Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
Browning b525 hunter,
benelli comfort ( αυτή εδώ http://www.kalkantzakos.com/Product/1121/comfort,-karampina-benelli , όχι την crio)

Ακούω γνώμες και απόψεις, συζήτηση να κάνουμε απλά ψάχνομαι...

Κώστα από το 525 είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Στιβαρό όπλο με πολύ καλή τουφεκιά.Του έβαλα και τσοκάκια της Briley επάνω και δεν καταλαβαίνει τίποτα.
Ένα μόνο μειονέκτημα έχω εντοπίσει σε αυτό το όπλο.Αν δεν το καθαρίζεις συχνά μπορεί να εμφανίσει στίγματα από σκουριά.
Άμα το προσέχεις είναι όπλο για μια ζωή.
 
Κώστα τίθεται θέμα επιλογής??????
Είναι δύο εντελώς αλλά όπλα.
Το 525 το έχω και εγώ στην έκδοση light advanced και είναι περίφημο.
Το κυνηγαω από το 2008 και στα περπατητα κυνήγια είναι ότι καλύτερο.
Και εγώ Briley τσοκ του έχω και έχει ακόμα καλύτερες κατανομές.
 
Βρε παληκαράκι γιατι βάζεις δύσκολα σε σενα...
Οπως διαπίστωσες από την περιπέτεια σου με το Α 400 ο κυνηγός πρέπει να έχει 2 όπλα ...
εχεις να διαθέσεις λοιπόν 1,5 χαρτί όσο κάνει το 525;;;
NA μην πάρεις το 525 και να πάρεις μεταχείρα 2 άριστα όπλα για μένα καραμπίνες να κάνεις τη δουλειά σου.
Βλεπω εναν άριστο φοινικα να πωλείται στα 500 ευρώ... κίνηση πρώτη αυτή λοιπόν....
Με ενα 500 αρικο βρίσκεις άλλη μια άριστη beretta ή bennelli.... κίνηση δεύτερη...
και τέλος ενα 500 αρικο που μένει από το αρχικό 1.5 χαρτί το φυλάς για του χρόνου και ειδικότερα άδεια, φυσίγγια και κανα ταξιδάκι με το κορίτσι σου... κίνηση τρίτη...

Ασε τα 525 και τα όπλα για 3 ζωές που λεεέι ο φίλος μου ο Μαικ...
Μια ζωη έχεις και είσαι νεος κυνηγός και όχι έμπειρος... βασικό είναι να μάθεις να ντουφεκάς όσο πιο καλά γίνεται και για μένα η καραμπίνα θα βοηθήσει πολύ και την ψυχολογία σου...
 
Βρε παληκαράκι γιατι βάζεις δύσκολα σε σενα...
Οπως διαπίστωσες από την περιπέτεια σου με το Α 400 ο κυνηγός πρέπει να έχει 2 όπλα ...
εχεις να διαθέσεις λοιπόν 1,5 χαρτί όσο κάνει το 525;;;
NA μην πάρεις το 525 και να πάρεις μεταχείρα 2 άριστα όπλα για μένα καραμπίνες να κάνεις τη δουλειά σου.
Βλεπω εναν άριστο φοινικα να πωλείται στα 500 ευρώ... κίνηση πρώτη αυτή λοιπόν....
Με ενα 500 αρικο βρίσκεις άλλη μια άριστη beretta ή bennelli.... κίνηση δεύτερη...
και τέλος ενα 500 αρικο που μένει από το αρχικό 1.5 χαρτί το φυλάς για του χρόνου και ειδικότερα άδεια, φυσίγγια και κανα ταξιδάκι με το κορίτσι σου... κίνηση τρίτη...

Ασε τα 525 και τα όπλα για 3 ζωές που λεεέι ο φίλος μου ο Μαικ...
Μια ζωη έχεις και είσαι νεος κυνηγός και όχι έμπειρος... βασικό είναι να μάθεις να ντουφεκάς όσο πιο καλά γίνεται και για μένα η καραμπίνα θα βοηθήσει πολύ και την ψυχολογία σου...
.shake hands..shake hands.
 
Βρε παληκαράκι γιατι βάζεις δύσκολα σε σενα...
Οπως διαπίστωσες από την περιπέτεια σου με το Α 400 ο κυνηγός πρέπει να έχει 2 όπλα ...
εχεις να διαθέσεις λοιπόν 1,5 χαρτί όσο κάνει το 525;;;
NA μην πάρεις το 525 και να πάρεις μεταχείρα 2 άριστα όπλα για μένα καραμπίνες να κάνεις τη δουλειά σου.
Βλεπω εναν άριστο φοινικα να πωλείται στα 500 ευρώ... κίνηση πρώτη αυτή λοιπόν....
Με ενα 500 αρικο βρίσκεις άλλη μια άριστη beretta ή bennelli.... κίνηση δεύτερη...
και τέλος ενα 500 αρικο που μένει από το αρχικό 1.5 χαρτί το φυλάς για του χρόνου και ειδικότερα άδεια, φυσίγγια και κανα ταξιδάκι με το κορίτσι σου... κίνηση τρίτη...

Ασε τα 525 και τα όπλα για 3 ζωές που λεεέι ο φίλος μου ο Μαικ...
Μια ζωη έχεις και είσαι νεος κυνηγός και όχι έμπειρος... βασικό είναι να μάθεις να ντουφεκάς όσο πιο καλά γίνεται και για μένα η καραμπίνα θα βοηθήσει πολύ και την ψυχολογία σου...
.shake hands.
Αυτό συζητούσα και με τον Μάκη χθες και αυτό θα κάνω δυο θα πάρω και σίγουρα μεταχειρισμένα. Και τα δυο αυτά που έγραψα τα έχω βρει μεταχειρισμένα στην Καρδίτσα σε σχετικά καλές τιμές.
Μέχρι το καλοκαίρι δεν θα πάρω όπλο απλά διαμορφώνω άποψη:)
 
Ενα 525 και εγω αν ειχα τα χρηματα,η αλλιως το φοινιξ του μακη,αν υπαρχη βεβαια ως το καλοκαιρι, και τρεμοπουλου επιτρεποντος;)
 
Ο φοινικας ειναι μια εκδοση της Gold Hunter χωρις το Speed Loading.
Κατα τα λοιπα ειναι ενα εξαιρετικο οπλο για μια ζωη.
Βεβαια το συστηματακι αυτο λυνει χερια!!!
 
Φίλος,νέος κυνηγός σκέφτεται να αγοράσει το πρώτο του όπλο. Με βάση κάποια προσωπικά του κριτήρια,όπως να είναι το όπλο καινουργιο, σχετικά φθηνό και ανθεκτικό,είναι ανάμεσα στην Baikal mp153 και την mp155.

Υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει έρευνα για αυτά τα 2 οπλα;Αν έχει κάποιος κανένα;
Να δώσει κάποια συμβουλή,για να τον βοηθήσω και εγώ...
 
πάρα πολύ καλά και τα δύο με άριστη βλητική απόδοση που θα ζήλευαν πολλά ευρωπαικά όπλα ακόμα και μεγαλύτερης χρηματικής αξίας
ποιοτικότερα από τα τούρκικα
υστερούν σε φινίρισμα design είναι λίγο βαριά και κομματάκι ατσούμπαλα
το 155 είναι αρκετά βελτιωμένο και έχει καλύτερη αίσθηση στα χέρια μεταξύ των 2
θα έλεγα το 155 λόγω μικρής διαφοράς στην τιμή και είναι πιο όμορφο
στην χρηματική κατηγορία που ανήκουν σκάλες καλύτερα των τούρκικων
υ.σ.1)προσωπική γνώμη πάντα φιλικά φιλικώτατα
Μάκης
υ.σ.2)το 153 το έχω τουφεκίσει πολλές φορές,λόγω φίλου μου,με θετικές εντυπώσεις
το 155 το έχω απλά επωμίσει και περιεργαστεί πάνω από 10 φορές σε μαγαζιά
υ.σ.3)καλή επιλογή :)
 
Μπορεί να μην βοηθάει η γλώσσα αλλά μπορεί κάποιος να συγκρίνει τα δύο μοντέλα, σίγουρα πιο όμορφη η 155 για μένα. Αυτό που πρέπει κάποιος να προσέξει είναι η πιθανότητα να θέλει μάκρυμα το κοντάκι.
 
Στην 153 είχα ακούσει για πρόβλημα στην ρύθμιση του μηχανισμού αερίων μεταξύ βαριών-ελαφριών φυσιγγίων (με συνέπεια εμπλοκές)... (;;.)
Η 155 οπτικά πιο όμορφη και πιστεύω βελτιωμένη...
 
Last edited by a moderator:
Εχει φιλος μου την 153 και αυτο που δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι πρακτικο ή οχι να ρυθμιζεις τον μηχανισμο αεριων αναλογως με τα φυσιγγια που βαζεις. Επισης δεν ξερω αν κανει κατι λαθος στην συντηρηση αλλα παραπονιεται συνεχεια για σκουριες εξωτερικα στην καννη. Να σημειωσω οτι κυνηγαει μονο υδροβια...
 
Γενικά τα Baikal έχουν την φήμη ότι σκουριάζουν (τουλάχιστον επιφανειακά!) εύκολα...
Από ιδία άποψη ως κάτοχος Baikal μονόκανου στα πρώιμα χρόνια του κυνηγιού θα έλεγα ότι δεν συγχωρεί αμέλεια καθαρισμού του!
Πάντως εμφανισιακά το mp155 φαίνεται πιο αντοχής σε αυτό τον τομέα!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top