Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
πηγα πριν λιγο στο αστυν, τμημα της περιοχης μου, ηταν 2 υπαλλλοι, και οταν ειπα θελω αδεια αγορας κυνηγετικου οπλου, , μου λενε εαν ηταν εδω ο διοικητης, θα σε εγραφε! δεν ειναι ,λογος μετακιμησης αυτος!.hair.
Τελικα αφησα τα παραβολα (τους ειπα οτι ειχα αφησει φετος χαρτι απο γιατρο) και μου ειπε ενας υπαλληλκος το θυμαμαι, θα σε παρουμε τηλ. οταν ειναι ετ
Αυτή την εποχή σε οποιαδήποτε δημόσια υπηρεσία πας μόνο με ραντεβού.
 
Να μην ξεχνάτε ότι αν κάποιος θελήσει να φέρει το κοντάκι της upland στα μέτρα του θα δυσκολευτεί λόγω της θέσης του kick off. Η θέση του οποίου μου αρέσει πολύ. Κατά τα άλλα είναι μια Α400, πού την έχω και είμαι υπερευχαριστημενος
Κώστα ναι σε αυτό έχεις δίκιο! Υποθέτω ο φίλος θα δώσει βάση και στα μέτρα πριν επιλέξει το όπλο! Αυτής της γενιας οι μπερετες έχουν βολικά κοντακια!
Βγήκε μοντέλο χωρίς το kick off -100 ευρώ κ σαν ομορφιά για εμένα είναι καλύτερη
 
Δεν υπάρχουν φοβερές "βλητικές" διαφορές στις κάνες ανεξαρτήτου εταιρίας κατασκευής. Το φυσίγγι κάνει την διαφορά.
1.Βρες ένα φυσίγγι ΑΠΟ ΣΟΒΑΡΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ που σου κάνει τα γούστα και μείνε σε αυτό αφού το δοκιμάσεις.
2.Κάνε τα σκάγια να συναντούν το θήραμα σε κάθε τουφεκιά και ρίξε και με φυσοκάλαμο.
Νομίζω ότι όλα τα γνωστά ιταλικά όπλα αγοράζουν κάνες από 2 κατασκευαστές (θα μας ενημερώσουν οι πιο διαβασμένοι γι αυτό).
3. Διάλεξε μήκος κάνης που σε βολεύει.
4. Προσάρμοσε σωστά το όπλο πάνω σου.
5. Θα σου έλεγα να ρίξεις μια ματιά στο ιντερνετ για βλάβες των όπλων που πρόκειται να αγοράσεις αλλά μάλλον κακή συμβουλή είναι αυτή. :)
ναι το 5 , και μετα φτιαξε μια λιστα με τις βλαβες που σου εβγαλε η 303 και συγκρινε ;);)
 
Καλησπερα ομαδα! Σκεφτομαι απο τον καινουριο χρονο ( αν δεν εχει πεσει κανενας μετεωριτης) να αγορασω ενα καινουριο 725 sporting και θα ηθελα να μου πειτε, οσοι εχετε κανει αγορα καινουριου , πια ηταν τα καταστηματα που σας εκαναν καποια καλυτερη τιμη καθως εχω πληρωσει διαφορα γ@#€@κα σε πολλα κυνηγομαγαζα .. η ερωτηση ειναι καθαρα για αγορα οπλου.
 
Να μην ξεχνάτε ότι αν κάποιος θελήσει να φέρει το κοντάκι της upland στα μέτρα του θα δυσκολευτεί λόγω της θέσης του kick off. Η θέση του οποίου μου αρέσει πολύ. Κατά τα άλλα είναι μια Α400, πού την έχω και είμαι υπερευχαριστημενος
Κώστα δεν νομίζω ότι θα υπάρχει πρόβλημα ,οποιαδήποτε παρέκκλιση και να χρειαστεί πιο μπροστά στο grip του όπλου θα γίνει
 
Κώστα δεν νομίζω ότι θα υπάρχει πρόβλημα ,οποιαδήποτε παρέκκλιση και να χρειαστεί πιο μπροστά στο grip του όπλου θα γίνει
Έχω την εντύπωση Λευτέρη ότι λόγω της θέσης cick off δεν δίνει πολλά περιθώρια.σκέψου την διαδρομή της τζαβετας
 
Έχω την εντύπωση Λευτέρη ότι λόγω της θέσης cick off δεν δίνει πολλά περιθώρια.σκέψου την διαδρομή της τζαβετας
Η τζαβετα είναι εκεί είτε με kick off είτε χωρίς Κώστα ,ίσα ίσα που με αυτό το kickoff μπορείς να βάλεις χέρι πιο εύκολα και στην πίσω πλευρά στο κοντάκι είτε για να κοντύνει είτε για διόρθωση του pitch .Κάνα σκοπευτήριο πας ; Περιμένω και εγώ τώρα να πληρωθώ για να κάνω την ανανέωση του δελτίου μου ,τουλάχιστον να ρίξουμε καμία πούλα .Όλα καλά εσύ ;
 
Καλησπερα ομαδα! Σκεφτομαι απο τον καινουριο χρονο ( αν δεν εχει πεσει κανενας μετεωριτης) να αγορασω ενα καινουριο 725 sporting και θα ηθελα να μου πειτε, οσοι εχετε κανει αγορα καινουριου , πια ηταν τα καταστηματα που σας εκαναν καποια καλυτερη τιμη καθως εχω πληρωσει διαφορα γ@#€@κα σε πολλα κυνηγομαγαζα .. η ερωτηση ειναι καθαρα για αγορα οπλου.
Θα πάρεις προσφορές και θα δεις
Από εκεί και πέρα έχε στο μυαλό σου ότι ο πλαστουργος με την αγορά στο φερνει και στα μέτρα σου.
 
Θα πάρεις προσφορές και θα δεις
Από εκεί και πέρα έχε στο μυαλό σου ότι ο πλαστουργος με την αγορά στο φερνει και στα μέτρα σου.
Καλημερα .. εννοειται και θα παρω προσφορες .. ρωτησα εδω απλα γιατι μπορει να υπηρχε καποιος επαγγελματιας και που μπορει να μην ηξερα .το οπλο που θα ειναι με ρυθμιζομενο κοντακι και με τα μετρα ασχολουμε μονος μου... Οσο αναφορα τον πλαστουργο δεν θα πηγαινα με τπτ καθως πληρωσα για να μου κοψει το δικαννο και να μου κανει σπειρωμα για τσοκ baikal τα οποια μου ελεγε τοτε οτι ειναι αμερικανικα τσοκ 400 ευρο και να του λεω καλα μου εβαλες τσοκ baikal sto browning? Η κανη μολις στεγνωσε το λαδι που ειχε βαλει εγινε ασπρη ..ξαναπαω και του λεω μου πηρες 400 και δεν την εβαψες και με κοιταγε απλα... Οποτε δεν ....
 
Δεν θα πήγαινα σε έμπορο να μου κάνει δουλειές οπλουργού.(βαφές -σπειρώματα κλπ)
Δεν θα πήγαινα σε οπλουργο να μου κάνει δουλειές κοντακά.
Και το αντίθετο ,εκτός αν έχουν τα εργαλεία και την αποδεδειγμένη εξειδίκευση.
Εργαλεία και γνώση να τα δουλεύουν είναι ελάχιστοι.(Συνεργασία με μηχανουργούς κλπ κάνουν).
 
Η τζαβετα είναι εκεί είτε με kick off είτε χωρίς Κώστα ,ίσα ίσα που με αυτό το kickoff μπορείς να βάλεις χέρι πιο εύκολα και στην πίσω πλευρά στο κοντάκι είτε για να κοντύνει είτε για διόρθωση του pitch .Κάνα σκοπευτήριο πας ; Περιμένω και εγώ τώρα να πληρωθώ για να κάνω την ανανέωση του δελτίου μου ,τουλάχιστον να ρίξουμε καμία πούλα .Όλα καλά εσύ ;
Σ/Κ θα κάνουμε αλλά νωρίς, γιατί μαζεύει κόσμο πιο αργά και όταν μπαίνεις 3...3 χάνετε η μπάλα. Πάρε τηλ
 
Δεν θα πήγαινα σε έμπορο να μου κάνει δουλειές οπλουργού.(βαφές -σπειρώματα κλπ)
Δεν θα πήγαινα σε οπλουργο να μου κάνει δουλειές κοντακά.
Και το αντίθετο ,εκτός αν έχουν τα εργαλεία και την αποδεδειγμένη εξειδίκευση.
Εργαλεία και γνώση να τα δουλεύουν είναι ελάχιστοι.(Συνεργασία με μηχανουργούς κλπ κάνουν).
σεβαστα ολα αυτα που λες .. ηταν λαθος στιγμη μετα απο ενα ατυχημα που εγινε και τοτε δεν ειχα καμια πληροφορηση για αυτες τις διαδικασιες και την πατησα...
 
Παιδια,εχει κανεις υποψιν του στεγανο παντελονι και ελαφρυ,για κυνηγι τον Αυγουστο-Σεπτεμβρη- Οκτωβρη; Το gamo olympus που εχω ειναι πολυ ζεστο γι αυτους τους μηνες...
ολα αυτα για να ενκυβωτισουν τη μεμβρανη εχουν διπλο υφασμα μεσα εξω ή δικτυωτο απο μεσα και ειναι ζεστα. Θα σου προτεινα αυτα που δεν εχουν μεμβρανη ειναι σκετο υφασμα και απο τους μηρους και κατω επενδυση αδιαβροχη απεξω
https://www.extremedivers.gr/extrem...ZTEwLTQ3MzEtODM1MC04MDZlMjdlMWM1OWQiLDE2MDY0M
 
Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο γιλέκα ..ποιο λέτε ότι θα με βολεψει καλύτερα;;
1)https://www.decathlon.com.gr/gr_gr/900-breathable-hunting-waistcoat-brown-en-s181711.html
2)https://www.ehunter.gr/product/gileko-chaki-me-tirantes/
Δεν ξέρω να βάζω λινκ.Για δες και στο Must dive γιλέκοLV200 τήςRS HUNTING ,35,90 έχει πολύ πρακτικό δίχτυ για θηράματα.
 
Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο γιλέκα ..ποιο λέτε ότι θα με βολεψει καλύτερα;;
1)https://www.decathlon.com.gr/gr_gr/900-breathable-hunting-waistcoat-brown-en-s181711.html
2)https://www.ehunter.gr/product/gileko-chaki-me-tirantes/
αυτο της δεκαθλον μηπως ο μεταλικος συνδεσμος που εχει δεξια στον ιμαντα σε εμποδιζει στην επωμιση...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top