Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
Μια απορία ρε παλικάρια γιατί όλοι ενω έχετε την m2 προτείνετε την μαξους για καλύτερη και δεν την αγοράζατε εξαρχής. Νομίζω ότι και δεύτερη να περνατε πάλι μπενελι θα ήταν.
ποιός σου είπε ότι την προτείνουμε για "καλύτερη" ;;;
την πρότεινα γιατί δεν μπορώ να βρω για να κάνω δοκιμές :)

Η δική μου σειρά ήταν
1. m2
2. sx4 ή maxus ή a400
3. v3 (μπλιαχ)
 
Τα Browning φίλε είναι τρέλα με κορδέλα, άπαξ κ ρίξεις με τέτοιο όπλο αρρωστησες
Ναι, σε χτυπάει ο Brown-virus αχαχαα
Αστείο .... !!!!!!!!!!!

Δημήτρη με τι όπλο κυνηγάς εσύ ;;; Αυτό που χρησιμοποιείς συχνότερα τέλος πάντων αν έχεις πολλά ...

Δεν πήρα την v3 γιατί είναι αμερικάνικη, γιατί έχει πολλά κλαπατσίμπανα κάτω από την κάνη και γιατί δεν θα έπαιρνα πάλι όπλο από την ίδια εταιρία με το πολλαπλά σπασμένο μου. Το λύσιμο επίσης μου φάνηκε μπελάς.
Δεν πήρα την a400 γιατί έχω την a303.
Δεν πήρα την sx4 γιατί είναι αμερικάνικη, και διάβαζα κάτι τέτοια https://www.randywakeman.com/TheNotSoSuperWinchesterSX4Shotgun.htm
Δεν πήρα την maxus γιατί είναι αμερικάνικη και γιατί κουνιέται η πάπια αποδεδειγμένα (μιας και η καινούργια είναι με βίδα) ... αρρώστησα με την 1187 ... εντάξει με πατέντες το διόρθωσα. Επίσης για τα για τα Dura-Touch δεν έχω ακούσει τα καλύτερα, αλλά δεν το έψαξα αν υπήρχαν σε όλα τα όπλα.
Δεν αγόρασα την vinci γιατί φοβόμουνα μήπως άρχιζαν να κουνιούνται τα πλαστικά και γιατί τότε που ήθελα το όπλο δεν υπήρχε διαθέσιμο σε 71cm.
Αγόρασα λοιπόν την m2 γνωρίζοντας από πριν όλα τα προβλήματα που θα μπορούσα να συναντήσω ... ψηλοτουφέκισμα, click κτλ
Δεν το έχω μετανοιώσει καθόλου (ακόμη τουλάχιστον ... όταν το μετανοιώσω θα το μάθετε πρώτοι).

Αυτά τα ολίγα :)
 
Last edited:
Το κούνημα της παπιας δεν έχει να κάνει πιστεύω τόσο η μόνο με το αν έχει βίδα η όχι.

Με μια πιο προσεκτικη κατασκευή στις ανοχες δεξιά αριστερά θα ελυνε το θέμα. Ίσως με κάποιο ελαστικό η αφροδες υλικό
 
Το κούνημα της παπιας δεν έχει να κάνει πιστεύω τόσο η μόνο με το αν έχει βίδα η όχι.

Με μια πιο προσεκτικη κατασκευή στις ανοχες δεξιά αριστερά θα ελυνε το θέμα. Ίσως με κάποιο ελαστικό η αφροδες υλικό
Εγω εχω την πρωτη maxus duck blind και η παπια ειναι μπετον αρμε...εσας πω; Σας κουναη δεν ξερω...μηπος κουνατε το κεφαλι απο τζετ λακ
 
Ναι, σε χτυπάει ο Brown-virus αχαχαα
Αστείο .... !!!!!!!!!!!

Δημήτρη με τι όπλο κυνηγάς εσύ ;;; Αυτό που χρησιμοποιείς συχνότερα τέλος πάντων αν έχεις πολλά ...

Δεν πήρα την v3 γιατί είναι αμερικάνικη, γιατί έχει πολλά κλαπατσίμπανα κάτω από την κάνη και γιατί δεν θα έπαιρνα πάλι όπλο από την ίδια εταιρία με το πολλαπλά σπασμένο μου. Το λύσιμο επίσης μου φάνηκε μπελάς.
Δεν πήρα την a400 γιατί έχω την a303.
Δεν πήρα την sx4 γιατί είναι αμερικάνικη, και διάβαζα κάτι τέτοια https://www.randywakeman.com/TheNotSoSuperWinchesterSX4Shotgun.htm
Δεν πήρα την maxus γιατί είναι αμερικάνικη και γιατί κουνιέται η πάπια αποδεδειγμένα (μιας και η καινούργια είναι με βίδα) ... αρρώστησα με την 1187 ... εντάξει με πατέντες το διόρθωσα. Επίσης για τα για τα Dura-Touch δεν έχω ακούσει τα καλύτερα, αλλά δεν το έψαξα αν υπήρχαν σε όλα τα όπλα.
Δεν αγόρασα την vinci γιατί φοβόμουνα μήπως άρχιζαν να κουνιούνται τα πλαστικά και γιατί τότε που ήθελα το όπλο δεν υπήρχε διαθέσιμο σε 71cm.
Αγόρασα λοιπόν την m2 γνωρίζοντας από πριν όλα τα προβλήματα που θα μπορούσα να συναντήσω ... ψηλοτουφέκισμα, click κτλ
Δεν το έχω μετανοιώσει καθόλου (ακόμη τουλάχιστον ... όταν το μετανοιώσω θα το μάθετε πρώτοι).

Αυτά τα ολίγα :)
Εσει βαρεσες πεναντι χωρης τερματοφηλακα και εστηλε; Την μπαλα στην εξεδρα
 
Εσει βαρεσες πεναντι χωρης τερματοφηλακα και εστηλε; Την μπαλα στην εξεδρα
Κάντο λίγο πιο λιανά Ηλία ...
Αν το νούμερο ένα κριτήριο στην επιλογή όπλου είναι η αξιοπιστία τι έπρεπε να αγοράσω δηλαδή ???
Αν είναι την πουλάω και αγοράζω ότι προταθεί ....
 
Κάντο λίγο πιο λιανά Ηλία ...
Αν το νούμερο ένα κριτήριο στην επιλογή όπλου είναι η αξιοπιστία τι έπρεπε να αγοράσω δηλαδή ???
Αν είναι την πουλάω και αγοράζω ότι προταθεί ....
Αν και τρελο; Μπραουνακιας για απολιτη αξιοπηστια μπενελι τερμα....για κανη θανατος μαξους
 
Αν και τρελο; Μπραουνακιας για απολιτη αξιοπηστια μπενελι τερμα....για κανη θανατος μαξους
Αν σου βγαλη προβλημα η μαξους θα ειναι στο ελατυριο του πιστονιου η στην γλωσα εμενα τα εβγαλε και τα δυο μετα απο 25.000 φυσηγγια την εχω πανο απο 13 χρονια
 
για κανη θανατος μαξους
Θα την δούμε και αυτή κάποια στιγμή ... την ψάχνω απεγνωσμένα ... :) Δεν την έχει κανένας γνωστός.
Σήμερα είχα πάει Καλκατζάκο στην οδό Αθηνάς για την καθιερωμένη επίσκεψη.
Δεν είχε maxus. Μάλλον περιμένει την έκδοση 2 ;;;;;;;; Δεν ρώτησα επιπλέον.

Ξέρετε την δοκιμή που θα γίνει ... Maxus vs M2 vs 1187 στα 36μ με κύλινδρο με Rem Express #4 35,5gr.
Αν η διαφορά στην συγκέντρωση είναι πάνω από 15% με το πρώτο φυσίγγι την αγοράζω σε 76cm και χαρίζω σε κανέναν φίλο την 1187.
 
Την εχουμε ξανακανει την κουβεντα, κατοχος κ εγω της πρωτης maxus κ η γνωμη μου ειναι οτι περα απο το σχεδον μηδενικο λακτισμα κ την ευκολια καταβολης ( επεφταν πανευκολα αλλα παραπανω απο τα μισα ηταν ζωντανα) δεν μπορεσα να βρω κατι αλλο καλο σ αυτο το οπλο.
Μικρο κοντακι, τσοκ που ξεβιδωναν καθε λιγο, κ ψωριαση παντου μετα τον πρωτο χρονο παρολο που την επιανα μονο απο τα ξυλα.
Μετεπειτα βγηκε με μαυρη βαση κ ακουσα οτι δεν ειχε προβλημα.
Οι βασικοι λογοι που την εδωσα ηταν τα ζωντανα κ η ψωριαση.
Με αυτα που ακουω στο φορουμ για το συγκεκριμενο οπλο απορω.
Εγω ημουν ο μοναδικος γκαντεμης;
 
Θα την δούμε και αυτή κάποια στιγμή ... την ψάχνω απεγνωσμένα ... :) Δεν την έχει κανένας γνωστός.
Σήμερα είχα πάει Καλκατζάκο στην οδό Αθηνάς για την καθιερωμένη επίσκεψη.
Δεν είχε maxus. Μάλλον περιμένει την έκδοση 2 ;;;;;;;; Δεν ρώτησα επιπλέον.

Ξέρετε την δοκιμή που θα γίνει ... Maxus vs M2 vs 1187 στα 36μ με κύλινδρο με Rem Express #4 35,5gr.
Αν η διαφορά στην συγκέντρωση είναι πάνω από 15% με το πρώτο φυσίγγι την αγοράζω σε 76cm και χαρίζω σε κανέναν φίλο την 1187.
Είσαι πολυ έξυπνος τελικά, κυλυνδρος στα 36 μ με ρεμιγκτον φυσιγγι να δείξει υπεροχη κανης ;;;;; ωραία η σκέψη σου αλλά ενέχει δόλο, μου αρέσει που όλοι σας μετράτε μόνο την συγκέντρωση, βγάζω λοιπόν 100% συγκέντρωση στα 40 μέτρα, κ λοιπόν τι έγινε ;;;; στο κυνήγι αυτό το φυσιγγι είναι άχρηστο, μόνο για καθιστά μπουλουκια
 
Την εχουμε ξανακανει την κουβεντα, κατοχος κ εγω της πρωτης maxus κ η γνωμη μου ειναι οτι περα απο το σχεδον μηδενικο λακτισμα κ την ευκολια καταβολης ( επεφταν πανευκολα αλλα παραπανω απο τα μισα ηταν ζωντανα) δεν μπορεσα να βρω κατι αλλο καλο σ αυτο το οπλο.
Μικρο κοντακι, τσοκ που ξεβιδωναν καθε λιγο, κ ψωριαση παντου μετα τον πρωτο χρονο παρολο που την επιανα μονο απο τα ξυλα.
Μετεπειτα βγηκε με μαυρη βαση κ ακουσα οτι δεν ειχε προβλημα.
Οι βασικοι λογοι που την εδωσα ηταν τα ζωντανα κ η ψωριαση.
Με αυτα που ακουω στο φορουμ για το συγκεκριμενο οπλο απορω.
Εγω ημουν ο μοναδικος γκαντεμης;
Ζωντανά η μαξους ;;;; 2 οι λόγοι φίλε, η πολυ ανοιχτό τσοκ η κοντακι που ρίχνει αλλά νταλλων, δεν παιζονται αυτές οι κάνες σε φονικοτητα
 
@Kastoras Τολη εισαι λιγο γκαντεμακος μου φαινεται!!!!!
Αυτο το ποζε το Μπαικαλ το εχεις ακομα???
το μονο που δεν ειχε βγαλει προβλημα απ οσο θυμαμαι
Βασίλη το σημαντικότερο όλων νομίζω είναι να ζεις το ταξίδι.
Να δοκιμάζεις πράγματα για να έχεις μετά άποψη, άποψη που την έχεις πληρώσει από την τσέπη σου, και δεν είναι θεωρίες.

Ωραίο ήταν το μπαικαλ. Τίμιο. Δεν μπορούσες να έχεις όμως απαιτήσεις από ένα τουφέκι των 300 δολλαρίων.
 
Είσαι πολυ έξυπνος τελικά, κυλυνδρος στα 36 μ με ρεμιγκτον φυσιγγι να δείξει υπεροχη κανης ;;;;; ωραία η σκέψη σου αλλά ενέχει δόλο, μου αρέσει που όλοι σας μετράτε μόνο την συγκέντρωση,
Δημήτρη σκέψη είναι αλλά ακούω και την δική σου πρόταση.
Φυσικά και αν την βρω, δεν θα ρίζω μόνο με κύλινδρο ούτε με ένα νούμερο σκαγιών !!!!

Η λογική (η δική μου) είναι η παρακάτω ...
Μεγάλος αυλός, μεγάλος κώνος (αλήθεια πόσο έχει;; ) άρα λιγότερο στρίμωγμα των σκαγιών, άρα λιγότερες παραμορφώσεις άρα μεγαλύτερη συγκέντρωση. Αυτό δεν είναι το επιχείρημα ;;;;;
Επειδή δεν θα ρίξω 10 φυσίγγια να βγάλω μέσους όρους και επειδή το 10% διαφορά στην συγκέντρωση στα εμπορικά από φυσίγγι σε φυσίγγι είναι κάτι φυσιολογικό γι' αυτό έγραψα 15%.
Αυτό που θέλω να διαπιστώσω (με τα ίδια μου τα μάτια) είναι η βλητική υπεροχή της κάνης αυτής καθαυτής.
Αν βάλω τσοκ πάνω, προσθέτω άλλον έναν παράγοντα στην εξίσωση.
Ο κύλινδρος αφαιρεί τον παράγοντα τσοκ και συγκρίνει μόνο κάνες !!!
Η μ2 για παράδειγμα ακούω ότι δεν έχει και την καλύτερη φήμη για τα τσοκ της ...
Που κάνω το λάθος ;;;

Η διάτρηση θα μετρηθεί και αυτή ... σε αυτό συμφωνώ απόλυτα ότι είναι σημαντικό
βγάζω λοιπόν 100% συγκέντρωση στα 40 μέτρα, κ λοιπόν τι έγινε ;;;; στο κυνήγι αυτό το φυσιγγι είναι άχρηστο, μόνο για καθιστά μπουλουκια
Συμφωνώ, αλλά χρησιμεύει όμως στα 60-70μ.
Παλιά ήμουν φαν της απόλυτης συγκέντρωσης, μόλις ξέφυγα από αυτή την λογική είχα περισσότερες επιτυχίες.
Ένα δεύτερο όπλο όμως για τα 60-70 δεν θα με χαλούσε.
Εκτός αν τα 60μ χρειάζονται πρωτίστως φυσίγγι και τσοκ και όχι όπλο ... δεν θα διαφωνήσω σε αυτό.

Και κάτι άλλο αν ξέρετε ...
Ποιό όπλο έχει τον μεγαλύτερο αυλό και τον μεγαλύτερο κώνο ταυτόχρονα από αυτά που κυκλοφορούν τώρα στην αγορά ;;;
 
Last edited:
Δημήτρη σκέψη είναι αλλά ακούω και την δική σου πρόταση.
Φυσικά και αν την βρω, δεν θα ρίζω μόνο με κύλινδρο ούτε με ένα νούμερο σκαγιών !!!!

Η λογική (η δική μου) είναι η παρακάτω ...
Μεγάλος αυλός, μεγάλος κώνος (αλήθεια πόσο έχει;; ) άρα λιγότερο στρίμωγμα των σκαγιών, άρα λιγότερες παραμορφώσεις άρα μεγαλύτερη συγκέντρωση. Αυτό δεν είναι το επιχείρημα ;;;;;
Επειδή δεν θα ρίξω 10 φυσίγγια να βγάλω μέσους όρους και επειδή το 10% διαφορά στην συγκέντρωση στα εμπορικά από φυσίγγι σε φυσίγγι είναι κάτι φυσιολογικό γι' αυτό έγραψα 15%.
Αυτό που θέλω να διαπιστώσω (με τα ίδια μου τα μάτια) είναι η βλητική υπεροχή της κάνης αυτής καθαυτής.
Αν βάλω τσοκ πάνω, προσθέτω άλλον έναν παράγοντα στην εξίσωση.
Η μ2 για παράδειγμα ακούω ότι δεν έχει και την καλύτερη φήμη για τα τσοκ της ...
Που κάνω το λάθος ;;;

Η διάτρηση θα μετρηθεί και αυτή ... σε αυτό συμφωνώ απόλυτα ότι είναι σημαντικό

Συμφωνώ, αλλά χρησιμεύει όμως στα 60-70μ.

Και κάτι άλλο αν ξέρετε ...
Ποιό όπλο έχει τον μεγαλύτερο αυλό και τον μεγαλύτερο κώνο ταυτόχρονα από αυτά που κυκλοφορούν τώρα στην αγορά ;;;
Στα πραγματικα 60 κ 70 μέτρα σε όλη την Ελλάδα αν υπάρχουν είκοσι άτομα που ξέρουν να ρίξουν, κ μιλάω για συστηματικά αποτελέσματα κ οχι ένα πουλι στα εκατό, είναι παρα πολλα τα μέτρα κ ειδικά χειμώνα γίνονται απαγορευτικά στους πολλους , παμε στην συγκέντρωση, στους συμβατικούς αυλους στο χαρτόνι εχουμε πιο έντονα κέντρα, όσο μεγαλώνει ο αυλός τόσο γεμίζει η περιφερεια κ αυξάνονται κ οι αρχικές ταχυτητες
 
Ζωντανά η μαξους ;;;; 2 οι λόγοι φίλε, η πολυ ανοιχτό τσοκ η κοντακι που ρίχνει αλλά νταλλων, δεν παιζονται αυτές οι κάνες σε φονικοτητα
Φιλε Δημητρη ουτε χωραφια εχω να χωρισω με τον Μαυρουλη ουτε με ταιζει ουτε με ποτιζει αυτος ουτε κ καποιος αλλος αντιπροσωπος.
Μιλησα για την πρωτη maxus ( με καννη αποΠορτογαλια) κ τις εντυπωσεις που ειχα απο αυτην.
Για κοντακι κ τσοκακια ουτε λογος να γινεται.
Ισως οι μεταγενεστερες να ειναι πολυ καλες.
ΥΓ Για μενα ο Μαυρουλης ειναι απο τους καλυτερους αντιπροσωπους με διαφορά.
 
Ειναι καλη η δοκιμή με κύλινδρο αλλά ο κύλινδρος του ενός είναι 18.7 και του άλλου 18.3 ή 18.4 .Θα δοκιμάσεις κύλινδρο μπενελι και 4αρι Μπράουνινγκ ώστε να έχεις να καταλάβεις διάφορα καθαρά μόνο από φυσίγγι τότε θα δεις ποια κάνης πάει το συγκεκριμένο φυσίγγι και ποια όχι και από διάτρηση και από κατανομή που εκεί θα σου δείξει αν ταιριάζει η τάπα στον αυλό του όπλου σου . Όσο για τα σκότωμα τα είχα την fusion evolve 76cm κάνης καλά σκοτωματα οχι σαν την 2000 με τίποτα αλλα την πούλησα λόγω εμπλοκών χωρίς αιτία για μένα ήταν από πιστόνι μου ειχε πει φίλος αλλά με χαλάνε οι εμπλοκές σε καινούριο όπλο και την εφαγε το μαύρο σκοτάδι . Είχα παρατηρήσει βέβαια και ότι για μια απόσταση πχ 30 μέτρα που έπαιρνα πουλιά με το 4αρι εύκολα με άλλο όπλο αυτή ήθελε 3αρι κάτι το οποίο έχει παρατηρήσει και φίλος με φαμπαρμ σε σχέση με Μπερέτα που τα δουλεύει και τα δύο ανελλιπώς τα όπλα μου λέει πολύ καλό το φαμπαρμ αλλά όταν τουφεκαμε άνω των ,30 μέτρων θέλει σφιχτοτερο τσοκ από την Μπερέτα για να πετύχω ίδια απόδοση . Ίσως να είναι οι διευρυμενοι αυλοί γιατί το είχα δει και με το γουιντσιστερ που είχα σε δοκιμές όσο καλές κατανομές είχε νορμάλ τόσο άρχιζαν να χαλάνε όσο έφυγες από τα 30 και πάνω στα 36μετρ ήθελε 2αρι για να φτάσει το 3αρι της ςς με το ζόρι.
 
Στα πραγματικα 60 κ 70 μέτρα σε όλη την Ελλάδα αν υπάρχουν είκοσι άτομα που ξέρουν να ρίξουν, κ μιλάω για συστηματικά αποτελέσματα κ οχι ένα πουλι στα εκατό, είναι παρα πολλα τα μέτρα κ ειδικά χειμώνα γίνονται απαγορευτικά στους πολλους ,
Αν υπήρχε ο εξοπλισμός τα άτομα θα γίνονταν περισσότερα, και τα παπιά θα ανέβαιναν στα 100.
Υπάρχουν και άλλοι παράγοντες (άνεμος, διαφορετικά # σκαγιών, κτλ) αλλά αυτά βρίσκονται.
Δεν θεωρώ ότι μόνο 20 άτομα στην Ελλάδα μπορούν να κάνουν επαναλαμβανόμες επιτυχείς βολές στα 60, ίσως όμως μόνο 20 να έχουν τον εξοπλισμό και την συσσωρευμένη εμπειρία να τις κάνουν.
παμε στην συγκέντρωση, στους συμβατικούς αυλους στο χαρτόνι εχουμε πιο έντονα κέντρα, όσο μεγαλώνει ο αυλός τόσο γεμίζει η περιφερεια κ αυξάνονται κ οι αρχικές ταχυτητες
Οι αρχικές ταχύτητες αυξάνονται κατά πόσο να πούμε 5% ??? (με έπεισες σε αυτό και παραδέχομαι το λάθος μου ... είδες δεν είμαι άπιστος Θωμάς :) ) Οι τελικές όμως όπως πολύ καλά ξέρεις σκοτώνουν. Το 5% πόσο γίνεται στα 36μ ;
Αν τα σκάγια μετακινούνται από το κέντρο στην περιφέρεια και η κατανομή είναι σχετικά ομοιόμορφη, αυτό είναι "καλό" στα μέτρα που δοκιμάζεις.
Χάνονται όμως οι δυνατότητες για περισσότερα μέτρα.

Τελικά νομίζω ότι πρέπει να ανοίξει νήμα με την ερώτηση "Τι εννοούμε λέμε -βλητική υπεροχή μιας κάνης-" ;)
όταν καταλήξουμε σε ορισμό η επόμενη ερώτηση πρέπει να είναι "Με ποιές δοκιμές το διαπιστώνουμε ;"
 
Last edited:
Την εχουμε ξανακανει την κουβεντα, κατοχος κ εγω της πρωτης maxus κ η γνωμη μου ειναι οτι περα απο το σχεδον μηδενικο λακτισμα κ την ευκολια καταβολης ( επεφταν πανευκολα αλλα παραπανω απο τα μισα ηταν ζωντανα) δεν μπορεσα να βρω κατι αλλο καλο σ αυτο το οπλο.
Μικρο κοντακι, τσοκ που ξεβιδωναν καθε λιγο, κ ψωριαση παντου μετα τον πρωτο χρονο παρολο που την επιανα μονο απο τα ξυλα.
Μετεπειτα βγηκε με μαυρη βαση κ ακουσα οτι δεν ειχε προβλημα.
Οι βασικοι λογοι που την εδωσα ηταν τα ζωντανα κ η ψωριαση.
Με αυτα που ακουω στο φορουμ για το συγκεκριμενο οπλο απορω.
Εγω ημουν ο μοναδικος γκαντεμης;
Όχι φίλε μου δεν εισαι γκαντέμης απλώς όλοι οι άντρες κυνηγάνε τις ξανθές αλλα στο τέλος παντρεύονται τη μελαχρινή.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top