο χουλα χουπ με την σειρά μου κάνω μια δοκιμαστική επώμιση και στηνομαι με το κοντάκι όπως πρεπει κάτω από την γραμμή που μας έκαναν στην μπλούζα ή το γιλέκο."Κύριε Δηλανά απαγορεύεται η δοκιμαστική επώμιση"(λογικό)Πρώτη ψυχρολουσία .:)
Τα πιάτα βατά,κάποια πολύ κοντινά και κάποια πολύ μακρινά.Ομορφο τοπίο μεσα στο πράσινο με καθαρό φόντο αλλά και με φόντο εδαφους.
Τ διπλά έπαιξαν σε on report (με την τουφεκιά)simultane(ταυτόχρονα)και rafael (το ένα πίσω από το άλλο)
Υπήρχε βατήρας όπου οι περισσότερες τροχιές ήταν χαμηλές. (τουφεκούσες από ψηλά)

Κούραση πολύ και λόγω αποστάσεων (βγ΄ήκε και ο ήλιος και με βρήκε με τις γαλότσες )αλλά και λόγω καθυστερήσεων λόγω τεχνικών προβλημάτων των συχνοτήτων στις μηχανές.(λογικό για 1ο αγώνα).
Τώρα στο τεχνικό κομμάτι κατά την γνώμη μου...compak vs sporting είναι σχεδόν η ημέρα με την νύχτα.
Σαφώς ωραιότερο το sporting.
Πρέπει να κλείσω και μάλλον θα πρέπει να συνεχίσουμε μία κουβέντα για τα δύο αυτά αθλήματα σε άλλο καινούριο θέμα.
Ότι θέλετε ρωτήστε.
Τελειώνω λέγοντας ότι χθές ήταν μακράν οι καλύτερες εικόνες και εντυπώσεις όπου είχα μέχρι τωρα στα 2 περίπου χρόνια που ασχολούμαι με το σκοπευτήριο.
Παρ όλη την κούραση ήταν ο ωραιότερος αγώνας που έχω παίξει.
 
Last edited:
σουπερ ντουπερ ουαου......
εμένα τουλάχιστον με "ταξίδεψες" όμορφα.
φωτό όμορφες και ενδεικτικές του τι περίπου σημαίνει sporting, το οποίο ίσως είναι το πιο κοντινό σε ότι λέμε κυνήγι.

1. δεν ξέρεις τις τροχιές , τις βλέπεις μία φορά πριν ρίξεις ( δλδ δεν υπάρχουν προπονήσεις ότι καταλάβεις με την πρώτη).hunter.


2. περπατάς από βατήρα σε βατήρα κουβαλόντας τα πάντα όλα. Όπλα φυσίγγια εξοπλισμό ( ρούχα - αδιάβροχα - καρεκλάκια - νερά κλπ. )..tired.
3. περπατάς μέσα στο δάσος και ότι καιρικές συνθήκες σου "κάτσουν" , βροχή - αέρας - καύσωνας , weather1και πρέπει να έχεις τον απαιτούμενο εξοπλισμό.

4. δεν ρίχνεις επωμισμένος , αλλά περίπου όπως το skeet ..hunter.

δεν μπορώ να σκεφτώ τι άλλο θα προσομοίωζε τόσο πολύ το κυνήγι.

οκ. άμα έπρεπε να έχεις και σκυλί να κάνει απορτ ffffffff το "σκοτωμένο - σπασμένο " πιατάκι θα φτάναμε σχεδόν την τελειότητα

μπράβο ρε Άρη για την συμμετοχή αλλά και την περιγραφή.

Άντε και του χρόνου θα πάμε μαζί .......... θα φέρω και το σκυλάκι να κάνει απορτ .........yel..yel..yel..yel.
 
Επιτέλους ο Βασιλιάς της σκοποβολής και στην Ελλάδα.. Έχοντας ρίξει σε 2 παγκόσμια Fitasc σε Ιταλία και Ουγγαρία μπορώ να πω πως ο δικός μας αγώνας δεν είχε να ζηλέψει τπτ παρά μόνο ότι δεν υπήρχε ουσιώδης εναλλαγή φόντου.. Συγχαρητήρια λοιπόν σε όσους συνέβαλαν σε αυτό.. Τώρα αγωνιστικά 19-19 έκανα άλλο που έγραψαν 17-19 ( δεν ξέρω για ποιον λόγο).. Για άλλη μια φορά το σύνδρομο του μονού μου στέρησε 5 πιάτα που αποδείχτηκαν πολύ σημαντικά για την έκβαση του αγώνα.. Αν εδραιωθεί στην Ελλάδα το Sporting για μένα τέλος το compak.. Θα ρίχνω μόνο σε πολύ σημαντικούς αγώνες..
 
Γιατί?αν επιτρέπεται?

Γιατι είναι και οικονομικότερο, μαρέσει πιο πολύ, θέλει εμπειρία και είναι άθλημα ίδιο για όλους.. Δλδ εννοώ ότι ο άλλος δεν μπορεί να προπονηθεί.. Είναι πιο αξιοκρατικό..Στο compak αν έχεις λεφτά και κανεις προπονήσεις κάποια στιγμή θα τα βρεις τα πιάτα θα τα σπάσεις.. Ενώ στο sporting? Το βλεπεις το πιάτο μια φορά και πρέπει να μπορέσεις να το αποκωδικοποιήσεις..
 
Παυλο εξασκώ το κυνηγετικό ενστικτο 30+χρόνια και δεν έχει καμμία σχέση με τα πιάτα.Αν δεν είσαι σε επαφή και δεν έχεις φτιάξει χιλιάδες εικόνες στο μυαλό σου δεν παίζει να κάνεις νούμερο ΑΝ είναι το ζητούμενο αυτό.
Το άλλο που κατάλαβα χθές είναι ότι στο sporting είναι ποιό δύσκολο να συγκεντρωθείς από το compak λόγω ότι στην ομάδα σου την ώρα που ρίχνεις και πριν ακουγονται θες δεν θες γνωμες και σχολιασμοί που επηρεάζουν την συγκέντρωση σε αντίθεση με το compak.
Αυτο που κατάλαβα ειναι ότι όσοι πήγαν πολύ καλά,είχαν ασχοληθεί με το σκητ ή στο compak δεν ρίχνουν επωμισμένοι ή μερικώς επωμισμένοι σαν και εμένα.Οι παρατηρήσεις πήγαιναν και έρχονταν συνεχώς γιαυτόν τον λόγο και η συγκέντρωση πήγαινε περίπατο..
 
Την εμπειρία στο sporting από που θα την αποκτήσει κάποιος?

Στο εξωτερικό υπάρχουν βατήρες Sporting που μπορείς άνετα να πας να κάνεις προπόνηση.. Μετά απο κάποιο διάστημα θα δεις οτι μετά απο πολλές ντουφεκιές δεν θα υπάρχει τροχιά που δεν θα έχεις ξαναδεί.. Μετά είναι θέμα σωστής εκτίμησης απόστασης και εμπειρίας..

Γερασιμε, το τελευταιο σου ποστ βαλτο σε καδρο, θα ειναι σε ισχυ για τα επομενα 100 χρονια!!!

Χαρακτηριστικά Σταύρο μου το είπα και προχθές στον αγώνα.. Το Sporting ξεχωρίζει τους Ντούφεκους απο τους "Λεφτάδες"..

Το άλλο που κατάλαβα χθές είναι ότι στο sporting είναι ποιό δύσκολο να συγκεντρωθείς από το compak λόγω ότι στην ομάδα σου την ώρα που ρίχνεις και πριν ακουγονται θες δεν θες γνωμες και σχολιασμοί που επηρεάζουν την συγκέντρωση σε αντίθεση με το compak.

Είναι πολλά που πρέπει να διαχειριστείς στο Sporting από αυτό που αναφέρεις μέχρι και οτι πρέπει να κάνεις διαχείριση το οτι μπορεί να χρειαστεί να περπατήσεις πολύ.. Πρέπει οταν φτάσεις στο βατήρα να μην είσαι λαχανιασμένος κλπ κλπ.. Και επίσης για μένα που δεν αλλάζω τσοκ, προχθές είχα πάνω μου 5 τύπους φυσιγγίων.. Είναι πολλά τα πράγματα που βάζεις στο μυαλό σου.. Φαντάσου στην Ιταλία μας πηγαίναν στους βατήρες με ερπυστριοφόρο λόγω της λάσπης.. Είχα κάνει ενα thread αλλά επειδή το tinypic έγινε επι πληρωμή έχουν σβηστεί όλα.
 
Οπως είχαμε πεί οι αγώνες ήταν 2. Ενας με μικρά διαμετρήματα 50άρης 10πμ και ένας sporting 50άρης στίς 11πμ.
Κατά τις 9 και 05 καθώς πλησίαζα τα ψαχνά με παίρνει τηλ ο Νεκτάριος (υπευθυνος)και λέει άντε που είσαστε..
Μα του λέω 10 δεν είναι ο αγώνας?Ναι λέει αλλά μαζευτηκαν όλοι ποιό νωρίς και λέγαμε να ξεκινήσουμε..
ΕΕρε πούστη δία λέω θα ξεκινήσουμε με αγχος.Φτάνουμε 930 και μας περίμεναν σχεδόν στην πούλα..Oυτε νούμερο δεν πρόλαβα να πάρω.Βροχή.Βάζω τις γαλότσες που τις έχω μόνιμα στο αμάξι,αδιάβροχο φυσιγγια και το δανεικό όπλο (ένα benelli sl80)στην βροχή!Αν ήταν δικό μου δεν θα με πείραζε.

Και ξεκινάει η πούλα. Φυσιγγια κάτι imperial 27 γραμμάρια.Ε ρε φίλε ακόντιο....Στον βατήρα με καραμπίνα που δεν μου κάθεται και 20άρα..
Ρε τί έφαγα το μεγάλο δάκτυλο βάζοντας το φυσιγγι,το μπουφάν δεν με άφηνε,πανάλαφρη,δεν βολευόμουν να την κρατάω,ειχα το νου μου να την έχω άδεια... βροχή, κ.α,weather1ρε ουύυυυστ από κεί....
Αποτέλεσμα 11 στην πρώτη πούλα 16 στην δεύτερη.Τελευταίος..Γελάγανε και οι πέτρες...


Δεν γα@@@ται λέω ,ζεσταθήκαμε για το sporting.
Παιρνω νούμερο και το προγραμμα το οποίο λέει 8 βατήρες στο βουνό εναλλάξ. Δηλαδή περπάτημα σε όλο το μήκος του βουνου του σκοπευτηριου 2 φορές μπρός πίσω μέσω μονοπατιών και διαδρόμων.Βροχή τέλος.


Αρα το καροτσάκι μου άκυρο....

Και ξεκινάμε το ρίξιμο.

Μπαίνω και εγώ μέσα στο χουλα χουπ με την σειρά μου κάνω μια δοκιμαστική επώμιση και στηνομαι με το κοντάκι όπως πρεπει κάτω από την γραμμή που μας έκαναν στην μπλούζα ή το γιλέκο."Κύριε Δηλανά απαγορεύεται η δοκιμαστική επώμιση"(λογικό)Πρώτη ψυχρολουσία .:)
Τα πιάτα βατά,κάποια πολύ κοντινά και κάποια πολύ μακρινά.Ομορφο τοπίο μεσα στο πράσινο με καθαρό φόντο αλλά και με φόντο εδαφους.
Τ διπλά έπαιξαν σε on report (με την τουφεκιά)simultane(ταυτόχρονα)και rafael (το ένα πίσω από το άλλο)
Υπήρχε βατήρας όπου οι περισσότερες τροχιές ήταν χαμηλές. (τουφεκούσες από ψηλά)

Κούραση πολύ και λόγω αποστάσεων (βγ΄ήκε και ο ήλιος και με βρήκε με τις γαλότσες )αλλά και λόγω καθυστερήσεων λόγω τεχνικών προβλημάτων των συχνοτήτων στις μηχανές.(λογικό για 1ο αγώνα).
Τώρα στο τεχνικό κομμάτι κατά την γνώμη μου...compak vs sporting είναι σχεδόν η ημέρα με την νύχτα.
Σαφώς ωραιότερο το sporting.
Πρέπει να κλείσω και μάλλον θα πρέπει να συνεχίσουμε μία κουβέντα για τα δύο αυτά αθλήματα σε άλλο καινούριο θέμα.
Ότι θέλετε ρωτήστε.
Τελειώνω λέγοντας ότι χθές ήταν μακράν οι καλύτερες εικόνες και εντυπώσεις όπου είχα μέχρι τωρα στα 2 περίπου χρόνια που ασχολούμαι με το σκοπευτήριο.
Παρ όλη την κούραση ήταν ο ωραιότερος αγώνας που έχω παίξει.

ωραίος!!!
σουπερ ντουπερ ουαου......
εμένα τουλάχιστον με "ταξίδεψες" όμορφα.
φωτό όμορφες και ενδεικτικές του τι περίπου σημαίνει sporting, το οποίο ίσως είναι το πιο κοντινό σε ότι λέμε κυνήγι.

1. δεν ξέρεις τις τροχιές , τις βλέπεις μία φορά πριν ρίξεις ( δλδ δεν υπάρχουν προπονήσεις ότι καταλάβεις με την πρώτη).hunter.


2. περπατάς από βατήρα σε βατήρα κουβαλόντας τα πάντα όλα. Όπλα φυσίγγια εξοπλισμό ( ρούχα - αδιάβροχα - καρεκλάκια - νερά κλπ. )..tired.
3. περπατάς μέσα στο δάσος και ότι καιρικές συνθήκες σου "κάτσουν" , βροχή - αέρας - καύσωνας , weather1και πρέπει να έχεις τον απαιτούμενο εξοπλισμό.

4. δεν ρίχνεις επωμισμένος , αλλά περίπου όπως το skeet ..hunter.

δεν μπορώ να σκεφτώ τι άλλο θα προσομοίωζε τόσο πολύ το κυνήγι.

οκ. άμα έπρεπε να έχεις και σκυλί να κάνει απορτ ffffffff το "σκοτωμένο - σπασμένο " πιατάκι θα φτάναμε σχεδόν την τελειότητα

μπράβο ρε Άρη για την συμμετοχή αλλά και την περιγραφή.

Άντε και του χρόνου θα πάμε μαζί .......... θα φέρω και το σκυλάκι να κάνει απορτ .........yel..yel..yel..yel.


θα ήθελα να το κάνω αυτό!!!
 
Αυτο που κατάλαβα ειναι ότι όσοι πήγαν πολύ καλά,είχαν ασχοληθεί με το σκητ ή στο compak δεν ρίχνουν επωμισμένοι ή μερικώς επωμισμένοι

ο Ψυλλάκης πάντως στο compack ρίχνει πλήρως επωμισμένος. ( τουλάχιστον έτσι τον έχω δει σε προπόνηση )
 
Back
Top