Σκοπευτήριο Χανίων

Βίκτωρα δεν πειράζει και γω δε μίλησα με όλους εκεί είχαμε και το μυαλό μας στα δισκάκια (και λίγο στα μπάνια μου εγώ) του χρόνου και πάλι. Ετοίμασε τις τσικουδιές θα πιούμε τις διπλές και γι'αυτές που δεν ήπιαμε φέτος! Η φιλοξενία σας ήταν άψογη και περάσαμε τέλεια και αυτό μετράει πάρα πολύ.

Aυτο ειναι το σημαντικο, γιατι οι αγωνες περαν της διεκδικησης ειναι και διασκεδαση.
 
Εννοειται πως οχι βρε συ. Ψησου να κατεβεις και συ, να ειναι ακομα καλυτερη η παρεα

άμα είναι για τσικουδιές να κατέβω. ;) ;) ;)
έχω να έλθω Κρήτη πάρα πολλά χρόνια και έχω τις καλλίτερες αναμνήσεις από την φιλοξενία από τα Κρητικάτσια ..........
 
Και για να μην παρεξηγηθω τσικουδιες θα κεράσουμε.η μαλωτηρα είναι για τον φίλο μου τον χελά που του αρέσουν τα τσαγακια
.big smile.


Μαλοτηρα ε? Για τους κρητικους...χμμμμμμμ... Για να παρω τη Lipton που εχω κανει συμβαση να δω αν μπορει να την βαλει κ αυτη στις προμηθειες γιατι πλεον αγοραζω το τσαι χοντρικης... Με ξεφραγκιασατε... .sarcastic.

Ποιες είναι οι φαρμακευτικές ιδιότητες της μαλοτήρας;

H μαλοτήρα αποτελούσε παραδοσιακά πρωινό ρόφημα για τους κατοίκους της Δυτικής Κρήτης και φαρμακευτικό βότανο κατά των κρυολογημάτων, των παθήσεων του στομάχου και του αναπνευστικού. Άλλωστε, το όνομα της, “maletira”, προέρχεται συνδυάζοντας τις ιταλικές λέξεις male (αρρώστια) και tirare (σέρνω) προκειμένου να επισημάνουν τις ιδιαίτερες φαρμακευτικές της ιδιότητες. Η σύγχρονη επιστημονική έρευνα επιβεβαίωσε τις πεποιθήσεις των Κρητικών για την μαλοτήρα. Συγκεκριμένα, αποκάλυψε την παρουσία, τόσο στο φυτό όσο και στο αφέψημα, πολύτιμων φλαβονοειδών ουσιών με σημαντική φαρμακοδυναμική δράση στη διέγερση της καρδιακής λειτουργίας, στην ελάττωση της πίεσης, στην διούρηση και στην προστασία από κρυολογήματα. Επιπλέον, στο αιθέριο έλαιο της μαλοτήρας έχουν εντοπιστεί πλήθος ουσιών με αντιμικροβιακές φαρμακευτικές ιδιότητες.
 
Μαλοτηρα ε? Για τους κρητικους...χμμμμμμμ... Για να παρω τη Lipton που εχω κανει συμβαση να δω αν μπορει να την βαλει κ αυτη στις προμηθειες γιατι πλεον αγοραζω το τσαι χοντρικης... Με ξεφραγκιασατε... .sarcastic.

Ποιες είναι οι φαρμακευτικές ιδιότητες της μαλοτήρας;

H μαλοτήρα αποτελούσε παραδοσιακά πρωινό ρόφημα για τους κατοίκους της Δυτικής Κρήτης και φαρμακευτικό βότανο κατά των κρυολογημάτων, των παθήσεων του στομάχου και του αναπνευστικού. Άλλωστε, το όνομα της, “maletira”, προέρχεται συνδυάζοντας τις ιταλικές λέξεις male (αρρώστια) και tirare (σέρνω) προκειμένου να επισημάνουν τις ιδιαίτερες φαρμακευτικές της ιδιότητες. Η σύγχρονη επιστημονική έρευνα επιβεβαίωσε τις πεποιθήσεις των Κρητικών για την μαλοτήρα. Συγκεκριμένα, αποκάλυψε την παρουσία, τόσο στο φυτό όσο και στο αφέψημα, πολύτιμων φλαβονοειδών ουσιών με σημαντική φαρμακοδυναμική δράση στη διέγερση της καρδιακής λειτουργίας, στην ελάττωση της πίεσης, στην διούρηση και στην προστασία από κρυολογήματα. Επιπλέον, στο αιθέριο έλαιο της μαλοτήρας έχουν εντοπιστεί πλήθος ουσιών με αντιμικροβιακές φαρμακευτικές ιδιότητες.
Eγω βλεπεις, στη συζητηση περι ροφηματων δε συμμετασχω .sarcastic.
 
Μετά από αρκετό καιρό βόλτα σήμερα στο σκοπευτήριο για καφεδάκι.ωραια παρέα κάψαμε και τα φυσίγγια μας είπαμε και τις παπαντζες μας και γενικά περάσαμε καλά.αντε και την άλλη Κυριακή με το καλό
Zk6sowy.jpg
 
Μετά από αρκετό καιρό βόλτα σήμερα στο σκοπευτήριο για καφεδάκι.ωραια παρέα κάψαμε και τα φυσίγγια μας είπαμε και τις παπαντζες μας και γενικά περάσαμε καλά.αντε και την άλλη Κυριακή με το καλό
Zk6sowy.jpg
Μπράβο παιδιά,
για μας που είμαστε πιο νέοι (στο φόρουμ, ε; .big smile. ) πείτε αν θέλετε και ονόματα για να μαθαίνουμε...
 
Μπράβο παιδιά,
για μας που είμαστε πιο νέοι (στο φόρουμ, ε; .big smile. ) πείτε αν θέλετε και ονόματα για να μαθαίνουμε...
Με τα γυαλιά ο victor στη μέση ο γράφων και με τα πολλά μούσια ο καλός φίλος Γιάννης με τον οποίο πάμε μαζί στο κυνήγι αλλά δεν είναι μέλος στο φόρουμ
 
Μετά από αρκετό καιρό βόλτα σήμερα στο σκοπευτήριο για καφεδάκι.ωραια παρέα κάψαμε και τα φυσίγγια μας είπαμε και τις παπαντζες μας και γενικά περάσαμε καλά.αντε και την άλλη Κυριακή με το καλό
Zk6sowy.jpg
.shake hands. .shake hands. .shake hands. .shake hands.
 
Μετά από αρκετό καιρό βόλτα σήμερα στο σκοπευτήριο για καφεδάκι.ωραια παρέα κάψαμε και τα φυσίγγια μας είπαμε και τις παπαντζες μας και γενικά περάσαμε καλά.αντε και την άλλη Κυριακή με το καλό
Zk6sowy.jpg
Μπράβο παίχτες !
 
Έγινε με επιτυχία χθες βράδυ ένας νυχτερινός αγώνας στο σκοπευτήριο, για ενίσχυση του συλλόγου "Ορίζοντας" που στηρίζει παιδιά αλλά και ενήλικες που πάσχουν από καρκίνο και τις οικογένειές τους ...
Ήθελα να πάρω μέρος, γιατί δεν κάναμε φέτος άλλο νυχτερινό, γι' αυτό μόλις ήρθα από το χωριό πήγα κι εγώ. Είχε πάρα πολύ κόσμο, συν γυναιξί και τέκνοις, πάνω από 70 συμμετοχές νομίζω, ξεκίνησε στις 8.30' μμ - εμένα ήρθε η σειρά μου να ρίξω (34ος) γύρω στις 10.30' και κατά τις 12.00 και κάτι μετά τα μεσάνυχτα που έφυγα δεν είχαν τελειώσει ακόμη, ήταν να ρίξουν ακόμη 5-6 άτομα ... :oops:
Ο αγώνας ήταν 25 δίσκων (1 πούλα), έτσι κι αλλιώς δεν έπερνε ο χρόνος για παραπάνω. Κατά τις 11.00' όσοι είχαμε τελειώσει μπήκαμε στην αίθουσα και φάγαμε, βραστό κρέας και πιλάφι, και ήπιαμε ένα κρασάκι ... (Δεν ξέρω οι τελευταίοι αν πρόλαβαν να φάνε τίποτα !!!) ;)
Μέχρι εκείνη την ώρα ένας είχε κάνει 23 (ο φίλος και μέλος του φόρουμ Σωτήρης) και τέσσερεις από 21, μεταξύ αυτών κι εγώ ... Όταν όμως έφευγα που ξαναρώτησα, είχε κάνει ένας 22 κι άλλος ένας 23 επίσης (πήγαινε για 25 κι έχασε τον τελευταίο ντουμπλέ, ένα γρήγορο αριστερό καθοδικό πιάτο κι ένα λαγό ...). Έτσι εμείς οι 4 με τα 21 βγήκαμε εκτός 3άδας ... και έτσι αποφύγαμε και το shoot-off ... .yel.
Δεν ξέρω βέβαια τα τελικά αποτελέσματα, γιατί μπορεί στο τέλος να είχε κι άλλες αλλαγές, δεδομένου ότι έμενε να ρίξουν ακόμη κανα-δυο "καλά τουφέκια" ....
Γενικά περάσαμε πολύ όμορφα, το σχήμα δε θα τόλεγα ιδιαίτερα δύσκολο, ήταν σχετικά κοντινά πιάτα, με καλή ποικιλία τροχιών. Εντυπωσιακά τα πιάτα υπό το φως των προβολέων, και το σπάσιμό τους ήταν ακόμη πιο εντυπωσιακό!!! Είχε που και που και κανένα δισκάκι φλάς ... φανταστικό θέαμα, κι όπως δεν φυσούσε κιόλας αέρας, έμενε το χρωματιστό συννεφάκι να αιωρείται για μερικά δευτερόλεπτα !!! Εμένα όμως δεν μου έτυχε κανένα τέτοιο ... ο Βίκτωρας νομίζω πέτυχε ένα !!
Εγώ έριξα, ως συνήθως, φυσίγγια Lambro 2 (28gr No8) και με τσοκάκια Brain BL και MR ... όπως αποδείχθηκε σωστή επιλογή ...
2703
 
Παρολο που οντως τα πιατα ηταν κοντινα, δε θα το ελεγα και ιδιαιτερα ευκολο το σχημα, ειτε λογω ταχυτητων σε καποια, το Α πχ, ειτε λογο τροχιας οπως το F που αναγκαστικα το εριχνες μονο στο κατεβασμα. Ομως ναι, με λιγη σοβαροτητα δεν αντιμετωπιζες κανενα προβλημα. Για μενα το σκορ χτες ηταν δευτερευον, σημασια εχει πως μαζευτηκε πολυς κοσμος, και οτι τα χρηματα πηγαν για ενα ευγενη σκοπο. Επιτελους μετα απο πολυ καιρο εριξα σε πιατακι φλας, οντως εντυπωσιακο να το βλεπεις, ειδικα αν ειναι και ψηλο και το συννεφακι μεινει στον αερα για λιγο. Δυστυχως λογω κοσμου, η ολη εκδηλωση τραβηξε σε μακρος, κατι που ηταν αδικο για τα παιδια που εριξαν στο τελος.

Μακαρι να υπαρξουν και αλλες τετοιες πρωτοβουλιες, καλο ειναι να φαινομαστε ως κυνηγοι οτι δεν ειμαστε ενα ξενο σωμα ως προς την κοινωνια γενικοτερα, και φυσικα οτιδηποτε βοηθαει εστω και ελαχιστα συνανθρωπους μας, ειναι ενα βημα προς τη σωστη κατευθυνση.
 
Back
Top