Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
οχι παιδια.δεν ητανε μεμον.περιπτωση.εκεινη τη χρονια πανω απο 400 καραμπινες γυρισανε στη beretta με το ιδιο προβλημα.εγω την πηρα και την αλλαξα 2 φορες.ασε που στη beretta δεν παραδεχοτανε το προβλημα και τραβηξα τα οσα.μετα απο πολυ προσπαθεια μου στειλανε την urika2 gold
Κατασκευαστική ατέλεια στην συγκεκριμένη γραμμή παραγωγής!συμβαινει μεν,μην σου τύχει δε...
 
Θεόφραστε όπως είπαν και τα άλλα παιδιά το μεγάλο πρόβλημα αυτού του μοντέλου είναι ότι ξεφλουδίζει η βάση της και αν δεν το έχει βγάλει θα το βγάλει σίγουρα
επίσης τα ξύλα της είναι φίλμ και κάθε κτύπημα τους δεν διορθώνεται
σαν όπλο έχει το καλύτερο μηχανισμό αερίων(κατά την γνώμη μου)δεν έβγαλε λειτουργικά προβλήματα και βλητικά είναι άριστο
από τις φωτό πρέπει να είναι mobile choke και κάννη με 18,3 η 18,4
στα ίδια χρήματα συν κάτι παραπάνω βρίσκεις όπλο optima και κάννη 18,6
η απόφαση δική σου
 
Δεν ήταν όλα τα teknys με optima κάννες; Όσες έχω δει μέχρι στιγμής από κοντά έχουν ανάγλυφο το optima στην βάση της πάπιας. Παραδόξως υπάρχουν αρκετά 391 στην αγορά και αυτό με ανησυχεί λίγο, μιας και το προηγούμενο Σάββατο έκανα μια γύρα σε μαγαζιά (μέχρι τώρα έψαχνα μόνο στο νετ).
 
Δεν ήταν όλα τα teknys με optima κάννες; Όσες έχω δει μέχρι στιγμής από κοντά έχουν ανάγλυφο το optima στην βάση της πάπιας. Παραδόξως υπάρχουν αρκετά 391 στην αγορά και αυτό με ανησυχεί λίγο, μιας και το προηγούμενο Σάββατο έκανα μια γύρα σε μαγαζιά (μέχρι τώρα έψαχνα μόνο στο νετ).
όχι δεν ήταν ολες
οι πρώτες ήταν 18,3-18,4
αν δείς την 3η φωτό της αγγελίας φαίνεται ότι τα τσοκ είναι κοντά συνεπώς mobile εκτός αν ξεγελιέμαι τόσο πολύ
391 υπάρχουν πολλά στην αγορά optima λίγα ;)
αυτό δεν λέει τίποτα προβλήματα δεν είχαν
 
Πάρε ενα benellaki λέω εγω να μην έχεις και καθάρισμα.
Το ότι υπάρχουν πολλά 391 στην αγορά δεν προσδίδει κάτι αρνητικό.. και 302 και 303 έχει πολλά η αγορά που είναι θρυλικά όπλα.
 
Ψηλε 391 με 18,6 θα πάρεις και θα την καθαρίζεις μια φορά τον χρονο... :)
Είσαι και δύο μέτρα αντρας.
 
όχι δεν ήταν ολες
οι πρώτες ήταν 18,3-18,4
αν δείς την 3η φωτό της αγγελίας φαίνεται ότι τα τσοκ είναι κοντά συνεπώς mobile εκτός αν ξεγελιέμαι τόσο πολύ
391 υπάρχουν πολλά στην αγορά optima λίγα ;)
αυτό δεν λέει τίποτα προβλήματα δεν είχαν
οχι μακη δεν ξεγελιεσαι.η δικια μου ητανε 18,4 mobile choke
 
Ξερω οτι τα οικονομικα ειναι δυσκολα, οπως κ ολων μας, αλλα επειδη θα παρεις κατι που μπορει να το κρατησεις μια ζωη μην τσιγκουνευτεις τα 100 και τα 150 ευρω παραπανω... το οπλο ειναι κατι που τα κρατας στα χερια σου απειρες ωρες κ πρεπει περαν ολων των αλλων κ να σε "φτιαχνει" κιολας... Η δικη μου γνωμη ειναι αν παρεις Beretta να παρεις με κανη Optima 18,6, να την ευχαριστηθεις κ βλητικα κ να την κρατησεις για πολλα χρονια... Ψαξου λιγο στα μεταχειρισμενα αλλα κ σε διαφορα οπλοπωλεια που εχουν μεταχειρισμενα οπλα απο ανταλλαγες...
 
Καλημέρα,
Έχω βρει μια Optima η αλήθεια είναι αλλά είναι στην Πάτρα, και βέβαια ι τιμή δεν είναι ίδια:(. Αν είναι θα πάω στον επόμενο μεγάλο μου στόχο (http://www.specialforces.gr/marocchi-zero-3-sporting.html) , και ρυθμιζόμενο να το φέρω στα μέτρα μου και σε άτοκες δώσεις που είναι υποφερτό (αν και δεν μου αρέσει να χρεώνομαι, καθόλου). Τέλος πάντων είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2 όπλα, και στην αρχή και σε SP Bettinsoli που μου αρέσουν πολύ εμφανισιακά αλλά δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα. Συνοψίζοντας στο bettinsoli με αποτρέπει η ποιότητα, στο marocchi το χρέος και στην 391 η τιμή για τις Optima. Τα πα να τα βγάλω από μέσα μου....
 
Aν ειναι το πρωτο δικο σου οπλο για μενα καλο ειναι να προτιμησεις καραμπινα γιατι κ πολυ πιο ευκολα θα ερθει στα μετρα σου κ θα ειναι πιο ευελικτη σε πληθος κυνηγιων... Ποιο ειναι το μεγιστο ποσο που μπορεις να διαθεσεις?
Γερασιμε μην εκπλησεσαι, το οτι κυνηγαω με Benelli δεν σημαινει οτι δεν αναγνωριζω την καλη καννη της Beretta, απλα εμενα η σειρα 391 δεν μου καθεται καθολου...
 
Δηλαδή τα ξύλα δεν είναι μασίφ; άλλο μέσα άλλο έξω;
δεν είναι ξύλο ξύλο
εγώ το λέω καπλαμά με επικάλυψη φίλμ σε απομίμηση ξύλου κι αυτή πολύ κακής εικόνας
πάντα προσωπική γνώμη :)
 
και η Α400 έχει χάλια ξύλινα μέρη,όταν την είδα από κοντά στον Καλκαντζάκο ήταν ακόμα χειρότερη απ'ότι στις φωτογραφίες - αυτό το X-tra Gain technology τί σκατά το ήθελαν .no.
 
Ηλία, ως κάτοχος μιας Teknys να σου παραθέσω την άποψη μου. Ξεκινάω με τα θετικά, βλητικά άριστη, δεν είχα εδώ και 10 χρόνια ούτε 1 εμπλοκή, βολικό τουφέκι (είμαι 1,75 και το όπλο είναι με κάννη 66 εκ.).
Στα αρνητικά, η βάση άρχισε να ξεφλουδίζει από την πρώτη χρονιά με αποτέλεσμα φέτος να τη βάψω με cerakote και να δείχνει σαν καινούρια. Επίσης, τα ξύλα είναι με φιλμ και όχι φυσικα βαμμένα. Αλλά εκτός από τη βάση που έβαψα έστειλα τα ξύλα και σε κοντακά ο οποίος μου αφαίρεσε το φιλμ και πέρασε βερνίκι. Τα ξύλα τώρα είναι φυσικά και μπορώ να σου πω ότι είναι πιο όμορφα από πριν. Αναρωτιέμαι ποιος σκέφτηκε τα φιλμ.
Το συμπέρασμά μου είναι ότι βλητικά, μηχανικά το όπλο είναι κορυφαίο αλλά πάσχει εμφανισιακά.
Σου παραθέτω και μερικές φώτο από το δικό μου τουφέκι.
Το πριν...
IMG_2044.jpg

IMG_2047.jpg


Και το μετά...
IMG_2169.jpg


IMG_2170.jpg
 
Μάνο πόσο σου κόστισε αν επιτρέπεται?Σε ρωτω γιατι ένας φίλος με μια franchi inertia raptor του παρουσίασε ακριβώς το ίδιο..και για να μην παραγίνει θέλει να την επισκευάσει αν ειναι δυνατόν..
 
Μάνο πόσο σου κόστισε αν επιτρέπεται?Σε ρωτω γιατι ένας φίλος με μια franchi inertia raptor του παρουσίασε ακριβώς το ίδιο..και για να μην παραγίνει θέλει να την επισκευάσει αν ειναι δυνατόν..

Υπάρχει σχετικό θέμα με όλες τις λεπτομέρειες...80 € η βαφή στη βάση και 70 € τα ξύλα κοντάκι και πάπια.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top