Σκοπευτήριο Ασπροπύργου - Σκοπευτικός όμιλος ΑΨΙΔΑ

καλημερα.εγω θεωρο οτι το 4 γηπεδο,ειναι αρκετα δυσκολο,για να μην πω πολλυ δυσκολο.ειναι ολες μακρινες ντουφεκιες,γρηγορες πολλυ καποιες μηχανες,οπως η Α κΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ τροχιεςοπως η c που το δισκακι ερχεται κατακοριφα απο μακρια.βλεπονταστο σαν μυγα.το δε Α φευγει σαν στιταχ,και οχι σαν πιατο,προσομιαζοντας,στοχο κυνηγιου.
Ενα μεγαλο μπραβο στον στοχοθετη... γιατι ετσι ανεβαινει και το ενδιαφερον!
 
  • Like
Reactions: evo
Το C εκτός των άλλων έχει και πολύ δύσκολο background στο κατέβασμα. Όσο είδα και τα υπόλοιπα παιδιά που το έριχναν, όταν ήταν μονό η πρώτη τουφεκιά ήταν μόλις έφτανε στο υψηλότερο σημείο οπού εκεί είχες τον ουρανό από πίσω αλλά έβλεπες μια φλίδα και η δεύτερη στο κατέβασμα όπου εκτός από τη δυσκολία του background όπως έγραψα είχες και τη δυσκολία της τεχνικής. Εγώ το πήρα 2 φορές στα μονά στο κατέβασμα με μπόλικη δόση τύχης. Θέλει ρίξιμο για να νιώσω εγώ άνετα με αυτό. Γενικά το θεωρώ δύσκολο γήπεδο αφού έχει μακρινά σχετικά και γρήγορα πιάτα. Ευτυχώς ρίχνει και κανένας πρωταθλητής δίπλα μας και τα βλέπουμε να σπάνε.
Στο πέμπτο γήπεδο, εδώ έχει 3 πιο δύσκολα αλλά βατά πιάτα τα οποία θεωρώ ότι έδωσαν ενδιαφέρον σε αυτό το γήπεδο. Το δυσκολότερο κατ'εμέ είναι το Β, που τραπίζει και έχει μικρή πορεία μέχρι να σκάσει στο έδαφος.
 
Για το 4 έχω να πω ότι είναι ένα σχήμα που δεν νομίζω ότι υπάρχει Έλληνας ( δεν ξέρω τι γίνεται στο εξωτερικό ) που να μπορεί να κάνει 25άρι.
Στους λίγους αγώνες που έχω παίξει μαζί με τον 200άρι του ευρωπαϊκού πέρυσι , δεν υπήρχε ούτε κατά διάνοια τέτοιο σχήμα. Συνήθως στα δύσκολα σχήματα έχει το πολύ 2 πιάτα δύσκολα . Εδώ έχεις 4 πιάτα από δύσκολα έως πολύ δύσκολα και ένα διαολόπιατο ( ναι αυτό το C ) και μένει ένα φουκαριάρικο F να λέει είμαι εύκολο πιατάκι. Αν δε σκεφτείς ότι τα DOUBLE είναι SIM ...................... .hair..hair.

Τώρα για το 5 πιο πολύ σε φοβίζουν οι τροχιές όταν τις πρωτοβλέπεις παρά ότι είναι δύσκολες. Το δε Β που λέει ο @Manos η δυσκολία του είναι ότι δεν προλαβαίνεις 2η τουφεκιά. Αλλά αν "εμπιστευτείς" την πρώτη σπάει εύκολα.

Και σαν γενική διαπίστωση , μπορώ να πω με σιγουριά , ότι το επίπεδο των σκοπευτών σε σχέση με πέρυσι έχει ανέβει πολύ.
Και σχήματα όπως αυτό του 4 και του 5 σίγουρα βοηθάνε.

@leo .......... keep walking coach.
 
Το γήπεδο 4 είναι όντως πολύ απαιτητικό. Η θέση C πραγματικά δύσκολη, νομίζω αντικειμενικά για όλους, απ' όσο είδα. Την πήρα 2-3 φορές μόνο, όταν είναι στο ψηλότερο σημείο της (πριν ξεκινήσει η πτώση, οπότε δεν το προσπαθώ καν) βιδώνοντας τσοκ *1,5. Λογικά θα θέλει και σκάγια 7,5 εκεί. Και ναι @george s k υπάρχει τύπος που έχει κάνει 25 εκεί, ο Παναγιώτης για όσους τον ξέρουν.

Το γήπεδο 5 πραγματικά απολαυστικό, με ιδιαίτερες θέσεις την E και τον ντουμπλέ B & D. Σημειώνω ότι, εκτός της B που δεν προλαβαίνεις εύκολα δεύτερη βολή, όπως σωστά λέει και ο @Manos , το ίδιο ισχύει και για την E, τουλάχιστον από τον πρώτο βατήρα.

Σαφώς κυνηγετικό γήπεδο, που προσομοιάζει πολύ στο περπατητό τσίχλας. Το μόνιμο πρόβλημα του Ασπροπύργου βέβαια είναι ότι κολλάνε οι μηχανές. Στη μέση της πούλας στο 5 την Κυριακή, διακόψαμε και δεν ξαναρίξαμε, αφού βγήκαν off 3 μηχανές!! Κάτι πρέπει να γίνει με αυτό το θέμα!

Βρε τι μας κάνει η απαγόρευση του κυνηγίου... Αποκτάμε άποψη και για τα γήπεδα, εκεί που μέχρι πέρυσι βάζαμε gps για να τα βρούμε... :) :)
 
Δεν τον είδα, ο ίδιος μου το είπε αλλά προσωπικά δεν αμφιβάλλω γιατί είναι πολύ καλός σκοπευτής και μετρημένος άνθρωπος.
ο μοναδικός Παναγιώτης που θα μπορούσε να κάνει τέτοιο νούμερο είναι ο ........... γνωστός Παναγιώτης. ;) ;) ;)
αλλά λέω ότι ίσως ( ίσως όχι σίγουρα ) , αν παίξει τα double O/R , γιατί SIM δεν νομίζω αδελφέ με την καμμία .
Σε ένα απείρως πιό εύκολο γήπεδο στο ευρωπαϊκό πέρυσι ( το πιό δύσκολο από τα 8 του αγώνα ) ο Παναγιώτης είχε κάνει 19 , με 16 από τους 100 να κάνουν 20+ , και ένας 25.
Πάντως θα ήθελα να δω έναν παγκόσμιο να ρίχνει το 4 , έτσι από περιέργεια .................
 
Last edited:
ο μοναδικός Παναγιώτης που θα μπορούσε να κάνει τέτοιο νούμερο είναι ο ........... γνωστός Παναγιώτης. ;) ;) ;)
αλλά λέω ότι ίσως ( ίσως όχι σίγουρα ) , αν παίξει τα double O/R , γιατί SIM δεν νομίζω αδελφέ με την καμμία .
Καλά και εγώ δεν νομίζω ότι εννοούσε sim! Ούτε ο John Rambo δεν κάνει sim σ' αυτό το γήπεδο! :) :)
 
Σαφώς κυνηγετικό γήπεδο, που προσομοιάζει πολύ στο περπατητό τσίχλας.
Αυτό ήταν και το σκεπτικό μου όταν το σχεδίαζα. Καλώς ή κακώς έχουμε προσπεράσει την προσομοίωση των πτήσεων των θηραμάτων με το μοντέρνο κόμπακ και τέτοια γήπεδα θυμίζουν τις καταβολές της σκοποβολής πήλινου στόχου.
 
Για να γίνει αυτό, πρέπει να φύγουν από δίπλα το 3 και το 5
δεν χρειάζεται να φύγουν , απλά όταν το 4 θα παίζει PSCA το 3 και το 5 θα σταματάνε και τα πιατάκια από το 3 και το 5 θα τα σπάμε ( θα προσπαθούμε είναι το σωστό ) από τους βατήρες του 4 ...........................

καλό ???????????? .exciting. .exciting.
 
ο μοναδικός Παναγιώτης που θα μπορούσε να κάνει τέτοιο νούμερο είναι ο ........... γνωστός Παναγιώτης. ;) ;) ;)
αλλά λέω ότι ίσως ( ίσως όχι σίγουρα ) , αν παίξει τα double O/R , γιατί SIM δεν νομίζω αδελφέ με την καμμία .
Σε ένα απείρως πιό εύκολο γήπεδο στο ευρωπαϊκό πέρυσι ( το πιό δύσκολο από τα 8 του αγώνα ) ο Παναγιώτης είχε κάνει 19 , με 16 από τους 100 να κάνουν 20+ , και ένας 25.
Πάντως θα ήθελα να δω έναν παγκόσμιο να ρίχνει το 4 , έτσι από περιέργεια .................
Πότε θέλεις να με δεις φιλαράκι!
 
Back
Top