Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
Λαγο και γουρουκ

Λαγό και γουρούνι κυνηγάω κυρίως και που και που κανα παπί. Στην επώμηση που έχω δοκιμάσει την affinity μου κάθεται πολύ καλά...την άλλη δεν την έχω δοκιμάσει... όσον αφορά την bellmonte με χαλάει το κουμπί δυο θέσεων πράγμα που αντιμετώπιζα στην es100. Η fabarm σαν εταιρεία δεν με συγκινεί και πόσο μάλλον τα όπλα αερίων. Όσο για την stoeger αποφεύγω τη συγκεκριμένη διότι έχει βαρια σκανδάλη και ειναι χοντροκομμένη. Remington στο ίδιο φάσμα με την fabarm.
Υ.γ. δεν κοιτάω μεταχειρισμένα θέλω κάτι του κουτιού.
Αν έχεις την δυνατότητα επώμισε και την Μ1
Σαν όπλο δεν χρειάζεται συστάσεις κυκλοφορεί πολλά χρόνια και είναι δοκιμασμένο
Το μόνο μείον επειδή υπάρχει διαθέσιμο ότι έχει περισσέψει δεν ξέρω αν θα την βρεις στο μήκος κάννης που την θες
Εκεί έχεις περισσότερες επιλογές με την Franchi
 
Αν έχεις την δυνατότητα επώμισε και την Μ1
Σαν όπλο δεν χρειάζεται συστάσεις κυκλοφορεί πολλά χρόνια και είναι δοκιμασμένο
Το μόνο μείον επειδή υπάρχει διαθέσιμο ότι έχει περισσέψει δεν ξέρω αν θα την βρεις στο μήκος κάννης που την θες
Εκεί έχεις περισσότερες επιλογές με την Franchi
Η μ1 κυκλοφορεί μόνο στα 71 εκ. κάνη αν δεν κάνω λάθος.
 
Η μ1 κυκλοφορεί μόνο στα 71 εκ. κάνη αν δεν κάνω λάθος.
Το πιθανότερο αυτό είναι, σε αριστερή μπορεί να βρεθεί καμία με πιό κοντή κάννη
Για 76 πόντους δεν γνωρίζω αν και έχω την εντύπωση ότι 76αρες γενικά έρχονται λιγότερες
 
Κανένα από τα δύο ψάξε να βρεις μια 391 optima 2 και θα με θυμηθείς στο μελλον
Η συγκεκριμένη έχει σε κοντάκι και πάπια 100% ξύλο ή και φίλμ ξύλου? Εχω δει καποιες αγγελίες αλλά δεν μπορώ να καταλάβω απτις φωτογραφίες.
Α και κατι άλλο, ρίχνει σκοπευτικά φυσίγγια 24 κ 28 γρ απροβληματιστα?
 
Last edited:
Αν έχεις την δυνατότητα επώμισε και την Μ1
Σαν όπλο δεν χρειάζεται συστάσεις κυκλοφορεί πολλά χρόνια και είναι δοκιμασμένο
Το μόνο μείον επειδή υπάρχει διαθέσιμο ότι έχει περισσέψει δεν ξέρω αν θα την βρεις στο μήκος κάννης που την θες
Εκεί έχεις περισσότερες επιλογές με την Franchi
Όπως και να έχει 71εκ θα την έπαιρνα οποιαδήποτε από τις δυο. Θα προσπαθήσω να τη βρω και τη m1 μόνο και μόνο για να μου φύγει η περιέργεια.
 
Λαγο και γουρουκ

Λαγό και γουρούνι κυνηγάω κυρίως και που και που κανα παπί. Στην επώμηση που έχω δοκιμάσει την affinity μου κάθεται πολύ καλά...την άλλη δεν την έχω δοκιμάσει... όσον αφορά την bellmonte με χαλάει το κουμπί δυο θέσεων πράγμα που αντιμετώπιζα στην es100. Η fabarm σαν εταιρεία δεν με συγκινεί και πόσο μάλλον τα όπλα αερίων. Όσο για την stoeger αποφεύγω τη συγκεκριμένη διότι έχει βαρια σκανδάλη και ειναι χοντροκομμένη. Remington στο ίδιο φάσμα με την fabarm.
Υ.γ. δεν κοιτάω μεταχειρισμένα θέλω κάτι του κουτιού.
Μ2comfort
 
Άμα χαλάσει δηλαδή πάμε για καινούριο κοντάκι?

Φαίνεται αηδία
Λογικά θέλει όλο φτιάξιμο από την αρχή τρίψιμο,ψάθες κλπ.κλπ
Ακριβώς. Δεν είναι κάτι το τραγικό όμως ώστε να το απορριψει κάποιος.
 
Ακριβώς. Δεν είναι κάτι το τραγικό όμως ώστε να το απορριψει κάποιος.
Σε καμία περίπτωση
Και αν τύχει είναι ευκαιρία να δεις μην τυχόν θέλει και τίποτα διορθώσεις αφού θα μπεις σε αυτή την διαδικασία
 
Μετά από εκτεταμένη έρευνα για αγορά όπλου έχω καταλήξει σε δυο τουφέκια. Από την μια είναι η m1 super 90( που είναι και σε προσφορά αυτή την στιγμή) και από την άλλη η affinity 3. Το καθένα έχει τα υπέρ του αλλά κλίνω προς την franchi... παιδιά τα φώτα σας.
Υ.γ. τα όπλα επιλέχθηκαν με βάση το διαθέσιμο μπάτζετ.
Franchi καλυτερο ζυγισμα (η αισθηση τουλαχιστον) και πιο μεγαλη προσαρμοστικοτητα (κοντακι, φλαντζες) και πιο ομορφο.
 
Franchi καλυτερο ζυγισμα (η αισθηση τουλαχιστον) και πιο μεγαλη προσαρμοστικοτητα (κοντακι, φλαντζες) και πιο ομορφο.
Τον μόνο ενδοιασμό που έχω για το franchi είναι αν τα μπράτσα του κλείστρου αντέχουν και δεν κόβονται όπως παλιά.
 
Δεν είχα την τύχη να πιάσω ποτέ στα χέρια μου μια 304 πάντως έχω διαβάσει τα καλύτερα αν και πήγε άκλαυτη
Πήγε γιατί έβγαινε παράλληλα με την 390 που ήταν μαγκνουμ ενώ η 304 δεν ήταν και η 390 είχε και ποιο εξελιγμένο μηχανισμό. Βασικά την έθαψε μόνη της η beretta.
 
Τον μόνο ενδοιασμό που έχω για το franchi είναι αν τα μπράτσα του κλείστρου αντέχουν και δεν κόβονται όπως παλιά.
Δεν έχει πρόβλημα δεν έχουν σχέση τα τότε με τα τώρα είναι διαφορετικού σχεδιασμού αλλά και δεν είναι αερίων τώρα τότε είχε πρόβλημα γιατί το χτυπούσε το πιστόνι. Αν δεις την ASSOS είχε τα ίδια ακριβός με αυτά που έσπαγαν αλλά δεν είχε ποτέ πρόβλημα
 
Απάντηση για την franchi....έχω την fast black....δεν έχει κάνει κιχ με κυνήγια σε πέρδικα με 36 γρ. μηχανισμός και κάννη ..benelli....

Απάντηση για την 304.....ένα από τα καλύτερα αυτογεμή όπως έχω ξαναπεί...2 πέρασαν από τα χέρια μου...ελαφρύ όπλο και αξιόπιστο....το κουβαλούσες όλη μέρα με άνεση και αξιόπιστο.....δεν έπιασε διότι άντε να εξηγήσεις στον μέσο Έλληνα κυνηγό...ότι δεν είναι μειονέκτημα το ότι η κάννη δεν είναι magnum...διότι όπως είναι γνωστό.... τα κυνήγια στην χώρα μας ...χρειάζονται φυσίγγια magnum....ότι να ναι λοιπόν και
σ' αυτόν τον τομέα...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top