Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
Για την βεβαίωση του Παθολόγου, κάνει και του Γενικού Ιατρού, όπως επίσης για του Ψυχιάτρου, κάνει και του Νευρολόγου.

Βέβαια πάντα έγκειται και στις προθέσεις του κάθε υπαλλήλου της εκάστοτε διεύθυνσης Ασφαλείας για το αν θα σε "τρέξει" ή όχι...

Πάντως, για το χαρτί του ψυχιάτρου, προτιμήστε -εάν υπάρχει αυτή η δυνατότητα- να πάτε συστημένοι από κάποιον άλλο γνωστό σας γιατρό. Θα μιλήσουν μεταξύ τους οι γιατροί και θα αποφύγετε συνεδρίες, ερωτήσεις, κλπ και θα ξεμπερδέψετε άμεσα.
 
Για την βεβαίωση του Παθολόγου, κάνει και του Γενικού Ιατρού, όπως επίσης για του Ψυχιάτρου, κάνει και του Νευρολόγου.

Βέβαια πάντα έγκειται και στις προθέσεις του κάθε υπαλλήλου της εκάστοτε διεύθυνσης Ασφαλείας για το αν θα σε "τρέξει" ή όχι...

Πάντως, για το χαρτί του ψυχιάτρου, προτιμήστε -εάν υπάρχει αυτή η δυνατότητα- να πάτε συστημένοι από κάποιον άλλο γνωστό σας γιατρό. Θα μιλήσουν μεταξύ τους οι γιατροί και θα αποφύγετε συνεδρίες, ερωτήσεις, κλπ και θα ξεμπερδέψετε άμεσα.
Οι προθέσεις (ορθότερα ορέξεις) του εκάστοτε υπαλλήλου είναι η φράση κλειδί. Προσωπικά για την δική μου άδεια προσκόμισα αρχικά πιστοποιητικό "ειδικού" παθολόγου και κατόπιν, πρίν παραλάβω το τρίπτυχο, ο της Ασφάλειας απαίτησε να προσκομίσω ΚΑΙ πιστοποιητικό ψυχιάτρου, βάσει "της τελευταίας αναθεώρησης του νόμου".
Προσωπικά στον περί όπλων και στις πρόσφατες αναθεωρήσεις του δεν εντόπισα τέτοια αναθεώρηση στο οικείο άρθρο, εντούτοις στο κράτος ( ; ) μας ο δημόσιος υπάλληλος είναι μικρός θεός, επομένως ο φουκαριάρης πολίτης χορεύει στο σκοπό που θα καπνίσει στην Διοίκηση.
 
Προσωπικά στον περί όπλων και στις πρόσφατες αναθεωρήσεις του δεν εντόπισα τέτοια αναθεώρηση στο οικείο άρθρο, εντούτοις στο κράτος ( ; ) μας ο δημόσιος υπάλληλος είναι μικρός θεός, επομένως ο φουκαριάρης πολίτης χορεύει στο σκοπό που θα καπνίσει στην Διοίκηση.

Περσινή αναθεώρηση του νόμου:

Άρθρο 10
Τροποποίηση των άρθρων 18 και 20 του ν. 2168/1993

1. Η περίπτωση α ́ της παραγράφου 3 του άρθρου 18 του ν. 2168/1993 αντικαθίσταται ως εξής:

«α. Σε όποιον δεν παρέχει εχέγγυα ασφαλούς φύλαξης και χρήσης των οπλών και λοιπών αντικειμένων, τα οποία αναφέρονται στον παρόντα νόμο και ιδιαίτερα σε όσους πάσχουν ή νοσηλεύτηκαν για μείζονα ψυχική διαταραχή ή σοβαρή διαταραχή προσωπικότητας. Η κατάσταση της υγείας των ανωτέρω βεβαιώνεται με ιατρικό πιστοποιητικό.»
 
Κανουν εξεταση ή ειναι απλα τυπικα σου γραφουν οτι ολα κομπλε; θα πεσω σε κανεναν οικολογο και θα με βγαλει τρελο:D
Δυστυχώς, προ πολλών ετών, το είδα αυτό το έργο. Μου έβγαλε την ανάσταση. "Οικολόγος"....και καλά
 
Περσινή αναθεώρηση του νόμου:

Άρθρο 10
Τροποποίηση των άρθρων 18 και 20 του ν. 2168/1993

1. Η περίπτωση α ́ της παραγράφου 3 του άρθρου 18 του ν. 2168/1993 αντικαθίσταται ως εξής:

«α. Σε όποιον δεν παρέχει εχέγγυα ασφαλούς φύλαξης και χρήσης των οπλών και λοιπών αντικειμένων, τα οποία αναφέρονται στον παρόντα νόμο και ιδιαίτερα σε όσους πάσχουν ή νοσηλεύτηκαν για μείζονα ψυχική διαταραχή ή σοβαρή διαταραχή προσωπικότητας. Η κατάσταση της υγείας των ανωτέρω βεβαιώνεται με ιατρικό πιστοποιητικό.»
Δεν διευκρίνησα. Η υπόδειξη-απαίτηση που μου έγινε είχε ως εξής: "δεν αρκεί πλέον το πιστοποιητικό παθολόγου για την έκδοση/παραλαβή της αδείας κατοχής, αλλά θα πρέπει να φέρεις πιστοποιητικό ψυχιάτρου, το λέει ο νόμος που αναθεωρήθηκε". Στον περί όπλων, όπως έχει αναθεωρηθεί, δεν προβλέπεται ρητά και αποκλειστικά το πιστοποιητικό ψυχιάτρου ως προϋπόθεση για έκδοση της αδείας, άρα το εν λόγω όργανο έδρασε παρελκυστικά (αν όχι καταχρηστικά), αφού μπήκα σε περαιτέρω έξοδα χωρίς νόμιμη αιτία, τραβώντας απο το μαλλί τον (κακογραμμένο) νόμο (τα αρθ. 18, 29).
 
Δυστυχώς, προ πολλών ετών, το είδα αυτό το έργο. Μου έβγαλε την ανάσταση. "Οικολόγος"....και καλά
Γι'αυτό είναι οι σύλλογοι να βρουν γιατρούς που να διευκολύνουν τη διαδικασία χωρίς εμπάθεια και τρικλοποδιές ,αλλά σε καμία περίπτωση στραβά μάτια για κάποιον ψυχικά άρρωστο.
 
Κανουν εξεταση ή ειναι απλα τυπικα σου γραφουν οτι ολα κομπλε; θα πεσω σε κανεναν οικολογο και θα με βγαλει τρελο:D
Μία στοιχειώδης εξέταση πρέπει να γίνεται, σε μία συνεδρία, τουλάχιστον για γιατρούς που σέβονται την υπογραφή τους. Απαίτηση 3-4 συνεδριων νομίζω είναι εκ του πονηρού...
Εγώ είχα την τύχη να κάνω παρέα χρόνια με την ψυχίατρο που μου έδωσε βεβαίωση, έχοντας σαφή εικόνα της ψυχικής μου κατάστασης, εξηγώντας μου παράλληλα τη δυσκολία και την ευθύνη του γιατρού...
 
Ρε παιδια το παρα σκεφτεστε το ολο θεμα...τα πραγματα ειναι απλα...
Να σας δωσω τις fix απαντησεις του ερωτηματολογιου...

Θυμωνεις ευκολα? -Οχι ποτε μου
Πινεις ποτα και αν ναι ποσα? -Δεν πινω γιατρε μου
Παιρνεις φαρμακα? -Οχι
Εισαι χωρισμενος? -Οχι βεβαια
Τι οπλο θα παρεις? Οτιδηποτε εκτος απο Ρεμι και Μαξους...

Χραπ χραπ υπογραφη, μπαμ και η σφραγιδα και
αυτο ηταν...καθαρισες...

Μου χρωστατε μπυρες....drunk.
 
Καλησπέρααα,Ψάχνοντας για να αγοράσω μια benelli m2 ή montefeltro ,Βρέθηκε ένας καλός φίλος οποίος έχει στην κατοχή του 1 Α 400 light με το kick off νομιζω Η οποία βρίσκεται σε άριστη κατάσταση χωρίς να έχει κάνει Πολλά κυνήγια λόγω ότι ήταν ως δεύτερο όπλο και μου το δίνει κάτω από 900...Την Προοριζω Για γενικό κυνήγι( Αγριογούρουνό ,φάσσες,τσίχλες.κλπ) εναλλάξ Με το αγαπημένο μου super poze. Αξίζει σαν όπλο;;
 
Καλησπέρααα,Ψάχνοντας για να αγοράσω μια benelli m2 ή montefeltro ,Βρέθηκε ένας καλός φίλος οποίος έχει στην κατοχή του 1 Α 400 light με το kick off νομιζω Η οποία βρίσκεται σε άριστη κατάσταση χωρίς να έχει κάνει Πολλά κυνήγια λόγω ότι ήταν ως δεύτερο όπλο και μου το δίνει κάτω από 900...Την Προοριζω Για γενικό κυνήγι( Αγριογούρουνό ,φάσσες,τσίχλες.κλπ) εναλλάξ Με το αγαπημένο μου super poze. Αξίζει σαν όπλο;;
Αν σου καθετε και σ αρεσει το περνεις τωρα
 
A400 light σε καλή κατάσταση κάτω από 900Ε και το σκέφτεσαι;
Εγω νόμιζα ότι ήθελες Benelli και αδράνεια αλλά αν αυτό δεν είναι θέμα τότε προχώρα άφοβα.
Η Α400 είναι ανώτερο όπλο.
Προσωπική μου άποψη.
καλημεραα... benelli ηθελα ναι για αδρανεια διοτι κοιταγα λιγο τις οικομικες σαν την μ2 ωστε να μπορέσω να εξοικονομήσω όσα περισσότερα χρήματα μπορώ για τσοκακια κλπ. Απλά το οπλο είναι πολύ φίλου και πιστεύω ότι είναι μια ευκαιρία Αν είναι αξιόλογο
 
Το λοιπόν πήγα είδα το όπλο βρίσκεται πραγματικά σε άριστη κατάσταση.Τα ξύλα ,η βάση είναι αγρατζουνιστα όπως και η κάνη ...Λίγο έχει φθαρει το kick off( το ελαχιστο ομως σαν να εχει ξυστει καπου π.χ) ... Και το σημαντικότερο με την υπάρχουσα φλάντζα που είχε πάνω εκείνος μου ερχόταν απίστευτα Στα ματι. Οπότε κατά 99% Θα προβώ στην αγορά της
 
Last edited:
Το λοιπόν πήγα είδα το όπλο βρίσκεται πραγματικά σε άριστη κατάσταση.Τα ξύλα ,η βάση είναι αγρατζουνιστα όπως και η κάνη ...Λίγο έχει φθαρει το kick off( το ελαχιστο ομως σαν να εχει ξυστει καπου π.χ) ... Και το σημαντικότερο με την υπάρχουσα φλάντζα που είχε πάνω εκείνος μου ερχόταν απίστευτα Στα ματι. Οπότε κατά 99% Θα προβώ στην αγορά της
Αφού το έχει φίλος σου και μίας και το θες για καρτέρι περισσότερο είναι καλή περίπτωση
Και λόγω ότι υπάρχει εμπιστοσύνη και λόγω μηχανισμού αερίων και kick off θα έχει πιο γλυκιά ανάκρουση σε σχέση με αδράνειας
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top