Σκοπευτήριο & Αυτογεμές

Σχιστο εχει τυχει να κανει παρατηρηση σε 51 ποντους χραπα χρουπα και μονο.. Νομίζω υφίσταται απαγορευση για τετοιο μηκος κάνης, και οχι λογω μηχανισμου οπλισης (χραπα χρουπα)
 
Σχιστο εχει τυχει να κανει παρατηρηση σε 51 ποντους χραπα χρουπα και μονο.. Νομίζω υφίσταται απαγορευση για τετοιο μηκος κάνης, και οχι λογω μηχανισμου οπλισης (χραπα χρουπα)
 

Attachments

  • Screenshot_2020-02-07-17-01-22.png
    Screenshot_2020-02-07-17-01-22.png
    202,1 KB · Προβολές: 57
Κεφαλαιο 3.Παραγραφος 1. Διεθνεις κανονισμοι compack sporting . Απαγορευονται τα επαναληπτικα οπλα λεει ο κανονισμος ξεκαθαρα .Ποτε δεν γραφω κατι αν δεν το ξερω καλα
Ωραιος και τεκμηριωμένος...παντως ξαναλεω οσο αφορα τις βολες εκτος αγωνα, υπαρχει ανοχη τοσο για το 66 ποντους καννη οσο και για το χραπα χρουπα...οπως και για τα φυσιγγια και για αρκετα αλλα..
Τουλαχιστον στο Σχιστο..
 
Τα τροχειοδικτικά για πιό λόγο τα απαγορεύουν όμως...;;
Αφού δεν έχουν μεγάλη γόμωση.....think.
Τα τροχειοδικτικα μπορει πολυ ευκολα να γινουν αιτια πυρκαγιας σε καυσωνα κ δασικη περιοχη Κωστααααα
 
Παιδιά κατά τη γνώμη μου. Επειδή ξεκίνησα να ρίχνω σκοπευτήριο με αυτογεμές - ημιαυτόματη καραμπίνα. Αν κάποιος θέλει να ρίξει 10 πούλες το χρόνο, είναι οκ να πάει με το όπλο του και να ρίξει είτε είναι αυτογεμές κλπ επιτρεπόμενα όπλα. Όποιος όμως θέλει να ασχοληθεί λίγο παραπάνω, είναι πολύ καλύτερο να έχει ένα αλληλεπίθετο superpose για πολλούς λόγους. Το οποίο άλλωστε μπορεί να χρησιμοποιεί και στο κυνήγι. Δεν είναι σπάνιο να παρουσιάσει εμπλοκή ένα αυτογεμές με σκοπευτικά φυσίγγια 24 ή 28 γρ. Έπειτα οι βολές στο σκοπευτήριο είναι πολλές και η καταπόνηση μεγάλη για το αυτογεμές που επιπλέον καθαρίζεται και δυσκολότερα από ένα αλληλεπίθετο. Και υπάρχουν και αλληλεπίθετα σε καλή τιμή που κάνουν τη δουλειά τους άριστα (πχ baikal sporting, browning citori, ή και άλλο μεταχειρισμένο Κλπ). Δεν χρειάζεται να δώσει κάποιος πολλά χρήματα για σκοπευτικό από την αρχή. Μπορεί να ξεκινήσει από χαμηλά και αν δεί ότι θα ασχοληθεί και το χρειάζεται, τότε μπορεί να επενδύσει σε ένα καλύτερο σκοπευτικό όπλο.
 
Παιδιά κατά τη γνώμη μου. Επειδή ξεκίνησα να ρίχνω σκοπευτήριο με αυτογεμές - ημιαυτόματη καραμπίνα. Αν κάποιος θέλει να ρίξει 10 πούλες το χρόνο, είναι οκ να πάει με το όπλο του και να ρίξει είτε είναι αυτογεμές κλπ επιτρεπόμενα όπλα. Όποιος όμως θέλει να ασχοληθεί λίγο παραπάνω, είναι πολύ καλύτερο να έχει ένα αλληλεπίθετο superpose για πολλούς λόγους. Το οποίο άλλωστε μπορεί να χρησιμοποιεί και στο κυνήγι. Δεν είναι σπάνιο να παρουσιάσει εμπλοκή ένα αυτογεμές με σκοπευτικά φυσίγγια 24 ή 28 γρ. Έπειτα οι βολές στο σκοπευτήριο είναι πολλές και η καταπόνηση μεγάλη για το αυτογεμές που επιπλέον καθαρίζεται και δυσκολότερα από ένα αλληλεπίθετο. Και υπάρχουν και αλληλεπίθετα σε καλή τιμή που κάνουν τη δουλειά τους άριστα (πχ baikal sporting, browning citori, ή και άλλο μεταχειρισμένο Κλπ). Δεν χρειάζεται να δώσει κάποιος πολλά χρήματα για σκοπευτικό από την αρχή. Μπορεί να ξεκινήσει από χαμηλά και αν δεί ότι θα ασχοληθεί και το χρειάζεται, τότε μπορεί να επενδύσει σε ένα καλύτερο σκοπευτικό όπλο.
Υπάρχουν άτομα στα σκοπευτηρια που ρίχνουν χρόνια με αυτογεμες για τους δικούς τους λόγους ,το θέμα δεν είναι με τι ρίχνεις και τι σκορ θα κάνεις το θέμα είναι όταν φεύγεις αν αισθάνεσαι γεμάτος και αποφορτιζμενος από τις εντάσεις της ημέρας.Αν φτάσεις σε αυτό το επίπεδο και το δεις χαλαρά και επίπεδο θα ανέβεις και δεν θα στεναχωρηθείς εάν μια μέρα είναι η κακή σου μέρα.
 
Υπάρχουν άτομα στα σκοπευτηρια που ρίχνουν χρόνια με αυτογεμες για τους δικούς τους λόγους ,το θέμα δεν είναι με τι ρίχνεις και τι σκορ θα κάνεις το θέμα είναι όταν φεύγεις αν αισθάνεσαι γεμάτος και αποφορτιζμενος από τις εντάσεις της ημέρας.Αν φτάσεις σε αυτό το επίπεδο και το δεις χαλαρά και επίπεδο θα ανέβεις και δεν θα στεναχωρηθείς εάν μια μέρα είναι η κακή σου μέρα.
Φυσικα γιατι όχι. Εννοείται οτι ευχαριστιούνται και καλα κανουν. Και εννοειται οτι το σκορ δεν ειναι το θεμα. Δεν είμαστε επαγγελματίες. Εγω πρότεινα κάτι το οποίο θα τους διευκολύνει να ευχαριστιούνται ακομα περισσότερο για πρακτικούς λόγους. Είναι γνωστό ότι το αυτογεμές είναι μια χαρά για σκοπευτήριο. Μέχρι και σκοπευτικες εκδόσεις βγάζουν άλλωστε. Remington 1100 sporting clays. Browning gold και maxus sporting clays. Winchester SX2 sporting clays. Fabarm l4s sporting κλπ κλπ
 
Καλησπέρα σε όλους. Ξέρουμε ποιό ή ποιά αυτογεμή μπορούν σίγουρα να ρίχνουν απροβλημάτιστα και φυσίγγια Skeet 24gr? Πχ ο κατασκευαστής σε sx4 λέει από 28 γρ, σε M1 λέει από 32γρ λόγω αδράνειας.
Και τα δυο αυτογεμή που αναφέρεις τα έχω ρίξει στο σκοπευτήριο από μια πουλά το καθένα. Έριξαν αποκλειστικά 24αρια χωρίς εμπλοκές. Συγκεκριμένα η m1 ήταν ενός φίλου και ήταν οι πρώτες της βολές με τα εργοστασιακά γράσα από το εργοστάσιο.
 
Back
Top