Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
Οι δοκιμες για συγκλιση γινονται με συγκεκριμενα μονοβολα πρωτα πρεπει να βρεις πιο μονοβολο ριχνει καλα το οπλο σου με τη μια κανη πιο ριχνει πιο ευθυβολα εννοώ και μετα να συγκρινεις και τη δευτερη και ενοειται με κοντινα οσο γινεται τσοκαρισματα μεταξυ τους .Δεν ειναι τοσο απλο οπως το γραφεται γιατι ολα τα μονοβολα δεν εχουν την ιδια ευθυβολια σε ολες τις κανες .Βρισκουμε το καλυτερο που ταιριαζει και μετα συγκρινουμε τη συγκλιση των κανων ξεκινωντας απο τα 25 φτανοντας εως τα 45 για να δουμε που και εαν εφαπτονται οι βολες .Αλιως βαζω οτι να ναι μεσα και ριχνω στο τελος ολα τα δικανα θα τα βγαλουμε για κλωτσες και δεν ειναι ετσι.
Ειναι παρα πολυ απλο φιλε μου.
Τουλαχιστον στη δικη μου δοκιμη μπορεις να καταλαβεις οτι ολα εγιναν σωστα.
Εστω κ απο ορθια θεση το ενα βλημα εχει μπει σχεδον μεσα στο αλλο.
Αυτες οι καννες οπως μπορεις να καταλαβεις δεν συγκλινουν πουθενα, με την πιο κοντινη συγκλιση να ειναι ακριβως στα στομια των καννων.
Η δικη μου γνωμη ειναι οτι τα πιο πολλα ποζε μεσης κ χαμηλης χρηματικης κατηγοριας ειναι για πεταμα.
 
Και εκεί που κάθεσαι έρχεται ο φίλος σου και λέει κοίτα τι βρήκα το πουλούσε μια χείρα ενός συλλέκτη και το πήρα 1000€ αυτό θα πει τύχη
View attachment 28163View attachment 28164View attachment 28165View attachment 28166View attachment 28167
Και είναι κ καλοσυντηρημενο...άψογο.....
Τετοιες ευκαιρίες υπάρχουν άλλα για να σου κάτσουν χρειάζεται αρκετή δόση τυχης....
 
Και να ξερε μοναχα η μαυροχηρα, τι μαλακια εκανε!. Αλλα αυτα πληρωνονται. Αν του ειχε πρηξει τα αρχιδια του μακαριτη, και της ειπε ο φουκαρας οτι θα το παρει 500, θα νομιζει η λαγια οτι εβγαλε κιολας.
Πήρε και ένα ακόμη Μέρκελ συλλεκτικό δεν το είχε μαζί του έχει βγάλει μερικά κομμάτια από αλουμίνιο ergal αλλά δεν το είχε μαζί του
 
Και να ξερε μοναχα η μαυροχηρα, τι μαλακια εκανε!. Αλλα αυτα πληρωνονται. Αν του ειχε πρηξει τα αρχιδια του μακαριτη, και της ειπε ο φουκαρας οτι θα το παρει 500, θα νομιζει η λαγια οτι εβγαλε κιολας.
Γι αυτό ο οπλολάτρης λέει οτι : Το μόνο που με απασχολεί, άμα κλείσω τα μάτια μου, είναι ότι η γυναίκα μου θα πουλήσει τα όπλα μου στην τιμή που της είπα ότι τα αγόρασα. .sarcastic.
 
Καθαρά προσωπικη γνωμη....
Εαν μου ελεγε η Χήρα, 1000 ευρω, θα την ελεγα, (απο οτι βέπω ειναι sidelock) οτι ''Να ξερεις, το οπλο κανει τα διπλασια, ...αλλα οι εποχες, ειναι δυσκολες...μπορει να το πουλησεις αμέσως, μπορει και να σου μείνει...εγω σου δινω εαν θελεις τα 1000 ευρω..δεν μπορω παραπανω....''
Θελω να πω, οτι επειδη ειμαι σκατοφιλότιμος, δεν θα επαιρνα ενα οπλο σε πολυ χαμηλοτερη τιμη απο οτι αξιζει, ,εαν δεν το γνωριζει ο/η κατοχος...
 
www.youtube.com/watch?v=IppM28PiFCc

Tο όπλα που παρουσιάζονται από το 26':26'' και έως το τέλος του ανωτέρω βίντεο είναι πέρα από κάθε φαντασία...!!! Σίγουρα αξίζουν μια ματιά...!!! Βρε τι ευφάνταστοι οπλοκατασκευαστές υπήρξανε μια βολά κι έναν καιρό...!!! "Σατανικά" μυαλά...!!!

Το ίδιο ισχύει και για το κάτωθι βίντεο με τις αξιόλογες αντίκες... (Παραδείγματος χάριν στο 11':33'' & στο 28':47".)

www.youtube.com/watch?v=gO585R4JfoI
 
Last edited:
www.youtube.com/watch?v=7LfCCSOxk8k

Από τη μέση, περίπου, του ανωτέρω βίντεο και μετά, "κάνουν παρέλαση" πανέμορφα, κλασικά αλληλεπίθετα, με αποκορύφωμα ένα ανεπανάληπτο ΑΥΑ στο 38':07''...!!! Αξίζει πολύ να τα κάνετε χάζι...

Η "μεγαλειώδης παρέλαση" υπέροχων, ποιοτικότατων δίκαννων (αλληλεπίθετων και πλάγιων) καλά κρατεί και στο αμέσως παρακάτω βίντεο...!!! "Φάτε μάτια ψάρια" μερακλήδες οπλόφιλοι δικαννάκηδες...!!!

www.youtube.com/watch?v=QLMpwqxWjTQ
 
Last edited:
www.youtube.com/watch?v=7LfCCSOxk8k

Από τη μέση, περίπου, του ανωτέρω βίντεο και μετά, "κάνουν παρέλαση" πανέμορφα, κλασικά αλληλεπίθετα, με αποκορύφωμα ένα ανεπανάληπτο ΑΥΑ στο 38':07''...!!! Αξίζει πολύ να τα κάνετε χάζι...

Η "μεγαλειώδης παρέλαση" υπέροχων, ποιοτικότατων δίκαννων (αλληλεπίθετων και πλάγιων) καλά κρατεί και στο αμέσως παρακάτω βίντεο...!!! "Φάτε μάτια ψάρια" μερακλήδες οπλόφιλοι δικαννάκηδες...!!!

www.youtube.com/watch?v=QLMpwqxWjTQ
Ωραιο βιντεο!!! Αλλα εαν πανε αρκετοι, και πιάνουν ΟΛΑ τα όπλα, μετα ποιος τα καθαριζει? .big smile.
 
Καλησπέρα!

Σκέφτομαι την αγορά μιας καραμπίνας μέχρι 550€ το πολύ! Έχω βρει ένα κατάστημα που μου αφήνει την Baikal MP 155 στα 530€, σε αυτά τα χρήματα υπάρχει κάτι καλύτερο που μπορώ να πάρω; Μήκος κάνης 66cm κυρίως για πτηνά, και με ΤΣΟΚ αργότερα για κανα γουρούνι για 71cm

Είχα δει και την Stoeger την M3000 Peregrine Deluxe Black, περίπου στην ίδια τιμή αλλά δεν την ξέρω καθόλου σαν μάρκα
 
Last edited:
Καλησπέρα!

Σκέφτομαι την αγορά μιας καραμπίνας μέχρι 550€ το πολύ! Έχω βρει ένα κατάστημα που μου αφήνει την Baikal MP 155 στα 530€, σε αυτά τα χρήματα υπάρχει κάτι καλύτερο που μπορώ να πάρω; Μήκος κάνης 66cm κυρίως για πτηνά, και με ΤΣΟΚ αργότερα για κανα γουρούνι για 71cm

Είχα δει και την Stoeger την M3000 Peregrine Deluxe Black, περίπου στην ίδια τιμή αλλά δεν την ξέρω καθόλου σαν μάρκα
Πας από τον Άννα στον Καϊάφα αν σου αρέσει το κυνήγι και δεν κυνηγάς περιστασιακά και θέλεις όπλο για βαριά χρήση και αξιοπιστια και μακροζωία δεν κάνει καμία από τις 2 .Την 155 την είχα για 2 χρόνια την πούλησα για την Μ1 .Εντυπώσεις θετικά: φθηνή χωρίς προβλήματα χρήσης, ντουφεκιες μέτριες με τα μαμα τσοκ.Αρνητικα μέτριο ζυγισμα και σουινκ λυσιμο και καθάρισμα περιπέτεια,όχι ότι καλύτερο από φινίρισμα και βάψιμο. ΤηνΜ3000 την έχει φίλος και μου λέει τα ίδια πάνω κάτω. Άποψη μου κάνε υπομονή και βάλε 150 ευρώ ακόμη και πήγαινε σε μπερετα μπενελι sx4 από 690 έως 750,και εάν δεν φθάνεις εκεί υπάρχουν μεταχειρισμένα στην ίδια τιμή που είναι διαμάντια μπροστά σε αυτά που κοιτάς. Να γνωρίζεις ότι εχθρός του καλού είναι το καλύτερο.
 
Πας από τον Άννα στον Καϊάφα αν σου αρέσει το κυνήγι και δεν κυνηγάς περιστασιακά και θέλεις όπλο για βαριά χρήση και αξιοπιστια και μακροζωία δεν κάνει καμία από τις 2 .Την 155 την είχα για 2 χρόνια την πούλησα για την Μ1 .Εντυπώσεις θετικά: φθηνή χωρίς προβλήματα χρήσης, ντουφεκιες μέτριες με τα μαμα τσοκ.Αρνητικα μέτριο ζυγισμα και σουινκ λυσιμο και καθάρισμα περιπέτεια,όχι ότι καλύτερο από φινίρισμα και βάψιμο. ΤηνΜ3000 την έχει φίλος και μου λέει τα ίδια πάνω κάτω. Άποψη μου κάνε υπομονή και βάλε 150 ευρώ ακόμη και πήγαινε σε μπερετα μπενελι sx4 από 690 έως 750,και εάν δεν φθάνεις εκεί υπάρχουν μεταχειρισμένα στην ίδια τιμή που είναι διαμάντια μπροστά σε αυτά που κοιτάς. Να γνωρίζεις ότι εχθρός του καλού είναι το καλύτερο.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Μεταχειρισμένο δεν σκοπεύω να πάρω δεν ήμουν ποτέ fan, προτιμώ κούτα. Ψάχνω ένα όπλο με maximum badget τα 550€, καταλαβαίνω ότι είναι μικρό το ποσό για να πάρεις κάτι πολύ καλό, αλλά δεν ψάχνω "το τέλειο με 550€" αλλοίμονο.

θέλω κάτι που να μην βγάζει προβλήματα κυρίως, ΤΣΟΚ για MP155 τι προτείνεις; ή αν έχεις κάτι άλλο υπόψιν σου στα λεφτά αυτά που ψάχνω
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top