Σκοπευτήριο Χανίων

.......... εκείνο που πραγματικά με στεναχωρεί αφάνταστα είναι γιατί η Κύπρος με πληθυσμό 800 χιλιάδες καταφέρνει να κάνει τέτοιους αγώνες , μόνο η συμμετοχή 240 αθλητές από όλη την Ευρώπη λέει πολλά , και εμείς 10 εκατομμύρια μακάκες δεν μπορούμε.

........ θα μου πεις οι σκοπευτικοί αγώνες είναι μόνο ?

σωστό .....
Είναι πολύ πρόσφατα τα αγωνίσματα πήλινου δίσκου στην χώρα μας,μέχρι πριν μερικά χρόνια ασχολιόντουσαν ελάχιστοι,επίσης από την μεταπολίτευση και μετά και ειδικότερα όταν άρχισαν οι νεοτρεντισμοι οτιδήποτε έχει να κάνει με όπλο υποσκάπτεται και απαξιώνεται!
 
Καλησπερα σας! Δουλειά το πρωι,δουλειά και τωρα,κατάφερα όμως το απογευμα να πάω σκοπευτήριο.δοκιμασα τα piston skeet 28γρ του Ρουμελιωτη! Πινακα δεν μπόρεσα να ρίξω γιατι έριχναν δίπλα skeet..Το φυσίγγι μου άρεσε παρά πολυ.μου έδωσε την εντύπωση του ακόμα πιο μαλακού φυσίγγιου από το κανονικο με συγκεντρωτηρα.επισης οι ταχύτητες μου φάνηκαν καλές.μου έδωσε κάποια πιάτα που δεν περίμενα.επιφυλλασομαι όμως για παραπάνω λεπτομέρειες όταν θα εχω μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα και στα πιάτα και στον πινακα.η παρέα πολυ καλή και σημερα,από το H.L ήταν και ο Στελιος!
αν και είχαμε κάποια απρόοπτα ήταν πολυ καλα.
Μου έσπασε ένα τσοκ muller αλουμινίου,ευτυχως το όπλο δεν φαίνεται να έπαθε κάτι και η βροχή μας τα χάλασε λιγο!
Μερικες φωτο που τράβηξε ο αδελφός μου..
I76i1BI.jpg

3PTwqLl.jpg

4D1th8m.jpg
 
Καλησπερα σας! Δουλειά το πρωι,δουλειά και τωρα,κατάφερα όμως το απογευμα να πάω σκοπευτήριο.δοκιμασα τα piston skeet 28γρ του Ρουμελιωτη! Πινακα δεν μπόρεσα να ρίξω γιατι έριχναν δίπλα skeet..Το φυσίγγι μου άρεσε παρά πολυ.μου έδωσε την εντύπωση του ακόμα πιο μαλακού φυσίγγιου από το κανονικο με συγκεντρωτηρα.επισης οι ταχύτητες μου φάνηκαν καλές.μου έδωσε κάποια πιάτα που δεν περίμενα.επιφυλλασομαι όμως για παραπάνω λεπτομέρειες όταν θα εχω μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα και στα πιάτα και στον πινακα.η παρέα πολυ καλή και σημερα,από το H.L ήταν και ο Στελιος!
αν και είχαμε κάποια απρόοπτα ήταν πολυ καλα.
Μου έσπασε ένα τσοκ muller αλουμινίου,ευτυχως το όπλο δεν φαίνεται να έπαθε κάτι και η βροχή μας τα χάλασε λιγο!
Μερικες φωτο που τράβηξε ο αδελφός μου..
I76i1BI.jpg

3PTwqLl.jpg

4D1th8m.jpg
Έλα ρε σου έσπασε?πολύ περιεργο
.hair.
 
Μπράβο Γιάννη ευχάριστα νέα για τα φυσίγγια,

Εφόσον είσαι πρωτίστως εσύ καλά και κατά δεύτερον το όπλο όλα καλά να λες,,,,έχει παραγινει το κακό με τα αλουμινένια muller καλά έκανα και τα ξεφορτώθηκα με συνοπτικές διαδικασεις
 
Έλα ρε σου έσπασε?πολύ περιεργο
.hair.
Χαχα έχει ξανασυμβεί ε; εχω άλλο ένα και μάλλον δεν το ξαναβαζω πάνω.μην πάθει και τιποτα το όπλο στο τέλος.ευτυχως είχα ρίξει 5 τουφεκιες και πήγα να αλλάξω τσοκ.
 
Γιάννη στη πρώτη φωτο να φανταστώ παίζεις στο 2 ε;;βάλε δύο 25αρια μαμά και μην ξαναασχοληθεις με τσοκ στο 692!!δοκιμασμένη συνταγή!
Το παν είναι η τεχνική!!τα καλύτερα τσοκ είναι η καννη!!τα υπόλοιπα είναι πεταμένα λεφτα
 
Τα πηρες κ δυο μην τα χασεις..:D:D
Αφου δεν εγινε σε κανα σπειρωμα ζημια παλι καλα!
Μηπως εριξες καταλαθος 36γρ κ το εβγαλες απο τα ορια του...:p
Μη με ανάβεις γιατί πεταχτηκανε κάτι αρχιμαλακες στο fb που το έβαλα και την είπανε κι αυτή τη παπαρια και ζητώ συγγνώμη για τη γλώσσα μου αλλά δεν άντεξα λες και είμαστε ηλίθιοι και δε ξέρουμε.τεσπα μακριά από mullet
 
Πολύ ωραία περάσαμε σήμερα. Είχε αρκετό κόσμο, που να πω την αλήθεια δεν το περίμενα, γιατί είχε χθες αγώνα ...
Ο καιρός βέβαια προσπάθησε να μας τα χαλάσει, αλλά δεν τα κατάφερε τελικά ... .yel.
Πήγαμε να παίξουμε στο πάνω γήπεδο, ρίξαμε μια πούλα και μόλις τελειώσαμε κι ετοιμαζόταν το δεύτερο γκρουπ να ξεκινήσει την πούλα του, άρχισε να βρέχει !!! Μπήκαμε στα αυτοκίνητα, κάποιοι έφυγαν και κατέβηκαν κάτω στο κυλικείο. Ευτυχώς η μπόρα δεν κράτησε πολύ, κι έτσι βγήκαμε όσοι μείναμε και ξεκινήσαμε δεύτερη πούλα. Αλλά μετά τον πρώτο βατήρα, μια μηχανή άρχισε να βγάζει πιάτα συνέχεια χωρίς να σταματά. Πήγε ο υπάλληλος και την αποσύνδεσε, και είπε να συνεχίσουμε με τις άλλες 5 ... Όμως άλλο κουμπί πατούσε και από άλλη μηχανή έβγαινε το πιάτο !!! Είχε βραχεί το τηλεκοντρόλ και βραχυκύκλωνε, κι έβγαζε άλλα αντ' άλλων !!! :eek:
Έτσι κατεβήκαμε στο κάτω γήπεδο, και παίξαμε ολόκληρη πούλα εξ αρχής. Ξέχασα να πω ότι στο πάνω γήπεδο το σχήμα ήταν 3 μονά και 1 ντουμπλές On Report, ενώ στο κάτω 1 μονό και 2 ντουμπλέδες On Report επίσης. Και στις 2 τα πήγα αρκετά καλά και το ευχαριστήθηκα ... Πριν τελειώσουμε καλά καλά κι εκεί, έριξε πάλι μια μπόρα, αλλά ευτυχώς κι αυτή σύντομη, οπότε μπόρεσαν και οι υπόλοιποι κι έπαιξαν 2-3 πούλες ακόμη. Μέχρι τις 7.30 - 8 παρά κάτι, που άρχισε πάλι να βρέχει και φύγαμε !!! :D
Φυσίγγια έριξα στην πρώτη Lambro series 2 - στη δεύτερη μου έδωσε ο Γιάννης ένα κουτί Ρουμελιώτη που του τα έκανε ειδική παραγγελία με βύσμα Piston-skeet (το γνήσιο Gualandi), για να τα δοκιμάσω. Οι εντυπώσεις μου άριστες. Πολύ καλά φυσίγγια, ωραία σπασίματα και κοντά και μακριά, ανάκρουση δεν κατάλαβα ιδιαίτερη, παρόλο που η δόση είναι κάπως τσιμπημένη, από ότι είδα προ λίγου που άνοιξα ένα (1,45 gr CSB-5) ... Προσωπικά μου άρεσαν περισσότερο κι από τα NSI DUE, ακριβώς επειδή μου φάνηκαν πιο μαλακά.
Και οι κάννες τζάμι !!! Αλλά και με τα Lambro το ίδιο ... ;)
 
Και οι κάννες τζάμι !!
Για να λες οι καννες τζαμι παλι δεν πηρες την moss...sarcastic.
O μονος τροπος να σε κανω να πας ειναι να σου στειλω την 71 ετσι για αλλαγη..θα ειναι σαν να αγορασες νεο οπλο κ θα τρεχεις να το δοκιμαζεις.my man..sarcastic..sarcastic.
 
Μπράβο Γιάννη ευχάριστα νέα για τα φυσίγγια,

Εφόσον είσαι πρωτίστως εσύ καλά και κατά δεύτερον το όπλο όλα καλά να λες,,,,έχει παραγινει το κακό με τα αλουμινένια muller καλά έκανα και τα ξεφορτώθηκα με συνοπτικές διαδικασεις
Ευχαριστώ Παύλο,όλα καλα Δόξα το Θεό.
Θα ξανάεχω νέα σύντομα για τα φυσιγγια και σε πινακα.
Γιάννη βγάλε φωτο το τσοκ και στείλε email στον muller και θα στο αλλάξει.αν θες βοήθεια μιλάμε καθότι παθων
Ευριπιδη ευχαριστώ,ναι θα μιλησουμε να μου πεις.
Γιάννη στη πρώτη φωτο να φανταστώ παίζεις στο 2 ε;;βάλε δύο 25αρια μαμά και μην ξαναασχοληθεις με τσοκ στο 692!!δοκιμασμένη συνταγή!
Το παν είναι η τεχνική!!τα καλύτερα τσοκ είναι η καννη!!τα υπόλοιπα είναι πεταμένα λεφτα
Στην πρώτη στο 2 και έσπασε στη δεύτερη στο 4 και δεν έσπασε..οσο για τα τσοκ ναι το 4αρι μαμα (optima hp) ειναι πολυ καλο.
Τα πηρες κ δυο μην τα χασεις..:D:D
Αφου δεν εγινε σε κανα σπειρωμα ζημια παλι καλα!
Μηπως εριξες καταλαθος 36γρ κ το εβγαλες απο τα ορια του...:p
Ευτυχως Τασο φαίνεται τζάμι μέσα δεν έγινε ζημιά.χαχα εννοείται μόνο 28 και μαλακά,πρόσεχα γιατι είχαμε προηγούμενο με τον Ευριπιδη.
Πολύ ωραία περάσαμε σήμερα. Είχε αρκετό κόσμο, που να πω την αλήθεια δεν το περίμενα, γιατί είχε χθες αγώνα ...
Ο καιρός βέβαια προσπάθησε να μας τα χαλάσει, αλλά δεν τα κατάφερε τελικά ... .yel.
Πήγαμε να παίξουμε στο πάνω γήπεδο, ρίξαμε μια πούλα και μόλις τελειώσαμε κι ετοιμαζόταν το δεύτερο γκρουπ να ξεκινήσει την πούλα του, άρχισε να βρέχει !!! Μπήκαμε στα αυτοκίνητα, κάποιοι έφυγαν και κατέβηκαν κάτω στο κυλικείο. Ευτυχώς η μπόρα δεν κράτησε πολύ, κι έτσι βγήκαμε όσοι μείναμε και ξεκινήσαμε δεύτερη πούλα. Αλλά μετά τον πρώτο βατήρα, μια μηχανή άρχισε να βγάζει πιάτα συνέχεια χωρίς να σταματά. Πήγε ο υπάλληλος και την αποσύνδεσε, και είπε να συνεχίσουμε με τις άλλες 5 ... Όμως άλλο κουμπί πατούσε και από άλλη μηχανή έβγαινε το πιάτο !!! Είχε βραχεί το τηλεκοντρόλ και βραχυκύκλωνε, κι έβγαζε άλλα αντ' άλλων !!! :eek:
Έτσι κατεβήκαμε στο κάτω γήπεδο, και παίξαμε ολόκληρη πούλα εξ αρχής. Ξέχασα να πω ότι στο πάνω γήπεδο το σχήμα ήταν 3 μονά και 1 ντουμπλές On Report, ενώ στο κάτω 1 μονό και 2 ντουμπλέδες On Report επίσης. Και στις 2 τα πήγα αρκετά καλά και το ευχαριστήθηκα ... Πριν τελειώσουμε καλά καλά κι εκεί, έριξε πάλι μια μπόρα, αλλά ευτυχώς κι αυτή σύντομη, οπότε μπόρεσαν και οι υπόλοιποι κι έπαιξαν 2-3 πούλες ακόμη. Μέχρι τις 7.30 - 8 παρά κάτι, που άρχισε πάλι να βρέχει και φύγαμε !!! :D
Φυσίγγια έριξα στην πρώτη Lambro series 2 - στη δεύτερη μου έδωσε ο Γιάννης ένα κουτί Ρουμελιώτη που του τα έκανε ειδική παραγγελία με βύσμα Piston-skeet (το γνήσιο Gualandi), για να τα δοκιμάσω. Οι εντυπώσεις μου άριστες. Πολύ καλά φυσίγγια, ωραία σπασίματα και κοντά και μακριά, ανάκρουση δεν κατάλαβα ιδιαίτερη, παρόλο που η δόση είναι κάπως τσιμπημένη, από ότι είδα προ λίγου που άνοιξα ένα (1,45 gr CSB-5) ... Προσωπικά μου άρεσαν περισσότερο κι από τα NSI DUE, ακριβώς επειδή μου φάνηκαν πιο μαλακά.
Και οι κάννες τζάμι !!! Αλλά και με τα Lambro το ίδιο ... ;)
Οντως πιο μαλακό από το due.και εμένα μου άρεσε.θα δούμε.
 
Last edited:
Α Γιάννη και κάτι τελευταίο που ξέχασα.και να ήθελες να ρίξεις στο πίνακα δεν θα μπορούσες γιατί κάτι καλοπαιδα έχουν εξαφανίσει την ωχρα απ' το σπιτάκι όπως και τα 2 ψεκαστηρια που είχα αφήσει μέσα όπως και τον κουβά κι επίσης η βούρτσα είναι για τον γιουτσο.τεσπα επειδή είμαστε ελληναρες θα εφοδιαστω με ωχρα και λοιπά υλικά εντός της εβδομάδος για να κάνω δοκιμές που θέλω γιατί δεν γίνεται αλλιώς.φτασαμε στο σημείο μέχρι και για τον πίνακα να έχει ο καθένας τα δικά του γιατί είμαστε μέχρι κι εκεί καραγκιοζηδες
 
Α Γιάννη και κάτι τελευταίο που ξέχασα.και να ήθελες να ρίξεις στο πίνακα δεν θα μπορούσες γιατί κάτι καλοπαιδα έχουν εξαφανίσει την ωχρα απ' το σπιτάκι όπως και τα 2 ψεκαστηρια που είχα αφήσει μέσα όπως και τον κουβά κι επίσης η βούρτσα είναι για τον γιουτσο.τεσπα επειδή είμαστε ελληναρες θα εφοδιαστω με ωχρα και λοιπά υλικά εντός της εβδομάδος για να κάνω δοκιμές που θέλω γιατί δεν γίνεται αλλιώς.φτασαμε στο σημείο μέχρι και για τον πίνακα να έχει ο καθένας τα δικά του γιατί είμαστε μέχρι κι εκεί καραγκιοζηδες
Εχω και εγω δικά μου σύνεργα στο χωριό.καλα που μου το ειπες να τα πάρω την αλλη φορά.αλλα μπορεί να ρίξω και στο χωριό στο τεπόζιτο μια χαρα ειναι 0,95*0,95cm.
 
Tελειωσε χτες ο Πανελληνιος Αγωνας Compak Sporting που εγινε 20/21 Ιουλιου. Ωραιες εντυπωσεις αποκομισαμε, στη βαθμολογια θα μπορουσα λιγο παραπανω, αν δεν εκανα τα κλασσικα λαθη που κανουμε πιστευω ολοι οσοι ριχνουμε απο χομπι και δεν εχουμε μεγαλη εμπειρια απο αγωνες. Συγχαρητηρια στο δικο μας εδω τον Δημητρη, για την επιδοση που πετυχε.
 
Tελειωσε χτες ο Πανελληνιος Αγωνας Compak Sporting που εγινε 20/21 Ιουλιου. Ωραιες εντυπωσεις αποκομισαμε, στη βαθμολογια θα μπορουσα λιγο παραπανω, αν δεν εκανα τα κλασσικα λαθη που κανουμε πιστευω ολοι οσοι ριχνουμε απο χομπι και δεν εχουμε μεγαλη εμπειρια απο αγωνες. Συγχαρητηρια στο δικο μας εδω τον Δημητρη, για την επιδοση που πετυχε.
Μπράβο παιδιά για τη συμμεροχη.να είστε καλά και του χρόνου να επαναληφθεί.αφου το ευχαριστηθηκες το σκορ είναι δευτερεύων.εχθες είχε τη πλάκα του με τις συζητήσεις της εξέδρας καφεδαρα και στυλ των γέρων του muppet show στο θεωρειο :p
 
2082
2083

συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες , και ιδιαίτερα στα δικά μας παιδιά.
ο Γιώργος Caesar ( 6ος) και ο Δημήτρης dimitrisliou ( 10ος ) και πάλι πολύ ψηλά στην κατάταξη .( ελπίζω να μην έκανα λάθος στα ονόματα )

αν κρίνω από τα νούμερα φαίνεται να ήταν "δυσκολάκι" το σχήμα.
 
Μπράβο παιδιά για τη συμμεροχη.να είστε καλά και του χρόνου να επαναληφθεί.αφου το ευχαριστηθηκες το σκορ είναι δευτερεύων.εχθες είχε τη πλάκα του με τις συζητήσεις της εξέδρας καφεδαρα και στυλ των γέρων του muppet show στο θεωρειο :p

Ναι σας ακουγα οσο εριχνα πολλες φορες .sarcastic.

Σε σχεση με περσι, ηταν βελτιωμενο και καπως ευκολοτερο. Ομως παρολο που καποια πιατα δεν παρουσιαζαν αντικειμενικα δυσκολια (οχι ολα εννοειται) ο τροπος στησιματος και η πιεση των σχηματων, τα εκανε και αυτα δυσκολα. Αν τωρα υπολογισεις και αρκετα τεχνικα πιατα, που ηθελαν δουλεμα σε προπονηση, στο συνολο ναι, ο αγωνας ηταν απαιτητικος και οχι ευκολος. Προφανως αθλητες με μεγαλυτερη εμπειρια απο μενα τα πηγαν καλυτερα, εγω εκανα και τις βλακειες μου ανα πουλα, για να μη ξεχνιομαστε, αν και βλεποντας το σκορ μαλλον τις περιορισα σε σχεση με περσι.

Ο Δημητρης ξεκινησε αγχωμενος πολυ, αλλα θεωρω πως το μαζεψε γρηγορα, και επαιξε καλα. Εχασε καποια πιατα συγκεκριμενα, και νομιζω τα περισσοτερα εισερχομενα. Με τον Γιωργο δεν μιλησαμε καν, και νομιζω εριχνε μπροστα απο μενα. Κακως βεβαια απο μεριας μου :confused:

Απο πλευρας μου κραταω το σταθερο του σκορ ανα πουλα. Δεν ηταν αυτο που μπορουσα, αυτο ομως εγραψε το σκορ. Το 24αρι το φχαριστηθηκα γιατι ηταν μονοτουφεκιες. Το μονο που εχασα, με χαλασε γιατι μου χαλασε το σερι αλλα δε βαριεσαι
 
Back
Top