Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
Όταν έκανες αυτό πού σου πρότεινα με ποιο μάτι ανοιγοκλεινοντας το άλλαζε θέση το αντικείμενο;
Το ειχα κανει το τεστ πολλες φορες κ με το δεξί κ με το αριστερό χέρι....

Και στις δυο περιπτωσεις:
Ανοιγοκλεινοντας το δεξί μάτι,ο δείκτης του χεριου παρεμεινε εκεί που σημάδευα.....

Ανοιγοκλεινοντας το αριστερό μάτι, ο δείκτης άλλαζε θέση.....
 
Last edited:
Ηταν υπαλληλος στο σιδηροδρομο και απο ατυχημα εχαδε το ματι του ολοσχερώς. Ειδα ομως για1η φορα το οπλο του το οποιο ηταν verney carron


































που η κατω κανη ηταν ελικοειδη ραβδωση οπως το diffusion και πανω με τσοκ εναλλασσόμενα. Και βεβαια και το κοντακι με την μεγαλη αυτη κλιση το οποιο το ειχε φτιαξει στην Γαλλια οπου και ειχε αγορασει το οπλο.
Ω μεγάλη ατυχία.
 
Καλά κ τα τεστ στο σπίτι αλλά νομίζω ότι ο μόνος άνθρωπος να μας βρει με σιγουριά το κυρίαρχο μάτι είναι ο οφθαλμίατρος η ο δάσκαλο σκοποβολής(εφοσον ειναι εφικτό το δευτερο)...

Ας πουμε οτι εγώ εχω ένα μικρό ποσοστο να εχω δεξί κυρίαρχο...
Στο κυνήγι όμως κ "σέρνοντας" το όπλο στις τραβερσες, δεν έχω καταλάβει κάτι παραξενο... Ουτε καταλαβαίνω να κοιτάνε άλλου οι καννες μου......

Έχω δοκιμάσει από περιεργεια κ δεξιά επωμιση κ εκει βλέπω στις τραβερσες τις κάννες να κοιτάνε λοξά, αλλά αυτό ίσως να συμβαίνει εξαιτίας της αδυναμίας του δεξιου χεριου στο να κουμαντάρει το όπλο....

Ίσως όλο αυτό να αποδεικνύει ότι όντως έχω αριστερό κυρίαρχο ματι.........


Εδω ειναι αποσπασμα από το βιβλίο του γνωστου οπλουργου και κοντακά,Αντώνη Δεστεφανι..

View attachment 39588View attachment 39589
Ευχαριστώ πολύ Τάσο για τη φωτογραφία του βιβλίου.
Μου κάνει τρομερή εντύπωση που ο συγγραφέας είναι πεπεισμένος ότι θα αλλάξει η κυριαρχία του ματιού κάνοντας αυτή την απλή άσκηση. Αστεία πράγματα.
 
Το ειχα κανει το τεστ πολλες φορες κ με το δεξί κ με το αριστερό χέρι....

Και στις δυο περιπτωσεις:
Ανοιγοκλεινοντας το δεξί μάτι,ο δείκτης του χεριου παρεμεινε εκεί που σημάδευα.....

Ανοιγοκλεινοντας το αριστερό μάτι, ο δείκτης άλλαζε θέση.....
Ξεχασα να πω (αν κ θα το καταλαβατε..) ότι αυτό το τεστ αποδεικνύει οτι εχω αριστερό κυρίαρχο μάτι.......

Ευχαριστώ πολύ Τάσο για τη φωτογραφία του βιβλίου.
Μου κάνει τρομερή εντύπωση που ο συγγραφέας είναι πεπεισμένος ότι θα αλλάξει η κυριαρχία του ματιού κάνοντας αυτή την απλή άσκηση. Αστεία πράγματα.
Θαλή κ εμένα μου φάνηκε πολυ παραξενο αλλά όχι κ αστείο.....
Πάντως ο συγκεκριμένος δεν ήταν καθόλου τυχαίος, και όσοι είχαν την τυχη να τον γνωρίσουν μίλαγαν για ένα άτομο με πολυ μεγάλες γνώσεις πανω στο αντικείμενο του,οπλουργικη, κοντακια.....
Ο Κυπριδημος κ άλλοι αρθρογραφοι έχουν εξυμνησει πολλες φορες το έργο του..

Το βιβλίο λέγεται "ο κυνηγός", αν το συναντήσεις κάπου ξεφυλλισε το....
 
Το ειχα κανει το τεστ πολλες φορες κ με το δεξί κ με το αριστερό χέρι....

Και στις δυο περιπτωσεις:
Ανοιγοκλεινοντας το δεξί μάτι,ο δείκτης του χεριου παρεμεινε εκεί που σημάδευα.....

Ανοιγοκλεινοντας το αριστερό μάτι, ο δείκτης άλλαζε θέση.....
Άρα κυρίαρχο είναι το αριστερό.
 
Για μονοκόμματη θήκη για δίκαννο έχετε κάτι να προτείνετε;

Με ενδιαφέρει κυρίως να είναι το όπλο προστατευμένο τόσο από εξωτερικά χτυπήματα όσο και εσωτερικά από την υγρασία αλλά και όποιο άλλο χαρακτηριστικό είναι καλό να διαθέτει θα ήθελα να το ακούσω.
 
μ

Για να συμπεριλαβει στη γνωση του ο κ. Μητσαλης και τη δικη μου περιπτωση του λεω οτι εγω ειμαι δεξιοχειρας με κυριαρχο αριστερο ματι και αριστεροεπομιζων απο μικρο παιδι.
Ίδια φάση και εγώ. Ακριβώς το ίδιο.
 
Για μονοκόμματη θήκη για δίκαννο έχετε κάτι να προτείνετε;

Με ενδιαφέρει κυρίως να είναι το όπλο προστατευμένο τόσο από εξωτερικά χτυπήματα όσο και εσωτερικά από την υγρασία αλλά και όποιο άλλο χαρακτηριστικό είναι καλό να διαθέτει θα ήθελα να το ακούσω.
http://www.lgasupplies.com/perazzi-gun-slip-de-luxe/p325
Αν δεν σε απασχολεί το λογότυπο,όλα τα λ7 τα αξίζει.Το εσωτερικό είναι μαλλι.
 
Κανόνισε να βρεθούμε για κανένα πιατακι
Κώστα πηγαίνω κάθε ΣΚ κυνήγι και θα συνεχίσω ως 28/2. Αν δεν βγει νυχτερινή, θα τα πούμε Μάρτιο για δισκάκια (και να δω τι κλαμπάνι έχει να πέσει με τόσους μήνες εκτός χαχα).
 
http://www.lgasupplies.com/perazzi-gun-slip-de-luxe/p325
Αν δεν σε απασχολεί το λογότυπο,όλα τα λ7 τα αξίζει.Το εσωτερικό είναι μαλλι.
Αρη επετρεψε μου να διαφωνησω ως προς το εσωτερικο της θηκης. Αν σε πιασει βροχη και παρει υγρασια απο το οπλο, το μαλλι πολυ δυσκολα στεγνωνει. Την πατησα προσφατα, 2 μερες στο καλοριφερ η θηκη και δεν ειχε στεγνωσει πληρως. Το οπλο το σκουπισα πριν το βαλω μεσα φαντασου.
 
Αρη επετρεψε μου να διαφωνησω ως προς το εσωτερικο της θηκης. Αν σε πιασει βροχη και παρει υγρασια απο το οπλο, το μαλλι πολυ δυσκολα στεγνωνει. Την πατησα προσφατα, 2 μερες στο καλοριφερ η θηκη και δεν ειχε στεγνωσει πληρως. Το οπλο το σκουπισα πριν το βαλω μεσα φαντασου.
Συμφωνώ. Σε καμία θηκη δεν πρέπει να μπαίνει μέσα βρεγμένο.Συνήθως τις αποφεύγω γενικά τέτοιες καταστάσεις.
 
Εάν η θήκη με γουνα φυλάγεται σε μέρος με υγρασία κ παλι ενδέχεται να νοτισει εσωτερικά...

Αυτό που έκανα σε περιπτωσεις που με έπιανε βροχή, ήταν να ανοίξω την θήκη κ να την αφήσω έξω σε μέρος που δεν βρέχεται για να μην "μουχλιασει"...
Και όταν φτιάξει ο καιρός, κρέμασμα στον ήλιο.......

Συνήθως στο τέλος της σεζόν πλενω την θήκη με νερό κ σαπουνι, και καθαριζω τυχον λεκέδες που αφήνουν τα λάδια καθαρισμου κ λερώνουν την άσπρη γουνα...
Αφαιρω το πολυ νερό απο πανω της και μετά κρεμασμα με μανταλάκια στην ταράτσα κ ολα καλα..........
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top