Σκοπευτήριο Χανίων

Έγινε με επιτυχία χθες βράδυ ένας νυχτερινός αγώνας στο σκοπευτήριο, για ενίσχυση του συλλόγου "Ορίζοντας" που στηρίζει παιδιά αλλά και ενήλικες που πάσχουν από καρκίνο και τις οικογένειές τους ...
Ήθελα να πάρω μέρος, γιατί δεν κάναμε φέτος άλλο νυχτερινό, γι' αυτό μόλις ήρθα από το χωριό πήγα κι εγώ. Είχε πάρα πολύ κόσμο, συν γυναιξί και τέκνοις, πάνω από 70 συμμετοχές νομίζω, ξεκίνησε στις 8.30' μμ - εμένα ήρθε η σειρά μου να ρίξω (34ος) γύρω στις 10.30' και κατά τις 12.00 και κάτι μετά τα μεσάνυχτα που έφυγα δεν είχαν τελειώσει ακόμη, ήταν να ρίξουν ακόμη 5-6 άτομα ... :oops:
Ο αγώνας ήταν 25 δίσκων (1 πούλα), έτσι κι αλλιώς δεν έπερνε ο χρόνος για παραπάνω. Κατά τις 11.00' όσοι είχαμε τελειώσει μπήκαμε στην αίθουσα και φάγαμε, βραστό κρέας και πιλάφι, και ήπιαμε ένα κρασάκι ... (Δεν ξέρω οι τελευταίοι αν πρόλαβαν να φάνε τίποτα !!!) ;)
Μέχρι εκείνη την ώρα ένας είχε κάνει 23 (ο φίλος και μέλος του φόρουμ Σωτήρης) και τέσσερεις από 21, μεταξύ αυτών κι εγώ ... Όταν όμως έφευγα που ξαναρώτησα, είχε κάνει ένας 22 κι άλλος ένας 23 επίσης (πήγαινε για 25 κι έχασε τον τελευταίο ντουμπλέ, ένα γρήγορο αριστερό καθοδικό πιάτο κι ένα λαγό ...). Έτσι εμείς οι 4 με τα 21 βγήκαμε εκτός 3άδας ... και έτσι αποφύγαμε και το shoot-off ... .yel.
Δεν ξέρω βέβαια τα τελικά αποτελέσματα, γιατί μπορεί στο τέλος να είχε κι άλλες αλλαγές, δεδομένου ότι έμενε να ρίξουν ακόμη κανα-δυο "καλά τουφέκια" ....
Γενικά περάσαμε πολύ όμορφα, το σχήμα δε θα τόλεγα ιδιαίτερα δύσκολο, ήταν σχετικά κοντινά πιάτα, με καλή ποικιλία τροχιών. Εντυπωσιακά τα πιάτα υπό το φως των προβολέων, και το σπάσιμό τους ήταν ακόμη πιο εντυπωσιακό!!! Είχε που και που και κανένα δισκάκι φλάς ... φανταστικό θέαμα, κι όπως δεν φυσούσε κιόλας αέρας, έμενε το χρωματιστό συννεφάκι να αιωρείται για μερικά δευτερόλεπτα !!! Εμένα όμως δεν μου έτυχε κανένα τέτοιο ... ο Βίκτωρας νομίζω πέτυχε ένα !!
Εγώ έριξα, ως συνήθως, φυσίγγια Lambro 2 (28gr No8) και με τσοκάκια Brain BL και MR ... όπως αποδείχθηκε σωστή επιλογή ...
View attachment 2703
Στέλιο συγχαρητήρια για την συμμετοχή για την πολύ καλή απόδοση σου κ για την διοργάνωση νυχτερινού αγώνα. Θέλω πολύ να ρίξω σε τετοιον αγώνα κάποτε. Μια φορά μόνο βρέθηκα στο Σχιστο Τετάρτη απόγευμα χωρίς όπλο κ είχε τέτοιο αγώνα. Μου άρεσε πολύ σαν εικόνα
 
Δυστυχώς δεν είναι μια καλή μέρα σημερα

Ο ΕΑΚ Χανίων εκφράζει τα θερμά του συλλυπητήρια για τον αιφνίδιο θάνατο του παλιού πρωταθλητή TRAP και μέλος του Δ.Σ. του σκοπευτικού συλλόγου ΒΑΡΔΑΣ, Στυλιανού Καραμπινάκη.

Σε ένδειξη πένθους οι εγκαταστάσεις του Εθνικού Σκοπευτηρίου Χανίων θα παραμείνουν κλειστές το Σάββατο 7 και την Κυριακή 8 Μαρτίου ενώ ο προγραμματισμένος για την Κυριακή 8 Μαρτίου, αγώνας σταθερού στόχου, αναβάλλεται.
 
Και πως έγινε?πήγε να κατέβει απ' το πλοίο σήμερα το πρωί και περνώντας απ' το γκαράζ 2 νταλίκες τον στρίμωξαν και τελος.ειλικρινα δε μπορώ να το πιστέψω πως ένας άνθρωπος 45 χρονών έφυγε έτσι άδικα.κριμα κρίμα κρίμα κρίμα.καλο σου παράδεισο Στέλιο φίλε μου
 
Πανελλήνιοι Αγώνες COMPAK SPORTING στο Εθνικό Σκοπευτήριο Χανίων
Σχεδόν έτοιμα τα 4 γήπεδα για τον παραπάνω αγώνα ... Έριξα σήμερα 2 πούλες στο 1ο γήπεδο (με τους βατήρες σε υπερυψωμένη θέση).
Έτοιμη σχεδόν και η "λιμνούλα" που αναφέρεται στην παραπάνω ανακοίνωση, την οποία διασχίζει κατά μήκος ο "λαγός" ... Λαγός μέσα στο νερό ;;; μήπως τώρα να το λέμε "λαγόψαρο" ;;; .sarcastic.
Ωραία περάσαμε πάντως, ωραίο σχήμα, είχε απ'όλα: λαγό, λοξό εξερχόμενο, χαμηλή τραβέρσα, ψηλό εισερχόμενο, μπατού, teal (φασιανό το λέγαμε εδώ). Σχετικά εύκολο, το πιο εύκολο από τα 4 απ'ότι λέγανε τα παιδιά που έχουν ρίξει και στα άλλα 3 γήπεδα ... Με 3 μονά + 1 ντουμπλέ on report ... δεν ξέρω βέβαια πώς θα στηθεί το σχήμα του αγώνα.


IMG_20200831_194404.jpg

IMG_20200831_194437.jpg

IMG_20200831_194528.jpg

IMG_20200831_194611.jpg
 
Πως πάει έχει κόσμο;
Δυστυχώς ελάχιστο ... Και απ'ότι άκουσα δεν υπήρξε ενδιαφέρον από σκοπευτές από Αθήνα και άλλες περιοχές. Μόνο 5-6 άτομα θα έρθουν. Ότι κάμουν οι δικοί μας, Αν μαζευτούν ως το τέλος καμιά 20αριά συμμετοχές συνολικά, θα είναι επιτυχία ! :( Κρίμα !!!
Σήμερα το απόγευμα 4-5 άτομα ήμασταν μόνο. Κάποιοι άλλοι είχαν πάει το πρωί για προπόνηση. Έριξα μια πούλα στο μεσαίο γήπεδο (3ο) με 3 μονά + 1 ντουμπλέ sim, κι έκανα 22 που δεν το έχω ξανακάνει φέτος και δεν το περίμενα ούτε στ'όνειρό μου ... Κι άλλη μια πούλα στο 4ο γήπεδο, το πιο δύσκολο απ'ότι λένε, με 1 μονό + 2 ντουμπλέδες on report, εκεί έχασα κάμποσα (8-10 ... δε θυμάμαι) τα περισσότερα από στιγμιαία μλκία ... Λαγό και σπουργίτι πάντως δεν έχασα !!! .yel..sarcastic.
 
Last edited:
Δυστυχώς ελάχιστο ... Και απ'ότι άκουσα δεν υπήρξε ενδιαφέρον από σκοπευτές από Αθήνα και άλλες περιοχές. Μόνο 5-6 άτομα θα έρθουν. Ότι κάμουν οι δικοί μας, Αν μαζευτούν ως το τέλος καμιά 20αριά συμμετοχές συνολικά, θα είναι επιτυχία ! :( Κρίμα !!!
Σήμερα το απόγευμα 4-5 άτομα ήμασταν μόνο. Κάποιοι άλλοι είχαν πάει το πρωί για προπόνηση. Έριξα μια πούλα στο μεσαίο γήπεδο (3ο) με 3 μονά + 1 ντουμπλέ sim, κι έκανα 22 που δεν το έχω ξανακάνει φέτος και δεν το περίμενα ούτε στ'όνειρό μου ... Κι άλλη μια πούλα στο 4ο γήπεδο, το πιο δύσκολο απ'ότι λένε, με 1 μονό + 2 ντουμπλέδες on report, εκεί έχασα κάμποσα (8-10 ... δε θυμάμαι) τα περισσότερα από στιγμιαία μλκία ... Λαγό και σπουργίτι πάντως δεν έχασα !!! .yel..sarcastic.

Απλά δεν γίνεται να έχεις το 80% των σκοπευτών στην Αθήνα και να γίνεται για Τρίτη συνεχόμενη χρόνια Πανελλήνιος στην Κρήτη. Είναι επόμενο να μην έχει κόσμο και γω όποιον έχω ρωτήσει μου χει πει πως δεν θα κατεβει..
 
Απλά δεν γίνεται να έχεις το 80% των σκοπευτών στην Αθήνα και να γίνεται για Τρίτη συνεχόμενη χρόνια Πανελλήνιος στην Κρήτη. Είναι επόμενο να μην έχει κόσμο και γω όποιον έχω ρωτήσει μου χει πει πως δεν θα κατεβει..
ήταν που ήταν στραβό το κλήμα ( έξοδα μετάβασης - απαιτούμενος χρόνος) το έφαγε και ο γάιδαρος ( κορωνοιός ) .
μάλλον με καμμιά 25 συμμετοχές θα κλείσει το πανελλήνιο.
κρίμα.............:(:(:(
 
τι έγινε ρε παιδιά , γιατί τόση σιωπή ???
αποτελεσματάκια πρώτης ημέρας ?????
ούτε στο φατσοβιβλίο είδα κάτι ,

ακόμα τα ..........μαγειρεύετε ρε μπαμπέσηδες ...............yel..yel..yel..yel.
 
και τα τελικά........ που για την πρώτη θέση άκουσα έγινε θρίλλερ.
Κοιλάκος - Κατσιφής 186 , παίζουν shoot off , 23 και οι δύο και κερδίζει ο Κατσιφής με ξαφνικό θάνατο.
Έτσι τουλάχιστον μου είπαν ,,,,,,,,,, άντε βρε κρητικάτσια πείτε κάτι.............
xania 1 f.JPG
xania 2 f.JPG
 
Τα αποτελεσματα τα ειδατε, η χαρα μου παντως δεν περιγραφεται, καθως στην τριτη θεση ειναι ο Γιαννης, ειναι πολυ καλο τουφεκι εδω κατω και παρεα στις τσιχλες. Λιγο ειδα χτες που καταφερα να ξεκλεψω χρονο και να ανεβω, κοντεψε να μου βγαλει τη ψυχη στην τριτη πουλα, ενω πουλησε 2-3 πιατα στη δευτερη που ισως του εδιναν και την πρωτη θεση. Αυτο φυσικα ισχυει και για τους αλλους 2 της τριαδας, καθως και για τον Πανελληνιονικη του 2019, Μιχαλη Ελπικιδη που ηταν και αυτος αρκετα κοντα στη κορυφη. Αρκετα καλες επιδοσεις και απο αλλα παιδια που συνηθως ριχνουμε μαζι.

Τελος πραγματικα απολαυστικος Κοιλακος στο ριξιμο, καθως και εκπληκτικος Κατσιφης, τουλαχιστον στις 2 πουλες που προλαβα να δω. Τα συγχαρητηρια μου και σε αυτους, καθως και σε ολους οσους πηραν μερος

Δυστυχως εγω οσο και αν ηθελα δεν μπορεσα να συμμετασχω. Ελπιζω τα πραγματα να με βολεψουν ωστε να μην την επομενη φορα.
 
Back
Top