Σκοπευτήρια εξωτερικού

Σήμερα είχα ρεπό και κανονισα με δύο φιλαράκια να πάμε σκοποβολή trap και Skeet , καλά ήτανε ριξαμε τις τουφεκιες μας και ξεσκουριασα λίγο και ξεφυγα από την ρουτίνα και τη ζούγκλα που ζω.


post a picture


Ριξαμε πρώτα στο trap και μετά skeet , κάναμε ένα διάλειμμα για τσιγάρο και στην πίστα του skeet χαζευα ένα κύριο φοβερό τουφέκι, έριχνε με ποζε το έκοψα αμέσως browning 725 που μου φανηκε μικρου διαμετρηματος ασυναισθητα έπεσε το μάτι μου την ώρα που γέμιζε, είδα τα κίτρινα φυσιγγια και σιγουρευτικα.

free image uploading
 
Last edited:
Σήμερα είχα ρεπό και κανονισα με δύο φιλαράκια να πάμε σκοποβολή trap και Skeet , καλά ήτανε ριξαμε τις τουφεκιες μας και ξεσκουριασα λίγο και ξεφυγα από την ρουτίνα και τη ζούγκλα που ζω.


post a picture


Ριξαμε πρώτα στο trap και μετά skeet , κάναμε ένα διάλειμμα για τσιγάρο και στην πίστα του skeet χαζευα ένα κύριο φοβερό τουφέκι, έριχνε με ποζε το έκοψα αμέσως browning 725 που μου φανηκε μικρου διαμετρηματος ασυναισθητα έπεσε το μάτι μου την ώρα που γέμιζε, είδα τα κίτρινα φυσιγγια και σιγουρευτικα.

free image uploading
Πόσο κοντά είναι Κων/νε;
 
Ρεπό χτες και απόφαση της τελευταίας στιγμής με τα φιλαράκια αντί να καθόμαστε στο καφενείο να κολοβαραμε, κάναμε μια βόλτα στο σκοπευτήριο.
Ρίξαμε ένα γύρο στο Trap εγώ πάλι με την καραμπινα( μονοκαννο) του σκοπευτηριου και μετά δύο γύρους στο Skeet , τον πρώτο τον έριξα με ένα browning citori και το καταβολευτηκα αυτό το όπλο.


[url=htt

Το δεύτερο με το Beretta a 400 που έχει το φιλαράκι μου και με δικά του φυσιγγια γιατί το κουστούμι θα ανέβαινε πολύ, η μπερετια τα χωνεψε πάλι όλα αφού ρίξαμε τέσσερα άτομα με το ίδιο όπλο και διαφορετικές μάρκες χωρίς το παραμικρό.
Ανάμεσα στα διαλείμματα κάθισα για τσιγάρο και παρακολουθουσα ένα μπάρμπα που έκανε σκόνη τα πιατακια στο Skeet, έκοψε το μάτι μου το όπλο Beretta αλλά τι Beretta να είναι? Μόλις τελείωσε το γύρο του ήρθε μέσα στα γραφεία για να πληρώσει και άφησε το όπλο στον οπλοβαστο δίπλα μας, εγώ γουρλωσα κατευθείαν και μάλλον με πήρε είδηση και με χαιρετησε με χαμογελοντας . Beretta DT11 με εξωτερικά τσοκακια της Beretta τα κόκκινα και στις δύο κάννες, πολύ ήθελα να επωμισω αυτό το εργαλειο αλλά ντράπηκα να του το ζητήσω:(.
Μόλις τελειώσαμε και τον τρίτο γύρο κάτσαμε πάλι να χαζεψουμε δύο τύπους και οι δύο ριχνανε με Krieghoff, ο ένας καλύτερος από τον άλλο καπνιζανε τα πιατακια για την πλάκα τούς. Παρατηρουσα με πόση ηρεμία επωμιζαν ,την άνεση που έχουν οι κινήσεις τους , και πως συνεχιζαν την κίνηση του όπλου ενώ είχαν σπάσει το πιατακι ,ένα λάθος που κάνω εγώ συχνά να σταματώ την κίνηση του όπλου ενώ πατάω την σκανδαλη.
 
Σκοπευτηριο σήμερα ρίξαμε 8 πουλες στο Skeet, στις δύο πρώτες τα πήγα αρκετά καλά στις επόμενες καλά, είμαι και κρυωμενος .yel. και δικαιολογουμε.
Δοκίμασα και το Kick's high flyer mod ωραια σπασιματα αλλά έπρεπε να ξεμακρινει λίγο ο δίσκος.




20160511_152840.jpg

upload image online free

20160511_160943.jpg

Αργότερα μπήκαμε μέσα να πληρώσουμε και είχε ένα δύο μεταχειρισμενα όπλα, beretta 390 sporting με υπερηψωμενη φαρδια ρίγα ,πορτινγκ και υψωμενο κοντακι
Πρώτη φορά επωμιζω όπλο και να μου ερχεται τόσο καλά χωρίς διωρθωση.



http://s32.postimg.org/6up885qrp/20160511_165021.jpg[/IMG]
image url


20160511_164538.jpg

20160511_170527.jpg

http://postim
Στους τελευταίους γύρους έριξε μαζί μας ένας κύριος με ένα krieghoff k80, τώρα λέω που πάμε εμείς θα γίνουμε ρόμπα.

Το όπλο μέσα στη θήκη είναι B25 με τέσσερα ζευγάρια κάνες cal 410, cal 28, cal 20, cal 12.

Επωμίσα και το beretta silver pigeon l sporting και μαρεσε πολύ.
 
Last edited:
Φαντασου βαρος το 410 με τοσο ψωμι στις θαλαμες
Θα το πήγαινα να μου το κάνουν 12άρι με κώνο προσαρμογής μέχρι το στόμιο ... .very funny.Ογδόντα πόντους αλεζουάρ δεν ξέρω που θα βρίσκαμε.
Σοβαρά τώρα, το πολύ ψωμί είναι πίσω από όσο βλέπω στην φώτο. Όσο πάει μπροστά λεπταίνει ραγδαία.
 
Απίστευτο ... .fff. ... φοβερό .what.... στην ίδια μπάσκουλα 4 διαφορετικά διαμετρήματα .fff.

Φαντασου βαρος το 410 με τοσο ψωμι στις θαλαμες
Παιδιά, το αμερικάνικο skeet είναι λίγο διαφορετικό από το ολυμπιακό και παίζεται και με τα 4 διαμετρήματα. Δεν ξέρω πολλές λεπτομέρειες, αλλά χονδρικά, χωρίζεται σε 4 κατηγορίες, μια για κάθε διαμέτρημα, στις οποίες μπορεί να συμμετέχει κανείς με όπλο του αντίστοιχου διαμετρήματος ή μικρότερου. Οι σοβαροί σκοπευτές παίρνουν μέρος και στις 4 κατηγορίες και οι συνήθεις επιλογές τους είναι: ή διαφορετικό όπλο για την κάθε μια, ή ένα όπλο με 4 σετ καννών όπως το παραπάνω Β25, ή ένα όπλο 12αρι, με άλλα 3 ζευγάρια καννών συνήθως από αλουμίνιο που μπαίνουν μέσα στις 12αρες κάννες (drop-in tube sets). Η Briley κατασκευάζει σίγουρα τέτοιες, πιθανόν και άλλοι.
http://www.briley.com/c-238-tube-sets-and-tube-set-accessories.aspx
Ακριβές επιλογές και οι 3 βέβαια, αλλά δεν είναι και για τον καθένα!
Να μη σας εκπλήξει καθόλου αν το παραπάνω Β25 είναι μελετημένο και φτιαγμένο έτσι ώστε και με τα 4 ζευγάρια καννών να έχει ακριβώς το ίδιο βάρος και ζύγισμα!!! Όπως επίσης θα συμβαίνει και με άλλα ακριβά (πανάκριβα) όπλα που φτιάχνονται για αυτό το σκοπό (το αμερικάνικο skeet). ;)
 
Παιδιά, το αμερικάνικο skeet είναι λίγο διαφορετικό από το ολυμπιακό και παίζεται και με τα 4 διαμετρήματα. Δεν ξέρω πολλές λεπτομέρειες, αλλά χονδρικά, χωρίζεται σε 4 κατηγορίες, μια για κάθε διαμέτρημα, στις οποίες μπορεί να συμμετέχει κανείς με όπλο του αντίστοιχου διαμετρήματος ή μικρότερου. Οι σοβαροί σκοπευτές παίρνουν μέρος και στις 4 κατηγορίες και οι συνήθεις επιλογές τους είναι: ή διαφορετικό όπλο για την κάθε μια, ή ένα όπλο με 4 σετ καννών όπως το παραπάνω Β25, ή ένα όπλο 12αρι, με άλλα 3 ζευγάρια καννών συνήθως από αλουμίνιο που μπαίνουν μέσα στις 12αρες κάννες (drop-in tube sets). Η Briley κατασκευάζει σίγουρα τέτοιες, πιθανόν και άλλοι.
http://www.briley.com/c-238-tube-sets-and-tube-set-accessories.aspx
Ακριβές επιλογές και οι 3 βέβαια, αλλά δεν είναι και για τον καθένα!
Να μη σας εκπλήξει καθόλου αν το παραπάνω Β25 είναι μελετημένο και φτιαγμένο έτσι ώστε και με τα 4 ζευγάρια καννών να έχει ακριβώς το ίδιο βάρος και ζύγισμα!!! Όπως επίσης θα συμβαίνει και με άλλα ακριβά (πανάκριβα) όπλα που φτιάχνονται για αυτό το σκοπό (το αμερικάνικο skeet). ;)
Σωστός Στέλιο υπάρχουν τα tubes που καλύπτουν όλη την επιφάνεια τής κάννης και παίρνουν και τσοκάκια και τα tubes που μπαίνουν μόνο μέσα στη θαλαμη για να μπαίνει εικοσαρι φυσίγγι στο δωδεκαρι αλλά η δεύτερη μέθοδος δεν νομίζω να ειναι τοσο αποτελεσματικη , γινονται και αγωνες μονο για εικοσαρι.
 
Back
Top