Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
Μαριε εγω θα τα εβαζα αναποδα δεν εχουν καμια σχεση τα παλια με τα νεα.Τα παλια ειναι μια κλαση ανωτερα
Αυτή η κλάση ανωτερότητας τι ακριβώς περιλαμβάνει όμως ;

Εκεί είναι όλο το ζουμί.

Σε τι θα υστερούν τα νεότερα Ρωσσικής κατασκευής πλέον όπλα από τα παλιά της Σοβιετικής εποχής;
Θα σπάσουν γρηγορότερα τα ελατήριά τους για παράδειγμα; Θα στραβώσουν οι βελόνες τους; Θα σκουριάσουν οι κάννες τους;

Αξίζει να ψάξει και να πληρώσει κάποιος ένα μεταχειρισμένο παλιότερης κατασκευής όπλο αντί να πάρει ένα καινούριο (ή μεταχειρισμένο) Ρωσσικής κατασκευής;
 
Είναι λίγο μπέρδεμα και με τα σοβιετικά... Έχω πιάσει της ίδιας περιόδου, πλάγιο 3 κιλά με 73 εκατοστά κάννες και άλλο 3,5 ΙΔΙΟ μοντέλο.Απ' ότι καταλαβαίνω εκτός των βασικών μοντέλων υπάρχουν και υποκατηγορίες ανάλογα το εργοστάσιο,τον ΕΙΣΑΓΩΓΈΑ κτλ. Κάποια παλιά υπερτερούσαν σε εργατοώρες και τη ποιότητα κατασκευή, αλήθεια είναι,από την άλλη η εξέλιξη της μηχανουργείας έχει ανεβάσει τα σύγχρονα! Σίγουρα όμως και είμαι κάθετος σ αυτό,στην Ελλάδα ερχόντουσαν και έρχονται τα "δευτεράκια" από άποψη μοντέλων! 20 χρόνια πριν η επίσημη ιστοσελίδα διαφήμιζε τα μοντέλα με πορτινκ, με συνδιασμούς κανών,τσοκ και πολλά άλλα... Εδώ ???
 
Αν καταλαβα καλα και ο Μαριος αυτο λεει, να μην τα δωσει αν ειναι σοβιετικα.

Αν καταλαβα καλα και ο Μαριος αυτο λεει, να μην τα δωσει αν ειναι σοβιετικα.
εχεις απολυτο δικιο και εσυ και ο μαριος καταλαβα λαθος
 
Είναι λίγο μπέρδεμα και με τα σοβιετικά... Έχω πιάσει της ίδιας περιόδου, πλάγιο 3 κιλά με 73 εκατοστά κάννες και άλλο 3,5 ΙΔΙΟ μοντέλο.Απ' ότι καταλαβαίνω εκτός των βασικών μοντέλων υπάρχουν και υποκατηγορίες ανάλογα το εργοστάσιο,τον ΕΙΣΑΓΩΓΈΑ κτλ. Κάποια παλιά υπερτερούσαν σε εργατοώρες και τη ποιότητα κατασκευή, αλήθεια είναι,από την άλλη η εξέλιξη της μηχανουργείας έχει ανεβάσει τα σύγχρονα! Σίγουρα όμως και είμαι κάθετος σ αυτό,στην Ελλάδα ερχόντουσαν και έρχονται τα "δευτεράκια" από άποψη μοντέλων! 20 χρόνια πριν η επίσημη ιστοσελίδα διαφήμιζε τα μοντέλα με πορτινκ, με συνδιασμούς κανών,τσοκ και πολλά άλλα... Εδώ ???
Το βάρος έχει σχέση και με τις πιέσεις καθημερινής χρήσης, π.χ το s.p. του πατερα μου είναι 740 bar και το δικό μου είναι 650,οποτε είναι λογικό τα διαφορετικά βάρη! Σοβιετικά και τα δυο της ίδια χρονολογίας περίπου και με τις ίδιες παραστάσεις!
 
Αξίζει να ψάξει και να πληρώσει κάποιος ένα μεταχειρισμένο παλιότερης κατασκευής όπλο αντί να πάρει ένα καινούριο (ή μεταχειρισμένο) Ρωσσικής κατασκευής;
Για εμενα αξίζει ότι κ αν επιλέξει......
Made in Russia αναγραφηκε στα Baikal πριν 30χρ περίπου,που σημαίνει ότι κ αυτα έχουν αποδείξει την αντοχή τους στον χρόνο..


Μια ερώτηση στην οπλογνωσια..
Η τελευταία φράση νομίζω ότι αρκεί.....


ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΙΖ58 ΚΑΙ ΙΖ43​

Αγαπητε κυριε Κυπριδημε,ειμαι κατοχοs ενοs baikal πλαγιοκαννου με απλουs

εξολκειs δισκανδαλο iz58ma made in ussr,σε αριστη κατασταση (το αγορασα

απο ενναν ηλικιωμενο σε πολυ καλη τιμη).Θα ηθελα να με πληροφορησετε αν

εχει κατασκευαστικεs διαφορεs απο το iz43 που εχω δει στα μαγαζια,εκτοs

απο την πιο στενη ριγα που εγω εχω παρατηρησει

Eυχαριστω εκ των προτερων

ΑΠΑΝΤΗΣΗ​

Στα σχηματικά που δίνει η Baikal και συνοδεύουν τα όπλα της δεν φαίνεται καμία ουσιαστική διαφορά μεταξύ των δύο μοντέλων. Και τα δύο έχουν τον μηχανισμό με τα ελικοειδή ελατήρια, τα έμβολα που σύρουν την σφύρα προς τα εμπρός, σχαστηρίες με ελατήρια στην πλάκα της σκανδάλης και γενικά τα ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά σε όλα τα μέρη του όπλου.

Εικάζεται ότι το ΙΖ43 πέρασε από την χρήση σφυρήλατων βάσεων σε βάσεις από χύτευση ακριβείας. Η διαφορά είναι ελάχιστη από την σκοπιά του χρήστη.



Δες και εδω μια αλλη συζήτηση...
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/baikal-team.353/page-339

Και ένα αρθρο για αυτά..
https://www.kynigesia.gr/opla-vlitiki/poio-einai-to-dimofilestero-dikanno-ston-kosmo/
 
Ίσως ο 18.2αυλος να τα κάνει να βγάζουν πιο σφιχτές ντουφέκιες σε νορμάλ γρ και να έκαναν μακρινά σκοτωματα και έτσι καθιερώθηκε ότι είναι καλύτερα τα παλαιότερα αν και δε γνωρίζω αλλά από ότι ακούω πολλοί το πιστεύουν ίσως και να ισχύει.Το εργοστάσιο πάντως δε πρόκειται να σου πει ότι είναι καλύτερο το παλιότερο.Οπλουργοι που τα έχουν δουλέψει είναι η καλύτεροι σύμβουλοι σε αυτό και αυτό σε θέμα κατασκευής και βλαβών
 
Είναι λίγο μπέρδεμα και με τα σοβιετικά... Έχω πιάσει της ίδιας περιόδου, πλάγιο 3 κιλά με 73 εκατοστά κάννες και άλλο 3,5 ΙΔΙΟ μοντέλο.Απ' ότι καταλαβαίνω εκτός των βασικών μοντέλων υπάρχουν και υποκατηγορίες ανάλογα το εργοστάσιο,τον ΕΙΣΑΓΩΓΈΑ κτλ. Κάποια παλιά υπερτερούσαν σε εργατοώρες και τη ποιότητα κατασκευή, αλήθεια είναι,από την άλλη η εξέλιξη της μηχανουργείας έχει ανεβάσει τα σύγχρονα! Σίγουρα όμως και είμαι κάθετος σ αυτό,στην Ελλάδα ερχόντουσαν και έρχονται τα "δευτεράκια" από άποψη μοντέλων! 20 χρόνια πριν η επίσημη ιστοσελίδα διαφήμιζε τα μοντέλα με πορτινκ, με συνδιασμούς κανών,τσοκ και πολλά άλλα... Εδώ ???
Η αλήθεια είναι ότι σε σύγκριση με τη ρωσική αγορά υστερούμε σε μεγάλη ποικιλία από τα όπλα που βγάζει πλέον η baikal. Τόσο στα βιντεάκια ρώσσων όσο και στο σαϊτ της ίδιας της εταιρείας διαφημίζονται αρκετά μοντέλα που δεν έχω βρει σε ελληνικό σαϊτ.
 
Όταν ξεκίνησα να πηγαίνω κυνήγι παρέα με τον πατέρα μου χωρίς όπλο, ήμουν δεν ήμουν 10 χρονών, ο πατέρας μου έριχνε με το πρώτο του όπλο που αγόρασε το 1965 ένα baikal ij12. Το τι τουφεκιές εχω δει μ αυτό το όπλο, τι με φυσίγγια εμπορίου τότε, τι με ιδιογόμωσης κένταγε. Σε ένα μπάσιμο θυμάμαι περνούσαν τα πουλιά απ τα μπροστινά καρτέρια που δεν σήκωναν όπλο, τράβαγε την πίσω σκανδάλη και τα ξεκρέμαγε απο του διαόλου τη μάνα. Τέτοιο πράγμα δεν ξαναείδα, τόσες επαναλαμβανόμενες μονοτούφεκες ψηλωμένες. Αυτό το τουφέκι το χω στον οπλοβαστό απείραχτο απο ρετούς,όπως είναι με τις κακουχίες του επειδή ακριβώς θυμάμαι όλα αυτά.
 
Για να καταλαβεις θελει πολλες αραδες να γραψεις και εγω δεν μπορω. Θα σου φερω ομως ενα παραδειγμα η εδραση της ριγας απο τα παλαια μοντελα εναι εξαιρετικης ποιοτητας σε σχεση με τα καινουργια
Κι αυτή η απλή εξήγηση φτάνει - ευχαριστώ και πάλι.

Είμαι σε αναζήτηση δίκαννου φθηνού, καλού και μάλλον μεταχειρισμένου και τα Ρωσσικά είναι μονόδρομος.

Προτιμώ το πλαγιόκαννο άν και δεν έχω ρίξει ποτέ με τέτοιο και το βλέπω και σαν ευκαιρία να δοκιμάσω τις βόλτες μου έστω κι άν δεν έχω επιτυχίες ούτε στην αρχή ούτε στην μέση ούτε στο τέλος της όποιας "καρριέρας" του. Δύο κάννες δύο σκανδάλες και αυτόματοι εξωλκείς που έχουν δυνατότητα απενεργοποίησης και προσφέρουν μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής και εξόλκευσης. ίσως στο μέλλλον άν τα οικονομικά το επιτρέψουν να πάει και μια επίσκεψη στον "Ήφαιστο" για μετατροπή και ρύθμιση τσόκ, κοντακιού και τα σχετικά (τα έχω στο μυαλό μου σημειωμένα εδώ και πάμπολλα χρόνια) - εξ ού και η αναζήτηση εστιάζεται σε συγκεκριμένες προδιαγραφές. Βλέπω και τις αγγελίες σε διάφορα site και περιμένω να κάνω κίνηση. Η άδεια αγοράς έχει βγεί ήδη και περιμένει κι αυτή να εκτελεστεί.
 
Κι αυτή η απλή εξήγηση φτάνει - ευχαριστώ και πάλι.

Είμαι σε αναζήτηση δίκαννου φθηνού, καλού και μάλλον μεταχειρισμένου και τα Ρωσσικά είναι μονόδρομος.

Προτιμώ το πλαγιόκαννο άν και δεν έχω ρίξει ποτέ με τέτοιο και το βλέπω και σαν ευκαιρία να δοκιμάσω τις βόλτες μου έστω κι άν δεν έχω επιτυχίες ούτε στην αρχή ούτε στην μέση ούτε στο τέλος της όποιας "καρριέρας" του. Δύο κάννες δύο σκανδάλες και αυτόματοι εξωλκείς που έχουν δυνατότητα απενεργοποίησης και προσφέρουν μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής και εξόλκευσης. ίσως στο μέλλλον άν τα οικονομικά το επιτρέψουν να πάει και μια επίσκεψη στον "Ήφαιστο" για μετατροπή και ρύθμιση τσόκ, κοντακιού και τα σχετικά (τα έχω στο μυαλό μου σημειωμένα εδώ και πάμπολλα χρόνια) - εξ ού και η αναζήτηση εστιάζεται σε συγκεκριμένες προδιαγραφές. Βλέπω και τις αγγελίες σε διάφορα site και περιμένω να κάνω κίνηση. Η άδεια αγοράς έχει βγεί ήδη και περιμένει κι αυτή να εκτελεστεί.
Κάτι τέτοιο δηλαδή..... :)
s.pose made in USSR 18.2 1*-3* με αυτόματους εξολκεις που απενεργοποιουνται και πλαγιο made in Russia 18.4 2*-4* (μαμά) με αυτόματους χωρίς να απενεργοποιουνται!!!IMG_20221009_183351.jpg
 
Κάτι τέτοιο αλλά όχι ακριβώς.
Το πλάγιο να είναι το μοντέλλο MP-43 (ή IJ-43 ή IZH-43 όπως το ονόμαζαν παλιότερα) και όχι το IJ-58.
Κοντάκι και πάπια καρυδιά (όχι σημύδα ή οξιά).
Κάννες με θαλάμες 70 mm με αυλούς 18,4 mm (ει δυνατόν) κι όχι με τους στενούς του 18,2 mm που είχαν τα παλιά - τσόκ σταθερά.
Ρίγα διακοπτόμενη στο μονομπλόκ.
 
Κάτι τέτοιο αλλά όχι ακριβώς.
Το πλάγιο να είναι το μοντέλλο MP-43 (ή IJ-43 ή IZH-43 όπως το ονόμαζαν παλιότερα) και όχι το IJ-58.
Κοντάκι και πάπια καρυδιά (όχι σημύδα ή οξιά).
Κάννες με θαλάμες 70 mm με αυλούς 18,4 mm (ει δυνατόν) κι όχι με τους στενούς του 18,2 mm που είχαν τα παλιά - τσόκ σταθερά.
Ρίγα διακοπτόμενη στο μονομπλόκ.
Σωστή κίνηση...
Τα καινούργια μοντέλα πλαγιοκαννα παιρνουν βελτίωση στον Ήφαιστο,τα παλιά όπως ij 54 και 58 δεν παίρνουν...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top