Σκέφτομαι να αγοράσω..

Vasilis

Administrator
Περιοχή
Σλοβακία
Όνομα
Βασίλης
@Kastoras δεν ξέρω τι θέμα σου έβγαλε η μπαικάλ αλλά αφού μπήκε το μικρόβιο για αναζήτηση το πιο πιθανό είναι ότι θα προβείς σε αγορά εντέλει. Εγώ θα σου πω την γνώμη μου λοιπόν με βάση την δική μου λογική. H maxus 2 βγήκε με αλλαγή στην πάπια αφού έβαλαν κανονικά βίδα και με μεγαλύτερα και καλύτερα ξύλα από το πρώτο μοντέλο. Εμένα αυτό μου λέει ότι αναγνώρισαν τα παράπονα αρκετών κυνηγών και έκαναν αυτή την αναβάθμιση. Επίσης, όσον αφορά τις πωλήσεις των όπλων μετά τα beretta και benelli η τρίτη εταιρεία είναι πολύ πίσω. Αυτό το λέω γιατί άλλο ειδικό βάρος έχει ένα πρόβλημα σε ένα όπλο με λίγες πωλήσεις και άλλο σε ένα με πολλές.

Γνώμες θα ακούσεις και θα διαβάσεις προς όλες τις κατευθύνσεις, λίγα πράγματα είναι απόλυτα. Εσύ θα κοιτάξεις για τα κυνήγια σου τι θα σε βολέψει και φυσικά όταν πιάσεις όπλα θα δεις ποιο θα σου κάνει το κλικ.

Υ.Σ. Η βλητική απόδοση θεωρώ πως δεν φαίνεται σε όλα τα κυνήγια παρά μόνο σε πολύ απαιτητικά όπως ο βάλτος.

Όνομα
Βασίλης
Πάντα παίζει ρόλο και πως το εννούν 1 στα 3 το καλός. Αν περάσουν στρωτά 3 πουλιά , εννοώ όχι 3 μαζί , ο καλός πρέπει να τα πάρει και τα 3 ή έστω 2 στα 3. Τώρα αν κρίνουμε συνολικά σε ένα κυνηγι τσιχλας που κάνουμε διάφορες βολές το 1 στα 3 είναι απόλυτα λογικό.
1 στα 3 μέσος όρος σε καλό σκοπευτή σε όλα τα κυνήγια περπατητό - καρτέρι και

α. να μην διαλέγεις πουλιά αλλά και
β. να μην ρίχνεις τριπλέτες (αν αρχίσεις τριπλέτες το ποσοστό τείνει στο μηδέν :) )

Είναι λογικό και το έχω ακούσει πολλές φορές να λέγεται ...
Αν κυνηγάς μόνο καρτέρι, έχει και διαλέγεις πουλιά το 80%-100% δεν είναι άπιαστο όνειρο.

Περιοχή
Χιος
Όνομα
Στελιος
1 στα 3 μέσος όρος σε καλό σκοπευτή σε όλα τα κυνήγια περπατητό - καρτέρι και

α. να μην διαλέγεις πουλιά αλλά και
β. να μην ρίχνεις τριπλέτες (αν αρχίσεις τριπλέτες το ποσοστό τείνει στο μηδέν :) )

Είναι λογικό και το έχω ακούσει πολλές φορές να λέγεται ...
Αν κυνηγάς μόνο καρτέρι, έχει πουλιά και διαλέγεις πουλιά το 80%-100% δεν είναι άπιαστο όνειρο.
Στο κυνηγι ολα μπορουν να συμβουν.
Εχει ημερες που λες ειμαι ο σουπερ κ δεν γλιτώνει τπτ κ εχει ημερες που σου ερχεται να σπασεις το οπλο.

Όνομα
Βασίλης
Στο κυνηγι ολα μπορουν να συμβουν.
Εχει ημερες που λες ειμαι ο σουπερ κ δεν γλιτώνει τπτ κ εχει ημερες που σου ερχεται να σπασεις το οπλο.
Στέλιο μιλάμε για μέσο όρο χρονιάς ...
Εγώ πχ είμαι πολύ κάτω από το 1 στα 3.
Υπολογίζω περίπου 1 στα 4-6 αλλά δεν λυπάμαι απόσταση και φυσίγγια και κυνηγάω περισσότερο περπατητό.
Αν έριχνα πιο συγκρατημένα ίσως είμουν σε αυτό το ποσοστό.

Vasilis

Administrator
Περιοχή
Σλοβακία
Όνομα
Βασίλης
Στέλιο μιλάμε για μέσο όρο χρονιάς ...
Εγώ πχ είμαι πολύ κάτω από το 1 στα 3.
Υπολογίζω περίπου 1 στα 4-6 αλλά δεν λυπάμαι απόσταση και φυσίγγια και κυνηγάω περισσότερο περπατητό.
Αν έριχνα πιο συγκρατημένα ίσως είμουν σε αυτό το ποσοστό.
Θέλεις δουλειά ακόμα για να φτάσεις στα 24/25 που κάνει ένας καλό κυνηγός που σέβεται τον εαυτό του. Εγώ φέτος έχω σκοπό να φτάσω στα 26/25.

topic.

Όνομα
ΒΑΣΊΛΗΣ
Αν κυνηγάς μόνο καρτέρι, έχει και διαλέγεις πουλιά το 80%-100% δεν είναι άπιαστο όνειρο.
Σε καρτέρι φάσσας και πάπιας, το ποσοστό μειώνεται πολύ. Οι μέρες που μπορεί "να έχεις και διαλέγεις πουλιά" είναι ελάχιστες.

Όνομα
Γιαννης
Αν έχεις σωστό κοντάκι χωρίς να κάνω τον έξυπνο λίγοι έχουν και ξέρεις μέχρι που έχεις επιτυχία σε μετρα εννοώ ανάλογα το τσοκ και τα φυσίγγια σου είναι εύκολο αν συγκράτησε στο θέμα απόστασης και μόνο όχι να διαλέγεις όχι αυτό θα έρθει πιο στρωτο να βρίσκεσαι κάτω από το 1προς 3 . Εννοώ όταν έχω βιδωμενο το ανάστροφο τσοκ ξέρω ότι σκοτώνω μέχρι 18/20 το πολύ μέτρα μέχρι εκεί θέλει τάμα για να μου φύγει κάτι δε ρίχνω παραπάνω γιατί θα σκοτώσω μια στις 20 και αυτό θα πέσει ζωντανό άμα περνάνε λόγου χάρη τσίχλες από πάνω μου ψηλότερα όσο και ρίχνω τους κάνω αέρα αν ρίξω 10 φυσίγγια το 1προς 2 μπορεί να γίνει 1προς 5 χωρίς αυτό να με καθορίζει ως σκοπευτή . Απλά γιατί έριξα εκτός πεδίου δράσης το οποίο γνώριζα εξαρχής ότι είναι λάθος.

Όνομα
Dimmil
Θα συμφωνήσω εν μέρη.υπαρχουν κυνηγοί οι οποίοι δεν έχουν εκτίμηση των αποστάσεων και σηκώνουν όπλο

Σε πολλές περιπτώσεις και σε δύσκολες συνθήκες ,με λάθος φυσίγγια νο σκαγιων και φυσικά δεν θα κάνω λόγο για κοντάκια και σκοπευση...αναφέρομαι στα υδρόβια πόσο μάλλον στις φασσες που και τριπλέτες θα πέσουν και νταουλοι,και 6αρια 5αρια με - κελσίου (γιατί φάσσα παπί =νο 6 και 5.... Το 3αρι είναι για ...λαγό μόνο)...

Εγώ πιστεύω πως η ταύτιση των νουμερων των σκαγιων με το θήραμα ,είναι κι αυτό ένα μεγάλο φάουλ