Σκέφτομαι να αγοράσω...

Του Σωτήρη την έπιασα την μπουκωσα κιόλας κάθεται τέλεια και τέλειο βάρος...Η κάννη της με καιει εμένα μην είναι νερό σωλήνα κάηκα δύο φορές από benelli
Αφού η άποψη σου είναι ότι ήταν νεροσωληνες μην κοιτάς με τίποτα benelli .
 
Ή θα πας σε άκλικη αδράνεια και παίρνεις benelli ή σε αέρια και παίρνεις beretta.
Ανάλογα την όρεξή σου να καθαρίζεις.
Αφού δεν σε πάει η benelli πάρε beretta.

Αν καταλήξεις σε εταιρία το μοντέλο είναι εύκολο.
 
Ή θα πας σε άκλικη αδράνεια και παίρνεις benelli ή σε αέρια και παίρνεις beretta.
Ανάλογα την όρεξή σου να καθαρίζεις.
Αφού δεν σε πάει η benelli πάρε beretta.

Αν καταλήξεις σε εταιρία το μοντέλο είναι εύκολο.
Μπα κι γιατί να Παρ μπιρετα κι να μη Παρ Μπράουνινγκ❓Απού Μπι ξικναει κι μας😆
 
Σε τι εννοείς θα βολέψει καλύτερα στο θέμα τρίτο φυσίγγι
Αφού το θές για γενικό κυνήγι πιάνει από τσίχλα μέχρι γουρούνι, από απλά φυσίγγια μέχρι μάγκνουμ
Δεν έχεις την ανάκρουση που έχει το δίκαννο που εάν πας σε μεγάλες γομώσεις χρειάζεται αυξημένο βάρος όπλου για να μην σου φύγει ο ώμος
Εκεί η καραμπίνα υπερτερεί,ρίχνεις άνετα τα πάντα και με μικρότερο βάρος όπλου χωρίς να σε κουράζει
Το τρίτο φυσίγγι υπάρχουν κυνήγια ή περιπτώσεις που θα χρειαστεί
Για γενικό κυνήγι πιστεύω είναι καλύτερα καραμπίνα και αυτός είναι και ο λόγος που σε μεγάλο βαθμό έχει επικρατήσει
 
Αφού το θές για γενικό κυνήγι πιάνει από τσίχλα μέχρι γουρούνι, από απλά φυσίγγια μέχρι μάγκνουμ
Δεν έχεις την ανάκρουση που έχει το δίκαννο που εάν πας σε μεγάλες γομώσεις χρειάζεται αυξημένο βάρος όπλου για να μην σου φύγει ο ώμος
Εκεί η καραμπίνα υπερτερεί,ρίχνεις άνετα τα πάντα και με μικρότερο βάρος όπλου χωρίς να σε κουράζει
Το τρίτο φυσίγγι υπάρχουν κυνήγια ή περιπτώσεις που θα χρειαστεί
Για γενικό κυνήγι πιστεύω είναι καλύτερα καραμπίνα και αυτός είναι και ο λόγος που σε μεγάλο βαθμό έχει επικρατήσει
σωστα ,συμφωνω!
 
Παρέα καλησπέρα ανάμεσα σε αυτά τα δύο όπλα πάντα με ξύλινα μέρη ποιώ θεωρείται καλύτερο για γενικο κυνήγι και με καλύτερη ντουφεκια Benelli RAFFAELLO POWERBORE, Η Beretta Α400 ευχαριστώ.
Ποια A400?
Έχει την Xplor action και την Upland.
Η Upland είναι πολύ όμορφη.
Και η Rafaello κούκλα.
Καλύτερα πήγαινε επώμησέ τα και δες τα και από κοντά!
Επίσης έχουν και σημαντική διαφορά στην τιμή
 
Ποια A400?
Έχει την Xplor action και την Upland.
Η Upland είναι πολύ όμορφη.
Και η Rafaello κούκλα.
Καλύτερα πήγαινε επώμησέ τα και δες τα και από κοντά!
Επίσης έχουν και σημαντική διαφορά στην τιμή
Σαν εμφάνιση μου αρέσει η xplor unico και η action απλώς την θέλω σε 66 cm
 
Δεν ψαχτηκα και αυτό το έχω μετανιώσει
δεν ξερω αν θα παρεις Beccacia αλλα θα σου πω την γνωμη μου μετα απο 2 μηνες χρηση,μεγαλη προσοχη σε καθαρισμα και ειδικα υγρασιες και νερα μολις μυρισει νερακι θελει καθαρισμα και λαδακι αλιως αμεσως πεταξε σκουρια.παναλαβρη καθεται ευκολα σε στο ματι .Ξεχνας οτι ηξερες βλητικα σε σχεση με φυσιγγια και αρχιζεις δοκιμες πινακες μεχρι να βρεις αυτο που σου ταιριαζει γιατιν επιλεγει φισιγγια και τσοκ.το 3αρι μαμα δουλευει καλυτερα απο το 4 και 5αρι γνωμη μου.δεν ξερω για τσοκ του εμποριου αν αξιζει ισωσ στο μελλον να το κοιταξω αν και απο δοκιμες σου λεω με το καταλληλο φυσιγγι πιστευω οτι θα εισαι οκ.και το σημαντικοτερο.οτι και να παρεις εσυ θα το χειριζεσαι αρα μην πιστευεις οτι εχει και τοσο μεγαλη διαφορα απο οπλο σε οπλο.αλιως υιοθετησεμε να ερχομαι μαζι σου και οτι περνουμε δικα σου εγω την βολτα θελω χα χα χα
 
Ίσως να έπρεπε να καταθέσω την άποψη μου σε κάποιο άλλο νημα,αλλά με αφορμή τις δύο m2 που δεν σκότωναν καλά,θα το βάλω εδω.Δεν υπάρχει όπλο που δε σκοτώνει.Υπαρχουν όπλα με ιδιαιτερότητες, κώνους,αυλούς, μέταλλα κλπ ,για τα οποία, πάντα θα υπάρχει το κατάλληλο πυρομαχικο που θα τα μεταμορφώνει σε ..πρίγκηπες.Η καλή κάννη για μένα,είναι αυτή που είναι πιο ευέλικτη σε ένα εύρος γομωσεων.Που τα βλητικα της αποτελέσματα ,είναι όμοια με πολλά διαφορετικά φυσίγγια.Υπαρχουν τέτοιες κάννες; Αν αναλογιστούμε ότι τα μέταλλα κατασκευής ,είναι προϊόντα χυτηρίου,ακόμα και αν έχουν υποστεί κάποια επεξεργασία ομογενοποίησης,πάντα θα υπάρχει μια ,διαφορετικότητα στην κάθε κάννη,κάποιες φορές μετρήσιμη,είτε προς το καλυτερο είτε προς το χειρότερο.Μεσα από πρακτικές δοκιμές, αντιλαμβάνομαι ότι η κάθε πυρίτιδα δημιουργεί έναν παλμό στο οποίο καλείται να συντονιστεί το μέταλλο.Οσο καλύτερος συντονισμός υπάρχει,τόσο πιο όμορφο είναι το βλητικο αποτέλεσμα.Με οσο περισσότερα πυρομαχικά συντονίζεται το μέταλλο της,την κάνει καλύτερη των άλλων.Για μένα,καλές κάννες έχουν όλες οι εταιρείες και ειδικά με την επιλογή ενός αφτερ τσοκ,μας δίνεται η ευκαιρία να βελτιώσουμε μια κατασκευαστική αδυναμία.Τι ποιο ιδιότροπο,από ένα manufrance;Όταν του βρεις το κουμπί,φέρε δίπλα όλα τα τεχνολογικά καλουδια..Προσωπικά,αν θα έπαιρνα τώρα όπλο, κριτήρια θα ήταν η αξιοπιστία του,το αισθητικό κομμάτι,το λειτουργικό,η ποιότητα των υλικών και συναρμογής και η αίσθηση της επωμισης.Όταν λοιπόν δε μιλάμε για κάποια κατασκευαστική αστοχια-ανωμαλια,όλα τα όπλα σκοτώνουν.Καλυτερα όμως,αυτά που θα πέσουν σε ικανότερους σκοπευτές.Συγγνωμη αν σας κούρασα.Προσωπικες απόψεις είναι..Πάω για ποπ κορν....
 
Back
Top