Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
Εγώ να πάω, αλλά και εγώ να το στείλω με μεταφορική όπλων (όχι να το φορτώσω σε κάνα φορτηγό μεταφορών χαχαχα!) πάλι θέλει 500 για την μεταφορά, + τα έξοδα μου να ανέβω...μάλλον δεν συμφέρει...
Μάλλον, εάν υπάρχει ακόμα, θα πάρω το άλλο...κουκλί...το chapui ...
Ξέρει κάποιος ποιες εταιρίες μεταφορών αναλαμβάνουν μεταφορά όπλων απο εξωτερικο και το κόστος;
 
Καλησπέρα φίλοι μου. Το κυνήγι που κάνω είναι κατα 90% περπατητο τσίχλας και το υπόλοιπο καρτέρι για τσιχλοκόστιφα και φάσσες. Αποφάσισα να αγοράσω καραμπίνα και οι φίλοι μου, μου προτείναν Benelli, για να μην έχω εμπλοκές. Το μόνο που δεν ξέρανε είναι αν βγαίνουν οι κάνες τόσο καλές όσο τα παλαιότερα μοντέλα, γιατι τις παλιές λέει τις εφτιαχνε η Breda, δεν ξέρω αν ισχύει. Βρήκα μια προσφορά και θα ήθελα την γνώμη σας αν αξίζει για να πάω να την επομίσω: VINCI ΜΑΤ, Καραμπίνα BENELLI https://www.kalkantzakos.com/Product/1146/vinci-mat,-karampina-benelli

Αν όλα καλά, τι μήκος κάνης να δοκιμάσω; Επίσης κυνηγάω με 28 γραμμάρια το πολύ 30, λόγω δίκανου. Υπάρχει περίπτωση να κολλάει το ελατήριο και να μην γεμίζει; Ευχαριστώ εκ των προτέρω.

Να πας να δεις από κοντά το όπλο που θα αγοράσεις, να το επωμίσεις και να κάνεις τις απαραίτητες ρυθμίσεις φλαντζών και πέλματος στο μαγαζί αν δεν μπορείς να το κάνεις μόνος σου.
Ειδικά για την vinci να την λύσεις κιόλας και να δεις αν σε ικανοποιεί στον καθαρισμό της. Να κάνεις το ίδιο αν επιλέξεις κάτι εκτός Benelli.
Έχω ένα κόλλημα με τα λυσίματα των όπλων ...

Για τις κάνες των Benelli θα ακούσεις τα χίλια μύρια ... επιμηκύνσεις κώνων, πόρτινγκ, διευρύνσεις αυλών, aftermarket τσοκ και πολλά άλλα, ώστε να τις κάνεις να σκοτώνουν.
Προσωπικά θεωρώ όλα αυτά άσκοπη σπατάλη χρημάτων.
Κάποιοι ορκίζονται ότι είδαν τεράστιες διαφορές.
Εγώ πάντως δοκιμάζοντας την "βλητικά άχρηστη" Benelli Μ2 με τον "βλητικό θρύλο" Remington 1187 με σοβαρά φυσίγγια δεν είδα διαφορές.

Οι Benelli έχουν 1 και μόνο 1 σοβαρό ελάττωμα το οποίο εσένα δεν θα σε επηρεάσει.
Το Benelli click.
Το δέχεσαι και την αγοράζεις ή δεν το δέχεσαι και πας σε άλλον κατασκευαστή.
 
Λόγω προβλήματος στην μέση σκέφτομαι από την νέα χρονιά να αγοράσω ένα ελαφρύ sp αποκλειστικά για κυνήγι Φέρμας ,για πείτε απόψεις ρε παιδιά και ειδικά οι κατέχοντες τέτοια όπλα .
Παρολο που δεν εχω s/p αυτη τη στιγμη ειχα στην κατοχη μου το lanber 2075 στα 2800 και πολυ καλο απο θεμα μηχανισμου και τουφεκιας..θα επερνα επισης το franchi feeling beccaccia σαν μπεκατσοτουφεκο σε 20αρη ή beretta το ultralight
 
Λόγω προβλήματος στην μέση σκέφτομαι από την νέα χρονιά να αγοράσω ένα ελαφρύ sp αποκλειστικά για κυνήγι Φέρμας ,για πείτε απόψεις ρε παιδιά και ειδικά οι κατέχοντες τέτοια όπλα .
Λευτέρη για το franchi beccaccia έχουν ακουστεί καλά λόγια αν δεν σε πειράζει ότι είναι πολύ κοντό βγαίνει με 62πόντους μόνο έχω την εντύπωση
 
Να πας να δεις από κοντά το όπλο που θα αγοράσεις, να το επωμίσεις και να κάνεις τις απαραίτητες ρυθμίσεις φλαντζών και πέλματος στο μαγαζί αν δεν μπορείς να το κάνεις μόνος σου.
Ειδικά για την vinci να την λύσεις κιόλας και να δεις αν σε ικανοποιεί στον καθαρισμό της. Να κάνεις το ίδιο αν επιλέξεις κάτι εκτός Benelli.
Έχω ένα κόλλημα με τα λυσίματα των όπλων ...

Για τις κάνες των Benelli θα ακούσεις τα χίλια μύρια ... επιμηκύνσεις κώνων, πόρτινγκ, διευρύνσεις αυλών, aftermarket τσοκ και πολλά άλλα, ώστε να τις κάνεις να σκοτώνουν.
Προσωπικά θεωρώ όλα αυτά άσκοπη σπατάλη χρημάτων.
Κάποιοι ορκίζονται ότι είδαν τεράστιες διαφορές.
Εγώ πάντως δοκιμάζοντας την "βλητικά άχρηστη" Benelli Μ2 με τον "βλητικό θρύλο" Remington 1187 με σοβαρά φυσίγγια δεν είδα διαφορές.

Οι Benelli έχουν 1 και μόνο 1 σοβαρό ελάττωμα το οποίο εσένα δεν θα σε επηρεάσει.
Το Benelli click.
Το δέχεσαι και την αγοράζεις ή δεν το δέχεσαι και πας σε άλλον κατασκευαστή.
Υπάρχουν Benelli που οντως βελτιώνονται με παρεμβάσεις όπως υπάρχουν και Benelli που δουλεύουν όντως καλά χωρίς παρεμβάσεις.Παντως την βλητική απόδοση των Καννών των Α400 δεν την έχουν αποδεδειγμένα.Η Vinci τώρα ιδιαίτερο όπλο πολύπλοκο παρόλο που φαίνεται απλό καινοτόμο,εμένα δεν μου έκατσε.Τωρα το Benelli click υπάρχει μόνο στο μυαλό ορισμένων υποχονδριων, αν κλείσεις το κλείστρο κανονικά δεν υπάρχει τίποτα και ποτέ δεν θα κάνει κλικ στον αιώνα τον άπαντα.Εχωντας αγοράσει και χρησιμοποιήσει από μαύρο αετό, λουσο, 123, m1, Vinci,390,391,303,A350.δισπιστωσα τα ανωτέρω που αποτελούν προσωπικές απόψεις
 
Για μεταχειρισμένο σκέφτομαι παιδιά ,το lanber το έχω στα υπόψιν ,έχει ένας φίλος ένα παλιό κοντοκανο lanber με την κάτω ραγιε ,απλά αυτό το όπλο έχει το ρημαδι βαριές καννες και δεν μου αρέσει το ζύγισμα του,το δίνει ο φίλος και μπορώ να του τα δώσω και λίγα λιγα ,δεν ξέρω μήπως ο Γιάννης μπορεί να βοηθήσει με ένα άλλο κοντάκι επάνω με πιο πυκνά ξύλα και μου το φέρει ,είχε και πολύ παχια βαριά πάπια την έφτιαξε ο φίλος μου στο Γιάννη και βελτιώθηκε λίγο ,αλλά και πάλι το ζύγισμα του είναι περίεργο .Σκέφτομαι και για κανένα fabarm elos το ελαφρύ ,το feeiling το έχει φίλος ,δεν μου αρέσει τόσο κοντοκανο δεν ξέρω εάν το βγάζει και με 66 αρες,Δεν το βιάζομαι άλλωστε για του χρόνου θα πάει η αγορά ,λεφτά δεν θέλω να δώσω πολλά μέχρι το 1000ρικο λέω και για αυτό λέω για μεταχειρισμένο .Το beretta μου αρέσει αλλά θα βγει παραπάνω .Από την άλλη επειδή για του χρόνου λέω και επειδή η λοξα που έχω στην κεφαλα μου είναι μεγάλη δεν είμαι και ο τύπος που σκέφτομαι την οικονομία , σε γενικές γραμμές οι τσέπες είναι τρύπιες συνήθως ,και καλά που έχω την γυναίκα και κρατάει όσο μπορεί τα γκεμια μέχρι του χρόνου η λογική του ποσού μπορεί να αλλάξει προς τα πάνω χαχαχαχα!!!!!!!;!;
 
Για μεταχειρισμένο σκέφτομαι παιδιά ,το lanber το έχω στα υπόψιν ,έχει ένας φίλος ένα παλιό κοντοκανο lanber με την κάτω ραγιε ,απλά αυτό το όπλο έχει το ρημαδι βαριές καννες και δεν μου αρέσει το ζύγισμα του,το δίνει ο φίλος και μπορώ να του τα δώσω και λίγα λιγα ,δεν ξέρω μήπως ο Γιάννης μπορεί να βοηθήσει με ένα άλλο κοντάκι επάνω με πιο πυκνά ξύλα και μου το φέρει ,είχε και πολύ παχια βαριά πάπια την έφτιαξε ο φίλος μου στο Γιάννη και βελτιώθηκε λίγο ,αλλά και πάλι το ζύγισμα του είναι περίεργο .Σκέφτομαι και για κανένα fabarm elos το ελαφρύ ,το feeiling το έχει φίλος ,δεν μου αρέσει τόσο κοντοκανο δεν ξέρω εάν το βγάζει και με 66 αρες,Δεν το βιάζομαι άλλωστε για του χρόνου θα πάει η αγορά ,λεφτά δεν θέλω να δώσω πολλά μέχρι το 1000ρικο λέω και για αυτό λέω για μεταχειρισμένο .Το beretta μου αρέσει αλλά θα βγει παραπάνω .Από την άλλη επειδή για του χρόνου λέω και επειδή η λοξα που έχω στην κεφαλα μου είναι μεγάλη δεν είμαι και ο τύπος που σκέφτομαι την οικονομία , σε γενικές γραμμές οι τσέπες είναι τρύπιες συνήθως ,και καλά που έχω την γυναίκα και κρατάει όσο μπορεί τα γκεμια μέχρι του χρόνου η λογική του ποσού μπορεί να αλλάξει προς τα πάνω χαχαχαχα!!!!!!!;!;
Μην μου την δώσει και βάλω για τραμπα την uniko με κάνα ελαφρύ ,άλλωστε για το σκοπευτήριο έχω το 686 και για κάνα καρτέρι .Τώρα για 3 4 παγάνες για τσίχλες στο τέλος της σεζόν δεν γαμιεται θα πάω η με το ελαφρύ η με το 686 .
 
Υπάρχουν Benelli που οντως βελτιώνονται με παρεμβάσεις όπως υπάρχουν και Benelli που δουλεύουν όντως καλά χωρίς παρεμβάσεις.Παντως την βλητική απόδοση των Καννών των Α400 δεν την έχουν αποδεδειγμένα.Η Vinci τώρα ιδιαίτερο όπλο πολύπλοκο παρόλο που φαίνεται απλό καινοτόμο,εμένα δεν μου έκατσε.Τωρα το Benelli click υπάρχει μόνο στο μυαλό ορισμένων υποχονδριων, αν κλείσεις το κλείστρο κανονικά δεν υπάρχει τίποτα και ποτέ δεν θα κάνει κλικ στον αιώνα τον άπαντα.Εχωντας αγοράσει και χρησιμοποιήσει από μαύρο αετό, λουσο, 123, m1, Vinci,390,391,303,A350.δισπιστωσα τα ανωτέρω που αποτελούν προσωπικές απόψεις
Σωστός.......
Δεν υπάρχει benelli click,είναι μόνο στα όνειρα...
Όμως για τις κάννες των Α400 μην είσαι τόσο σίγουρος..
Έγω που είχα την Α400 δεν έβλεπα κάποιες διαφορές από benelli,ούτε στον πίνακα αλλά ούτε και στα θηράματα...
Μιλάω προσωπικά για εμένα που είχα ταυτόχρονα και χρησιμοποιούσα και τα δύο όπλα...
Όχι άκουσα...
 
Μην μου την δώσει και βάλω για τραμπα την uniko με κάνα ελαφρύ ,άλλωστε για το σκοπευτήριο έχω το 686 και για κάνα καρτέρι .Τώρα για 3 4 παγάνες για τσίχλες στο τέλος της σεζόν δεν γαμιεται θα πάω η με το ελαφρύ η με το 686 .
Καλησπέρα Λευτέρη. Αν σου αρέσει, που σου αρέσει,ο κύκλος λειτουργίας και το σύστημα της unico,να κοιτάξεις οπωσδήποτε την Α 400 ULTRA LITE (όχι light) με βάρος 2700 αν θυμάμαι καλά. Την έχει φίλος 2 χρόνια και είναι ξετρελαμενος
 
Μην μου την δώσει και βάλω για τραμπα την uniko με κάνα ελαφρύ ,άλλωστε για το σκοπευτήριο έχω το 686 και για κάνα καρτέρι .Τώρα για 3 4 παγάνες για τσίχλες στο τέλος της σεζόν δεν γαμιεται θα πάω η με το ελαφρύ η με το 686 .
Κτυπα έναfabarm elos καινούργιο και θα είσαι μια χαρά.
 
Για μεταχειρισμένο σκέφτομαι παιδιά ,το lanber το έχω στα υπόψιν ,έχει ένας φίλος ένα παλιό κοντοκανο lanber με την κάτω ραγιε ,απλά αυτό το όπλο έχει το ρημαδι βαριές καννες και δεν μου αρέσει το ζύγισμα του,το δίνει ο φίλος και μπορώ να του τα δώσω και λίγα λιγα ,δεν ξέρω μήπως ο Γιάννης μπορεί να βοηθήσει με ένα άλλο κοντάκι επάνω με πιο πυκνά ξύλα και μου το φέρει ,είχε και πολύ παχια βαριά πάπια την έφτιαξε ο φίλος μου στο Γιάννη και βελτιώθηκε λίγο ,αλλά και πάλι το ζύγισμα του είναι περίεργο .Σκέφτομαι και για κανένα fabarm elos το ελαφρύ ,το feeiling το έχει φίλος ,δεν μου αρέσει τόσο κοντοκανο δεν ξέρω εάν το βγάζει και με 66 αρες,Δεν το βιάζομαι άλλωστε για του χρόνου θα πάει η αγορά ,λεφτά δεν θέλω να δώσω πολλά μέχρι το 1000ρικο λέω και για αυτό λέω για μεταχειρισμένο .Το beretta μου αρέσει αλλά θα βγει παραπάνω .Από την άλλη επειδή για του χρόνου λέω και επειδή η λοξα που έχω στην κεφαλα μου είναι μεγάλη δεν είμαι και ο τύπος που σκέφτομαι την οικονομία , σε γενικές γραμμές οι τσέπες είναι τρύπιες συνήθως ,και καλά που έχω την γυναίκα και κρατάει όσο μπορεί τα γκεμια μέχρι του χρόνου η λογική του ποσού μπορεί να αλλάξει προς τα πάνω χαχαχαχα!!!!!!!;!;
Εάν βάλεις ένα κομμάτι μολύβι στο κοντάκι μήπως γλιτώσεις την αλλαγή του?
 
Παιδια το benelli click...που μαλλον ειναι αδρανειας click,γιατι κι η breda αδρανειας το κανει και ολα τα αδρανειας με περιστροφικο κλειστρο το κανουν,γινεται μονο απο απροσεξια του κυνηγου....αφηστε το κλειστρο με λιγη ορμη στο κλεισιμο και ποτε δε θα υπαρχει θεμα...κυνηγαω με αδρανειας απ το 1999...ποτε δεν ειχα click,ουτε οταν πηγαινω για μπεκατσες στο ντυμενο...παντως στα καινουργια raffaello εχει λυθει το προβλημα.
 
Μιλτιάδη Καλωσηρθες στην παρέα μας. Σίγουρα οι συνάδελφοι με εμπειρία στα συγκεκριμένα όπλα θα σε διαφωτισμού. Πέρνα και από τη σχετική ενότητα να μας συστηθείς και να σε γνωρίσουμε.
Καλησπέρα τσακάλε
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top