Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
Βλητικα η εξέλιξη εχει βοηθήσει όπως και ως προς την εργονομία έχει βοηθήσει , τώρα ως προς την ποιότητα και την μακροζωία τον όπλων θεωρώ ότι όπως και σε άλλα πράγματα ο καταναλωτισμος έχει οδηγήσει της εταιρείες σε μια σχετική πιθανή μείωση προς όφελος των πωλήσεων τους ειδικά στα όπλα μαζικής παραγωγής.
 
Μείωση της ποιότητας είναι σχετική, μπορεί να εννοηται η χρησιμοποίηση πιο απλών ξύλων η πλαστικών μερών η λιγότερο χειροποίητη δουλειά στις εφαρμογές , περισσότερο μπορεί να ισχύει στα δίκανα(ίσως),για τις καραμπίνες πιστεύω ότι διανύουν την καλύτερη τους εποχή με την προσαρμοστικότητα τους και την ελαχιστοποίηση των εμπλοκών σε όλες τις εταιρείες.
 
Όπλο δεν αλλάζεις μόνο αν δε σε βολεψει ή σου βγαλει προβλημα. Αλλαζεις κι επειδή απλα το βαρέθηκες... Εδω κάποιοι το κανουν ,κι ομως ακομα, στα αυτοκίνητα. Στα όπλα θα κολλήσουν; Για μένα τα καινούρια όπλα ειναι καλύτερα απ τα παλιά γιατι όπως ολα τα προιοντα εξελίχθηκαν.
 
Βλητικα η εξέλιξη εχει βοηθήσει όπως και ως προς την εργονομία έχει βοηθήσει , τώρα ως προς την ποιότητα και την μακροζωία τον όπλων θεωρώ ότι όπως και σε άλλα πράγματα ο καταναλωτισμος έχει οδηγήσει της εταιρείες σε μια σχετική πιθανή μείωση προς όφελος των πωλήσεων τους ειδικά στα όπλα μαζικής παραγωγής.
Έτσι είναι. Το θέμα είναι κατά πόσο ο χρήστης (καταναλωτής) έχει ξεπεράσει τα όρια του προϊόντος. Γιατί συνηθέστατα προμηθευόμαστε βιομηχανικά προϊόντα (και κυν. όπλα μέσα σ΄αυτά) με προδιαγραφές παραπάνω από τις δικές μας, πιθανόν υπερεκτιμώντας τις δικές μας.
Δια ταύτα, μία μικρή (πολύ μικρή!) υποβάθμιση της ποιότητας λόγω της μαζικής παραγωγής να μην έχει σημασία.
 
Όπλο δεν αλλάζεις μόνο αν δε σε βολεψει ή σου βγαλει προβλημα. Αλλαζεις κι επειδή απλα το βαρέθηκες... Εδω κάποιοι το κανουν ,κι ομως ακομα, στα αυτοκίνητα. Στα όπλα θα κολλήσουν; Για μένα τα καινούρια όπλα ειναι καλύτερα απ τα παλιά γιατι όπως ολα τα προιοντα εξελίχθηκαν.
Σωστά, όλα εξελίσσονται. Δεν νομίζω όμως ότι είναι δόκιμη η σύγκριση όπλων-αυτοκινήτων. Η εξέλιξη της τεχνολογίας των αυτοκινήτων, ιδιαίτερα τα 3-4 τελευταία χρόνια είναι χαοτική, καμία σχέση με αυτή των κυνηγ. όπλων, που δεν έχουν αντίστοιχα περιθώρια.
 
Τα όπλα παλιά κατασκευάζονταν με προοπτική να χρησιμοποιηθούν τουλάχιστον τρείς γενιές με σωστή συντήρηση , αλλά δεν ήταν φθηνά, σήμερα είναι πιο προσιτά σίγουρα θα αντέξουν πάνω από μια γενιά με σωστή συντήρηση ,αλλά δεν νομίζω ότι νοιάζονται οι περισσότεροι γιατι στη 10ετια θα το έχουν αλλάξει.
 
Σωστά, όλα εξελίσσονται. Δεν νομίζω όμως ότι είναι δόκιμη η σύγκριση όπλων-αυτοκινήτων. Η εξέλιξη της τεχνολογίας των αυτοκινήτων, ιδιαίτερα τα 3-4 τελευταία χρόνια είναι χαοτική, καμία σχέση με αυτή των κυνηγ. όπλων, που δεν έχουν αντίστοιχα περιθώρια.
Ενταξει σίγουρα το αυτοκινητο εξελιχθηκε περισσότερο γιατί απαρτιζεται απο εκατοντάδες μηχανισμούς ηλεκτρικά και ηλεκτρονικά συστήματα. Παρόλα αυτά και τα όπλα εγιναν πιο ασφαλή, πιο εργονομικά, πιο άνετα στη χρηση και σε αρκετές περιπτώσεις αποδοτικότερα. Εγω δεν συμφωνω οτι τα παλιά ηταν πιο ανθεκτικά, τουλάχιστον αυτο δεν ειναι κανόνας. Υπήρχαν καλα οπλα τοτε, υπήρχαν ομως και οπλα που δεν δουλευαν καλά ή που εβγαζαν ζημιες και τοτε και μάλιστα σε μεγαλύτερο βαθμό απ οτι σήμερα.
 
Όλα τα όπλα ήταν και είναι 100% ασφαλή εφόσον τα συντηρούμε σωστά κ φροντίζουμε να μην ξεπερνάμε τα όρια που θέτουν οι κατασκευαστες τους...
Για το κατασκευαστικό κ ποιοτικο κομμάτι πιστευω οτι καποια σημερινά οπλα μπορει να είναι καλυτερα απο κάποια παλια...
Όμως πολλα παλια είναι πολυ καλυτερα απο τα σημερινά.......
Βέβαια η ουσία είναι ότι οπλουργοι υπήρχαν,υπάρχουν κ θα υπάρχουν...........
 
Last edited:
Ενταξει σίγουρα το αυτοκινητο εξελιχθηκε περισσότερο γιατί απαρτιζεται απο εκατοντάδες μηχανισμούς ηλεκτρικά και ηλεκτρονικά συστήματα. Παρόλα αυτά και τα όπλα εγιναν πιο ασφαλή, πιο εργονομικά, πιο άνετα στη χρηση και σε αρκετές περιπτώσεις αποδοτικότερα. Εγω δεν συμφωνω οτι τα παλιά ηταν πιο ανθεκτικά, τουλάχιστον αυτο δεν ειναι κανόνας. Υπήρχαν καλα οπλα τοτε, υπήρχαν ομως και οπλα που δεν δουλευαν καλά ή που εβγαζαν ζημιες και τοτε και μάλιστα σε μεγαλύτερο βαθμό απ οτι σήμερα.
Ακριβώς αυτό εννοούσα και εγώ και σ΄αυτήν την απάντησή μου, αλλά και σε παλιότερες σχετικές.
Συμφωνώ επίσης με την προσέγγισή σου μεταξύ παλιών και νεότερων όπλων ( .....ομως και οπλα που δεν δουλευαν καλά ή που εβγαζαν ζημιες και τοτε....) την οποία και εγώ έχω διατυπώσει παλαιότερα.
 
Καλησπέρα στα παιδιά,
Πόσο μπορεί να πωληθεί ένα Merkel 200 κατασκευής του 1976 με ελάχιστη χρήση?
Καλησπέρα kostas.
Αν είναι σχεδόν καινούργιο με τσοκάρισματα 1/3 , 2.000€ είναι μια φυσιολογική τιμή.
Με ποιο ανοιχτά τσοκάρισματα περίπου στα 2500€.
 
Το δινει φιλος που δεν κυνηγαει και ηρθε στα χερια του απο κληρονομια.
Τον συμβουλεψα οτι μια καλη τιμη ειναι στα 2000 και τοσο το βαλαμε αγγελια.
Βρεθηκε υποψηφιος αγοραστης ο οποιος του ειπε οτι σε αυτα τα λεφτα δεν το αγοραζει γιατι θεωρειται κλεψια.
Οταν ο φιλος τον ρωτησε ποσο ειναι η φυσιολογικη τιμη του , του προτεινε να το αγορασει 4000 :oops::oops:

Κατι δεν μου παει καλα....
 
Το δινει φιλος που δεν κυνηγαει και ηρθε στα χερια του απο κληρονομια.
Τον συμβουλεψα οτι μια καλη τιμη ειναι στα 2000 και τοσο το βαλαμε αγγελια.
Βρεθηκε υποψηφιος αγοραστης ο οποιος του ειπε οτι σε αυτα τα λεφτα δεν το αγοραζει γιατι θεωρειται κλεψια.
Οταν ο φιλος τον ρωτησε ποσο ειναι η φυσιολογικη τιμη του , του προτεινε να το αγορασει 4000 :oops::oops:

Κατι δεν παει καλα....
Πουλάω και εγώ κάτι όπλα...:):):)
 
Το δινει φιλος που δεν κυνηγαει και ηρθε στα χερια του απο κληρονομια.
Τον συμβουλεψα οτι μια καλη τιμη ειναι στα 2000 και τοσο το βαλαμε αγγελια.
Βρεθηκε υποψηφιος αγοραστης ο οποιος του ειπε οτι σε αυτα τα λεφτα δεν το αγοραζει γιατι θεωρειται κλεψια.
Οταν ο φιλος τον ρωτησε ποσο ειναι η φυσιολογικη τιμη του , του προτεινε να το αγορασει 4000 :oops::oops:

Κατι δεν μου παει καλα....
Καλή φάση, απίστευτη για της μέρες μας, έχω κολλητό φίλο συλλέκτη και μπορεί να τον ενδιαφέρει, ήθελε να βρει ένα Merkel, εάν θες στείλε φώτο και μήκος κάννης, τσοκ να των ρωτήσω εάν ενδιαφέρετε,Αθήνα είναι το όπλο;
 
Αττικη ειναι και το εχει βαλει στο car.
Αλλαξε την τιμη ομως μετα την επικοινωνια με τον ανοιχτοχερη αγοραστη και το ανεβασε στα 4000 .
Μακαρι να το πουλησει σε αυτα τα λεφτα και να βγω λαθος στην αρχικη μου εκτιμηση ;)
 
Αττικη ειναι και το εχει βαλει στο car.
Αλλαξε την τιμη ομως μετα την επικοινωνια με τον ανοιχτοχερη αγοραστη και το ανεβασε στα 4000 .
Μακαρι να το πουλησει σε αυτα τα λεφτα και να βγω λαθος στην αρχικη μου εκτιμηση ;)
Ο "υποψήφιος" πολύ πιθανό να είχε και ίδιος Merkel ... να το πουλούσε και να μην ήθελε να φαίνεται ότι η "αγορά" είναι τόσο χαμηλά.
 
Ο "υποψήφιος" πολύ πιθανό να είχε και ίδιος Merkel ... να το πουλούσε και να μην ήθελε να φαίνεται ότι η "αγορά" είναι τόσο χαμηλά.
Το σκεφτηκα και αυτο φιλε Στελιο.
Τελος παντων μακαρι να του πανε ολα καλα και να το δωσει σε αυτα τα λεφτα αν και το βλεπω ακατορθωτο.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top