Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
Πάντα παίζει ρόλο και πως το εννούν 1 στα 3 το καλός. Αν περάσουν στρωτά 3 πουλιά , εννοώ όχι 3 μαζί , ο καλός πρέπει να τα πάρει και τα 3 ή έστω 2 στα 3. Τώρα αν κρίνουμε συνολικά σε ένα κυνηγι τσιχλας που κάνουμε διάφορες βολές το 1 στα 3 είναι απόλυτα λογικό.
Τεράστια συζήτηση ανοίξαμε και σε λάθος post ,αλλά πως τα φέρνει η ρημαδα η κουβέντα έτσι .
 
Εγώ χωρίζω σκοπευτικά την τσίχλα σε δύο κυνήγια να το πω έτσι ,σε καρτέρι και σε παγανα ,δύο πολλοί διαφορετικοί τύποι κυνηγίου σκοπευτικά ,και πολλοί διαφορετικοί ως προς τα ποσοστά καρπωσης .Εγώ την κυνηγάω στα μπασιματα τα πρωινά πριν την δουλειά μέχρι της 9 το πρωί από 10 15 Οκτωβρίου μέχρι τέλος ,άντε και αρχές του επόμενου μήνα, ΣΚ έξω με τα σκυλιά και μετά στο τέλος του κυνηγιού που θα πάω 2 3 παγανες και σαφέστατα μου αρέσει ποιο πολύ η παγανα της .Στο καρτέρι ανάλογα με την επιλεκτικότητα του κάθε κυνηγού ως προς στο σε ποια πουλιά θα σηκώσει το όπλο η αποτελεσματικότητα μπορεί να είναι από σχεδόν το απόλυτο στην επιτυχία μέχρι και σχεδόν το απόλυτο στην αποτυχία το δεύτερο αρκετά δύσκολο ,ε κάποιες θα περάσουν όμορφα και στρωτά .


Πάντα παίζει ρόλο και πως το εννούν 1 στα 3 το καλός. Αν περάσουν στρωτά 3 πουλιά , εννοώ όχι 3 μαζί , ο καλός πρέπει να τα πάρει και τα 3 ή έστω 2 στα 3. Τώρα αν κρίνουμε συνολικά σε ένα κυνηγι τσιχλας που κάνουμε διάφορες βολές το 1 στα 3 είναι απόλυτα λογικό.

Παλικαρια , για το συνολο των βολων που θα κανει ο κυνηγος....μου ειπαν αυτα τα ποσοστα...
Και για το περασμα ( καρτερι ) και οχι περπατητο.
Τωρα οτι υπαρχουν ασταθμητοι παραγοντες στο κυνηγι....σιγουρα υπαρχουν...
Και οπως ειπα πριν....Δεν ξερω κατα ποσον ισχυει....
ΠΧ. Εγω δεν εχω καμμια σταθεροτητα στα ποσοστα....ειμαι με τις ''μερες'' μου....
 
Φίλε πάρε 12αρι να μην μπλεκεσε με την αναζήτηση φυσιγγίων εκτός αν γεμίζεις. Από τα 3 παραπάνω που ανέφερες,φυσικά μοντεφελτρο και φυσικά χωρίς κομφορτ κοντάκι.εαν παρατηρήσεις είναι το ειδικό για νόβα,ότι έχει περισσέψει.

Οι μ2 που παράγονται πλέον καμία σχέση με τα μ2 που ξέραμε.πτωση της ποιότητας και βαφές και στα συνθετικά.



Εγώ πάντως εκτός απ' τις επιλογές που αναφέρεις δεν θα έπαιρνα καμία. Θα έβρισκα μια αστρολουξ μεταχειρισμένη σε πολύ καλή κατάσταση. Ή μια Βιτόρια φυσικα
 
με τα κατάλληλα φυσίγγια και το κατάλληλο όπλο
Αν χρησιμοποιείς πχ σκάγια βολφραμίου #9 για φάσα τα 60m θεωρώ ότι είναι παιχνιδάκι.
Δεν μιλάμε για κόστος φυσιγγίου (5-10€ το ένα), μιλάμε για δυνατότητες.
Επίσης δεν μιλάμε για σκοπευτικές ικανότητες, αλλά για δυνατότητα σκοτωμάτων.

Πολλοί μιλάνε για καταβολές σε μεγάλες αποστάσεις (>50μ) με τα όπλα τους και πραγματικά ισχύει (για μολύβδινα μιλάμε τώρα).
Υπάρχουν όμως πολλά "αλλά" ...
Πόσα πουλιά τουφεκάνε για να πάρουν 1 ; Ποιό το ποσοστό κάρπωσης ; Ποιό το ποσοστό τραυματισμών ; Πως κάνουν εκτίμηση απόστασης στον αέρα ; Πως ξέρουν ότι είναι σκοπευτικά εντάξει ;
Tα 40 με τα 50 έχουν τεράστια διαφορά. Ακόμα μεγαλύτερη τα 50 με τα 60. Ακόμα μεγαλύτερη τα 60 με τα 70.
Μην το κάνουμε σαν τον ξάδερφο τώρα που ξεφτίλισε τον άλλον με την cosmi στα 100m :)

Πολλοί λένε το χαρτί και η διάτρηση δεν λένε τίποτα, εγώ βλέπω την διαφορά στο ζωντανό θήραμα.
Και εγώ το ίδιο, αλλά ισχύει μέχρι έναν βαθμό και το κάνω σε συγκεκριμένα μικρά θηράματα.
Σκέψου ότι εδώ με στιριγμένο όπλο στα 35 και πάλι βλέπεις ότι φεύγει η τουφεκιά από τα κέντρα της, πως είμαστε σίγουροι ότι στα 50-60 το κέντρο είναι πάνω στο πουλί που πετάει ;
Ακούω συχνά επίσης για το πυκνό κέντρο, την πυκνή περιφέρεια την "δυνατή" ή "αδύνατη" περιφέρεια κτλ
Προσωπικές απόψεις οι παρακάτω.
Πυκνό κέντρο σημαίνει δυνατότητα για περισσσότερα μέτρα. ΠΑΝΤΑ.
Τα περιφερειακά σκάγια έχουν μικρότερη διάτρηση από τα κεντρικά. ΠΑΝΤΑ.

Το πόσο μικρότερη εξαρτάται
1. από την αρχική σφαιρικότητα των σκαγιών
2. από την σκληρότητα των σκαγιών
3. από τις ταχύτητες στομίου
4. από την παραμόρφωση που έχουν υποστεί μέχρι να βγουν από το στόμιο (η παραμόρφωση οφείλεται κατά 95-99% στην πυροδότηση και άντε να βάλω και ένα max 1-5% σε όλα τα υπόλοιπα, κώνους, αυλούς κτλ). Δεν είναι τυχαίο ότι τα φυσίγγια με buffer δουλεύουν σε όλα τα όπλα.
5. από το setup του φυσιγγίου δηλαδή από το πόσο θα ταξιδεύουν συγκεντρωμένα (σε πυκνή διάταξη) στα πρώτα μέτρα της πτήσης
Δεν νομίζω ότι ξεχνάω κάτι άλλο.
Και εγώ αυτά τα ποσοστά (τσίχλας) που λέει ο Νίκος παραπάνω θεωρώ ότι είναι λογικά.
Το 10 στα 10 ισχύει σε πολύ συγκεκριμένα κυνήγια και δεν είναι ο κανόνας.

ps
Ξέρει κανένας λεπτομέρειες για το πείραμα στις φάρμες "Nilo" το '73 στις Ηνωμένες πολιτείες που τουφεκίστικαν 2000 πάπιες αν δεν κάνω λάθος σε διάφορες αποστάσεις ;;;;
 
Μου εχουν πει....αλλα δεν ξερω κατα ποσον ισχυει κατι τετοιο....
Ενας καλος σκοπευτης στο κυνηγι της τσιχλας...εχει 1 στα 3 πουλια..
Ενας πολυ καλος....εχει 1 στα 2...
Τωρα ο άριστος σκοπευτης...μπορει να εχει 10 στα 10 ή 8-9 στα δεκα....
1 στις τρεις έχει ο μέτριος για μένα η αυτός που ρίχνει όπου δει και τριαρες άποψη μου βεβαια αλλά αυτός ο κανόνας κυκλοφορεί βέβαια άλλος τον αποδέχεται για να δικαιολογεί τι ρίχνει και άλλος δεν συμβιβάζεται εύκολα με τις αποτυχίες και τον καταρρίπτει.
 
Καλός κυνηγός είναι αυτός που σέβεται το θήραμα δεν το τουφεκαει σε απαγορευτικές αποστάσεις πέρα από τα 40 μέτρα για να υπάρχει κυνηγετικά και η επόμενη μέρα,Καλός κυνηγός είναι ο εκπαιδευμένος κυνηγός που ξέρει τι πυρομαχικά χρησιμοποιεί ανάλογα με το θήραμα.Καλος κυνηγός είναι αυτός που σέβεται την φύση και την ξένη περιουσία. Καλός κυνηγός είναι αυτός που θα μάθει από τις αδυναμίες του και θα τις βελτιώσει είτε μόνος είτε με την βοήθεια κάποιου ειδικού.Τωρα εάν στις5 τσίχλες χτυπάω τις4 αλλά δεν έχω κυνηγετική παιδεία και σεβασμό στον περιβάλλον και στον συνάδελφο κυνηγό τότε δεν είμαι κυνηγός είμαι κάτι άλλο.
 
1 στις τρεις έχει ο μέτριος για μένα η αυτός που ρίχνει όπου δει και τριαρες άποψη μου βεβαια αλλά αυτός ο κανόνας κυκλοφορεί βέβαια άλλος τον αποδέχεται για να δικαιολογεί τι ρίχνει και άλλος δεν συμβιβάζεται εύκολα με τις αποτυχίες και τον καταρρίπτει.

Καλημερα Γιαννη!!! Αυτο μου εχουν πει.....Προειπα....δεν ξερω κατα ποσον ειναι σωστο.
Τωρα το να ριχνεις τριπλετες για να παρεις εναν κοτσυφα....αυτοματως ανεβαινει το ποσοστο
αποτυχιας του κυνηγου......
Τωρα για εναν κυνηγο που ριχνει ΜΙΑ βολη στο θηραμα... με το 1 στα 3 πουλια τον θεωρω καλο
σκοπευτη.
Δεν ξερω εαν ειναι σωστο αυτο που λεω....Παιρνοντας σαν παραδειγμα τον εαυτο μου....αλλες φορες
το πιανω αυτο το ποσοστο.....αλλες φορες οχι....αλλες φορες το ξεπερναω...Τι να πω λοιπον....
Αυτο που εχει την μεγαλυτερη σημασια.....ειναι αυτο που ειπε ο Ηλιας. ...η παιδεια του κυνηγου!!!!!
Η καρπωση για εναν σωστο ( για μενα ) κυνηγο....ειναι το τελευταιο....
 
@Kastoras δεν ξέρω τι θέμα σου έβγαλε η μπαικάλ αλλά αφού μπήκε το μικρόβιο για αναζήτηση το πιο πιθανό είναι ότι θα προβείς σε αγορά εντέλει. Εγώ θα σου πω την γνώμη μου λοιπόν με βάση την δική μου λογική. H maxus 2 βγήκε με αλλαγή στην πάπια αφού έβαλαν κανονικά βίδα και με μεγαλύτερα και καλύτερα ξύλα από το πρώτο μοντέλο. Εμένα αυτό μου λέει ότι αναγνώρισαν τα παράπονα αρκετών κυνηγών και έκαναν αυτή την αναβάθμιση. Επίσης, όσον αφορά τις πωλήσεις των όπλων μετά τα beretta και benelli η τρίτη εταιρεία είναι πολύ πίσω. Αυτό το λέω γιατί άλλο ειδικό βάρος έχει ένα πρόβλημα σε ένα όπλο με λίγες πωλήσεις και άλλο σε ένα με πολλές.

Γνώμες θα ακούσεις και θα διαβάσεις προς όλες τις κατευθύνσεις, λίγα πράγματα είναι απόλυτα. Εσύ θα κοιτάξεις για τα κυνήγια σου τι θα σε βολέψει και φυσικά όταν πιάσεις όπλα θα δεις ποιο θα σου κάνει το κλικ.

Υ.Σ. Η βλητική απόδοση θεωρώ πως δεν φαίνεται σε όλα τα κυνήγια παρά μόνο σε πολύ απαιτητικά όπως ο βάλτος.
 
Πάντα παίζει ρόλο και πως το εννούν 1 στα 3 το καλός. Αν περάσουν στρωτά 3 πουλιά , εννοώ όχι 3 μαζί , ο καλός πρέπει να τα πάρει και τα 3 ή έστω 2 στα 3. Τώρα αν κρίνουμε συνολικά σε ένα κυνηγι τσιχλας που κάνουμε διάφορες βολές το 1 στα 3 είναι απόλυτα λογικό.
1 στα 3 μέσος όρος σε καλό σκοπευτή σε όλα τα κυνήγια περπατητό - καρτέρι και

α. να μην διαλέγεις πουλιά αλλά και
β. να μην ρίχνεις τριπλέτες (αν αρχίσεις τριπλέτες το ποσοστό τείνει στο μηδέν :) )

Είναι λογικό και το έχω ακούσει πολλές φορές να λέγεται ...
Αν κυνηγάς μόνο καρτέρι, έχει και διαλέγεις πουλιά το 80%-100% δεν είναι άπιαστο όνειρο.
 
1 στα 3 μέσος όρος σε καλό σκοπευτή σε όλα τα κυνήγια περπατητό - καρτέρι και

α. να μην διαλέγεις πουλιά αλλά και
β. να μην ρίχνεις τριπλέτες (αν αρχίσεις τριπλέτες το ποσοστό τείνει στο μηδέν :) )

Είναι λογικό και το έχω ακούσει πολλές φορές να λέγεται ...
Αν κυνηγάς μόνο καρτέρι, έχει πουλιά και διαλέγεις πουλιά το 80%-100% δεν είναι άπιαστο όνειρο.
Στο κυνηγι ολα μπορουν να συμβουν.
Εχει ημερες που λες ειμαι ο σουπερ κ δεν γλιτώνει τπτ κ εχει ημερες που σου ερχεται να σπασεις το οπλο.
 
Στο κυνηγι ολα μπορουν να συμβουν.
Εχει ημερες που λες ειμαι ο σουπερ κ δεν γλιτώνει τπτ κ εχει ημερες που σου ερχεται να σπασεις το οπλο.
Στέλιο μιλάμε για μέσο όρο χρονιάς ...
Εγώ πχ είμαι πολύ κάτω από το 1 στα 3.
Υπολογίζω περίπου 1 στα 4-6 αλλά δεν λυπάμαι απόσταση και φυσίγγια και κυνηγάω περισσότερο περπατητό.
Αν έριχνα πιο συγκρατημένα ίσως είμουν σε αυτό το ποσοστό.
 
Στέλιο μιλάμε για μέσο όρο χρονιάς ...
Εγώ πχ είμαι πολύ κάτω από το 1 στα 3.
Υπολογίζω περίπου 1 στα 4-6 αλλά δεν λυπάμαι απόσταση και φυσίγγια και κυνηγάω περισσότερο περπατητό.
Αν έριχνα πιο συγκρατημένα ίσως είμουν σε αυτό το ποσοστό.
Θέλεις δουλειά ακόμα για να φτάσεις στα 24/25 που κάνει ένας καλό κυνηγός που σέβεται τον εαυτό του. Εγώ φέτος έχω σκοπό να φτάσω στα 26/25.

topic.
 
Αν κυνηγάς μόνο καρτέρι, έχει και διαλέγεις πουλιά το 80%-100% δεν είναι άπιαστο όνειρο.
Σε καρτέρι φάσσας και πάπιας, το ποσοστό μειώνεται πολύ. Οι μέρες που μπορεί "να έχεις και διαλέγεις πουλιά" είναι ελάχιστες.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top