Σκοπευτήριο Σχιστού

το πιό ωραίο είναι όταν στο ντουμπλέ χάνεις τον πρώτο και αρχίζεις και κατεβάζεις καντήλια φωναχτά ενώ σημαδεύεις τον δεύτερο. :p :p :p :p.

και η πλάκα είναι ότι συνήθως μετά τον "αγιασμό" ο δεύτερος σπάει ...........:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Εχω βαρεσει λαγο ετσι .sarcastic.
 
Sporting ερωτήσεις.

1. Στο sporting υπάρχουν μονά και διπλά πιάτα.
Οι κανονισμοί τι λένε ;
Στα μονά μπορείς να ρίξεις 2 φυσίγγια ;
Νόμιζα ότι μπορείς μόνο ένα αλλά σε ένα βίντεο είδα ότι έριχναν και δεύτερο.

2. Μπορώ (όχι φυσικά σε αγώνες αλλά σε προπόνηση) να ρίξω πχ 3-4 φυσίγγια σε ένα δισκάκι ή θα φάω δούλεμα ή απαγορεύεται ;
Θέλω να αλλάζω προσκοπεύσεις, πιθανώς τεχνική σκόπευσης από φυσίγγι σε φυσίγγι ή αποστάσεις βολών για να βρω την ιδανική.

3. Μπορώ σε προπόνηση να ρίξω δικά μου φυσίγγια πχ 35 γρ που έχω για ξόδεμα.

4. Μπορώ να ρίξω πχ. 25 φυσίγγια σε μία μόνο τροχιά ;

5. Σε έναν αγώνα οι αθλητές γνωρίζουν από πριν τις τροχιές ή όχι ;

Αυτά για αρχή ...
 
Last edited:
Να ρωτησω κατι γιατι δεν το ξερω,,,,,Ισως η ερωτηση ''ακουστει'' γελοια....αλλα δεν ξερω απο
σκοπευτηριο.
Στο sporting τα δισκακια εχουν σταθερη ταχυτητα....η την αλλαζουν αναλογα το σημειο που
ριχνει ο σκοπευτης ???
Και εαν ειναι σταθερη....τι ταχυτητα εχουν....πχ την ταχυτητα της τσιχλας ή της φασσας ???
Επισεις στα ''χαμηλα'' δισκακια....αυτα που λετε του λαγου....η ταχυτητα ειναι σταθερη ???
 
Να ρωτησω κατι γιατι δεν το ξερω,,,,,Ισως η ερωτηση ''ακουστει'' γελοια....αλλα δεν ξερω απο
σκοπευτηριο.
Στο sporting τα δισκακια εχουν σταθερη ταχυτητα....η την αλλαζουν αναλογα το σημειο που
ριχνει ο σκοπευτης ???
Και εαν ειναι σταθερη....τι ταχυτητα εχουν....πχ την ταχυτητα της τσιχλας ή της φασσας ???
Επισεις στα ''χαμηλα'' δισκακια....αυτα που λετε του λαγου....η ταχυτητα ειναι σταθερη ???
Είμαι πολύ άπειρος αλλά νομίζω ότι τα δισκάκια δεν έχουν την ίδια ταχύτητα. Ο σκοπευτής δεν αλλάζει θέση στο σπορτινγκ. Τα δισκάκια φεύγουν από και προς διάφορες κατευθύνσεις (και ταχύτητες) ανάλογα το μέρος που έχει τοποθετηθεί η μηχανή. Για την ταχύτητα του "λαγού" δεν ξέρω την απάντηση, εμένα μου φαίνεται η ίδια όσα έχω ρίξει με την μικρή μου εμπειρία.
 
Στο sporting τα δισκακια εχουν σταθερη ταχυτητα....η την αλλαζουν αναλογα το σημειο που
ριχνει ο σκοπευτης ???
Δεν έχουν σταθερή ταχύτητα. Επίσης ανάλογα με τον αέρα μπορεί να αλλάζει σημαντικά. Επηρρεάζεται και με την κλίση εκτόξευσης του δίσκου. Το πιο πιθανό είναι να υπάρχει επίσης ρύθμιση δύναμης στην μηχανή.
Και εαν ειναι σταθερη....τι ταχυτητα εχουν....πχ την ταχυτητα της τσιχλας ή της φασσας ???
Από κότσυφα σε παγωνιές :) μέχρι παπί σφαιράτο :) Δεν είναι σταθερή.
Επισεις στα ''χαμηλα'' δισκακια....αυτα που λετε του λαγου....η ταχυτητα ειναι σταθερη ???
Σταθερή σε μια μηχανή αλλά πχ σε άλλο γήπεδο ή σκοπευτήριο μπορεί να αλλάζει.
Εκεί υπάρχουν και αναπηδήσεις του δίσκου σε ανωμαλίες του εδάφους.
Συνήθως βλέπουν σε ποιό σημείο δεν υπάρχει αναπήδηση και τουφεκάνε σε αυτό.

Αυτά τα λίγα από εμένα, αυτά έχω παρατηρήσει.
 
Συνήθως βλέπουν σε ποιό σημείο δεν υπάρχει αναπήδηση και τουφεκάνε σε αυτό.
η πιό "σίγουρη" τουφεκιά στον λαγό είναι , όταν και αν , είναι στον αέρα ...................

είναι εντυπωσιακή και φαίνεται δύσκολη, αλλά είναι η πιο σίγουρη , σε ένα πιάτο που σε πουλάει για πλάκα.

λέω εγώ τώρα .............;);)
 
η πιό "σίγουρη" τουφεκιά στον λαγό είναι , όταν και αν , είναι στον αέρα ...................

είναι εντυπωσιακή και φαίνεται δύσκολη, αλλά είναι η πιο σίγουρη , σε ένα πιάτο που σε πουλάει για πλάκα.

λέω εγώ τώρα .............;);)
Ότι πεις αφεντικό, δεν το κατέχω το πράμα. ;)
 
Οι ταχυτητες των δισκων βαινουν (σε θεωρητικο επιπεδο) μειουμενες λογω βαρυτητας. Απο κει και υστερα επηρεαζουν διαφοροι παραγοντες, οπως ο ανεμος, αλλα και η ιδια η τροχια καθως ορισμενα δισκακια βγαινουν επιτηδες ωστε να διαγραφουν ελλειπτικες τροχιες, και να απομακρυνονται ή να γυρνανε και να πεφτουν πολυ πιο γρηγορα.

Ο δε λαγος, οπως πολυ σωστα ειπε ο @George ειναι απειρως ευκολοτερος στον αερα, γιατι η τροχια που διανυει στο εδαφος εξαρταται και απο τις μικροανωμαλιες του εδαφους. Προσωπικα αν και δεν τον κυνηγω το λαγο, ως πιατο μου φαινεται συνηθως εξαιρετικα ευκολο, τουλαχιστον τις πορειες που το εχω ριξει εδω κατω. :)
 
@ΝίκοςΠ
Νικολή, πάρε το καράβι και κατέβα να ρίξουμε καμιά πούλα γιατί τον χειμώνα προβλέπω να φάμε πολλές :) ;)

Kαλο ακουγεται......αλλα πολυ δυσκολο Βασιλη μου!!!! Το πραμα αυτο που το λενε εμβολιο δεν το εχω
κανει....ουτε σκοπευω να το κανω....
Τωρα θα κανω προπονηση με τον δικο μου εκτοξευτη....ρωτησα για ταχυτητες γιατι αυτος που
εχω ειναι ''θεατρο''......και αν τεντωσω πολυ το ελατηριο για να βγαλει ταχυτητα....μου κοβει τα
δισκακια στα δυο....
Τελικα μαλλον θα παρω εναν περιστροφικο μπαταριας....ωστε να κανω την δουλεια μου ποιο καλα.
Δεν αποφασισει ακομα....δεν ξερω τι να παρω ....με λιγα λογια δεν εχω ιδεα απο αυτα τα ''εργαλεια''.

Εαν καποιος φιλος εχει γνωσεις αυτο αυτα τα μηχανηματα...δεχτη καθε πληροφορια...!!!!!!

Με αυτον τον εκτοξευτη προσπαθω....αλλαζοντας εγω γωνιες σκοπευσης....βολες λαγου δεν μπορω να
κανω......σκεφτηκα να του φτιαξω σπαστη βαση....αλλα εγκατελειψα την ιδεα....θα ηταν πολυ βαρυς
και δυσκολος στην μεταφορα του...

εικόνα_Viber_2021-06-15_20-08-09.jpgεικόνα_Viber_2021-06-15_20-08-53.jpg

Οταν παω για προπονηση.....του δινω και καταλαβαινει...... :D

εικόνα_Viber_2021-06-15_20-10-57.jpg
 
Ο Λαγός έχει ειδική μηχανή και συγκεκριμένα πιάτα (ποιό ενισχυμένα ).







Χιλια ευχαριστω....Μαλλον σκληρα δισκακια θα παραγγειλω....να μην μου τα σπαει ο εκτοξευτης που εχω.
Κοιταω τιμες για μηχανη με μπαταρια....και μου εχει φυγει η ''ψυχη'' !!!! Πηραν πολυ επανω σε σχεση με
δυο χρονια πριν!!!
Ξερεις εαν τα ριχνει ο εκτοξευτης που εχω ???

Πολυχρονος Αρη !!!!
 
Last edited:
Χιλια ευχαριστω....Μαλλον σκληρα δισκακια θα παραγγειλω....να μην μου τα σπαει ο εκτοξευτης που εχω.
Κοιταω τιμες για μηχανη με μπαταρια....και μου εχει φυγει η ''ψυχη'' !!!! Πηραν πολυ επανω σε σχεση με
δυο χρονια πριν!!!
Ξερεις εαν τα ριχνει ο εκτοξευτης που εχω ???
Φτιάξε κουνέλια και αμόλατα :) :) :)

ps
Αστείο ήταν ...
 
Back
Top