Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
FABARM EUROLION MKIII με εργοστασιακό porting και TRIBORE κάννη 61cm ή
το beretta al391 light με 60cm κάννη και 18,6 αυλό
Το πορτινγκ σε 61εκ κάννη μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα θορύβου στα αυτιά με την τουφεκιά.
Εγώ θα διάλεγα την 391 νομίζω ότι είναι και πιο αξιόπιστη σα μηχανισμός λειτουργίας
 
Το πορτινγκ σε 61εκ κάννη μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα θορύβου στα αυτιά με την τουφεκιά.
Εγώ θα διάλεγα την 391 νομίζω ότι είναι και πιο αξιόπιστη σα μηχανισμός λειτουργίας
Γνωρίζετε αν εχουν κάποια προβλήματα
 
Τωρα το Benelli click υπάρχει μόνο στο μυαλό ορισμένων υποχονδριων, αν κλείσεις το κλείστρο κανονικά δεν υπάρχει τίποτα και ποτέ δεν θα κάνει κλικ στον αιώνα τον άπαντα.

Δεν υπάρχει benelli click,είναι μόνο στα όνειρα...

Παιδια το benelli click...που μαλλον ειναι αδρανειας click,γιατι κι η breda αδρανειας το κανει και ολα τα αδρανειας με περιστροφικο κλειστρο το κανουν,γινεται μονο απο απροσεξια του κυνηγου....αφηστε το κλειστρο με λιγη ορμη στο κλεισιμο και ποτε δε θα υπαρχει θεμα...

Παιδιά είπαμε να υποστηρίζουμε τα όπλα μας αλλά όχι φανατικά.
Το click υπάρχει, και η μεγαλύτερη απόδειξη για αυτό έρχεται από την ίδια την Benelli η οποία πατεντάρισε μετατροπή στο κλείστρο για να αποφύγει το πρόβλημα !!!! Διαβάστε παρακάτω.
https://www.shotgunworld.com/bbs/viewtopic.php?f=2&t=501372

Ηλία είμαι πολλά πράγματα αλλά υποχόνδριο δεν με έχει χαρακτηρίσει κανένας ποτέ μέχρι τώρα.
Αν κλείσεις το κλείστρο κανονικά συμφωνώ ότι δεν θα εμφανιστεί στον αιώνα τον άπαντα το click.
Στο νήμα των benelli υπάρχουν αναλυτικές πληροφορίες για το πότε ακριβώς εμφανίζεται που δεν θα ξαναγράψω εδώ.
Μόνο σε 1 περίπτωση είναι υπαιτιότητα του χειριστή !!! ... αυτή που αναφέρεις ...

Αυτό όμως που λες μου θυμίζει το "πρόβλημα" των iphone 4 (που χανόταν το σήμα) και η ίδια η Apple έγραφε ότι έφταιγε ο τρόπος που κρατούσε κάποιος το τηλέφωνο και μάλιστα μοίρασε και θήκες για να το εξαλείψει !!!
Μετά απέλυσε τον υπεύθυνο για τις κεραίες.

Λεωνίδα το benelli click είναι ο όρος που έχει επικρατήσει ... κάποια όμως αδράνειας δεν έχουν το πρόβλημα αυτό ή το έχουν μειώσει σε μεγάλο βαθμό.

Αν τώρα θέλετε να πιστεύετε ότι δεν υπάρχει το θέμα αυτό, πιστέψτε το, μόνο μην μπείτε στο πυκνό σέρνοντας για στάμπα και σας κάνει μαρς κανένα καπρί. .sex hard.:cool:
 
Last edited:
Παιδια εχω καταμπερδευτει.

Οπως εγραψα σε προηγουμενο ποστ ειμαι σε αναζητηση οπλου. Μεχρι τωρα κυνηγουσα παντα με οπλα κληρονομιες ( Browning Auto 5/ Beretta A301 / Bettinsoli Overland ) με μετρια ευστοχια. Εχω καταληξει ειτε σε Browning 725 ειτε σε Caesar Guerini Tempio ( 66cm ). Ο λογος που εχω μπερδευτει ειναι γιατι προσπαθω να το κανω σωστα και δεν ξερω με ποια σειρα πρεπει να γινουν οι ενεργειες . Καταρχην θελω να κανω μαθηματα σκοπευτικης γιατι οπως προειπα η ευστοχια μου ειναι μετρια. Υποψιαζομαι οτι ειναι λογο του οτι ειμαι δεξιοχειρας αλλα εχω κυριαρχο ματι το αριστερο. Ακομα οποιο οπλο και να δοκιμασω αισθανομαι οτι η επωμιση δεν ειναι φυσικη , δεν μου ερχετε. Οποτε προσανατολιζομαι για κατασκευη κοντακιου. Οποτε τι πρεπει να κανω? Αγορα Οπλου μετα μαθηματα μετα Κοντακι? Μαθηματα ( με καποιο παλιο μου οπλο) μετα αγορα οπλου μετα κοντακι?
Επεισης καλα κανει και με προβληματιζει το γεγονος οτι σε ενα τοσο ομορφο οπλο οπως το tempio θα φτιαχτει κοντακι απο αλλο ξυλο και θα εχει αισθητικα προβληματα?
Να βαλω στο μιαλο μου την Benelli 828U που εχει φλατζες ρυθμισης για να γλιτωσω το κοντακι?

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!
 
Παιδια εχω καταμπερδευτει.

Οπως εγραψα σε προηγουμενο ποστ ειμαι σε αναζητηση οπλου. Μεχρι τωρα κυνηγουσα παντα με οπλα κληρονομιες ( Browning Auto 5/ Beretta A301 / Bettinsoli Overland ) με μετρια ευστοχια. Εχω καταληξει ειτε σε Browning 725 ειτε σε Caesar Guerini Tempio ( 66cm ). Ο λογος που εχω μπερδευτει ειναι γιατι προσπαθω να το κανω σωστα και δεν ξερω με ποια σειρα πρεπει να γινουν οι ενεργειες . Καταρχην θελω να κανω μαθηματα σκοπευτικης γιατι οπως προειπα η ευστοχια μου ειναι μετρια. Υποψιαζομαι οτι ειναι λογο του οτι ειμαι δεξιοχειρας αλλα εχω κυριαρχο ματι το αριστερο. Ακομα οποιο οπλο και να δοκιμασω αισθανομαι οτι η επωμιση δεν ειναι φυσικη , δεν μου ερχετε. Οποτε προσανατολιζομαι για κατασκευη κοντακιου. Οποτε τι πρεπει να κανω? Αγορα Οπλου μετα μαθηματα μετα Κοντακι? Μαθηματα ( με καποιο παλιο μου οπλο) μετα αγορα οπλου μετα κοντακι?
Επεισης καλα κανει και με προβληματιζει το γεγονος οτι σε ενα τοσο ομορφο οπλο οπως το tempio θα φτιαχτει κοντακι απο αλλο ξυλο και θα εχει αισθητικα προβληματα?
Να βαλω στο μιαλο μου την Benelli 828U που εχει φλατζες ρυθμισης για να γλιτωσω το κοντακι?

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!
Εγώ θα σου πρότεινα να αρχίζεις να τουφεκας από αριστερά πρώτα δηλαδή με το κυρίαρχο σου μάτι και πάντα και τα δύο ανοιχτά.Παρε ένα οπλακι κάνε επωμισεις ακομα και μέσα στο σπίτι ώστε η επωμιση να σου γίνει φυσική και αυτόματη και μετά αφού επωμιζεις σε ένα σταθερό σημείο κάθε φορά αν δεν σου κάθεται τέλεια το όπλο πήγαινε σε έναν γνωστή η καλύτερα και κοντακα να σου φτιάξει τις φλατζες του κοντακιου.Αυτα.Το βασικό είναι να μάθεις να επωμιζεις αριστερά και με ανοιχτά και τα δύο μάτια
 
Παιδια εχω καταμπερδευτει.

Οπως εγραψα σε προηγουμενο ποστ ειμαι σε αναζητηση οπλου. Μεχρι τωρα κυνηγουσα παντα με οπλα κληρονομιες ( Browning Auto 5/ Beretta A301 / Bettinsoli Overland ) με μετρια ευστοχια. Εχω καταληξει ειτε σε Browning 725 ειτε σε Caesar Guerini Tempio ( 66cm ). Ο λογος που εχω μπερδευτει ειναι γιατι προσπαθω να το κανω σωστα και δεν ξερω με ποια σειρα πρεπει να γινουν οι ενεργειες . Καταρχην θελω να κανω μαθηματα σκοπευτικης γιατι οπως προειπα η ευστοχια μου ειναι μετρια. Υποψιαζομαι οτι ειναι λογο του οτι ειμαι δεξιοχειρας αλλα εχω κυριαρχο ματι το αριστερο. Ακομα οποιο οπλο και να δοκιμασω αισθανομαι οτι η επωμιση δεν ειναι φυσικη , δεν μου ερχετε. Οποτε προσανατολιζομαι για κατασκευη κοντακιου. Οποτε τι πρεπει να κανω? Αγορα Οπλου μετα μαθηματα μετα Κοντακι? Μαθηματα ( με καποιο παλιο μου οπλο) μετα αγορα οπλου μετα κοντακι?
Επεισης καλα κανει και με προβληματιζει το γεγονος οτι σε ενα τοσο ομορφο οπλο οπως το tempio θα φτιαχτει κοντακι απο αλλο ξυλο και θα εχει αισθητικα προβληματα?
Να βαλω στο μιαλο μου την Benelli 828U που εχει φλατζες ρυθμισης για να γλιτωσω το κοντακι?

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!
Φίλε μου εγώ από το μήνυμα σου διαβλεπω πως ίσως πρώτα είναι θέμα επωμισης και τεχνικής και μετά πιθανόν κοντάκι. Η διαρκής αφύσικη αίσθηση είναι πιθανότατα λόγω του πως επωμιζεις σε σχέση με το πως θα έπρεπε να επωμιζεις βάσει των χαρακτηριστικών σου. Δεν νομίζω πως θες κάτι τόσο ιδιαίτερο ως κοντάκι που δεν σου κάνει τίποτα υπαρχον. Συνεπώς αφού θες να πάρεις όπλο, πάρε το όπλο που σου αρέσει και σε φτιάχνει γιατί τα μοντέλα που αναφέρεις είναι ακριβά και μετά πήγαινε σε δάσκαλο. Αυτός θα διαπιστώσει τι φταίει, αν θες κοντάκι και τι χαρακτηριστικά πρέπει να έχει. Για τα ξύλα θα βρεθεί η λύση αν χρειαστεί... Πιστεύω πως το μεγαλύτερο πρόβλημα σου είναι αυτή τη στιγμή το τι φταίει. Οπότε αποσύνδεσε την αγορά από τη διόρθωση του προβλήματος. Καλύτερα για μαθήματα να μας με το καινούργιο σου όπλο για να προσαρμοστεί επάνω σου και να το συνηθισεις. Με παλιό να πήγαινες μονο αν ήθελες να πάρεις καινούργιο γιατί κατηγορουσες τα παλιά για τις αστοχίες σου και να διαπιστώσεις ότι δεν έφταιγαν τα όπλα ως όπλα,αρα να γλίτωνες και την αγορά.
 
Εγώ θα σου πρότεινα να αγοράσεις το 725 να πας σε έναν δάσκαλο να σε καθοδηγήσει στα βασικά και ίσως να μην χρειάζεται να φτιάξεις κοντάκι ,μην κολλάς πάντως στο θέμα του κυρίαρχου ματιού το ιδανικό σίγουρα είναι η επωμιση να είναι στην πλευρά του κυρίαρχου ,και εγώ το ίδιο έχω αριστερό μάτι με επωμιση δεξιά όμως μια χαρά εριχνα και μετά από μαθήματα ρίχνω ακόμα πιο καλά ,η διοφθαλμη σκόπευση βελτιώνει πολύ αυτό το πρόβλημα ,και εγώ θεωρώ από αυτά που λες ότι το πρόβλημα σου είναι στην επωμιση κάτι που ο δάσκαλος θα στο διορθώσει σε μεγάλο βαθμό και μετά από εσένα εξαρτάται να σταθεροποιήσεις την επωμιση σου .
 
Παιδια εχω καταμπερδευτει.

Οπως εγραψα σε προηγουμενο ποστ ειμαι σε αναζητηση οπλου. Μεχρι τωρα κυνηγουσα παντα με οπλα κληρονομιες ( Browning Auto 5/ Beretta A301 / Bettinsoli Overland ) με μετρια ευστοχια. Εχω καταληξει ειτε σε Browning 725 ειτε σε Caesar Guerini Tempio ( 66cm ). Ο λογος που εχω μπερδευτει ειναι γιατι προσπαθω να το κανω σωστα και δεν ξερω με ποια σειρα πρεπει να γινουν οι ενεργειες . Καταρχην θελω να κανω μαθηματα σκοπευτικης γιατι οπως προειπα η ευστοχια μου ειναι μετρια. Υποψιαζομαι οτι ειναι λογο του οτι ειμαι δεξιοχειρας αλλα εχω κυριαρχο ματι το αριστερο. Ακομα οποιο οπλο και να δοκιμασω αισθανομαι οτι η επωμιση δεν ειναι φυσικη , δεν μου ερχετε. Οποτε προσανατολιζομαι για κατασκευη κοντακιου. Οποτε τι πρεπει να κανω? Αγορα Οπλου μετα μαθηματα μετα Κοντακι? Μαθηματα ( με καποιο παλιο μου οπλο) μετα αγορα οπλου μετα κοντακι?
Επεισης καλα κανει και με προβληματιζει το γεγονος οτι σε ενα τοσο ομορφο οπλο οπως το tempio θα φτιαχτει κοντακι απο αλλο ξυλο και θα εχει αισθητικα προβληματα?
Να βαλω στο μιαλο μου την Benelli 828U που εχει φλατζες ρυθμισης για να γλιτωσω το κοντακι?

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!
Ευχομαι να βγαλεις ακρη φιλε...αυτό που θελω να σου πω εγω επειδη ανεφερες τις φλαντζες ειναι να μην επαναπαύεσαι σε αυτες οτι θα μπορεις να φερεις οπως και να χει το οπλο στα μετρα σου... Ακομα και με χειροποίητες φλαντζες μπορεί να μην πλησιασει καν τα μετρα σου. Ίσως βεβαια σου κατσει καλα αλλα πολύ συχνά δεν γινεται. Εγω πιστεψα οτι με λιγες διορθώσεις θα μου ηταν εντάξει αλλα δεν εγινε ετσι. Σκεψου για παραδειγμα οτι αν αλλαξεις φλαντζα για να σηκωθεί λιγο το κοντακι αυτομάτως και το πελμα θα πατάει ψηλότερα.
 
Παιδια εχω καταμπερδευτει.

Οπως εγραψα σε προηγουμενο ποστ ειμαι σε αναζητηση οπλου. Μεχρι τωρα κυνηγουσα παντα με οπλα κληρονομιες ( Browning Auto 5/ Beretta A301 / Bettinsoli Overland ) με μετρια ευστοχια. Εχω καταληξει ειτε σε Browning 725 ειτε σε Caesar Guerini Tempio ( 66cm ). Ο λογος που εχω μπερδευτει ειναι γιατι προσπαθω να το κανω σωστα και δεν ξερω με ποια σειρα πρεπει να γινουν οι ενεργειες . Καταρχην θελω να κανω μαθηματα σκοπευτικης γιατι οπως προειπα η ευστοχια μου ειναι μετρια. Υποψιαζομαι οτι ειναι λογο του οτι ειμαι δεξιοχειρας αλλα εχω κυριαρχο ματι το αριστερο. Ακομα οποιο οπλο και να δοκιμασω αισθανομαι οτι η επωμιση δεν ειναι φυσικη , δεν μου ερχετε. Οποτε προσανατολιζομαι για κατασκευη κοντακιου. Οποτε τι πρεπει να κανω? Αγορα Οπλου μετα μαθηματα μετα Κοντακι? Μαθηματα ( με καποιο παλιο μου οπλο) μετα αγορα οπλου μετα κοντακι?
Επεισης καλα κανει και με προβληματιζει το γεγονος οτι σε ενα τοσο ομορφο οπλο οπως το tempio θα φτιαχτει κοντακι απο αλλο ξυλο και θα εχει αισθητικα προβληματα?
Να βαλω στο μιαλο μου την Benelli 828U που εχει φλατζες ρυθμισης για να γλιτωσω το κοντακι?

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!
Να πας σε έναν ειδικό πρώτα.
Θα γλυτώσεις την αγορά όπλου ή αν το έχεις αποφασίσει θα επιλέξετε μαζί.
 
Καλημερα,

ευχαριστω για τις απαντησεις σας και για τα Pm σας. Νομιζω και εγω οτι πρεπει να δω λιγο με δασκαλο τι γινετε η τουλαχιστον να κατατοπιστω και να βρω το προβλημα. Οπλο θα προσπαθησω να καταληξω σε 725 η Tempio ( Πολυ δυσκολη αποφαση) και μετα με ενα νεο οπλο να αρχίσω τις βελτιωσεις. πρωτα σε εμενα και μετα στο οπλο αν χρειαζετε.
 
Καλησπέρα σας!!!Ηρθε η ώρα για το πρώτο μου κυνηγετικό όπλο. Ερωτήματα πολλά!!Ακόμα μεγαλύτερη αναποφασιστικότητα!!Κυνηγάω λαγό κυρίως και ενίοτε καμιά φάσσα!Συνηθως είμαι kοντά στα σκυλιά!!Το όπλο που ξεκίνησα ήταν του πατέρα μου μια Beretta A303 με 81 εκ full choke κάννη!!Τρομερές αποτυχίες!!!!Δεν μου έκατσε ποτέ σαν όπλο μάλλον λόγω κάννης!!Κυνηγάω τα τελευταία χρόνια με Benelli M2 66cm ενός θείου μου. Μου έρχεται πολύ καλά και ειδικά η υπερυψωμένη ρίγα με εχει βολέψει!!Σκέφτομαι λοιπόν:
A) Benelli M2 (χωρίς αποθήκη)
Β) Benelli Montefeltro Comfort
Γ) Impala Plus
Οι απορίες μου ειναι οι εξής! Στη montefeltro αν δεν με βολέψει η ισα ρίγα μπορώ να αλλάξω σε υπερυψωμένη?
Επειδή είμαι λατρης των κοντών με μια κάννη των 61cm θα ειχα θέμα η πηγαίνω απευθείας σε 66cm?Κυρίως για μακρινές ντουφεκιές σκέφτομαι αν θα έχω απόδοση και εκεί διστάζω!!
Σας ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας κούρασα!!
 
Καλησπέρα σας!!!Ηρθε η ώρα για το πρώτο μου κυνηγετικό όπλο. Ερωτήματα πολλά!!Ακόμα μεγαλύτερη αναποφασιστικότητα!!Κυνηγάω λαγό κυρίως και ενίοτε καμιά φάσσα!Συνηθως είμαι οντά στα σκυλιά!!Το όπλο που ξεκίνησα ήταν του πατέρα μου μια Beretta A303 με 81 εκ full choke κάννη!!Τρομερές αποτυχίες!!!!Δεν μου έκατσε ποτέ σαν όπλο μάλλον λόγω κάννης!!Κυνηγάω τα τελευταία χρόνια με Benelli M2 66cm ενός θείου μου. Μου έρχεται πολύ καλά και ειδικά η υπερυψωμένη ρίγα με εχει βολέψει!!Σκέφτομαι λοιπόν:
A) Benelli M2 (χωρίς αποθήκη)
Β) Benelli Montefeltro Comfort
Γ) Impala Plus
Οι απορίες μου ειναι οι εξής! Στη montefeltro αν δεν με βολέψει η ισα ρίγα μπορώ να αλλάξω σε υπερυψωμένη?
Επειδή είμαι λατρης των κοντών με μια κάννη των 61cm θα ειχα θέμα η πηγαίνω απευθείας σε 66cm?Κυρίως για μακρινές ντουφεκιές σκέφτομαι αν θα έχω απόδοση και εκεί διστάζω!!
Σας ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας κούρασα!!
Αφού το έχεις δουλέψει, το ξέρεις και σε βολεύει πάρε το Μ2 σε 66αρι πάλι!
Είναι ένα καλό μέσο μήκος κάννης και για κοντινές και για μακρινές τουφεκιές.
 
Καλωσηρθες Βασίλη στην παρέα μας. Πέρνα από τη σχετική ενότητα να μας συστηθείς καλύτερα και να σε γνωρίσουμε https://www.hunterslife.gr/forums/threads/to-know-us-better-Γνωριμία.17/page-484.

Για τα όπλα δεν έχω άποψη, αλλά η 61εκ κάνη θα είναι βολική για Καβάλα στα σκυλιά αλλά σχετικά περιοριστική για το καρτέρι, δηλαδή το άλλο άκρο από το πρώτο σου οπλο που περιεργαψες. Θεωρώ πως η κάνη 66εκ είναι η βέλτιστη επιλογή.
 
Καλησπέρα σας!!!Ηρθε η ώρα για το πρώτο μου κυνηγετικό όπλο. Ερωτήματα πολλά!!Ακόμα μεγαλύτερη αναποφασιστικότητα!!Κυνηγάω λαγό κυρίως και ενίοτε καμιά φάσσα!Συνηθως είμαι kοντά στα σκυλιά!!Το όπλο που ξεκίνησα ήταν του πατέρα μου μια Beretta A303 με 81 εκ full choke κάννη!!Τρομερές αποτυχίες!!!!Δεν μου έκατσε ποτέ σαν όπλο μάλλον λόγω κάννης!!Κυνηγάω τα τελευταία χρόνια με Benelli M2 66cm ενός θείου μου. Μου έρχεται πολύ καλά και ειδικά η υπερυψωμένη ρίγα με εχει βολέψει!!Σκέφτομαι λοιπόν:
A) Benelli M2 (χωρίς αποθήκη)
Β) Benelli Montefeltro Comfort
Γ) Impala Plus
Οι απορίες μου ειναι οι εξής! Στη montefeltro αν δεν με βολέψει η ισα ρίγα μπορώ να αλλάξω σε υπερυψωμένη?
Επειδή είμαι λατρης των κοντών με μια κάννη των 61cm θα ειχα θέμα η πηγαίνω απευθείας σε 66cm?Κυρίως για μακρινές ντουφεκιές σκέφτομαι αν θα έχω απόδοση και εκεί διστάζω!!
Σας ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας κούρασα!!
Βασίλη έχω όπλο με 61 cm κανη ( Beretta 1301 ) , καθώς και ( Benelli m2 sp ) με 66cm στα υδρόβια που οι ντουφεκιες είναι απαιτητικές ,και με τα δυο όπλα είμαι απόλυτα ευχαριστημενος βλητικά , η μόνη διαφορά στο μήκος της κανης είναι , ότι η μεγάλη κανη σου δίνει μεγαλύτερη σκοπευτική γραμμή , η κοντή είναι πιο διαχειρισιμη όμως , μακάρι να ήξερα περισσότερα Βασίλη και να σε βοηθούσα περισσότερο . ( Να πάρεις ότι γουσταρης εσύ )
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top