Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
Remington VersaMax Waterfowl Pro (δεν εχει ελθει ακομη Ελλαδα).

Bαρος 3650 γρ, αυλος 18.7, 5 εκ κωνος προσαρμογης, επινικελιωμενη καννη εσωτερικα, ανετο στη χρηση με γαντια, ανακρουση απο Cal 20, τελειο ζυγισμα και το κυριοτερο: Τουφεκια απο Remington και μηχανισμος που
μυριζει πολυ Benelli. To τελειο οπλο για βαλτοκυνηγι και ισως και καρτεροκυνηγι.
 
Παυλο, μιας κ εισαι εξω κ εισαι πολυ ψαγμενος σε αυτα, εχει βλετιωσεις στο μηχανισμο της η ειναι ιδιος με ολα τα Versamax?
Ειναι πολυ ομορφο κ απο οτι ακουφεται εχει απιστευτη καννη...
 
Αρι, οταν πρωτοκυκλοφορησε η VersaMax ηταν σκετη απελπισια. Τιποτα αλλο εκτος απο εμπλοκες, πολλοι σκεφτηκαν οτι μετα το φιασκο με την CTI αν ο πρασινος γιγαντας αποτυχαινε σε αυτο θα ελεγε οριστικα
αντιο στην αγορα του κυνηγετικου οπλου. Τοτε εκαναν μια στρατηγικη κινηση που τα αλλαξε ολα. Ανεθεσαν το σχεδειασμο του οπλου απο την αρχη σε εναν μηχανικο με 20 χρονια εμπειριας στην Benelli. O μηχανισμος τωρα βασιζεται στο
μηχανισμο του Benelli Argo που ειναι τοσο αξιοπιστος που τον χρησιμοποιουν και οι αμερικανικες ειδικες δυναμεις. Το κλειστρο, η ασφαλεια και πολλα αλλα μερη του οπλου μυριζουν Benelli. Για λογους πνευματικων δικαιωματων
η Remington ποτε δεν εβγαλε επισημη ανακοινωση σε αυτο, ομως στην Αμερικη το ξερουν και οι πετρες που ειναι ετσι. Υπαρχουν και αμερικανοι στους οποιους δεν αρεσει αυτο το οπλο επειδη δεν το θεωρουν πλεον αμερικανικο λογω των
εντονων ευρωπαικων στοιχειων. Ομως το οπλο δεν παρουσιαζει καμμια εμπλοκη ουτε ακομη και αν καποιος ριχνει ανακατεμενα σκοπευτικα 24 γρ και σουπερ μακγνουμ 64 γρ, ειναι πολυ ευκολο στο καθαρισμα απως ολες οι Benelli και ειναι κομμενο και ραμμενο στα μετρα του βαλτοκυνηγου. Το μονο ελαττωμα του για μενα ειναι τα τσοκ που εχει η Ρεμινγkτον, παντα ετσι ηταν, ομως εχω ακουσει οτι παει τελεια τα Carlson. Αν καποιος ενδοιαφερεται θα του συνιστουσα να περιμενει την Pro, η οποια εχει πολλες βελτιωσεις σε σχεση με αυτο που κυκλοφορει ηδη στην Ελλαδα.
 
Ένας φίλος, μεγάλος γνώστης της βλητικής και όχι μόνο στα χαρτιά αλλά στα καρτέρια και στους βάλτους, μου προτείνει ανεπιφύλαχτα στην χαμηλή χρηματική κατηγορία, το αυτογεμές Marocchi ATA. 550€. Υπάρχει κάποιος φίλος που έχει προσωπική εμπειρία;;; Δεν είναι πως δεν έχω εμπιστοσύνη αλλά για απλή διασταύρωση απόψεων.Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Ένας φίλος, μεγάλος γνώστης της βλητικής και όχι μόνο στα χαρτιά αλλά στα καρτέρια και στους βάλτους, μου προτείνει ανεπιφύλαχτα στην χαμηλή χρηματική κατηγορία, το αυτογεμές Marocchi ATA. 550€. Υπάρχει κάποιος φίλος που έχει προσωπική εμπειρία;;; Δεν είναι πως δεν έχω εμπιστοσύνη αλλά για απλή διασταύρωση απόψεων.Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

http://old.kynigesia.gr/article.asp?AID=2203
 
Παιδια εχει κανεις την 391 να μου πει γνωμες?
Εχω βρει μια 391 Urica Gold 18.3 αυλο 71 ποντους με τσοκ και σκεφτομαι να την αγορασω.
 
Last edited:
Φίλε enduras, θέλεις να σου δώσω εγώ μια 391 Stonecoat που έχω , και να μου δώσεις εσύ την Benelli De Luxe που μου γυαλίζει και την ψάχνω ???o_O
Πέρα από την πλάκα , πολυ καλό όπλο, δεν θέλω να το δώσω, θα το έχω για δύσκολες αποστολές... Έχω πάρει και 3 τςοκάκια Briley και είμαι ΟΚ....
Αλλά πολύ μουτζούρα ρε παιδί μου.... Την θυμάσαι τη φράση του συγχωρεμένοι του Κούρκουλου " Όχι άλλο κάρβουνο !!!!!! " ???
Κάθε φορά που την καθαρίζω αυτό θυμάμαι......sarcastic.

ΥΓ απλά πληροφοριακά , σε τι τιμή παίζει το όπλο, έστω η έκδοση gold που βρήκες ???
 
Μενιο ξερω απο μουτζουρα καθως η πρωτη μου καραμπινα ειναι μια Browning Gold Hunter την οποια καθε δευτερο κυνηγι την εκανα γυαλι!!!
Και φυσικα μεχρι τωρα 20 χρονια μετα δε γνωριζω τι θα πει εμπλοκη!
Την βρηκα στα 800 ευρω!
 
Επίσης προχθές βοήθησα να καθαρίσει ο φίλος μου την Urica 2 σε έκδοση Gold που έχει!
Στην ουσία το παιδί αυτής που σκέφτομαι. Είχε κάνει 5-6 κυνήγια και η μαυρίλα ήταν εμφανής παντού....
Ξενοιασιά με το μπενελακι!!!
 
Παιδια εχει κανεις την 391 να μου πει γνωμες?
Εχω βρει μια 391 Urica Gold 18.3 αυλο 71 ποντους με τσοκ και σκεφτομαι να την αγορασω.
καλό όπλο αλλά ακριβό
18,4 έχεις την benelli τι να το κάνεις κι άλλο όπλο με συμβατικό αυλό;;;;
στα ιδια χρήματα βρίσκεις 18,6
δεν ξέρω ξανασκέψου το
 
Εγώ έχω βρει μια Benelli deluxe στο χιλιάρικο, ζήτημα να εχει ρίξει 5-6 κουτιά φυσίγγια... Και το σκέφτομαι... Δεν λέω ότι είναι ευκαιρία, αλλά νομίζω ότι είναι καλή τιμή εαν όντως εχει τόσο λίγη χρήση....
 
Εγώ έχω βρει μια Benelli deluxe στο χιλιάρικο, ζήτημα να εχει ρίξει 5-6 κουτιά φυσίγγια... Και το σκέφτομαι... Δεν λέω ότι είναι ευκαιρία, αλλά νομίζω ότι είναι καλή τιμή εαν όντως εχει τόσο λίγη χρήση....
πάρτην και μην το σκέφτεσαι
αν μπορείς να του κόψεις κάτι ακόμα καλό θα είναι
δεν είναι ευκαιρία ούτε και ακριβό
είναι όμως καψουρευτικό όπλο
 
καλό όπλο αλλά ακριβό
18,4 έχεις την benelli τι να το κάνεις κι άλλο όπλο με συμβατικό αυλό;;;;
στα ιδια χρήματα βρίσκεις 18,6
δεν ξέρω ξανασκέψου το
+1
Κυριακο ψαξε να βρεις μια με καννη Optima αν μπορεσεις... Μην βιαζεστεις, κατα καιρους παιζουν αρκετες...
 
Παιδια εχει κανεις την 391 να μου πει γνωμες?
Εχω βρει μια 391 Urica Gold 18.3 αυλο 71 ποντους με τσοκ και σκεφτομαι να την αγορασω.

Έχω την 391 Urika αλλά με κάννη Optima Bore 18,6. Από άποψη λειτουργίας άψογο! 10 χρόνια το έχω και δεν έχει ούτε μια εμπλοκή χωρίς να είμαι ο τακτικότερος κυνηγός στο καθάρισμα . Από πλευράς κάννης μου έχει μείνει απωθημένο να δοκιμάσω αυτό το όπλο με κάννη αυλού 18,3 - 18,4
 
Έχω την 391 Urika αλλά με κάννη Optima Bore 18,6. Από άποψη λειτουργίας άψογο! 10 χρόνια το έχω και δεν έχει ούτε μια εμπλοκή χωρίς να είμαι ο τακτικότερος κυνηγός στο καθάρισμα . Από πλευράς κάννης μου έχει μείνει απωθημένο να δοκιμάσω αυτό το όπλο με κάννη αυλού 18,3 - 18,4

Χρήστο το θυμάμαι το απωθημένο σου από παλιά ;)
Πίστεψε με, έχεις τον ιδανικότερο αυλό ΟΛΩΝ των αυλών του κόσμου.
Μην της βάζεις πάνω από 36γρ , άντε στο τσακιρ κέφι 38 και δεν θα βρεις άλλο τέτοιο συνδυασμό.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top