Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
Κώστα εν συντομία να σου πω την δική μου γνώμη πανω σε αυτό...
Ξεκίνησα το κυνήγι αυτοδίδακτος κ με δεξιά όπλα όντας αριστεροχειρας,αυτά μου αρεσαν κ αυτά ζήτησα να μου παρουν κ με αυτά πορευομαι μέχρι σήμερα...........
Τάσο έχεις αριστερό ή δεξιό κυρίαρχο οφθαλμό;
 
Τάσο έχεις αριστερό ή δεξιό κυρίαρχο οφθαλμό;
Θαλή επειδή κατάλαβα που στοχεύει η ερώτηση σου θα απαντήσω πως τα βλέπω τα πραγματα από την δική μου σκοπιά κ ποσο τα έχω απλοποιήσει......

Θα μακρηγορήσω λιγο.....


Στα πρωτα μου κυνηγετικά βήματα εριχνα μόνο σε καθιστά θηράματα, έκλεινα το ένα μάτι(το δεξί στην προκειμενη) κ "έβαζα" την ακίδα πανω στο θήραμα..
Ταυτόχρονα όμως διάβαζα κ τα άρθρα του Αιγινητη που μιλουσε για την διοφθαλμη σκοπευση αλλά δεν είχα δώσει κ τόση σημασία...

Όταν "ανεβηκα" σε διαμέτρημα κ έπρεπε να επειχηρησω τις πρωτες βολές στο φτερό,
Από την πρωτη κιολας βολή αρχισα να ρίχνω διοφθαλμα!!!
Και αυτό μου βγήκε εντελώς αυθόρμητα χωρίς καμία σκέψη προηγουμενως!!!!
Εκείνη την στιγμή δεν μου εβγαινε να κλείσω το μάτι όπως το σταθερό στόχο!!
Ήταν απίστευτο αυτό!!! Γιατί μια συνήθεια δυσκολα αποβάλλεται!!!!

Εξάλλου όταν κλείνουμε το μάτι για να σκοπευσουμε σημαίνει ότι κάτι "ψάχνουμε" να "βρουμε", Στον κινούμενο στόχο δεν ψάχνουμε να βρουμε τίποτα.......
Μπορεί βεβαίως η διοφθαλμη σκοπευση να έχει πολλες αρετές αλλά ξέρω κ "καλα τουφέκια" που σκοπεύουν μονόφθαλμα...

Τώρα πάμε στο ερώτημα σου....

Πριν λίγα χρόνια θέλησα να βρω το κυρίαρχο μάτι κ μόνο για λογους περιεργειας,
Σχεδόν ολα τα τεστ (εκτος απο 1-2) που έκανα μου έδειξαν το αριστερό...
Και μάλλον αυτό πρεπει να είναι δεδομενου κ οτι εχω "δυνατό" αριστερο χέρι(αν κ αυτό δεν είναι απόλυτο) ...

Ωστόσο αυτο ειναι κ κατι που εμένα προσωπικα δεν με αφορά...........
 
Last edited:
Καλή χρονιά σε όλους.View attachment 39409
Έκλεισε η αγορά του.
Θέλω γνώμες.
Fausti SL
Βάρος 3.200, 3240 kg
Πολύ όμορφο! Καλοτούφεκο να είναι!

Ως προς το αν είναι "στα μέτρα" σου, δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι ιδιαίτερα, όπως μας πληροφορεί εδώ ο George, από το 6.10 και μετά.

 
Θαλή επειδή κατάλαβα που στοχεύει η ερώτηση σου θα απαντήσω πως τα βλέπω τα πραγματα από την δική μου σκοπιά κ ποσο τα έχω απλοποιήσει......

Θα μακρηγορήσω λιγο.....


Στα πρωτα μου κυνηγετικά βήματα εριχνα μόνο σε καθιστά θηράματα, έκλεινα το ένα μάτι(το δεξί στην προκειμενη) κ "έβαζα" την ακίδα πανω στο θήραμα..
Ταυτόχρονα όμως διάβαζα κ τα άρθρα του Αιγινητη που μιλουσε για την διοφθαλμη σκοπευση αλλά δεν είχα δώσει κ τόση σημασία...

Όταν "ανεβηκα" σε διαμέτρημα κ έπρεπε να επειχηρησω τις πρωτες βολές στο φτερό,
Από την πρωτη κιολας βολή αρχισα να ρίχνω διοφθαλμα!!!
Και αυτό μου βγήκε εντελώς αυθόρμητα χωρίς καμία σκέψη προηγουμενως!!!!
Εκείνη την στιγμή δεν μου εβγαινε να κλείσω το μάτι όπως το σταθερό στόχο!!
Ήταν απίστευτο αυτό!!! Γιατί μια συνήθεια δυσκολα αποβάλλεται!!!!

Εξάλλου όταν κλείνουμε το μάτι για να σκοπευσουμε σημαίνει ότι κάτι "ψάχνουμε" να "βρουμε", Στον κινούμενο στόχο δεν ψάχνουμε να βρουμε τίποτα.......
Μπορεί βεβαίως η διοφθαλμη σκοπευση να έχει πολλες αρετές αλλά ξέρω κ "καλα τουφέκια" που σκοπεύουν μονόφθαλμα...

Τώρα πάμε στο ερώτημα σου....

Πριν λίγα χρόνια θέλησα να βρω το κυρίαρχο μάτι κ μόνο για λογους περιεργειας,
Σχεδόν ολα τα τεστ (εκτος απο 1-2) που έκανα μου έδειξαν το αριστερό...
Και μάλλον αυτό πρεπει να είναι δεδομενου κ οτι εχω "δυνατό" αριστερο χέρι(αν κ αυτό δεν είναι απόλυτο) ...

Ωστόσο αυτο ειναι κ κατι που εμένα προσωπικα δεν με αφορά...........
Σε ευχαριστώ για την απάντηση Τάσο. Η εμπειρία σου είναι σημαντική για εμένα, διότι βλέπω πως το αντιμετωπίζει κάποιος άλλος ένα πρόβλημα που έχω και εγώ. Εγώ είμαι αυστηρά δεξιόχειρας και έχω σαφώς αριστερό κυρίαρχο οφθαλμό. (και πόδι κυρίαρχο αριστερό, πάντα σούταρα στο ποδόσφαιρο με το αριστερό).
Και εγώ πάντα στοχεύω στον κινητό στόχο διόφθαλμα, και αυτό είναι πρόβλημα. Σε εμένα όταν λέω διόφθαλμη στόχευση, στην πραγματικότητα εννοώ στόχευση με το αριστερό μάτι. Είτε το έχω ανοιχτό το δεξί, είτε όχι, την εικόνα την αντιλαμβάνομαι με το αριστερό. Κατά συνέπεια ποτέ δεν ευθυγραμμίζεται όπλο και στόχος στην διόφθαλμη όραση σε εμένα. Να κάνω μονόφθαλμη στόχευση σημαίνει να κλείσω τον κυρίαρχο οφθαλμό μου, τον αριστερό, για να δω τον κόσμο μέσα από τον δεξί. Αν το κάνω αυτό σοκάρομαι και χάνω την εμπιστοσύνη σε αυτό που βλέπω και η αστοχία είναι δεδομένη.
Η μόνη πραγματική λύση θα ήταν να επωμίζω αριστερά, πράγμα παντελώς αδύνατο για εμένα.

Άρα για όλες τις αστοχίες μου πιστεύω πάντα ότι ευθύνεται αυτή η διασταυρούμενη κυριαρχία.

Τα θετικά σε αυτό το πρόβλημα είναι ότι δεν ασχολούμαι ποτέ με αυλούς και κάννες και φυσίγγια και τα θεωρώ όλα αυτά πίπες. Το τσοκ κοιτάω να είναι για τη σωστή απόσταση πάνω/κάτω αλλά ποτέ δεν έχω αγοράσει αφτερμάρκετ τσοκ διότι δεν πιστεύω ότι θα βοηθήσει. Ο πραγματικός λόγος που είμαι ιδιογομωτής είναι διότι μου αρέσει πολύ η τέχνη αυτή και την απολαμβάνω, και όχι γιατί στοχεύω στο τέλειο φυσίγγι.

Ίσως κάποια στιγμή αξιωθώ να αγοράσω κάποιο δίκαννο στο οποίο θα φτιάξω το κατάλληλο κοντάκι που θα λύνει οριστικά το πρόβλημα:

112.jpg113.jpg



Φαντάσου όμως να με πετύχει ο Μάριος (@Prowler®) στο βουνό με την ουσάνκα και τέτοιο όπλο. Δεν τη γλυτώνω την τουφεκιά … :(
 
Σε ευχαριστώ για την απάντηση Τάσο. Η εμπειρία σου είναι σημαντική για εμένα, διότι βλέπω πως το αντιμετωπίζει κάποιος άλλος ένα πρόβλημα που έχω και εγώ. Εγώ είμαι αυστηρά δεξιόχειρας και έχω σαφώς αριστερό κυρίαρχο οφθαλμό. (και πόδι κυρίαρχο αριστερό, πάντα σούταρα στο ποδόσφαιρο με το αριστερό).
Και εγώ πάντα στοχεύω στον κινητό στόχο διόφθαλμα, και αυτό είναι πρόβλημα. Σε εμένα όταν λέω διόφθαλμη στόχευση, στην πραγματικότητα εννοώ στόχευση με το αριστερό μάτι. Είτε το έχω ανοιχτό το δεξί, είτε όχι, την εικόνα την αντιλαμβάνομαι με το αριστερό. Κατά συνέπεια ποτέ δεν ευθυγραμμίζεται όπλο και στόχος στην διόφθαλμη όραση σε εμένα. Να κάνω μονόφθαλμη στόχευση σημαίνει να κλείσω τον κυρίαρχο οφθαλμό μου, τον αριστερό, για να δω τον κόσμο μέσα από τον δεξί. Αν το κάνω αυτό σοκάρομαι και χάνω την εμπιστοσύνη σε αυτό που βλέπω και η αστοχία είναι δεδομένη.
Η μόνη πραγματική λύση θα ήταν να επωμίζω αριστερά, πράγμα παντελώς αδύνατο για εμένα.

Άρα για όλες τις αστοχίες μου πιστεύω πάντα ότι ευθύνεται αυτή η διασταυρούμενη κυριαρχία.

Τα θετικά σε αυτό το πρόβλημα είναι ότι δεν ασχολούμαι ποτέ με αυλούς και κάννες και φυσίγγια και τα θεωρώ όλα αυτά πίπες. Το τσοκ κοιτάω να είναι για τη σωστή απόσταση πάνω/κάτω αλλά ποτέ δεν έχω αγοράσει αφτερμάρκετ τσοκ διότι δεν πιστεύω ότι θα βοηθήσει. Ο πραγματικός λόγος που είμαι ιδιογομωτής είναι διότι μου αρέσει πολύ η τέχνη αυτή και την απολαμβάνω, και όχι γιατί στοχεύω στο τέλειο φυσίγγι.

Ίσως κάποια στιγμή αξιωθώ να αγοράσω κάποιο δίκαννο στο οποίο θα φτιάξω το κατάλληλο κοντάκι που θα λύνει οριστικά το πρόβλημα:

View attachment 39584View attachment 39585



Φαντάσου όμως να με πετύχει ο Μάριος (@Prowler®) στο βουνό με την ουσάνκα και τέτοιο όπλο. Δεν τη γλυτώνω την τουφεκιά … :(
Οταν ήμουν έφηβος κάπου διάβασα πως οι Βικινγκερ μάθαιναν στα παιδιά τους να χρησιμοποιούν όλα τα όπλα, σπαθί, τσεκούρι, τόξο κλπ. και με τα δύο χέρια, με την λογική πως άμα σου κόψουν στην μάχη το ένα χέρι, να συνεχίσεις να πολεμάς με το άλλο, για να σωθείς και να μην είσαι έρμαιο μιας ξαφνικής ανικανότητας.
Αυτό με εντυπωσίασε τόσο, που από τότε άρχισα να εξασκώ και τα δύο χέρια & πόδια, π.χ. γράφω και με τα δύο χέρια, ποδόσφαιρο δεξί και αριστερό πόδι. Μόνο το κυρίαρχο μάτι δεν αλλάζει, αλλά π.χ. στην διόφθαλμη σκοποβολή έχω αποκτήσει σχετική ευχέρεια και όταν επωμίζω αριστερά.

Βέβαια αυτό δεν βοήθησε όταν πήγα Βρεττανία, την πρώτη κιόλας ημέρα μπήκα στο αντίθετο ρεύμα κυκλοφορίας:)
 
Η εμπειρία σου είναι σημαντική για εμένα, διότι βλέπω πως το αντιμετωπίζει κάποιος άλλος ένα πρόβλημα που έχω και εγώ.
Είτε το έχω ανοιχτό το δεξί, είτε όχι, την εικόνα την αντιλαμβάνομαι με το αριστερό. Κατά συνέπεια ποτέ δεν ευθυγραμμίζεται όπλο και στόχος στην διόφθαλμη όραση σε εμένα.
Καλά κ τα τεστ στο σπίτι αλλά νομίζω ότι ο μόνος άνθρωπος να μας βρει με σιγουριά το κυρίαρχο μάτι είναι ο οφθαλμίατρος η ο δάσκαλο σκοποβολής(εφοσον ειναι εφικτό το δευτερο)...

Ας πουμε οτι εγώ εχω ένα μικρό ποσοστο να εχω δεξί κυρίαρχο...
Στο κυνήγι όμως κ "σέρνοντας" το όπλο στις τραβερσες, δεν έχω καταλάβει κάτι παραξενο... Ουτε καταλαβαίνω να κοιτάνε άλλου οι καννες μου......

Έχω δοκιμάσει από περιεργεια κ δεξιά επωμιση κ εκει βλέπω στις τραβερσες τις κάννες να κοιτάνε λοξά, αλλά αυτό ίσως να συμβαίνει εξαιτίας της αδυναμίας του δεξιου χεριου στο να κουμαντάρει το όπλο....

Ίσως όλο αυτό να αποδεικνύει ότι όντως έχω αριστερό κυρίαρχο ματι.........


Εδω ειναι αποσπασμα από το βιβλίο του γνωστου οπλουργου και κοντακά,Αντώνη Δεστεφανι..

IMG_20220110_145612.jpgIMG_20220110_145713.jpg
 
Τάσο, δοκίμασε αυτό το απλό και θα δεις, σήκωσε τον δείκτη του ενός χεριού στο ύψος της μύτης και μετά δύο μάτια ανοιχτά ευθυγραμισε τον με ένα κοντινό αντικείμενο. Ανοιγοκλεισε τρεις φορές το αριστερό μάτι έχοντας το δεξί ανοιχτό, ύστερα το αντίθετο.
 
Τάσο, δοκίμασε αυτό το απλό και θα δεις, σήκωσε τον δείκτη του ενός χεριού στο ύψος της μύτης και μετά δύο μάτια ανοιχτά ευθυγραμισε τον με ένα κοντινό αντικείμενο. Ανοιγοκλεισε τρεις φορές το αριστερό μάτι έχοντας το δεξί ανοιχτό, ύστερα το αντίθετο.
Λευτέρη αυτό το τεστ είχα κάνει πρωτο κ μάλιστα πολλες φορες...
Πάντα μου έδειχνε αριστερό κυρίαρχο μάτι,οπως κ άλλα...

Το τεστ που με μπέρδεψε ήταν με το χαρτάκι κ την τρυπα που κανουμε στο κέντρο του, όπου κοιτάμε ένα αντικείμενο από μέσα κ μετα το φέρνουμε σιγά σιγά στο προσωπο μας, αυτό μου έδειξε δεξί κυρίαρχο μάτι....
Αλλά μπορει να το έκανα κ λάθος...

Δεν σκάω κιόλας... Γιατί δεν βλέπω κ κάτι στην σκοπευση να με προβληματιζει...


Επίσης ο Μητσιαλης κάποτε είχε γράψει αυτο:

Όσα χρόνια ασχολούμαι με την προπονητική, συνάντησα μόνο μία περίπτωση αριστερόχειρα με δεξί κυρίαρχο μάτι. Φαίνεται ότι η αντίθετη κυριαρχία είναι ένα πρόβλημα που είναι «προνόμιο» των δεξιόχειρων.
 
Last edited:
Λευτέρη αυτό το τεστ είχα κάνει πρωτο κ μάλιστα πολλες φορες...
Πάντα μου έδειχνε αριστερό κυρίαρχο μάτι,οπως κ άλλα...

Το τεστ που με μπέρδεψε ήταν με το χαρτάκι κ την τρυπα που κανουμε στο κέντρο του, όπου κοιτάμε ένα αντικείμενο από μέσα κ μετα το φέρνουμε σιγά σιγά στο προσωπο μας, αυτό μου έδειξε δεξί κυρίαρχο μάτι....
Αλλά μπορει να το έκανα κ λάθος...

Δεν σκάω κιόλας... Γιατί δεν βλέπω κ κάτι στην σκοπευση να με προβληματιζει...


Επίσης ο Μητσιαλης κάποτε είχε γράψει αυτο:

Όσα χρόνια ασχολούμαι με την προπονητική, συνάντησα μόνο μία περίπτωση αριστερόχειρα με δεξί κυρίαρχο μάτι. Φαίνεται ότι η αντίθετη κυριαρχία είναι ένα πρόβλημα που είναι «προνόμιο» των δεξιόχειρων.
Δες εδώ, ιδιαίτερα το πρώτο είναι το πιο απλό και σίγουρο (σχετικά) τεστ. Το άρθρο είναι αρκετά κατατοπιστικό.
 
Οταν ήμουν έφηβος κάπου διάβασα πως οι Βικινγκερ μάθαιναν στα παιδιά τους να χρησιμοποιούν όλα τα όπλα, σπαθί, τσεκούρι, τόξο κλπ. και με τα δύο χέρια, με την λογική πως άμα σου κόψουν στην μάχη το ένα χέρι, να συνεχίσεις να πολεμάς με το άλλο, για να σωθείς και να μην είσαι έρμαιο μιας ξαφνικής ανικανότητας.
Αυτό με εντυπωσίασε τόσο, που από τότε άρχισα να εξασκώ και τα δύο χέρια & πόδια, π.χ. γράφω και με τα δύο χέρια, ποδόσφαιρο δεξί και αριστερό πόδι. Μόνο το κυρίαρχο μάτι δεν αλλάζει, αλλά π.χ. στην διόφθαλμη σκοποβολή έχω αποκτήσει σχετική ευχέρεια και όταν επωμίζω αριστερά.

Βέβαια αυτό δεν βοήθησε όταν πήγα Βρεττανία, την πρώτη κιόλας ημέρα μπήκα στο αντίθετο ρεύμα κυκλοφορίας:)
Ξέρω άτομα τα οποία εκτελούν χειρονακτικες εργασιες κ με τα δυο χερια....
Και ξέρω κ άτομα τα οποία με το "αδυναμο" χερι δεν μπορουν να κρατήσουν ουτε ενα στυλό(που λέει ο λόγος) ...

Θεωρώ μεγάλο λάθος την αλλαγή του ώμου-τροπου επωμισης, εφόσον υπάρχουν κ άλλες λυσεις έστω κ αν αυτές δεν είναι οι καλυτερες δυνατές, αλλά την δουλειά του θα την κάνει .....


Δεν γίνεται να βάζουμε κάποιον (κ ιδιαίτερα όταν δεν τον θέλει) να προσπαθει να "αλλάξει" τον εγκέφαλο του.....
Είναι πολυ επίπονη αυτή η αλλαγή κ με μεγαλες δυσκολίες........
 
Δες εδώ, ιδιαίτερα το πρώτο είναι το πιο απλό και σίγουρο (σχετικά) τεστ. Το άρθρο είναι αρκετά κατατοπιστικό.
Είναι σωστό αυτό το τέστ και χρησιμοποιείται πολύ συχνά στην πρακτική σκοποβολή για να δούμε ποιο είναι το κυρίαρχο μάτι . Η μόνη ένσταση είναι να είναι μικρότερο το τρίγωνο.... σχηματίστε ένα τρίγωνο με τις δύο παλάμες.... όπως στο άρθρο που αναφέρθηκε. Οι δύο αντίχειρες μπορούν να είναι παράλληλα και οι δείκτες να κλείνουν περισσότερο το κενό. Ζητηστε από κάποιο άτομο να καθισει απέναντι σας.....Προτείνετε τα χέρια χωρίς να τα χωρίσετε και σηκωστε τα για να κοιτάξετε μέσα από το κενό το άτομο.....θα σας πει με σιγουριά με ποιο μάτι τον κοιτάτε. Επίσης το ίδιο μπορεί να γίνει σε καθρέφτη.... βάλτε ένα σημάδι στον καθρέφτη και όταν προτείνετε τα χέρια σας κοιτάξτε με ποιο μάτι σας βλέπετε το σημάδι.. αυτό είναι το κυρίαρχο.... φυσικά το τεστ γίνεται με τα δύο μάτια ανοικτά
 
μ
Λευτέρη αυτό το τεστ είχα κάνει πρωτο κ μάλιστα πολλες φορες...
Πάντα μου έδειχνε αριστερό κυρίαρχο μάτι,οπως κ άλλα...

Το τεστ που με μπέρδεψε ήταν με το χαρτάκι κ την τρυπα που κανουμε στο κέντρο του, όπου κοιτάμε ένα αντικείμενο από μέσα κ μετα το φέρνουμε σιγά σιγά στο προσωπο μας, αυτό μου έδειξε δεξί κυρίαρχο μάτι....
Αλλά μπορει να το έκανα κ λάθος...

Δεν σκάω κιόλας... Γιατί δεν βλέπω κ κάτι στην σκοπευση να με προβληματιζει...


Επίσης ο Μητσιαλης κάποτε είχε γράψει αυτο:

Όσα χρόνια ασχολούμαι με την προπονητική, συνάντησα μόνο μία περίπτωση αριστερόχειρα με δεξί κυρίαρχο μάτι. Φαίνεται ότι η αντίθετη κυριαρχία είναι ένα πρόβλημα που είναι «προνόμιο» των δεξιόχειρων.
Για να συμπεριλαβει στη γνωση του ο κ. Μητσαλης και τη δικη μου περιπτωση του λεω οτι εγω ειμαι δεξιοχειρας με κυριαρχο αριστερο ματι και αριστεροεπομιζων απο μικρο παιδι.
 
Ξέρω άτομα τα οποία εκτελούν χειρονακτικες εργασιες κ με τα δυο χερια....
Και ξέρω κ άτομα τα οποία με το "αδυναμο" χερι δεν μπορουν να κρατήσουν ουτε ενα στυλό(που λέει ο λόγος) ...

Θεωρώ μεγάλο λάθος την αλλαγή του ώμου-τροπου επωμισης, εφόσον υπάρχουν κ άλλες λυσεις έστω κ αν αυτές δεν είναι οι καλυτερες δυνατές, αλλά την δουλειά του θα την κάνει .....


Δεν γίνεται να βάζουμε κάποιον (κ ιδιαίτερα όταν δεν τον θέλει) να προσπαθει να "αλλάξει" τον εγκέφαλο του.....
Είναι πολυ επίπονη αυτή η αλλαγή κ με μεγαλες δυσκολίες........
Τασο δωσε λιγο προσοχη η συμβουλη μου ειναι να επισκεφθεις ενα οφθαλμιατρο ο οποιος θα σου πει ακριβως τη συμβαινει με τα ματια σου.Στη συνεχεια στα οσα εχω συναντησει σε τέτοιες περιπτωσεις στην μεγαλη ηλικια ειναι δυσκολο να κανεις αυτη την αλλαγη απο δεξια επωμιζων στο αριστερο ωμο στο κυριαρχο ματι. Αυτο το συναντησα στο σκοπευτηριο με ενα κυριο ο οποιος εχασε το κυρίαρχο αριστερο ματι αλλα αριστεροχειρας και η νεα προσαρμογη ηταν νεο στραβο κοντακι οπως εμφανιζεται στη φωτο ωστε το οπλο να ευθυγραμμιζεται με το δεξι ματι πλεον.. Στο δασκαλο ειχε ερθει για να τον βοηθησει στην νεα αυτη αλλαγή. Ισως σε βαλω σε καποιες σκεψεις.
 
Τασο δωσε λιγο προσοχη η συμβουλη μου ειναι να επισκεφθεις ενα οφθαλμιατρο ο οποιος θα σου πει ακριβως τη συμβαινει με τα ματια σου.Στη συνεχεια στα οσα εχω συναντησει σε τέτοιες περιπτωσεις στην μεγαλη ηλικια ειναι δυσκολο να κανεις αυτη την αλλαγη απο δεξια επωμιζων στο αριστερο ωμο στο κυριαρχο ματι. Αυτο το συναντησα στο σκοπευτηριο με ενα κυριο ο οποιος εχασε το κυρίαρχο αριστερο ματι αλλα αριστεροχειρας και η νεα προσαρμογη ηταν νεο στραβο κοντακι οπως εμφανιζεται στη φωτο ωστε το οπλο να ευθυγραμμιζεται με το δεξι ματι πλεον.. Στο δασκαλο ειχε ερθει για να τον βοηθησει στην νεα αυτη αλλαγή. Ισως σε βαλω σε καποιες σκεψεις.
Σε ευχαριστώ για την συμβουλή πιτερ...
Όπως προείπα έψαχνα να βρω το κυρίαρχο μάτι ΜΟΝΟ για λόγους περιεργειας...
Δεν έχω κανένα σκοπό η λόγο να αλλάξω ώμο...........
Μια χαρά βολευομαι τόσα χρονια κ δεν βλέπω τίποτα "παραξενο" στην σκοπευση από την πλευρά που επωμίζω.................
 
Last edited:
Τασο δωσε λιγο προσοχη η συμβουλη μου ειναι να επισκεφθεις ενα οφθαλμιατρο ο οποιος θα σου πει ακριβως τη συμβαινει με τα ματια σου.Στη συνεχεια στα οσα εχω συναντησει σε τέτοιες περιπτωσεις στην μεγαλη ηλικια ειναι δυσκολο να κανεις αυτη την αλλαγη απο δεξια επωμιζων στο αριστερο ωμο στο κυριαρχο ματι. Αυτο το συναντησα στο σκοπευτηριο με ενα κυριο ο οποιος εχασε το κυρίαρχο αριστερο ματι αλλα αριστεροχειρας και η νεα προσαρμογη ηταν νεο στραβο κοντακι οπως εμφανιζεται στη φωτο ωστε το οπλο να ευθυγραμμιζεται με το δεξι ματι πλεον.. Στο δασκαλο ειχε ερθει για να τον βοηθησει στην νεα αυτη αλλαγή. Ισως σε βαλω σε καποιες σκεψεις.
Τι εννοεις εχασε το κυριαρχο ματι?
 
Λευτέρη αυτό το τεστ είχα κάνει πρωτο κ μάλιστα πολλες φορες...
Πάντα μου έδειχνε αριστερό κυρίαρχο μάτι,οπως κ άλλα...

Το τεστ που με μπέρδεψε ήταν με το χαρτάκι κ την τρυπα που κανουμε στο κέντρο του, όπου κοιτάμε ένα αντικείμενο από μέσα κ μετα το φέρνουμε σιγά σιγά στο προσωπο μας, αυτό μου έδειξε δεξί κυρίαρχο μάτι....
Αλλά μπορει να το έκανα κ λάθος...

Δεν σκάω κιόλας... Γιατί δεν βλέπω κ κάτι στην σκοπευση να με προβληματιζει...


Επίσης ο Μητσιαλης κάποτε είχε γράψει αυτο:

Όσα χρόνια ασχολούμαι με την προπονητική, συνάντησα μόνο μία περίπτωση αριστερόχειρα με δεξί κυρίαρχο μάτι. Φαίνεται ότι η αντίθετη κυριαρχία είναι ένα πρόβλημα που είναι «προνόμιο» των δεξιόχειρων.
Όταν έκανες αυτό πού σου πρότεινα με ποιο μάτι ανοιγοκλεινοντας το άλλαζε θέση το αντικείμενο;
 
Θεόδωρε παρομοίως και εγώ, από μικρός προσπαθώ να εξισορροπησω τα άκρα μου( χέρια, πόδια). Τάσο νομίζω πως όσο και αν σε δυσκολεύει η αλλαγή, μόνο επωμιζοντας στην πλευρά του κυρίαρχου ματιού θα νοιώσεις άνετα.
 
Τι εννοεις εχασε το κυριαρχο ματι?
Ηταν υπαλληλος στο σιδηροδρομο και απο ατυχημα εχαδε το ματι του ολοσχερώς. Ειδα ομως για1η φορα το οπλο του το οποιο ηταν verney carron


































που η κατω κανη ηταν ελικοειδη ραβδωση οπως το diffusion και πανω με τσοκ εναλλασσόμενα. Και βεβαια και το κοντακι με την μεγαλη αυτη κλιση το οποιο το ειχε φτιαξει στην Γαλλια οπου και ειχε αγορασει το οπλο.
 
Σε ευχαριστώ για την συμβουλή πιτερ...
Όπως προείπα έψαχνα να βρω το κυρίαρχο μάτι ΜΟΝΟ για λόγους περιεργειας...
Δεν έχω κανένα σκοπό η λόγο να αλλάξω ώμο...........
Μια χαρά βολευομαι τόσα χρονια κ δεν βλέπω τίποτα "παραξενο" στην σκοπευση από την πλευρά που επωμίζω.................
Εσυ ξερεις καλιτερα προσπάθησα να δωσω μια ποιο ολοκληρωμενη εικονα του τι συμβαινει σε αυτες τις περιπτωσεις.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top