Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
Θα άξιζε να δώσω τα Baikal μου, s.pose 18.2 1*-3* και το πλαγιο μου 18.4 2*-4* και να παρω αυτό με τα 2 ζευγη κάνες; Το σκέφτομαι μόνο και μόνο να κάνω ένα κοντάκι πάνω μου και να έχω ένα όπλο για τα περισσότερα κυνήγια.
Η σκοπευτικη εικόνα θα αλλάζει, αλλάζοντας τις κάνες λόγω διαφορετικου μήκους;
Σκέψεις μόνο είναι..... :rolleyes:
Μπορεις να παρεις ενα ποζε με τσοκ ή να βαλεις τσοκ σ' αυτο που εχεις (αν δεν εχεις προβλημα με τη μετατροπη)
Με την πωληση ισως δεν παρεις αρκετα χρηματα.
 
Θα άξιζε να δώσω τα Baikal μου, s.pose 18.2 1*-3* και το πλαγιο μου 18.4 2*-4* και να παρω αυτό με τα 2 ζευγη κάνες; Το σκέφτομαι μόνο και μόνο να κάνω ένα κοντάκι πάνω μου και να έχω ένα όπλο για τα περισσότερα κυνήγια.
Η σκοπευτικη εικόνα θα αλλάζει, αλλάζοντας τις κάνες λόγω διαφορετικου μήκους;
Σκέψεις μόνο είναι..... :rolleyes:
ΝΑΙ αν είναι ρωσικα
ΟΧΙ αν είναι σοβιετικά
 
https://www.ehunter.gr/spose-baikal-izh27-mag-2-kannes-p-6665.html
Καλύτερη τιμή και δισκανδαλο!
Το ειχα πριν αρκετα χρονια αλλα μονοσκανδαλο και ηταν και ο λογος που το εδωσα.......
Αυτο εδω ειναι δυσκανδαλο αλλα τα τσοκαρισματα δεν ειναι και οτι καλιτερο......
Στο ενα ζευγαρι οι δυο κυλινδροι (αχρηστευουν) την υπεροχη της διπλης σκανδαλης που εχει ενα δικαννο στο κυνηγι και τα κλειστα τσοκαρισματα που εχει το αλλο ζευγαρι το καθιστουν για καρτερισια κυνηγια.......τα τσοκαρισματα αυτα ειναι για skeet και trap.
Αυτο που ειχα εγω ηταν 1/3 και 2/4 αλλα μονοσκανδαλο..
Η δικη μου επιλογη θα ηταν ενα διπλοσκανδαλο με τσοκακια χωρις αυτοματους εξωλκεις..........θα το εφερνα στα μετρα μου και τελος.
 
Γιατι?
Κι εμένα με τρώει η απορία να μάθω. 🤔
Υπάρχει από ορισμένους η άποψη ότι ήταν πιό καλοφτιαγμένα νομίζω
Κάποια στιγμή κάπου είχα διαβάσει ορισμένα επιχειρήματα γιατί τα θεωρούν ανώτερα αλλά δεν θυμάμαι ούτε που το διάβασα ούτε ποιός τό έγραφε
Θέλει ψάξιμο...
 
Υπάρχει από ορισμένους η άποψη ότι ήταν πιό καλοφτιαγμένα νομίζω
Κάποια στιγμή κάπου είχα διαβάσει ορισμένα επιχειρήματα γιατί τα θεωρούν ανώτερα αλλά δεν θυμάμαι ούτε που το διάβασα ούτε ποιός τό έγραφε
Θέλει ψάξιμο...
Αυτό είχα ακούσει κι εγώ.
Ότι τα παλιά Σοβιετικής κατασκευής όπλα ήταν με βάσεις από σφυρήλατο ατσάλι ενώ τα νεότερα (Ρωσσικά) έχουν βάσεις κατασκευασμένες με χύτευση ακριβείας για παράδειγμα.
Για αλλαγές σε κάννες και εφαρμογές τμημάτων ή ποιότητα ατσαλιών ή ποιότητα εργασίας δεν ξέρω σχετικά - ίσως να ισχύει κι αυτό, ίσως και άλλα πράγματα.

Αυτό που με ενδιαφέρει (όπως και τον μέσο αγοραστή πιστεύω) είναι άν τα Ρωσσικά όπλα πλέον ακολουθούν τα δυτικά πρότυπα και προορίζονται για χρήση με περιορισμένη διάρκεια ζωής ή και εμφάνιση δυσλειτουργιών και προβλημάτων που δεν υπήρχαν σε αυτά της παλιότερης κατασκευής.
 
Αυτό που με ενδιαφέρει (όπως και τον μέσο αγοραστή πιστεύω) είναι άν τα Ρωσσικά όπλα πλέον ακολουθούν τα δυτικά πρότυπα και προορίζονται για χρήση με περιορισμένη διάρκεια ζωής ή και εμφάνιση δυσλειτουργιών και προβλημάτων που δεν υπήρχαν σε αυτά της παλιότερης κατασκευής
Οι δυσλειτουργίες θα υπάρξουν σε μονοσκάνδαλα κυρίως όπως γίνεται και σε δίκαννα ακριβότερα των baikal
Ένα απλό δισκάνδαλο baikal παραμένει κορυφαία επιλογή για όποιον θέλει ένα φθηνό αξιόπιστο δίκαννο
Εξαιρέσεις μπορεί να υπάρξουν και στα δισκάνδαλα αλλά με όσα έχω δει είναι σπάνιες
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top