Σκοπευτήριο & Αυτογεμές

Καλημέρα παιδιά και καλό μήνα!

Με δεδομένο ότι πλησιάζουμε σιγά σιγά στην λήξη της κυνηγετικής περιόδου, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:
Για κάποιον που θέλει να συνεχίσει την επαφή με το όπλο του και εκτός κυνηγετικής περιόδου, κυρίως για την σκοπευτική του βελτίωση αλλά και για ψυχαγωγία...και με δεδομένο ότι αυτό θέλει να το κάνει με το αυτογεμές λειόκανό του και μόνο (με την μοναδική καραμπίνα αερίων που έχω δηλαδή, και όχι κάποιο super poze) μιας κ αυτό χρησιμοποιεί στο κυνήγι, τι επιλογές έχει?
Υπάρχουν συγκεκριμένα αθλήματα/σκοπευτήρια ή κάποια επίσημη νόμιμη δραστηριότητα στην Ελλάδα που μπορεί κάποιος να παίξει με το αυτογεμές του? Έχω την εντύπωση πως όταν μιλάμε για trap, skeet κλπ παίζουμε μόνο με δίκανα super poze κλπ .... με ένα αυτογεμές τι επιλογές έχει κάποιος ώστε να παίζει και να χαίρεται, υπάρχει άθλημα που έχει ως βάση αυτογεμές λειόκανο???

Ψάχνομαι πολύ να ασχοληθώ τώρα που λήγει η σεζον αλλά έχω πλήρη άγνοια για τα διαθέσιμα αθλήματα και απ όσα διάβασα νομίζω με αυτογεμές δεν μπορώ να κάνω τιποτα?
 
Καλημέρα παίχτη. Να πας να ρίξεις sporting στο σκοπευτήριο που προσομοιάζει το κυνήγι. Μπορείς να πας σε όλα να το κάνεις αυτό αρκεί να έχεις άδεια σκοπευτή. Πάμε και παρέα αν θες φυσικά.
 
Καλημέρα Μάνο! :)

Στο sporting επιτέπεται κ το αυτογεμές δηλαδή ή θα μαι σαν τη μύγα μεσ'το γάλα και θα με κοιτάνε "παράξενα"?

Η διαδικασία ποια είναι για να ασχοληθώ? Πρέπει να βρω κάποιο σύλλογο που να υποστηρίζει συγκεκριμένα sporting? Στη συνέχεια βγάζω δελτίο από ΣΚΟΕ φανταζομαι, και μετά βρισκω συγκεκριμένο σκοπευτήριο που να έχει sporting ή πάω σε όλα? Κ τέλος, εγώ που θέλω να μαθω κ 5 πράγματα, ποιος μου δειχνει? Η εγγραφή στο σύλλογο σημαινει και δυνατοτητα μαθηματων αν θελω?
 
Καλημέρα Μάνο! :)

Στο sporting επιτέπεται κ το αυτογεμές δηλαδή ή θα μαι σαν τη μύγα μεσ'το γάλα και θα με κοιτάνε "παράξενα"?

Η διαδικασία ποια είναι για να ασχοληθώ? Πρέπει να βρω κάποιο σύλλογο που να υποστηρίζει συγκεκριμένα sporting? Στη συνέχεια βγάζω δελτίο από ΣΚΟΕ φανταζομαι, και μετά βρισκω συγκεκριμένο σκοπευτήριο που να έχει sporting ή πάω σε όλα? Κ τέλος, εγώ που θέλω να μαθω κ 5 πράγματα, ποιος μου δειχνει? Η εγγραφή στο σύλλογο σημαινει και δυνατοτητα μαθηματων αν θελω?

Αν εισαι σωστος στο πως το κρατας, στους κανονες ασφαλειας, και στο οτι βαζουμε 2 φυσιγγια μονο και απαραιτητως ανοιχουμε κλειστρο μετα τη βολη (μενει ανοιχτο μεχρι να ξαναριξουμε) δε θα σε κοιτανε περιεργα. Σε μας ερχεται αρκετος κοσμος με αυτογεμη και ριχνει, και αρκει να ειναι οι υπολοιποι σκοπευτες σιγουροι πως τηρεις τους κανονες που πρεπει δηλαδη αδειο οπλο, κλειστρο ανοιχτο.
 
Φίλε ναι, ολόσωστα όσα λες και κατανοώ απόλυτα πως η καραμπίνα προκαλεί μια ανασφάλεια στους γύρω όσο να ναι....το SP το χεις σπασμένο στον ώμο κ ολοι γύρω σου νιώθουν σαφώς πιο άνετα. Γι αυτό κ ο αρχικός μου ενδιασμός, αλλά απ την άλλη αυτό το όπλο έχω μόνο και χρησιμοποιώ, άρα με αυτό θέλω και να μαθω 5 πράγματα για να κανω κ τη φάση μου γι αυτό ψάχνομαι...ειναι κρίμα να το χω παροπλισμένο τόσους μήνες ενώ θα μπορούσα να εξασκηθώ.

Θα ψαχτω με το sporting λοιπόν..η πρώτη κίνηση φαντάζομαι είναι να βρω καποιο καλό σύλλογο να γραφτώ στην Αθήνα ώστε να μάθω κ όσα πρέπει να μάθω και να βγάλω και το απαραίτητο δελτίο σκοπευτή...τα υπόλοιπα φαντάζομαι θα μου τα πουν εκει. Αν κ εφόσον κολλήσω με το άθλημα τοτε ίσως οδηγηθώ κ εγώ σε κάποιο καταλληλότερο όπλο αλλά μέχριι να δω και να δοκιμάσω αν μου κανει κ μ αρεσει, δε θελω να σκάσω ένα σκασμό λεφτα
 
Oπως ακριβως τα λες. Αν ειναι να επενδυσεις χρημα σε πρωτη φαση, αυτο θα πρεπει να ειναι για ωτοασπιδες για να μη φευγεις με πονοκεφαλο, και δευτερευοντως σε γυαλια σκοπευτικα. Καπελο δεν ειναι εξοδο καν, οποτε δεν το αναφερω
 
Παιδια ισχυει οτι στο σκοπευτηριο του σχιστου ριχνεις πλεον μονο με αδεια σκοπευτη;;;
Αυτό κανονικά θα έπρεπε να ισχύει σε όλα τα σκοπευτήρια γιατί είναι νόμος άλλοι το εφαρμόζουν άλλοι όχι.στο εξωτερικό χωρίς δεσκ δεν περνάς ούτε τη πόρτα εκτός αν είναι ιδιωτικό και ισχύουν άλλοι κανονες.επισης αν εκτός κυνηγετικής περιόδου μεταφέρεις τ όπλο χωρίς ταυτότητα έστω και για να πας σκοπευτήριο αν σε σταματήσουν για έλεγχο θα μπλεξεις
 
Καλημέρα Μάνο! :)

Στο sporting επιτέπεται κ το αυτογεμές δηλαδή ή θα μαι σαν τη μύγα μεσ'το γάλα και θα με κοιτάνε "παράξενα"?

μια χαρά θα είσαι να πας να έχεις επαφη με το οπλο σου
Εγώ πρώτη φορά σε σκοπευτήριο το έριξα
 
Αυτό κανονικά θα έπρεπε να ισχύει σε όλα τα σκοπευτήρια γιατί είναι νόμος άλλοι το εφαρμόζουν άλλοι όχι.στο εξωτερικό χωρίς δεσκ δεν περνάς ούτε τη πόρτα εκτός αν είναι ιδιωτικό και ισχύουν άλλοι κανονες.επισης αν εκτός κυνηγετικής περιόδου μεταφέρεις τ όπλο χωρίς ταυτότητα έστω και για να πας σκοπευτήριο αν σε σταματήσουν για έλεγχο θα μπλεξεις
Και πολύ προσοχή!!!
 
Αυτό κανονικά θα έπρεπε να ισχύει σε όλα τα σκοπευτήρια γιατί είναι νόμος άλλοι το εφαρμόζουν άλλοι όχι.στο εξωτερικό χωρίς δεσκ δεν περνάς ούτε τη πόρτα εκτός αν είναι ιδιωτικό και ισχύουν άλλοι κανονες.επισης αν εκτός κυνηγετικής περιόδου μεταφέρεις τ όπλο χωρίς ταυτότητα έστω και για να πας σκοπευτήριο αν σε σταματήσουν για έλεγχο θα μπλεξεις
Ευριπίδη θα διαφωνήσω στο σημείο που λες ότι εκτός Ελλάδας χωρίς δελτίο σκοπευτή δεν περνάς ούτε από την πόρτα . Τα σκοπευτήρια τουλάχιστον εδώ στον Καναδά είναι ιδιωτικά κλαμπ με μέλη που πληρώνουν ετησία συνδρομή καθώς επίσης για να είσαι μέλος πρέπει να έχεις οπλοκατοχή και ο λόγος είναι ότι δεν έχουν όπλα του κλαμπ για χρήση απο τα μέλη . ( κάποια δέχονται να πληρώσεις με ημερήσιο πάσο αν δεν είσαι μέλος αλλά πρέπει να έχεις υποχρεωτικά οπλοκατοχή ). Έχουν ξεχωρίσει τον αθλητισμό - πρωταθλητισμο από την απλό καθημερινό σκοπευτή που κάνει το χόμπι του .
 
Ευριπίδη θα διαφωνήσω στο σημείο που λες ότι εκτός Ελλάδας χωρίς δελτίο σκοπευτή δεν περνάς ούτε από την πόρτα . Τα σκοπευτήρια τουλάχιστον εδώ στον Καναδά είναι ιδιωτικά κλαμπ με μέλη που πληρώνουν ετησία συνδρομή καθώς επίσης για να είσαι μέλος πρέπει να έχεις οπλοκατοχή και ο λόγος είναι ότι δεν έχουν όπλα του κλαμπ για χρήση απο τα μέλη . ( κάποια δέχονται να πληρώσεις με ημερήσιο πάσο αν δεν είσαι μέλος αλλά πρέπει να έχεις υποχρεωτικά οπλοκατοχή ). Έχουν ξεχωρίσει τον αθλητισμό - πρωταθλητισμο από την απλό καθημερινό σκοπευτή που κάνει το χόμπι του .
Αν δεις γράφω εκτός αν το σκοπευτήριο ειναι ιδιωτικό και ισχύουν άλλα:)
 
Ευριπίδη θα διαφωνήσω στο σημείο που λες ότι εκτός Ελλάδας χωρίς δελτίο σκοπευτή δεν περνάς ούτε από την πόρτα . Τα σκοπευτήρια τουλάχιστον εδώ στον Καναδά είναι ιδιωτικά κλαμπ με μέλη που πληρώνουν ετησία συνδρομή καθώς επίσης για να είσαι μέλος πρέπει να έχεις οπλοκατοχή και ο λόγος είναι ότι δεν έχουν όπλα του κλαμπ για χρήση απο τα μέλη . ( κάποια δέχονται να πληρώσεις με ημερήσιο πάσο αν δεν είσαι μέλος αλλά πρέπει να έχεις υποχρεωτικά οπλοκατοχή ). Έχουν ξεχωρίσει τον αθλητισμό - πρωταθλητισμο από την απλό καθημερινό σκοπευτή που κάνει το χόμπι του .

Aν το καλοσκεφτεις ομως ειτε ετησια συνδρομη πληρωσεις στο σκοπευτηριο, ειτε ετησια ανανεωση για το δελτιο σκοπευτη, ενα και το αυτο ειναι. .
 
Aν το καλοσκεφτεις ομως ειτε ετησια συνδρομη πληρωσεις στο σκοπευτηριο, ειτε ετησια ανανεωση για το δελτιο σκοπευτη, ενα και το αυτο ειναι. .
Η διάφορα είναι ότι δεν ζητάει να είσαι μέλος της σκοπευτικής ομοσπονδίας - αθλητής .
 
Το έχουμε συζητήσει 7 εκατομμύρια φορές.....Ελλάδα πατάει κάποιος την κοιλιά του κ βγάζει νόμο..... Έτσι χωρίς μελέτες χωρίς τίποτα, και τηρείται κατά το δοκούν.....να αλλάξουν το νόμο ποιος ασχολείται τώρα.....μη χάσει και το μπικίνι η ΣΚΟΕ. Κτλ κτλ κτλ
 
Aν το καλοσκεφτεις ομως ειτε ετησια συνδρομη πληρωσεις στο σκοπευτηριο, ειτε ετησια ανανεωση για το δελτιο σκοπευτη, ενα και το αυτο ειναι. .
Βικτωρα σκοτωνομαστε για 50 η 60 ευρω που ειναι η εγγραφη .Τα κικς κ τα ανακοντα με 130 ε τα παμε μαρουλι ομως
 
Παιδια η φαση γινεται για εισπρακτικους λογους...δινεις τα 50-60€ σ λοιπον και δεν σκεφτεσαι καθε φορα πριν πας σκοπευτηριο τις ορεξεις του καθε ιδιοκτητη-προεδρο σκοπευτικου συλλογου...
Πολυ κουβεντα για το τιποτα λοιπον..
Σχιστο με αυτογεμες ριχνουν παρα πολλοι..δεν υπαρχει κανένα προβλημα και ουτε σε κοιταει καποιος περιεργα οσο το κλειστρο παραμενει ανοιχτο..απο κει και περα αμα ο αλλος βλεπει αυτογεμες και αγχώνεται ας κατσει σπιτι του να δει τηλεοραση!!!Τα ιδια ισχυουν παντού νομιζω...
 
Back
Top