Σκοπευτές του παρελθόντος....Παν. Προκοπίου

Άνοιξα αυτό το θέμα διότι δεν ήξερα πού μπορώ να καταχωρίσω κάποιες φωτογραφίες τις οποίες είχα βγάλει πριν από αρκετά χρόνια....ίσως 15 (δεν θυμάμαι ακριβώς) όταν είχα την τιμή να γνωρίσω και να επισκεφτώ τον κ. Παν. Προκοπίου....παλαιό σκοπευτή πρωταθλητή και πατέρας της πρωθιέρειας της αφής της Ολυμπιακής Φλόγας, θάλειας Προκοπίου. Έναν σεμνό άνθρωπο αλλά συνάμα γεμάτο ιστορίες από κυνήγι και βέβαια από επιτυχίες στην σκοποβολή. Μου είχε κάνει εντύπωση το πόσο όμορφα μιλούσε για τους συναθλητές του τους οποίους τους είχε ως φίλους και όχι σαν αντιπάλους. Μου είχε δώσει την άδεια να τα δημοσιεύσω τότε σε ένα συγκεκριμένο έντυπο....δεν έγινε τότε για λόγους άσχετους...πιστεύω όμως οτι γι΄αυτούς που ασχολούνται με την σκοποβολή ώς άθλημα (εγώ περιστασιακά ως κάτι που μου αρέσει και μόνο) είναι ένα κομμάτι ιστορίας γι'αυτό που αγαπάνε.

Ο χώρος ήταν γεμάτος μετάλλια και κύπελλα από επιτυχίες.

P7260337.JPG

P7260317.JPG P7260318.JPG

P7260325.JPG P7260329.JPG
 
Β΄ θέση στους αγώνες του 1969 στον Έβρο γράφει.....

P7260326.JPG

P7260340.JPG

P7260347.JPG

και αυτό που μου έκανε την μεγαλύτερη εντύπωση είναι η...κάλυψη από εφημερίδες μεγάλης κυκλοφορίας θεμάτων σχετικά με τους σκοπευτές και του κυνηγίου....(οι αριθμοί που αναφέρονται στις δημοσιεύσεις φυσικά διαφέρουν από την σημερινλη νοοτροπία αλλά μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για πολλά χρόνια πριν)

P7260339.JPG
 
Β' θέση στους αγώνες του 1969 στον Έβρο γράφει.....
Ειναι απο την "κυνηγετικη εβδομας" η αλλιως "κυνηγετικο φεστιβαλ" που εγινε τον Γεναρη του '69 και που ελαβαν μερος 1000 κυνηγοι απο ολη την Ελλαδα...Εκτος το κυνηγι υδροβιων κ αγριοχοιρου εγιναν κ αγωνες τραπ κ καταπολεμηση επιβλαβων..
Βεβαια ολο αυτο το γεγονος προκαλεσε κ παρα πολλες διαμαρτυριες......

Η ιδια φωτο στα κυνηγετικα νεα Μαρτης "69
20200414_142107.jpg
 
Άνοιξα αυτό το θέμα διότι δεν ήξερα πού μπορώ να καταχωρίσω κάποιες φωτογραφίες τις οποίες είχα βγάλει πριν από αρκετά χρόνια....ίσως 15 (δεν θυμάμαι ακριβώς) όταν είχα την τιμή να γνωρίσω και να επισκεφτώ τον κ. Παν. Προκοπίου....παλαιό σκοπευτή πρωταθλητή και πατέρας της πρωθιέρειας της αφής της Ολυμπιακής Φλόγας, θάλειας Προκοπίου. Έναν σεμνό άνθρωπο αλλά συνάμα γεμάτο ιστορίες από κυνήγι και βέβαια από επιτυχίες στην σκοποβολή. Μου είχε κάνει εντύπωση το πόσο όμορφα μιλούσε για τους συναθλητές του τους οποίους τους είχε ως φίλους και όχι σαν αντιπάλους. Μου είχε δώσει την άδεια να τα δημοσιεύσω τότε σε ένα συγκεκριμένο έντυπο....δεν έγινε τότε για λόγους άσχετους...πιστεύω όμως οτι γι΄αυτούς που ασχολούνται με την σκοποβολή ώς άθλημα (εγώ περιστασιακά ως κάτι που μου αρέσει και μόνο) είναι ένα κομμάτι ιστορίας γι'αυτό που αγαπάνε.

Ο χώρος ήταν γεμάτος μετάλλια και κύπελλα από επιτυχίες.

View attachment 12032

View attachment 12033 View attachment 12034

View attachment 12035 View attachment 12036
Καταγωγή από τα Σβορωνάτα Κεφαλονιάς, αρκετά γνωστός και καλόκαρδος πάντα! Τον θυμάμαι να κάνει κηδείες σε τρυγόνες και τσίχλες ως καρτεριτζής, έχοντας ένα άσπρο μανταλάκι δεμένο για στόχαστρο στο όπλο του. Αλλά όταν είχε δυνατό αέρα τον θυμάμαι να έλεγε : σήμερα θα με κλέτε!! Δεν ήταν ποτέ καλός σε ημέρες με δυνατό αέρα.
 
Καταγωγή από τα Σβορωνάτα Κεφαλονιάς, αρκετά γνωστός και καλόκαρδος πάντα! Τον θυμάμαι να κάνει κηδείες σε τρυγόνες και τσίχλες ως καρτεριτζής, έχοντας ένα άσπρο μανταλάκι δεμένο για στόχαστρο στο όπλο του. Αλλά όταν είχε δυνατό αέρα τον θυμάμαι να έλεγε : σήμερα θα με κλέτε!! Δεν ήταν ποτέ καλός σε ημέρες με δυνατό αέρα.
Και πιος ειναι καλος στον δυνατο αερα εδω καποιοι πινακα δε μπωρουν να βαρεσουν
 
Back
Top