Σκοπευτήριο Ψαχνά Ευβοίας

Το σίγουρο είναι ότι ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΕΤΡΑΕΙ. Αλλά μπορει πχ ο Ψύλλάκης να έκανε 92 πιάτα με 100 φυσίγγια και καποιος αλλος με 130+.
Οι 100άρηδες αγώνες αυτά έχουν όταν οι 3 απο τις 4 πουλες έχουν 3 μονά πιάτα..
ΑΝ ήταν 200άρης λέτε να έίχαμε 28 άτομα με 180άρια+? Με τίποτα.
 
Ε ναι, οι ισοβαθμιες ειναι μεγαλυτερες στους αγωνες με λιγοτερα πιατα. Στην ουσια ομως στους αγωνες οι αποτυχιες δεν ειναι πιατα που ο σκοπευτης δεν ξερει να ριξει, ειδικα στο επιπεδο που ειναι οι συγκεκριμενοι αθλητες, αλλα οι φορες που ειτε η τεχνικη δεν του βγηκε οπως επρεπε ή η αυτοσυγκεντρωση του πηγε περιπατο.
 
η μόνη λογική εξήγηση που μπορώ να δεχθώ είναι οι διαφορετικές συνθήκες.
π.χ. κάποιοι έριξαν πρωί με κανονικές συνθήκες και κάποιοι αργότερα το μεσημέρι που π.χ. είχε πολύ ήλιο και πολύ αέρα και τα πιάτα "πήγαιναν" αλλού για αλλού , ή κάτι αντίστοιχο.

Αυτό δε που είπε ο Παύλος , ότι έχουν γίνει "λάθη" στο μέτρημα , αν ισχύει θα είναι πολύ μεγάλο χτύπημα για το συγκεκριμένο σκοπευτήριο.
Δεν μπορεί να διοργανώνεις "άψογα" έναν πανευρωπαϊκό αγώνα με 400 συμμετοχές και να τα κάνεις Αιγαίον πέλαγος σε αγώνα με 75.
Κάτι άλλο συμβαίνει ............. ( που ελπίζω να είναι , άν συμβαίνει , απλά απροσεξία )
 
η μόνη λογική εξήγηση που μπορώ να δεχθώ είναι οι διαφορετικές συνθήκες.
π.χ. κάποιοι έριξαν πρωί με κανονικές συνθήκες και κάποιοι αργότερα το μεσημέρι που π.χ. είχε πολύ ήλιο και πολύ αέρα και τα πιάτα "πήγαιναν" αλλού για αλλού , ή κάτι αντίστοιχο.
Και αυτό που λές έπαιξε με ένα"D"που σε κάποιους το πήγαινε ο αέρας στου διαόλου.. και σε αλλους μέσα στην κάννη..
 
Και σε 5* ακόμα Γιώργο αλλά μη το συγκρίνεις με αυτά που λέγαμε προχθες
Η αλλοίωση δηλαδή των αποτελεσμάτων από ότι καταλαβαίνω είναι συνηθισμένη τακτική ή αυτό συνεπάγεται από την τυχόν μειωμένη απόδοση των πρωτοπόρων;
Αν συμβαινει το πρώτο γιατί δεν το καταγγέλετε αποδεικνύοντας το; Αν συμβαίνει το δεύτερο γιατί τότε συμμετέχετε στους αγώνες; Αν δηλαδή θεωρείτε εξ ορισμού ότι πρέπει να υπερισχύει το φαβορί και σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση ο αγώνας είναι στημένος, ποιος ο λόγος να συμμετέχετε;
 
Η αλλοίωση δηλαδή των αποτελεσμάτων από ότι καταλαβαίνω είναι συνηθισμένη τακτική ή αυτό συνεπάγεται από την τυχόν μειωμένη απόδοση των πρωτοπόρων;
Αν συμβαινει το πρώτο γιατί δεν το καταγγέλετε αποδεικνύοντας το; Αν συμβαίνει το δεύτερο γιατί τότε συμμετέχετε στους αγώνες; Αν δηλαδή θεωρείτε εξ ορισμού ότι πρέπει να υπερισχύει το φαβορί και σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση ο αγώνας είναι στημένος, ποιος ο λόγος να συμμετέχετε;
Eγώ που μίλησα με 3 "πρωτοπόρους" δεν μου ανέφεραν κανένα παράπονο αλλοίωσης αποτελεσμάτων.
 
Στους λιγους αγωνες που εχω εμπειρια, παντα υπαρχει μουρμουρα για το ενα πιατο που εσπασε λιγο στο πλαι, και δεν δωθηκε, και διαφορα τετοια. Ακομα και σε μενα εχει γινει αυτο, επειδη ο διαιτητης δεν ειδε οτι εσπασε κομματι, εδωσε το πιατο ως zero και μετα απο δικη μου ερωτηση κατοχυρωθηκε ως καλο. Δεν θεωρω ομως πως αυτο γινεται εσκεμμενα ωστε να βρισκονται συγκεκριμενα ατομα στις τριαδες των μεταλλιων συνεχεια, αλλα οτι ειναι λαθη που μπορει να γινουν καθως και οι διαιτητες ειναι ανθρωποι.

Φυσικα αυτο ειναι δικη μου εκτιμηση, και μπορει να κανω και λαθος
 
Eγώ που μίλησα με 3 "πρωτοπόρους" δεν μου ανέφεραν κανένα παράπονο αλλοίωσης αποτελεσμάτων.
Τότε πως ήταν αγώνας ανύψωσης ηθικού; Έριξαν επίτηδες δίπλα στον δίσκο για να ανέβει το ηθικό των υπολοίπων;
 
Τότε πως ήταν αγώνας ανύψωσης ηθικού; Έριξαν επίτηδες δίπλα στον δίσκο για να ανέβει το ηθικό των υπολοίπων;
Ηταν ευκολες τροχιες λέμε ρε Γιώργο και έπαιξαν στραβοπατήματα από την μία και φωτοβολίδες από την αλλη.
Δεν είναι δύσκολο να έρθει αυτό το αποτέλεμα.
Και εγώ που δεν είμαι εμπειρος θα μπορουσα να ρίξω καλά σε αυτές τις συνθήκες.(εχω κάνει φωτοβολίδα με 25άρι και 25 φυσίγγια σε αγώνα)
Δεν μπορώ όμως συνέχεια.
 
Ηταν ευκολες τροχιες λέμε ρε Γιώργο και έπαιξαν στραβοπατήματα από την μία και φωτοβολίδες από την αλλη.
Δεν είναι δύσκολο να έρθει αυτό το αποτέλεμα.
Και εγώ που δεν είμαι εμπειρος θα μπορουσα να ρίξω καλά σε αυτές τις συνθήκες.(εχω κάνει φωτοβολίδα με 25άρι και 25 φυσίγγια σε αγώνα)
Δεν μπορώ όμως συνέχεια.
Δεν έκανα εγώ λόγο για αλλοίωση. Εγώ απλά εδώ το διάβασα!
 
Φίλος με 23 23 23 19 =88 πιάτα του έγραψαν 84

Ενός από τους πρωτοπόρους με 96 πιάτα βγήκε και ζητωκραυγαζε έκλεισα με 96 τον άκουσαν τουλάχιστον 10 άτομα εκλεισε τελικά με 97

Αυ αυτό δεν είναι αλλοίωση ποιο είναι ;

Θυμάμαι που είχαν φάει και εμένα δύο πιάτα δεν έδωσα βάση,την επόμενη όμως με το που βάζω υπογραφή θα τραβάω και φωτό με το κινητο
 
Παιδιά εγώ ήμουν παρόν ,αλλά έπρεπε να φύγω νωρίς οπότε με το που τελείωσα έφυγα δεν έκατσα να δω απονομές ,οπότε σας λέω ότι υπήρχαν κάποιοι σκοπευτές που εγώ δεν τους έχω δει ποτέ αλλά έριχναν πραγματικά εξαιρετικά ,τα γήπεδα δεν ήταν δύσκολα αλλά ήταν πονηρά εγώ την πάτησα μια χαρά στους δύο πρώτους βατηρες στα 3 απο.τα 4 τερέν που έριξα και για αυτό έκανα και στα 3 αυτά τερέν 19αρια χάνοντας και τους 6 δίσκους στους 2 πρώτους βατηρες,στους επομενους3 βατηρες έκανα 5 στα 5 στο τέταρτο γήπεδο και παρόλο που ήταν το πιο δύσκολο μιας και είχε ένα μονο και 2 ντουμπλεδες sim έκανα 21 μιας και πλέον ημουν πιο προσεκτικός και σαν πρώτος μου αγώνας το άγχος είχε μειωθεί πολύ ,σε γενικές γραμμές πιστεύω ότι οι περισσότεροι είχαν πάει και είχαν ρίξει στην προπόνηση και ήταν γήπεδα που παρόλο που είχαν την πονηραδα τους σε κάποιους δίσκους με δύο προπονήσεις τις δύο προηγούμενες ημέρες ήταν γήπεδα για πάνω από 22 πιάτα το καθένα για κάποιον που ασχολειτε με το sporting .Σε γενικές γραμμές η εμπειρία ήταν πολύ όμορφη και κέρδισα αρκετά πράγματα .
 
Kυριακή πρωί επίσκεψη στα Ψαχνα. Κόσμος καθόλου (αναμενόμενο),σύνολο 5 άτομα...
Ριξαμε τα 6 γήπεδα που λειτουργουν αλλά και ......εκπληξη...







Έχουν ξεκινήσει να φτιάχνονται οι βατήρες του sporting δοκιμαστικά,με 4 μηχανες για τον καθένα και τους ρίξαμε λόγω ότι δεν είχε κόσμο.
Ο πρώτος μου φάνηκε βατός . Στον δεύτερο σε ένα πιάτο mid λουπαριστό να το πώ καμια 40+μέτρα, του ρίξαμε από 5 τουφεκιές ο καθένας και το κάναμε ακόντιο...
Τον οκτώβριο θα είναι έτοιμο.
Στα κανονικά γήπεδα είχε πιάτα όλων των χρωμάτων.πορτοκαλι,φούξια, πρασινα,άσπρα..και στο πρώτο γήπεδο από το Α πεταγε το φλας με την σκόνη..
Το ευχαριστήθηκα πολύ.
 
Last edited:
Back
Top