Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
Ότι και να γράφουμε θα σας πω την άποψη μου δεν πιστεύω πως καμία κανη με αυλό μεγαλύτερο του 18.6 βαριά βαριά με φυσίγγι μέχρι 40γρ ότι μπορεί να έχει μακρύτερες καταβολές από τις κάνεις του μικρότερου αυλού ίσα πού πιστεύω πως ο 18.5 είναι ο καλύτερος των όλων με διαφορά.Τωρα τα 60 πραγματικά μέτρα τα χουν πολλοί όταν έχουν σωστό φυσίγγι μέσα στη κανη με ότι όπλο και να ναι . Μιλάω γιαυτούς που κυνηγούν όχι που πιάνουν ντουφέκι 10φορες το χρόνο.
 
Ότι και να γράφουμε θα σας πω την άποψη μου δεν πιστεύω πως καμία κανη με αυλό μεγαλύτερο του 18.6 βαριά βαριά με φυσίγγι μέχρι 40γρ ότι μπορεί να έχει μακρύτερες καταβολές από τις κάνεις του μικρότερου αυλού ίσα πού πιστεύω πως ο 18.5 είναι ο καλύτερος των όλων με διαφορά.Τωρα τα 60 πραγματικά μέτρα τα χουν πολλοί όταν έχουν σωστό φυσίγγι μέσα στη κανη με ότι όπλο και να ναι . Μιλάω γιαυτούς που κυνηγούν όχι που πιάνουν ντουφέκι 10φορες το χρόνο.
Φίλε Γιάννη ξέρεις δηλαδή ατομα πολλα οπως γράφεις, που σκοτώνουν σε οποιαδήποτε τροχιά ας πουμε φασσα σε πραγματικα 60 μετρα ; μιλάμε για φυσιγγι κ πουλι γιατί η δευτερη αν στριψει είναι τουλάχιστον 70
 
Αν υπήρχε ο εξοπλισμός τα άτομα θα γίνονταν περισσότερα, και τα παπιά θα ανέβαιναν στα 100.
Υπάρχουν και άλλοι παράγοντες (άνεμος, διαφορετικά # σκαγιών, κτλ) αλλά αυτά βρίσκονται.
Δεν θεωρώ ότι μόνο 20 άτομα στην Ελλάδα μπορούν να κάνουν επαναλαμβανόμες επιτυχείς βολές στα 60, ίσως όμως μόνο 20 να έχουν τον εξοπλισμό και την συσσωρευμένη εμπειρία να τις κάνουν.

Οι αρχικές ταχύτητες αυξάνονται κατά πόσο να πούμε 5% ??? (με έπεισες σε αυτό και παραδέχομαι το λάθος μου ... είδες δεν είμαι άπιστος Θωμάς :) ) Οι τελικές όμως όπως πολύ καλά ξέρεις σκοτώνουν. Το 5% πόσο γίνεται στα 36μ ;
Αν τα σκάγια μετακινούνται από το κέντρο στην περιφέρεια και η κατανομή είναι σχετικά ομοιόμορφη, αυτό είναι "καλό" στα μέτρα που δοκιμάζεις.
Χάνονται όμως οι δυνατότητες για περισσότερα μέτρα.

Τελικά νομίζω ότι πρέπει να ανοίξει νήμα με την ερώτηση "Τι εννοούμε λέμε -βλητική υπεροχή μιας κάνης-" ;)
όταν καταλήξουμε σε ορισμό η επόμενη ερώτηση πρέπει να είναι "Με ποιές δοκιμές το διαπιστώνουμε ;"
Οι αυξημένες αρχικές συνοδευονται κ με σφαιρικοτητα στα σκάγια, ειδικά στα μαλακα του εμπορίου, μήπως φαντάζεσαι τι σημαίνει αυτό ;; δηλαδή έχουμε κέντρο κ περιφερεια με γρήγορα κ στρογγυλά σκάγια κ κοντή άτρακτο, τι σημαίνει αυτό στην πραξη ;;
 
Φιλε Δημητρη ουτε χωραφια εχω να χωρισω με τον Μαυρουλη ουτε με ταιζει ουτε με ποτιζει αυτος ουτε κ καποιος αλλος αντιπροσωπος.
Μιλησα για την πρωτη maxus ( με καννη αποΠορτογαλια) κ τις εντυπωσεις που ειχα απο αυτην.
Για κοντακι κ τσοκακια ουτε λογος να γινεται.
Ισως οι μεταγενεστερες να ειναι πολυ καλες.
ΥΓ Για μενα ο Μαυρουλης ειναι απο τους καλυτερους αντιπροσωπους με διαφορά.
Μην το πας σε εμπόρους κ μάρκες γιατί κάποιον μου θυμίζεις, μιλάμε για όπλα κ οχι για ονόματα εμπόρων
 
Βασίλη το σημαντικότερο όλων νομίζω είναι να ζεις το ταξίδι.
Να δοκιμάζεις πράγματα για να έχεις μετά άποψη, άποψη που την έχεις πληρώσει από την τσέπη σου, και δεν είναι θεωρίες.

Ωραίο ήταν το μπαικαλ. Τίμιο. Δεν μπορούσες να έχεις όμως απαιτήσεις από ένα τουφέκι των 300 δολλαρίων.
Έχεις φτιάξει κοντάκι στο όπλο σου, είσαι απόλυτα ικανοποιημένος από την τουφεκιά του. Καινούριο το πήρες και ακόμα καινούριο είναι. Μην ξενερώνεις αμέσως. Επιδιορθωσε αυτό που προέκυψε, δεν είναι δα κάτι ακραίο ή δύσκολο να φτιαχτεί. Και συνεχίζεις όπως είσαι! Για μένα μην πάρεις καινούριο όπλο. Συμφωνώ για το ταξίδι, άστο να διαρκέσει ;)


Και το μπαικαλακι με ένα κοντάκι και τέσσερα τσοκακια, δύο κικς για μακριά και δύο τζεμινι για κοντά-μεσαια παπάδες θα έκανες ;)
 
Οι αυξημένες αρχικές συνοδευονται κ με σφαιρικοτητα στα σκάγια, ειδικά στα μαλακα του εμπορίου, μήπως φαντάζεσαι τι σημαίνει αυτό ;; δηλαδή έχουμε κέντρο κ περιφερεια με γρήγορα κ στρογγυλά σκάγια , τι σημαίνει αυτό στην πραξη ;;
Θάνατος στα μέτρα που τα έχουμε ... δεν διαφωνώ σε αυτό ...
Το θέμα είναι σε πόσα μέτρα τα έχουμε με την maxus ή καλύτερα με ένα όπλο με μεγάλο αυλό και κώνο και με ένα άλλο όπλο στο άλλο άκρο.
Την σφαιρικότητα προφανώς δεν μπορείς να την μετρήσεις μετράς όμως το αποτέλεσμά της = διάτρηση, συγκέντρωση σε σχέση με την αρχική ταχύτητα.
Δοκιμές θέλω να κάνω για να δω τι γίνεται ...
κ κοντή άτρακτο
Συμφωνώ απόλυτα ότι λιγότερες παραμορφώσεις στα σκάγια σημαίνει κοντύτερη άτρακτος. Είναι σίγουρο ότι ισχύει.

Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί σε πειράζει η δοκιμή με κύλινδρο και γιατί "κλέβω" με την δοκιμή αυτή ...
 
Φιλε Δημητρη ουτε χωραφια εχω να χωρισω με τον Μαυρουλη ουτε με ταιζει ουτε με ποτιζει αυτος ουτε κ καποιος αλλος αντιπροσωπος.
Μιλησα για την πρωτη maxus ( με καννη αποΠορτογαλια) κ τις εντυπωσεις που ειχα απο αυτην.
Για κοντακι κ τσοκακια ουτε λογος να γινεται.
Ισως οι μεταγενεστερες να ειναι πολυ καλες.
ΥΓ Για μενα ο Μαυρουλης ειναι απο τους καλυτερους αντιπροσωπους με διαφορά.
Η πρωτη μαξους ειναι με κωννο 6αρι οπως η δηκια μου ..κατι δεν εκανες εσει καλα φιλαρακι αυτο το οπλο ειναι θσνατος
 
Θάνατος στα μέτρα που τα έχουμε ... δεν διαφωνώ σε αυτό ...
Το θέμα είναι σε πόσα μέτρα τα έχουμε με την maxus ή καλύτερα με ένα όπλο με μεγάλο αυλό και κώνο και με ένα άλλο όπλο στο άλλο άκρο.
Την σφαιρικότητα προφανώς δεν μπορείς να την μετρήσεις μετράς όμως το αποτέλεσμά της = διάτρηση, συγκέντρωση σε σχέση με την αρχική ταχύτητα.
Δοκιμές θέλω να κάνω για να δω τι γίνεται ...

Συμφωνώ απόλυτα ότι λιγότερες παραμορφώσεις στα σκάγια σημαίνει κοντύτερη άτρακτος. Είναι σίγουρο ότι ισχύει.

Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί σε πειράζει η δοκιμή με κύλινδρο και γιατί "κλέβω" με την δοκιμή αυτή ...
Ειμσι σηγουρος οτι θα την βγαλης μαπα....αν περημενεις απο χαρτονια να βγαλεις σημπερασμα
 
Φίλε Γιάννη ξέρεις δηλαδή ατομα πολλα οπως γράφεις, που σκοτώνουν σε οποιαδήποτε τροχιά ας πουμε φασσα σε πραγματικα 60 μετρα ; μιλάμε για φυσιγγι κ πουλι γιατί η δευτερη αν στριψει είναι τουλάχιστον 70
Αν και έπιασες δύσκολο το πιο δύσκολο θήραμα ειδικά μετά τη πρώτη ντουφέκια γνωρίζω κυνηγούς ναι που ντυφεκανε σε τέτοιες αποστάσεις με πολύ μεγάλη επιτυχία και με όπλα της σειράς ασχέτως αν οι ντουφέκια αυτές αποφεύγονται για ευνοεί τους λόγους έχω δει και κάνει σκοτωματα πολλά άνω των 50 μέτρων και σε παπί και σε φασα και πάρα πολλά σε τρυγόνια και με δύσκολο καιρό .
 
Αλλα ξαναλέω δεν είναι δύσκολο να σκοτώσεις στα 60 είναι δύσκολο να βρεις φυσίγγι να σε καλύψει και το ιδανικό είναι να βρεις αυτό που θα το κάνει με το όσο πιο ψιλό σκάκι για να ανεβάσει τις πιθανότητες λόγω καλύτερης κατανομής σε αυτές τις αποστάσεις αφού θα έχει μεγαλύτερο αριθμό σκαφών ας πούμε τη φασα μπορείς να τη σκτωσεις με ένα 34εως 36 7αρι η με 38 γρ 6αρι στα 60 μέτρα .Σε νορμάλ συνθήκες όχι στη γραμμένη οξιά που το πρωί δεν μπορείς να κρατήσεις ούτε το ντουφέκι μετά το 5αλεπτο δεν ανοίγουν τα δάχτυλα σου .
 
Η Τσαντα γεμίζει μεχρι τα 30 μετρα απο εκει και περα ειναι μετρημένοι στα δάχτυλα του ενος χεριού αυτοί που θα το κάνουν και πέρα από 40 μετρα με καλά ποσοστά εύστοχιας. Ο μάγκας κυνηγός δεν είναι αυτός,θα ήθελα να ακούσω πχ σε ένα περπατητο πυκνουρα τι ποσοστά θα έχει κάποιος όταν του βγαίνουν τα θηράματα ξαφνικά και μπηχτα η σε ένα πρωινό τσίχλας
 
Ειμσι σηγουρος οτι θα την βγαλης μαπα....αν περημενεις απο χαρτονια να βγαλεις σημπερασμα
Στο πρώτο κάνεις λάθος.
Δεν έχω κολλήματα με μάρκες.
Δεν θα βρεις ούτε ένα πόστ που να επαινώ τα όπλα μου.
Το αντίθετο μάλιστα.
Τονίζω πάντα τα αρνητικά τους.

Μάπα απόδοση δεν έχει κανένα σύγχρονο όπλο.
 
Ηρεμήστε κύριοι όλοι ξέρουμε ότι ο πιο σημαντικός παράγοντας είναι ποιος βρίσκεται πίσω από το κοντάκι μετά τα φυσίγγια και τρίτο το όπλο αυτή την άποψη είχα και έχω από μικρός . Επομένως τόσο καλύτερο ντουφέκι είναι μια καθαρά υποκειμενική άποψη.
 
Υπάρχουν τύποι που στα 60 μέτρα θα πάρουν στης 20 φασσες πάνω από 5-6 πουλιά ; Δεν μιλάω για μια φορά αλλά
Αλλα ξαναλέω δεν είναι δύσκολο να σκοτώσεις στα 60 είναι δύσκολο να βρεις φυσίγγι να σε καλύψει και το ιδανικό είναι να βρεις αυτό που θα το κάνει με το όσο πιο ψιλό σκάκι για να ανεβάσει τις πιθανότητες λόγω καλύτερης κατανομής σε αυτές τις αποστάσεις αφού θα έχει μεγαλύτερο αριθμό σκαφών ας πούμε τη φασα μπορείς να τη σκτωσεις με ένα 34εως 36 7αρι η με 38 γρ 6αρι στα 60 μέτρα .Σε νορμάλ συνθήκες όχι στη γραμμένη οξιά που το πρωί δεν μπορείς να κρατήσεις ούτε το ντουφέκι μετά το 5αλεπτο δεν ανοίγουν τα δάχτυλα σου .
Το να σκοτώσεις στα 60 σαφέστατα και γίνεται ,το θέμα είναι τι εννοούμε ρε παιδιά ?δηλαδή στης 20 φασσες στα 60 μέτρα πόσα πουλιά θα πάρει ένας καλός σκοπευτής με τα κατάλληλα φυσίγγια και το κατάλληλο όπλο ;να πω εγώ πρώτος ,στα 20 πουλιά θεωρώ ότι καποιος που θα καρπωθεί τα 5-6 είναι πολύ καλός σκοπευτικά αλλά από την άλλη θεωρώ καλύτερο κυνηγό αυτόν που στα 25 30 στα 20 πουλιά θα πάρει πάνω από 10 πουλιά .Δεν έχω εμπειρία από τέτοια κυνήγια μιας και κυνηγάω με σκύλο οπότε θα με συγχωρέσετε εάν τα νούμερα είναι εκτός πραγματικότητας ,αλλά νομίζω και με βάση την αγία τσίχλα που όλοι έχουμε κυνηγήσει και λαμβάνοντας υπόψη την διαφορετικότητα των δύο θηραμάτων ότι είμαι κοντά .
 
Μου εχουν πει....αλλα δεν ξερω κατα ποσον ισχυει κατι τετοιο....
Ενας καλος σκοπευτης στο κυνηγι της τσιχλας...εχει 1 στα 3 πουλια..
Ενας πολυ καλος....εχει 1 στα 2...
Τωρα ο άριστος σκοπευτης...μπορει να εχει 10 στα 10 ή 8-9 στα δεκα....
 
Μου εχουν πει....αλλα δεν ξερω κατα ποσον ισχυει κατι τετοιο....
Ενας καλος σκοπευτης στο κυνηγι της τσιχλας...εχει 1 στα 3 πουλια..
Ενας πολυ καλος....εχει 1 στα 2...
Τωρα ο άριστος σκοπευτης...μπορει να εχει 10 στα 10 ή 8-9 στα δεκα....
Εγώ χωρίζω σκοπευτικά την τσίχλα σε δύο κυνήγια να το πω έτσι ,σε καρτέρι και σε παγανα ,δύο πολλοί διαφορετικοί τύποι κυνηγίου σκοπευτικά ,και πολλοί διαφορετικοί ως προς τα ποσοστά καρπωσης .Εγώ την κυνηγάω στα μπασιματα τα πρωινά πριν την δουλειά μέχρι της 9 το πρωί από 10 15 Οκτωβρίου μέχρι τέλος ,άντε και αρχές του επόμενου μήνα, ΣΚ έξω με τα σκυλιά και μετά στο τέλος του κυνηγιού που θα πάω 2 3 παγανες και σαφέστατα μου αρέσει ποιο πολύ η παγανα της .Στο καρτέρι ανάλογα με την επιλεκτικότητα του κάθε κυνηγού ως προς στο σε ποια πουλιά θα σηκώσει το όπλο η αποτελεσματικότητα μπορεί να είναι από σχεδόν το απόλυτο στην επιτυχία μέχρι και σχεδόν το απόλυτο στην αποτυχία το δεύτερο αρκετά δύσκολο ,ε κάποιες θα περάσουν όμορφα και στρωτά .
 
Μου εχουν πει....αλλα δεν ξερω κατα ποσον ισχυει κατι τετοιο....
Ενας καλος σκοπευτης στο κυνηγι της τσιχλας...εχει 1 στα 3 πουλια..
Ενας πολυ καλος....εχει 1 στα 2...
Τωρα ο άριστος σκοπευτης...μπορει να εχει 10 στα 10 ή 8-9 στα δεκα....
Πάντα παίζει ρόλο και πως το εννούν 1 στα 3 το καλός. Αν περάσουν στρωτά 3 πουλιά , εννοώ όχι 3 μαζί , ο καλός πρέπει να τα πάρει και τα 3 ή έστω 2 στα 3. Τώρα αν κρίνουμε συνολικά σε ένα κυνηγι τσιχλας που κάνουμε διάφορες βολές το 1 στα 3 είναι απόλυτα λογικό.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top