Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
Μηπως συμβαινει το αντιθετο γιατι τα τελευταια χρονια εχουν αρχισειν. Να γαυγιζουν εντονα και εχω την εντυπωση οτι τα τελαιυταια χρονια 40% στους κυνηγοτοπους μπενελι κυκλοφορει
Ρε Γιάννη πλακιτσα κανω, δεν πιστεύω να παρεξηγήθηκες.
 
Μηπως συμβαινει το αντιθετο γιατι τα τελευταια χρονια εχουν αρχισειν. Να γαυγιζουν εντονα και εχω την εντυπωση οτι τα τελαιυταια χρονια 40% στους κυνηγοτοπους μπενελι κυκλοφορει
Kαι βαλε
 
Καλημέρα παιδιά, τι γνώμη έχετε γι αυτό το άρθρο;
https://kynigesia.gr/index.php/opla-vlitiki/3712-giati-n-allakso-t-oplo-mou
αν δεν υποστηρίξει την αγορά νέων όπλων πως θα ζήσει ο συγκεκριμένος
σκεφτείτε να έλεγε μην αγοράζετε νέα όπλα κρατήστε τα παλιά
ένα όπλο 20-30 ετών είναι πλήρως λειτουργικό με μια καλή συντήρηση
εδώ υπάρχουν δίκαννα 100 ετών που δουλεύουν μια χαρά
δεν έχει άδικο πουθενά σε ότι λέει, αλλά δεν έχει και δίκιο
και απλά ακολουθεί τους κανόνες του marketing προσπαθώντας να δημιουργήσει ανάγκες(τεχνητές ή όχι)
θυμάστε προ κρίσης τι γινόταν με τα όπλα?
υπήρχαν άνθρωποι που άλλαζαν κάθε χρόνο όπλο, μόλις έβγαινε το νέο μοντέλο
γιατί νόμιζαν ότι για την αστοχία τους έφταιγε το όπλο και όχι οι ίδιοι
 
Δεν είμαι ειδικός σε αυτά τα θέματα αλλά μπορώ να γράψω τη δική μου εμπειρία.
Κυνηγούσα 25 χρόνια περίπου με δίκανο beretta 686L χωρίς κανένα πρόβλημα (το όπλο "είδε" οπλουργό για πρώτη φορά πριν 1 χρόνο).
Αγόρασα πριν 3 χρόνια περίπου ένα beretta 692 black edition sporting και έχω διαπιστώσει ότι με το καινούριο όπλο έχω καλύτερες αποδόσεις και "σκοτώματα" στο κυνήγι μου αλλά είναι και πολύ πιο εργονομικό (adjustable κοντάκι, φοβερό ζύγισμα αλλά και επιλογές διαμόρφωσης του ζυγίσματος με το b-fast system της beretta).
Στα αρνητικά, τα μικροπροβλήματα τα οποία είχα με το όπλο και τα οποία αφορούν τους εξωλκείς αλλά και το adjustable κοντάκι (μετακίνηση).
Αν με ρωτήσει κάποιος ποιο προτιμώ από τα 2 θα έλεγα το καινούριο.
 
Καλημέρα. Και αυτό το άρθρο λέει πολλά χωρίς ουσιαστικά να λέει κάτι, απλά γράφει τα ίδια και τα ίδια γιατί δεν έχει τι να γράψει. Αυτο που με ενοχλεί περισσότερο είναι η μόνιμη πλεον επανάληψη απο όλους αυτούς τους <αρθρογράφους> για την επερχόμενη καθιέρωση των μη τοξικών σκαγιων , σαν να πρόκειται για κατι αναπόφευκτο που πρέπει να αποδεχτούμε δίχως αντίδραση. Σαν να προλειαινουν το έδαφος με πλυση εγκεφάλου σε μας για να φανεί σαν φυσικη εξελιξη. Οπως η απολιγνιτοποιηση της κατεστραμενης οικονομικά χωρας μας για να δοθεί ενα ακομη πλεονέκτημα στην καθε Κίνα , λες και το ασημαντο αποτύπωμα της Ελληνικής συμμετοχής καταστρέφει τον πλανήτη και θυσιάζουν εμας οι πρασινοι κουληδες προς όφελος ολων των ανταγωνιστών μας απο τουρκια μεχρι κινα.
 
Καλημέρα παιδιά, τι γνώμη έχετε γι αυτό το άρθρο;
https://kynigesia.gr/index.php/opla-vlitiki/3712-giati-n-allakso-t-oplo-mou
Αν έχεις όπλο που σου βγάζει συνεχώς μικροβλαβες η είναι με σταθερό τσοκ και χωρίς φλατζες αλλαγής κλίσεων (για καραμπίνα ) αξίζει να την αλλάξεις με πιο σύγχρονη ,αν έχεις μια μπενελι μοντεφελτρο 15-17 χρόνια προσεγμένη μπορείς με λίγα χρήματα να την κάνεις κομφορτ .
 
Καλημέρα. Και αυτό το άρθρο λέει πολλά χωρίς ουσιαστικά να λέει κάτι, απλά γράφει τα ίδια και τα ίδια γιατί δεν έχει τι να γράψει. Αυτο που με ενοχλεί περισσότερο είναι η μόνιμη πλεον επανάληψη απο όλους αυτούς τους <αρθρογράφους> για την επερχόμενη καθιέρωση των μη τοξικών σκαγιων , σαν να πρόκειται για κατι αναπόφευκτο που πρέπει να αποδεχτούμε δίχως αντίδραση. Σαν να προλειαινουν το έδαφος με πλυση εγκεφάλου σε μας για να φανεί σαν φυσικη εξελιξη. Οπως η απολιγνιτοποιηση της κατεστραμενης οικονομικά χωρας μας για να δοθεί ενα ακομη πλεονέκτημα στην καθε Κίνα , λες και το ασημαντο αποτύπωμα της Ελληνικής συμμετοχής καταστρέφει τον πλανήτη και θυσιάζουν εμας οι πρασινοι κουληδες προς όφελος ολων των ανταγωνιστών μας απο τουρκια μεχρι κινα.
Πολύ πιθανό αυτούσιο το άρθρο να το έχει γράψει πριν 10-15 χρόνια στο κυνηγεσια.
 
Καλημέρα παιδιά, τι γνώμη έχετε γι αυτό το άρθρο;
https://kynigesia.gr/index.php/opla-vlitiki/3712-giati-n-allakso-t-oplo-mou
Η άποψή μου είναι ότι αξίζει το κόπο να πάρεις ένα καινούργιο αντικαθιστώντας το παλιό όταν:
α. Το παλιό είναι 15 και πλέον ετών
β. Η κατάστασή του δεν είναι και πολύ καλή, είτε από ποιότητα, είτε από συντήρηση, είτε και απ΄τα δύο.
γ. Πρόκειται κυρίως για αυτογεμές και λιγότερο για δίκαννα.
δ. Αν δεν μας βολεύει εργονομικά και το επόμενο υποψήφιο το αντίθετο.
Διαφορετικά δεν θα το έκανα. Όπλο που σκοτώνει δεν το αλλάζεις.
Θεωρώ ότι η ευστοχία κρύβεται πίσω από το πέλμα του (καλού) τουφεκιού....
 
Σε παρομοιο αρθρο του ο Κοσκινας είχε γράψει στο τέλος:
"....και οπως μου λέει με αφοπλιστικη ειλικρίνεια ο φίλος μου ο Μηνάς, και εμείς τι θα κάνουμε, κλέφτες θα γινουμε?"

Και λογικό είναι αυτό κ πρεπει να πουλανε όπλα αφου είναι η δουλειά τους....Αλίμονο....

Από εκεί κ περα υπάρχουν διάφορες "κατηγορίες".....

Άλλος εντυπωσιάζετε από κάθε νέο μοντέλο κ διαφήμιση.....

Άλλος βαριέται μετα απο κάποιο διάστημα το η τα όπλα του κ θέλει να τα αλλαζει.....

Άλλος αγοράζει κ πουλαει συνέχεια....

Αλλος θέλει αν είναι δυνατόν να κάτσει μια ζωή με το η τα όπλα που διαθέτει,αυτο γίνεται γιατί είναι ικανοποιοιημενος κ γιατί είναι "δεμενος"με τα οπλα του κ δεν θέλει να τα αποχωριστει.... Εγώ εκεί ανήκω.........
Εχω τις " παλιατζουρες" μου κ δόξα το θεο το κεφι μου το κανω.........
Το μοναδικό που ζητάω είναι να υπαρχουν θηραματα και κυνήγι για να μην τα έχω να κάθονται........
Τα πρώτα μάλλον τα χάσαμε... Ελπίζω με αυτά που γίνονται να μην χάσουμε κ το δευτερο.....Αυτα είναι τα σημαντικότερα για εμενα.......
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top