Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
επειδη τυχαινει να εχω και 155 και το ij 27 1mc θα σας πω οτι ουτε εμπλοκες εχει ουτε σκουριες εχω παρολο που στα συγκεκριμενα δεν ειμαι και πολυ επιμελης με το καθαρισμο τους.εννοειται βεβαια οτι αν βραχουν καθαριζονται αμεσως.μιλαμε για κανονικες συνθηκες
 
Εχει φιλος μου την 153 και αυτο που δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι πρακτικο ή οχι να ρυθμιζεις τον μηχανισμο αεριων αναλογως με τα φυσιγγια που βαζεις. Επισης δεν ξερω αν κανει κατι λαθος στην συντηρηση αλλα παραπονιεται συνεχεια για σκουριες εξωτερικα στην καννη. Να σημειωσω οτι κυνηγαει μονο υδροβια...
χρηστο η 155 τουλαχιστον στην εργοστασιακη ρυθμιση ριχνει απο 28 ως 38 που την εχω δοκιμασει.για 153 δε ξερω αλλα νομιζω οτι θα ειναι το ιδιο.για magnum δε ξερω αν θελει αλλη ρυθμιση.στη πολλη υγρασια τα μεταλλα τους ναι εχουνε θεμα.αλλα με λεπτο συρματακι γινονται καινουργια
 
Φίλος,νέος κυνηγός σκέφτεται να αγοράσει το πρώτο του όπλο. Με βάση κάποια προσωπικά του κριτήρια,όπως να είναι το όπλο καινουργιο, σχετικά φθηνό και ανθεκτικό,είναι ανάμεσα στην Baikal mp153 και την mp155.

Υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει έρευνα για αυτά τα 2 οπλα;Αν έχει κάποιος κανένα;
Να δώσει κάποια συμβουλή,για να τον βοηθήσω και εγώ...
1,5 χρονο τωρα εχω την 155 την οποια χρησ.πιο πολυ ο γιος μου.θα σου πω οτι τοσο καλο ειδικα δεν το περιμενα .τ οπλο ειναι απροβληματιστο και με πολλη καλη βλητικη συμπεριφορα.το μονο που δεν μ αρεσε ητανε το 50αρι το τσοκ μαμα γι αυτο αγορασα ενα lm carlson και βρηκα την υγεια μου.φοβερη αποδοση και δεν το ξαναβγαλαμε απο πανω.συγγνωμη ξεχασα να πω οτι αλλο ενα προβλημα τ οποιο εμενα προσωπικα δεν μ απασχολει ειναι οτι μανα χανει το χρωμα της ευκολα
 
Last edited:
Καλησπερα παιδια...σκεφτομαι για την benelli M3 71εκ μεταχειρισμενη...το εβαλα και στο benelli team, αλλα μαλον δεν το ειδατε...
Τι λετε? οσοι ειστε κατοχοι, η εχετε ριξει,ειναι λειτουργικη στο κυνηγι?
Η βαση ειναι ergal νομιζω? και εχει τα...κιλακια της....:)
 
καλησπερα,μηπως εχει ριξει (δοκιμαση) κανενας την καινουργια browning a5 λεει τιποτα? βλητικά ειναι ίδια με την maxus.
 
καλησπερα,μηπως εχει ριξει (δοκιμαση) κανενας την καινουργια browning a5 λεει τιποτα? βλητικά ειναι ίδια με την maxus.
φίλος που την έχει μου είπε για εμπλοκές και θέλει να την πουλήσει
σε σχέση με την maxus βλητικά δεν νομίζω να έχουν διαφορά που να φαινεται
η maxus έχει μεγαλύτερο κώνο απ όλες τις browning και την θεωρώ προσωπικά την καλύτερη κάννη στην αγορά
μεταξύ των 2 θα διάλεγα maxus σαν καλύτερη κατασκευή και καλύτερη εργονομία πάντα σε προσωπική γνώμη
 
Last edited:
Κ εγω maxus θα διαλεγα (αν σου ερχεται γιατι το κοντακι ειναι λιγο παιδικο)... Εχει αρκετα χαμηλοτερη ανακρουση απο την Α5,πολυ καλη βλητικη αποδοση, παρομοιες καννες ( η Α5 εχει τα καινουργια τσοκ Ds) και για μενα ειναι καλυτερη σαν συνολο στο χειρισμο της... Η Α5 δεν με ενθουσιασε ...
 
Κ εγω maxus θα διαλεγα (αν σου ερχεται γιατι το κοντακι ειναι λιγο παιδικο)... Εχει αρκετα χαμηλοτερη ανακρουση απο την Α5,πολυ καλη βλητικη αποδοση, παρομοιες καννες ( η Α5 εχει τα καινουργια τσοκ Ds) και για μενα ειναι καλυτερη σαν συνολο στο χειρισμο της... Η Α5 δεν με ενθουσιασε ...
ναι το κοντακι ειναι μικρο το α5 μου ερχοταν καλιτερα.
 
ηλια εσυ δεν εχεις κ μια α400, σε σχεση με την maxus πια σου αρεσε βλητικα καλιτερα??
Και τα δυο οπλα εχουν εξερετηκεσ κανεσ την α400 την εχω κυνηγιση λιγο περση που την πήρα με παρα πολυ καλεσ ντουφεκεσ φετοσ θα ξεκουρασο την maxus και θα την κυνηγισο Όλοι τη σεζον για να μπορώ να βγαλω καλητερα συμπεράσματα.παντοσ τα πρωτα δειγμάτα ειναι εξερετηκα.βλητικα δεν θα εχεισ κανενα προβλημα οποιο και να διαλέξεις
 
Καλημέρα, και για να ανακυκλώσω λίγο την συζήτηση βρήκα μια αγγελία που είναι μέσα στα "λεφτά" μου. http://www.car.gr/parts/view/6722816 .Ti θα μου προτείνατε να προσέξω αν πάω να δω το όπλο σε ποια σημεία χωλαίνουν (όπως καταλαβαίνετε δίνω αρκετή σημασία και στην εμφάνιση του όπλου)
 
Last edited by a moderator:
Όπως είχε έρθει στην Ελλάδα η teknys την είχε παρει ένας φίλος κ μέσα σε ενα τρίμηνο του έσκασε το χρώμα στη βάση..την πήγε πίσω και πήρε την greystone αν θυμαμε καλά..Ίσως να ήταν αστοχία υλικού και μεμονωμένη περίπτωση..
 
οχι παιδια.δεν ητανε μεμον.περιπτωση.εκεινη τη χρονια πανω απο 400 καραμπινες γυρισανε στη beretta με το ιδιο προβλημα.εγω την πηρα και την αλλαξα 2 φορες.ασε που στη beretta δεν παραδεχοτανε το προβλημα και τραβηξα τα οσα.μετα απο πολυ προσπαθεια μου στειλανε την urika2 gold
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top