Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
Πάρε μια οικονομική καραμπίνα τότε πήγαινε δώσε κάνα 250αρι βαφτη σερακοουτ και καθάρισες και σε ότι χρώματα θες και αφού ξέρεις την Μπερέτα και ότι είναι αερίων όπως θες και απροβληματιστο καθώς πολύ καλή και βλητικα πάρε μπερετα .Το θέμα αχρωμιωτη μη σε προβληματίζει κακώς κάποιοι το γράφουν ότι θέλουν συχνά καθάρισμα μη πάθουν κάτι η λείανση που έχει δεν το επιτρέπει εύκολα .Έχω μπραουνιγκ 2000 του1974 έχει ρίξει δε ξέρω πόσα φυσίγγια έμενε ακαθάριστη για μήνες και η κανη φθορά δεν έχει.
 
Έχει κυνηγήσει με τέτοιο και τι σκοπεύεις να κυνηγάς
Με πλαγιοκαννο αλλά 12αρι ναι Baikal ενός φίλου μου . Με 36αρι όχι θα είναι το πρώτο μου όταν το πάρω . Ακόμη ψαχνομαι ,απλά η αναζήτηση που έχω κάνει στο ίντερνετ μου βγάζει μόνο Baikal . Δεν τα μειώνω σαν όπλα απλά θα ήθελα να μάθω αν υπάρχουν άλλες μάρκες σε αυτό το διαμετρημα . Όσο για τα κυνήγια που το θέλω είναι περπατητο τσίχλας και κάνα ορτυκακι όταν πάω με φίλους μιας και εγώ δεν έχω ακόμη δικό μου σκυλί Φέρμας .
 
Είναι ένα διαμέτρημα μικρό και το μπαικαλ είναι ότι πρέπει το έχει πάρει φίλος για τον γιο του .Για τα κυνήγια που αναφέρεις αν ξεκινάς τώρα είναι καλό θα σε κάνει και καλό σκοπευτή απλά δεν σκοτώνεις με την ίδια άνεση με το 12αρι γι'αυτό να είσαι προετοιμασμένος πολύ καλή σκόπευση και όχι πολλά μετρα.
 
Με πλαγιοκαννο αλλά 12αρι ναι Baikal ενός φίλου μου . Με 36αρι όχι θα είναι το πρώτο μου όταν το πάρω . Ακόμη ψαχνομαι ,απλά η αναζήτηση που έχω κάνει στο ίντερνετ μου βγάζει μόνο Baikal . Δεν τα μειώνω σαν όπλα απλά θα ήθελα να μάθω αν υπάρχουν άλλες μάρκες σε αυτό το διαμετρημα . Όσο για τα κυνήγια που το θέλω είναι περπατητο τσίχλας και κάνα ορτυκακι όταν πάω με φίλους μιας και εγώ δεν έχω ακόμη δικό μου σκυλί Φέρμας .
Δες κ το Ισπανικό zabala berri μονοσκανδαλο με τσοκακια..
Το 36αρι μπορεί να φαίνεται μικρούλι αλλά δεν ειναι...
Αυτό που χρειάζεται είναι ένα καλό σκοπευτή από πισω του, που θα το κάνει να "ξεδιπλωθεί", αλλιώς κινδυνευει να παραμεινει το οπλακι του πιτσιρικά.....
Και κατά την γνώμη μου ίσως είναι κ το μοναδικό διαμετρημα που τα φυσίγγια Magnum κάνουν την διαφορά..................
 
Εδώ και καιρό μου έχει καρφωθεί στο μυαλό να αγοράσω ένα 36αρι . Θα ήθελα να είναι πλαγιοκαννο αν το σηκώνει η τσέπη μου βέβαια . Δεν ξέρω όμως τι επιλογές υπάρχουν . Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη !
το 36 είναι στην ουσία μεγάλο φλομπερ φίλε μου αν θες να το χαρείς πάρε πλαγιο 20 η έστω 28 να μπορείς να κυνηγας τσιχλες
 
το 36 είναι στην ουσία μεγάλο φλομπερ φίλε μου αν θες να το χαρείς πάρε πλαγιο 20 η έστω 28 να μπορείς να κυνηγας τσιχλες
Με κανες και γέλασα με το μεγάλο Φλομπέρ .Αλλά να ξέρεις τα τσιχλακια μέχρι 20μετρα τα πάει τούμπα το χω δει στου φίλου μια φορά το γιο
 
Εδώ και καιρό μου έχει καρφωθεί στο μυαλό να αγοράσω ένα 36αρι . Θα ήθελα να είναι πλαγιοκαννο αν το σηκώνει η τσέπη μου βέβαια . Δεν ξέρω όμως τι επιλογές υπάρχουν . Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη !
Ρίξε μια ματιά στου Χατζιώτη, μπορεί κατι να έχει...
 
το 36 είναι στην ουσία μεγάλο φλομπερ φίλε μου
Λάθος συγκριση φίλε Νίκο...
Μεγαλο φλομπερ δεν υπάρχει.....
Το φλομπερακι έχει γυρω στα 5,5γρ σκάγια κ δεν νοείται καμια απολυτως βλητικη συγκριση, από οποια πλευρα κ αν το δουμε.....
Εχω κ από τα δυο...........

Με κανες και γέλασα με το μεγάλο Φλομπέρ .Αλλά να ξέρεις τα τσιχλακια μέχρι 20μετρα τα πάει τούμπα το χω δει στου φίλου μια φορά το γιο
Βάλε κ καμια δεκαριά μέτρα ακόμα...
Βασικά μονο στα καθιστά το χρησιμοποιουσα,αλλά εχω βαρεσει κ τσίχλα κ δυο τρυγόνια στο φτερό..........
Παλιά ο Αιγινιτης το είχε δοκιμάσει με 19γρ ν6 για φασιανό στην φερμα με ακαριαιες καταβολές...
Βέβαια όλα αυτά τα βλεπουμε κ στα βίντεο στο yt......
 
Last edited:
Με κανες και γέλασα με το μεγάλο Φλομπέρ .Αλλά να ξέρεις τα τσιχλακια μέχρι 20μετρα τα πάει τούμπα το χω δει στου φίλου μια φορά το γιο
Είναι ζόρι το 36 στο λέω εγώ που με το 20 προσαρμοστικα άμεσα και σε μεγάλα θηραματα.

Υπό προϋποθέσεις μπορείς να εχεις επιτυχίες αλλά δεν νομίζω αξίζει στην Ελλάδα του 22 να πας κυνήγι με 36
 
Είναι ζόρι το 36 στο λέω εγώ που με το 20 προσαρμοστικα άμεσα και σε μεγάλα θηραματα.

Υπό προϋποθέσεις μπορείς να εχεις επιτυχίες αλλά δεν νομίζω αξίζει στην Ελλάδα του 22 να πας κυνήγι με 36
Σαφώς κ δεν είναι ευκολο!
Αλλά δεν είναι κ απαγορευτικο να το δοκιμάσει κάποιος σε ορισμένα θηράματα!

Δεν σε κατάλαβα, γιατί δεν αξιζει στην Ελλάδα του 22? Αν παει κάποιος για ορτυκι η τσιχλα, τι τρέχει?
Εκτός κ πρεπει το γιλέκο να γυριζει παντα φορτωμένο..
 
Last edited:
Σαφώς κ δεν είναι ευκολο!
Αλλά δεν είναι κ απαγορευτικο να το δοκιμάσει κάποιος σε ορισμένα θηράματα!

Δεν σε κατάλαβα, γιατί δεν αξιζει η Ελλάδα του 22? Πρέπει παντα το γιλέκο μας να είναι γεμάτο θηράματα.. Αν παει κάποιος για ορτυκι η τσιχλα, τι τρέχει??
Τάσο μου και σε παπί έχω πάει με 28 γρ και έχω πιάσει είμαι ο τελευταίος που με νοιάζει το γιλεκο . Αποκλειστικά δικανο cal20 δουλεύω φέτος στην τσίχλα

Μπεκάτσα ούτε και θυμάμαι πότε πήγα τελευταία φορά με το 12.

Βεβαίως μπορεί να δοκιμάσει αλλά άλλο να δοκιμάσεις με όπλο δανεικό και άλλο να πάρεις να ξυλωθεις και να τα βρεις μπαστούνια και να το φάει η ντουλάπα

Δεν βλέπω κανένα πλεονέκτημα του 36 έναντι του 28 στα ελληνικά κυνήγια
 
Βεβαίως μπορεί να δοκιμάσει αλλά άλλο να δοκιμάσεις με όπλο δανεικό και άλλο να πάρεις να ξυλωθεις και να τα βρεις μπαστούνια και να το φάει η ντουλάπα

Δεν βλέπω κανένα πλεονέκτημα του 36 έναντι του 28 στα ελληνικά κυνήγια
Και 28αρι να παρει ο φίλος(και ο οποιοσδήποτε) που έχει συνηθίσει με 12αρι δεν είναι κ απόλυτο ότι θα μείνει ευχαριστημένος, η ότι θα το βρει σκοπευτικα με την μια......

Ρώτησε μόνο για cal. 36 κ για αυτό του απάντησα....
Σίγουρα θα γνωρίζει κ τα υπόλοιπα διαμέτρηματα....
Μπορεί για τους δικους τους λόγους να θέλει να παει από την μια άκρη στην άλλη....

Και δεν βρίσκω κ κανένα λόγο στο να τον απωθησω απο μια τέτοια ενέργεια κ ειδικα για τα θηράματα που επέλεξε.........
Εξάλλου το τόνισα κ από την αρχή, ότι από πισω χρειάζεται ένας καλός σκοπευτής....
 
Οι Αμερικανοι το πανε κορνα στα παπια. Ειναι μεσα στο top 3 στα οικονομικα αυτογεμη σταθερα. Εγω παραλιγο να το πουλησω (και μετα θα το ξαναγοραζα)
Αφου με άκουσες παλι καλά, αυτό το όπλο έχει φτιαχτεί για παπια , οχι πως υστερεί σε αλλα θηράματα, αλλά στο υδροβιο είναι το φάρμακο
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top