Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.

Καλησπέρα συνάδελφοι… Έχω μια benelli m1 και επειδή θελω να αγοράσω να καινούργιο κυνηγετικό όπλο σκέφτομαι να πάρω την Beretta bellmonte 2 τι λέτε καλή επιλογή? Οποίος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας με βοηθήσει…

Φίλε Ηλία καταρχήν έχεις ένα καλό τουφέκι ΑΛΛΑ από ότι βλέπω είσαι 20 χρόνων με το πάθος και την όρεξη για αναζήτηση που επιβάλλεται από την νεότητα σου. Οπότε δεν θα σου πω να μην πάρεις δεύτερο και τρίτο και πέμπτο τουφέκι. Έχω περάσει από αυτό το στάδιο και σε καταλαβαίνω. Αφού θες νέο όπλο, θα σου πρότεινα να μην είναι και αυτό αδράνειας. Ρίξε μια ματιά σε όπλα αερίων, ωραία είναι και τα δικαννακια. Ότι και να πάρεις εύχομαι να το ευχαριστηθεις!
 

Καλησπέρα συνάδελφοι… Έχω μια benelli m1 και επειδή θελω να αγοράσω να καινούργιο κυνηγετικό όπλο σκέφτομαι να πάρω την Beretta bellmonte 2 τι λέτε καλή επιλογή? Οποίος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας με βοηθήσει

Απορω με καποιους πως λενε χαλια οπλο και λοιπα για ενα οπλο που θεωρειται απογονος της sl 80 και της Εs 100 ακριβως τον ιδιο μηχανισμο εχουν και ειναι και πληρες σε τσοκ φλατζες και λοιπα να το φερεις στα μετρα σου ειναι απολυτα πετυχημενο και ελλαδα και γενικα παγκοσμιος με καλες πωλησεις δοκιμασμενο σε αξιοπιστια και σε λογικη τιμη αν ψαχνεις αδρανεια σε αυτα τα λεφτα καλη επιλογη οπως και η affinity και εγω θα σου ελεγα οπως ειπε φιλος πανω να πας σε κατι αεριων να δοκιμασεις και αυτο αν εχεις αδρανεια με λιγα a300 outlander αλλιως maxus
 
Απορω με καποιους πως λενε χαλια οπλο και λοιπα για ενα οπλο που θεωρειται απογονος της sl 80 και της Εs 100 ακριβως τον ιδιο μηχανισμο εχουν και ειναι και πληρες σε τσοκ φλατζες και λοιπα να το φερεις στα μετρα σου ειναι απολυτα πετυχημενο και ελλαδα και γενικα παγκοσμιος με καλες πωλησεις δοκιμασμενο σε αξιοπιστια και σε λογικη τιμη αν ψαχνεις αδρανεια σε αυτα τα λεφτα καλη επιλογη οπως και η affinity και εγω θα σου ελεγα οπως ειπε φιλος πανω να πας σε κατι αεριων να δοκιμασεις και αυτο αν εχεις αδρανεια με λιγα a300 outlander αλλιως maxus
+1000, για κάτι διαφορετικό μέσα και η fabarm h4
 
Φίλε Ηλία καταρχήν έχεις ένα καλό τουφέκι ΑΛΛΑ από ότι βλέπω είσαι 20 χρόνων με το πάθος και την όρεξη για αναζήτηση που επιβάλλεται από την νεότητα σου. Οπότε δεν θα σου πω να μην πάρεις δεύτερο και τρίτο και πέμπτο τουφέκι. Έχω περάσει από αυτό το στάδιο και σε καταλαβαίνω. Αφού θες νέο όπλο, θα σου πρότεινα να μην είναι και αυτό αδράνειας. Ρίξε μια ματιά σε όπλα αερίων, ωραία είναι και τα δικαννακια. Ότι και να πάρεις εύχομαι να το ευχαριστηθεις!
Θα κοιτάξω κάτι σε δίκανο φίλε…
 
View attachment 36384 Καλημέρα φίλοι μου.. Έχει κανείς αυτή τη κάμερα αξίζει;;
Για την κάνη ή για το καπέλο;
Φθηνές σε κάνη όχι Γιάννη.
Μόνο εξειδικευμένες.

Εχω μια gopro και παρόλο που έχω αγοράσει και αντάπτορα για την κάνη δεν την έχω βάλει ποτέ.
Επίσης μην νομίζεις ότι θα δείχνει σαν την shotkam.
Τα θηράματα (λογικά) θα τα βλέπεις πολύ μακρυά.
 
Για την κάνη ή για το καπέλο;
Φθηνές σε κάνη όχι Γιάννη.
Μόνο εξειδικευμένες.

Εχω μια gopro και παρόλο που έχω αγοράσει και αντάπτορα για την κάνη δεν την έχω βάλει ποτέ.
Επίσης μην νομίζεις ότι θα δείχνει σαν την shotkam.
Τα θηράματα (λογικά) θα τα βλέπεις πολύ μακρυά.
Καλημέρα φίλε μου. Καλύτερα να λέω να δείτε στα 200 μέτρα έριχνα στο κάπρος χάχα. Πέρα της πλάκας για το κεφάλι θέλω μια σχετικά καλή και όχι πανάκριβη υπάρχει;;
 
Καλημέρα φίλε μου. Καλύτερα να λέω να δείτε στα 200 μέτρα έριχνα στο κάπρος χάχα. Πέρα της πλάκας για το κεφάλι θέλω μια σχετικά καλή και όχι πανάκριβη υπάρχει;;
Για το κεφάλι υπάρχουν πολλές.
Φίλος έχει μια sony αλλά ακριβή.
Δεν μπορώ να σε βοηθήσω, δεν το έχω ψάξει πολύ.
 
Πέρα της πλάκας για το κεφάλι θέλω μια σχετικά καλή και όχι πανάκριβη υπάρχει;;
Αν θες κάμερα για το κεφάλι, μπορείς να πας και σε πιο φθηνή ακόμα κι από την AKASO -μιας και το αποτέλεσμα θα είναι πάρα πολύ κοντά για τη χρήση που τη θες. Είτε πάρεις την Akaso (130e), είτε την Turbo-x (49ε), ή ακόμα και την GoPro (449e), το "θέμα" έγκειται στο φακό αυτών των καμερών που είναι ευρυγώνιος (fish-eye) και όχι Ζουμ, όπως στις κάμερες κάννης (shotkam, tactacam, κλπ).
Με απλά λόγια, με κάμερα ευρυγώνιου φακού, θα έχεις μεγάλο εύρος κοντινού οπτικού πεδίου, αλλά μετά τα 10-15 μέτρα δεν θα φαίνεται θήραμα, εκτός κι αν έχει το μέγεθος μικρού αυτοκινήτου.
 
Αν θες κάμερα για το κεφάλι, μπορείς να πας και σε πιο φθηνή ακόμα κι από την AKASO -μιας και το αποτέλεσμα θα είναι πάρα πολύ κοντά για τη χρήση που τη θες. Είτε πάρεις την Akaso (130e), είτε την Turbo-x (49ε), ή ακόμα και την GoPro (449e), το "θέμα" έγκειται στο φακό αυτών των καμερών που είναι ευρυγώνιος (fish-eye) και όχι Ζουμ, όπως στις κάμερες κάννης (shotkam, tactacam, κλπ).
Με απλά λόγια, με κάμερα ευρυγώνιου φακού, θα έχεις μεγάλο εύρος κοντινού οπτικού πεδίου, αλλά μετά τα 10-15 μέτρα δεν θα φαίνεται θήραμα, εκτός κι αν έχει το μέγεθος μικρού αυτοκινήτου.
Αν ειναι να δωσει καποιος λεφτα ας τα δωσει κατευθειαν σε go pro. οι Διαφορες τεραστιες ως τις αντιπαλες φθηνες καμερες .
Πρωτον μπορεις να κανεις ζουμ και να προσαρμόσεις την αποσταση .
Δευτερον ειναι το stabilization που εχει η go pro που δεν θα το βρεις σε καμια φθηνη καμερα με αποτελεσμα δεν θα κανεις "εμετο" οταν θα βλεπεις το βιντεο.
Τριτον ειναι οτι μπορεις να τραβας 4κ βιντεο και κατα την επεξεργασια του βιντεο να το κανεις ζουμ δηλ να το φερεις ζουμαριστο στα 1080π που θα εχεις παλι αριστο αποτελεσμα .
Τεταρτον το fish eye ειναι οτι χειροτερο οταν τραβας βιντεο , θα βαλεις να δεις βιντεο και θα δεις την κανη του οπλου στραβη και θα λες τι εγινε .Θα ξενερωσεις
Μπορεις να την χρησημοποιησεις σε πολλα πραγματα εκτος του κυνηγιου οπως διακοπες , time lapse , ψαρεμα , υποβρύχιο ψαρεμα κτλπ

Φυσικα δεν χρειαζεται να πατε στην go pro 9 αλλα απο την 7 και μετα ειναι αριστα τα αποτελεσματα!

Αξιζει καθε ευρω η go pro αλλα ποσα ευρω ειναι το θεμα :p
 
την gopro από το official site αγορά ,όχι από τα λαμόγια τα δικά μας που πουλανε ακομα την 9ρα 450 ευρω

η 10 από το official site με 1 χρόνο sub στα €379 η οποία είναι ότι καλυτερο παίζει αυτη την στιγμή,,έβγαλε και η DJI την osmo action 2 σε box size πολύ καλή και αυτή αλλά πιο ακριβή προς το παρόν !

1638948702003.png
 
Αν ειναι να δωσει καποιος λεφτα ας τα δωσει κατευθειαν σε go pro. οι Διαφορες τεραστιες ως τις αντιπαλες φθηνες καμερες .
Πρωτον μπορεις να κανεις ζουμ και να προσαρμόσεις την αποσταση .
Δεν αξίζει τα λεφτά της η Gopro για όλους (πχ για έναν αρχάριο ερασιτέχνη που δεν "αναγνωρίζει" την ποιότητα της λήψης και δεν θα επεξεργαστεί τα βίντεό του σε προγράμματα όπως Premiere, Avid κλπ).
Η Gopro δεν έχει οπτικό ζουμ -έχει σταθερό φακό οπότε ότι ζουμ σου δίνει, είναι ψηφιακο και ουσιαστικά κάνει Crop (όπως ακριβώς είναι το "ζουμ" από 4Κ σε 1080 που μπορείς να κάνεις με όλες τις "φθηνές" 4Κ κάμερες).
Ωραίο το ενσωματωμένο stabilizer της Gopro, αλλά με μία TurboX των 50 ευρώ και ένα Gimbal, πχ της Zhiyun (~100ευρω), έχεις εφάμιλλη εικόνα με ανώτερο stabilizing με τα μισά χρήματα. Μια προσοχή χρειάζεται να γίνει σωστό white balance σε κάθε εγγραφή μας (και όχι auto), ένα καλό LUT στην επεξεργασία για διόρθωση χρωμάτων και με τις φθηνές κάνεις θαύματα -όμως θήραμα δεν θα δεις, παρά μόνο κουκίδες :)
Με άλλα λόγια, για μένα δεν χρειάζεται να δώσεις έναν σκασμό λεφτά αν είσαι αρχάριος. Αν σου αρέσει η φάση, στην πορεία ψάχνεσαι και επενδύεις παραπάνω χρήματα.
Αλλά για όποιν θέλει κάμερα που να γράφει τη βολή και το θήραμα, θέλει εξειδικευμένη κάμερα κάννης.
 
στα drones εχω την runcam 5 orange γράφει 4Κ και με το καινούργιο update μαζί με το βίντεο γράφει και gyro data για stabilization στην επεξεργασια του βίντεο

https://shop.runcam.com/runcam-5-orange/
Καλή για τα χρήματά της η runcam.
Παύλο, πως είναι οι λήψεις της πάνω στο drone? Είναι καλό το gyro flow ή κουνάει στα γρήγορα?
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top