Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
Καλησπέρα,
Ψάχνω για ένα κυνηγετικό δίκαννο για περπάτημα.
Το θέλω για ορτυκια αλλά κυριως για κυνήγι πέρδικας.
Έχω να κάνω με κουραστικό περπάτημα σε δύσκολα τερέν. Τι έχετε να προτείνετε, μιλοντας πάντα για ποζε και όχι για περισσότερα από 1200, είτε καινούριο είτε μεταχειρισμένο.

Θέλω προσωπικές εμπειρίες και βάρη από τα όπλα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Με ενδιαφέρει αυτό.. μπορείς να μου το εξηγήσεις ; Τι μπορώ να βελτίωση δηλαδή ; Το θέμα κοντακίου σε νέο τουφέκι είναι αυτονόητο για εμένα ότι θέλει ψάξιμο και είναι δύσκολο να σου πέφτει κατευθείαν.. τι άλλο θέμα έχει;
Κανενα λειοκανο οπλο με ριγα δε βαραει τελειως κεντρο πχ με μονοβολα πιο συγκεκριμενα μπωρει να εχει μια μικρη αποκλιση ε στη benelli ειπαρχει τροπος να το βελτιοσουμε σε αυτες που εχουν crio plus σπειρωμα τσοκ μονο με ενα απλο κολπακι για ολα τα υπολειπα υπαρχει η πρεσα κανης να τη φερει εκει που θελουμε δλδ να συμπιπτουν το σιμειο σκοπευσης μετο σιμειο πρωπτωσης της βολης ξεκαθαριζω οτι οι κανες ολες ερχοντε ολοισιες απο το εργοστασιο καπιοι αλοι παραγοντες κανουν να εχουμε αυτη την αποκλιση
 
είναι δύσκολο να γινει μια αναφορά για τον τρόπο διορθωσης του ψηλοτουφεκισματος και αριστερά,εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει την διορθωση ,εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει μιας και δεν είμαι οπαδός της benelli αλλά πολύ άλλοι είναι ,άσε που θα ήθελα να μάθω ,μιας και το να έχεις μια σφαιρική εικόνα και γνώση και για θέματα που δεν σε αφορούν άμεσα δεν είναι κακο.
 
στην θεση σου θα εψαχνα και στα μεταχειρησμενα......υπαρχουν κατι ''διαμαντια'' που αξιζουν την προσοχη.
Εχουμε καποιο Site?

Επεισης για να ερθει το κοντακι στα μετρα μου ( Αποτι εχω καταλαβει με 1,88 υψος κανενα δεν θα μου ερχετε μαμα)
 
Εχουμε καποιο Site?

Επεισης για να ερθει το κοντακι στα μετρα μου ( Αποτι εχω καταλαβει με 1,88 υψος κανενα δεν θα μου ερχετε μαμα)
Αν πατησεις στο google μεταχειρισμενα μοντελα απ αυτα που ψαχνεις θα σου βγαλει αρκετα site που ισως βρεις κατι που σε ενδιαφερει.
Το υψος σου δεν παιζει τοσο ρολο στα μετρα του κοντακιου τοσο πολυ..παρολο που θεωρεισαι ψηλος μπορει να εχεις σχετικα κοντα χερια πχ εγω 1.83 ειμαι αλλα εχω μεγαλα χερια..στο μηκος θα βρεις οπλο αλλα πρεπει να φερεις τις κλισεις εκει που σου κανουν..για μενα βρες ενα μεταχειρισμενο σε τιμη ευκαιριας και επενδυσε πιο πολυ στο κοντακι
 
Κατάλαβα.. μπορείς να μου πεις αυτό το κολπάκι σε π.μ ή εδώ.. με ενδιαφέρει
Να αναφέρω επίσης ότι δεν κυνηγάω γουρούνια δεν με ενδιαφέρουν τα μονοβολα.. υπάρχει το ίδιο και με απλά φυσίγγια με σκάγια ;
Παρε οπλο μια φορα και αν εχει μια στις χιλιες καπιο προβλημα εδω ειμαστε και δου ξαναλεω προβληματακι μπωρει να εχει και ενα κατα τα αλλα ακριβο μοντελο τι να σου πω τωρα λυση στο υποτιθεμενο προβλημα εαν εχει ???
 
Καλησπέρα,
Ψάχνω για ένα κυνηγετικό δίκαννο για περπάτημα.
Το θέλω για ορτυκια αλλά κυριως για κυνήγι πέρδικας.
Έχω να κάνω με κουραστικό περπάτημα σε δύσκολα τερέν. Τι έχετε να προτείνετε, μιλοντας πάντα για ποζε και όχι για περισσότερα από 1200, είτε καινούριο είτε μεταχειρισμένο.

Θέλω προσωπικές εμπειρίες και βάρη από τα όπλα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
πριν 15 χρονια που κυνηγαγα αποκλειστικα φερμα και πολυ περδικα, για να μην κουβαλαω την 303 αγορασα ενα baikal sp και εκανε τη μετατροπη σε skythikon οπως το ελεγε ο Παπατσαρουχας. κοστος συνολικο τοτε 900. βαρος 2850 και ανοιχτα τσοκ 3,5-4,5. Στα επομενα κυνηγια νομιζα οτι δεν κουβαλουσα οπλο στο βουνο.και πολυ αποτελεσματικο. Στην μπεκατσα δεν με βολεψε γιατι θελω αστραπιαια δευτερη τουφεκια (ενστικτωδη) και δεν συνηθισα ποτε τις δυο σκανδαλες.
Παρολα αυτα εμεινε σιγα σιγα στον οπλοβαστο για εκεινους τους ανεξηγητους λογους τους υποσυνειδητους που με κανουν να αγαπω τα οπλα και το κυνηγι. Το οπλο αυτο ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΕΓΩ. Συνεχιζω παντα να βγαινω με την 303 παρεα, κοντευουμε 40 χρονια
Καλη συμπεριφορα (κινηση σε σχεση με το βαρος) ειχαν τα falconet kai καποια betinsoli, kai το browning light, αν κοιταξεις μεταχειρισμενα
 
είναι δύσκολο να γινει μια αναφορά για τον τρόπο διορθωσης του ψηλοτουφεκισματος και αριστερά,εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει την διορθωση ,εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει μιας και δεν είμαι οπαδός της benelli αλλά πολύ άλλοι είναι ,άσε που θα ήθελα να μάθω ,μιας και το να έχεις μια σφαιρική εικόνα και γνώση και για θέματα που δεν σε αφορούν άμεσα δεν είναι κακο.
Εαν εχεις optima plus τσοκακια γινετε και σε σενα εαν δεν εχεις εισαι οκ
 
Δλδ για τι κοστος μιλαμε στο κοντακι?
ξεκιναει απο την ποιοτητα του ξυλου(ντακος) που θα επιλεξεις για κοντακι που κημενονται αναλογος κ μετα τη εργασια του μαστορα ανλογα για το τι οπλο θα ειναι το κοντακι (αυτογεμες η δικανο) επισεις κ το τι απετησεις εχει ο πελατης ψαθες, λαβη η ρυθμιζομενη ραχη
συνηθος οι τιμες παιζουν στα λιγο κατω απο 200 -500 για αυτογεμες κ για δικανα απο 200+ως πανω 600
 
πριν 15 χρονια που κυνηγαγα αποκλειστικα φερμα και πολυ περδικα, για να μην κουβαλαω την 303 αγορασα ενα baikal sp και εκανε τη μετατροπη σε skythikon οπως το ελεγε ο Παπατσαρουχας. κοστος συνολικο τοτε 900. βαρος 2850 και ανοιχτα τσοκ 3,5-4,5. Στα επομενα κυνηγια νομιζα οτι δεν κουβαλουσα οπλο στο βουνο.και πολυ αποτελεσματικο. Στην μπεκατσα δεν με βολεψε γιατι θελω αστραπιαια δευτερη τουφεκια (ενστικτωδη) και δεν συνηθισα ποτε τις δυο σκανδαλες.
Παρολα αυτα εμεινε σιγα σιγα στον οπλοβαστο για εκεινους τους ανεξηγητους λογους τους υποσυνειδητους που με κανουν να αγαπω τα οπλα και το κυνηγι. Το οπλο αυτο ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΕΓΩ. Συνεχιζω παντα να βγαινω με την 303 παρεα, κοντευουμε 40 χρονια
Καλη συμπεριφορα (κινηση σε σχεση με το βαρος) ειχαν τα falconet kai καποια betinsoli, kai το browning light, αν κοιταξεις μεταχειρισμενα

μολις ειδα αυτο στο φβ στη σελιδα ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΦΑΣΣΕΣ εχει φωτο

Bettinsoli silver lite 70εκ Κάννες
Αχρησιμοποίητο
6972322035
Τρίπολη
 
Πολυ καλη σκεψη το μεταχειρισμενο και τα ρεστα κοντακι στα μετρα του κατοχου κι ασ λενε καπιοι που δε χανουν τουφεκια 26 τσιχλες στα 25 φυσιγγια ολοι βλακες ειναι δλδ και οι σωβαρες εταιριες και οι κοντακαδες μη τρελαθουμε εδω οι δρομεις μ ενα ζευγαρι παπουτσια ασχολουντε και δε θα δωσουμε βαρος στο κοντακι
Δεν ειναι σιγουρο πως θα χρειαστει κοντακι.......ας μην ξεχναμε πως το κοντακι μπορει να ειναι σωστο για τα μετρα μας αλλα να κανουμε λαθος επωμιση....οχι σταθερη.......λαθος προσκοπευση και λαθος εκτιμηση αποστασης ...αυτα πανε πακετο...........
Πρωτα απο κοντακι ξεκιναμε και μετα προχωραμε στα αλλα.
 
Καλησπέρα,
Ψάχνω για ένα κυνηγετικό δίκαννο για περπάτημα.
Το θέλω για ορτυκια αλλά κυριως για κυνήγι πέρδικας.
Έχω να κάνω με κουραστικό περπάτημα σε δύσκολα τερέν. Τι έχετε να προτείνετε, μιλοντας πάντα για ποζε και όχι για περισσότερα από 1200, είτε καινούριο είτε μεταχειρισμένο.

Θέλω προσωπικές εμπειρίες και βάρη από τα όπλα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Browning 525light
 
Κανενα λειοκανο οπλο με ριγα δε βαραει τελειως κεντρο πχ με μονοβολα πιο συγκεκριμενα μπωρει να εχει μια μικρη αποκλιση ε στη benelli ειπαρχει τροπος να το βελτιοσουμε σε αυτες που εχουν crio plus σπειρωμα τσοκ μονο με ενα απλο κολπακι για ολα τα υπολειπα υπαρχει η πρεσα κανης να τη φερει εκει που θελουμε δλδ να συμπιπτουν το σιμειο σκοπευσης μετο σιμειο πρωπτωσης της βολης ξεκαθαριζω οτι οι κανες ολες ερχοντε ολοισιες απο το εργοστασιο καπιοι αλοι παραγοντ

Εαν εχεις optima plus τσοκακια γινετε και σε σενα εαν δεν εχεις εισαι οκ
Οκ .Ευχαριστώ !
 
Καλησπέρα στη παρέα σας. Θα ήθελα τη βοήθεια σας. Έχω μια francgi 612vs. Αποφάσισα να αγοράσω το δεύτερο όπλο μου, πήγα λοιπών να δω την sx4. Ανάμεσα στα όπλα που ήρθαν στα χέρια μου ήταν και ένα όμορφο μαύρο με πλαστικά μέρη και υψωμένη ρίγα (είμαι 1,92μ) με το που σήκωσα το όπλο μου ήρθε ο στοχος κατευθείαν στα μέτρα μου. Είπα μόνο μια κουβέντα "αυτό μάλιστα αυτό θέλω" τότε μου είπε ο πωλητής ότι είναι το benelli M1 super 90 magnum. Τι γνώμη έχετε για το όπλο αυτό?? Το θέλω κύριος για καρτέρι φάσσα πάπιες. Σας ευχαριστώ πολύ όλους.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top