Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
Δεν το έχω δει ακόμα αυτό το έργο φίλε. Όταν το δω θα σου απαντήσω. Για την ώρα ακούω όλα όσα λέτε και μάλιστα όταν ξεκίνησε η κουβέντα στο νου μου είχα πρώτη την A400 UltraLite και μετά την Upland ή την M2. Τα super pose ούτε που μου είχαν περάσει από το μυαλό να τα δω όπως επίσης δεν είχα δει τη maxus και τα μεταχειρισμένα που πρότειναν πολύ από την παρέα. Οπότε αν δεν σου αρέσει δε χρειάζεται να απαντάς. Αν και οι υπόλοιποι έχουν την ίδια γνώμη με εσένα τότε μπορώ εγώ να σταματήσω. Δεν τρέχει τίποτα. Ευχαριστώ όσους έχουν βοηθήσει μέχρι τώρα. Φιλικά
Φιλαράκι και ένα χρόνο να γράφεις το ίδιο έργο θα παίζεται στο μυαλό σου,δεν ξέρω πόσα καιρό κυνηγάς και αν σε συνεπαίρνει αυτό το χόμπι η γράφεις για να περνά η ώρα.μαθε όμως. Το πρώτο όπλο είναι έρωτας μπαίνεις μέσα στο μαγαζί και ανάμεσα από δεκάδες μέσα σε λίγα λεπτά θα ξεχωρίσεις αυτό που θα πάρεις και ας σου έχουν πιπιλισει τα αυτιά 100 άτομα. Είναι σαν μια ωραία γκομενα σε ενθουσιάζει εξωτερικα και από μέσα δεν ξέρεις,και επειδή από ότι καταλαβαίνω δεν έχεις εμπειρία πάρε την ξανθιά.
 
Το B525 θα το πάρω καινούργιο αν καταλήξω σε αυτό. Είναι πολύ κατώτερο του B725?
To 725 με το χαμηλό προφίλ φαίνεται φαβορί αλλά το 525 ,που το έχω τα τελευταία 10 χρόνια, δεν θα το άλλαζα με το 725. Και είμαι φαν του χαμηλού προφίλ. Το 525 είναι ένα κομμάτι της παράδοσης και σε κάθε του χρήση το αποδεικνύει. Του έκανα σκοπευτικό κοντάκι - όχι μόνο για το σκοπευτήριο - και το χαίρομαι . Εγώ εκεί θα κατέληγα.IMG_20200813_171124.jpg
 
Φιλαράκι και ένα χρόνο να γράφεις το ίδιο έργο θα παίζεται στο μυαλό σου,δεν ξέρω πόσα καιρό κυνηγάς και αν σε συνεπαίρνει αυτό το χόμπι η γράφεις για να περνά η ώρα.μαθε όμως. Το πρώτο όπλο είναι έρωτας μπαίνεις μέσα στο μαγαζί και ανάμεσα από δεκάδες μέσα σε λίγα λεπτά θα ξεχωρίσεις αυτό που θα πάρεις και ας σου έχουν πιπιλισει τα αυτιά 100 άτομα. Είναι σαν μια ωραία γκομενα σε ενθουσιάζει εξωτερικα και από μέσα δεν ξέρεις,και επειδή από ότι καταλαβαίνω δεν έχεις εμπειρία πάρε την ξανθιά.
Ευχαριστώ!
 
To 725 με το χαμηλό προφίλ φαίνεται φαβορί αλλά το 525 ,που το έχω τα τελευταία 10 χρόνια, δεν θα το άλλαζα με το 725. Και είμαι φαν του χαμηλού προφίλ. Το 525 είναι ένα κομμάτι της παράδοσης και σε κάθε του χρήση το αποδεικνύει. Του έκανα σκοπευτικό κοντάκι - όχι μόνο για το σκοπευτήριο - και το χαίρομαι . Εγώ εκεί θα κατέληγα.View attachment 15515
Σε ευχαριστώ πολύ!
 
Εγώ θα σε συμβουλευα να ξεκαθαρίσεις πρώτα εάν θες ποζε η καραμπίνα .Τα ποζε της browning δεν θα σε προδώσουν εύκολα θα έλεγα δεν θα σε προδώσουν ποτέ ,έχουν τρομερό κλείδωμα σαν όπλα όλα ,το 725 έχει από 2600 και το 525 1800 όπως καταλαβαίνεις διαφορές έχουν σαν όπλα ,που όμως εγγύηση και τα δύο έχουν 10 χρόνια ,και επειδή η επόμενη ερώτηση σου θα ειναι αξίζει αυτήν την διαφορά το 725 και λογική ερώτηση θα είναι ,εγώ σου απαντώ εάν έχεις αυτήν την διαφορά των χρημάτων εύκολα ναι αξίζει εάν όχι δεν αξίζει ,εάν το κοντάκι είναι στα μέτρα σου και με τα δύο όπλο θα κάνεις όμορφα κυνήγια και θα έχεις μια χαρά αποτελέσματα .Οι καιροί είναι δύσκολη και περίεργοι και τα χρήματα είτε 1800 είτε 2600 δεν είναι λίγα ,σκέψου και κάτι ακόμα ότι εάν θες κοντάκι άλλο το 1800 θα πάει πάνω από 2000 και το 2600 θα πλησιάσει το 3000 ,οπότε εάν αποφασίσεις για το 725 και δεις ότι θες κοντάκι δες κατευθείαν πόσο πάει με ρυθμιζόμενο που όμως πλέον πας σε βαριά όπλα ,για εμένα το ταβάνι σου στα χρήματα μην το αλλάξεις το 525 είναι ένα τρομερά αξιόπιστο όπλο που δεν έχει βγάλει προβλήματα όπως και στο 2000 δες και το 686 και αυτό πολύ αξιόπιστο όπλο για τα λεφτά του
Σε ευχαριστώ για την όλη βοήθεια φίλε!
 
To 725 με το χαμηλό προφίλ φαίνεται φαβορί αλλά το 525 ,που το έχω τα τελευταία 10 χρόνια, δεν θα το άλλαζα με το 725. Και είμαι φαν του χαμηλού προφίλ. Το 525 είναι ένα κομμάτι της παράδοσης και σε κάθε του χρήση το αποδεικνύει. Του έκανα σκοπευτικό κοντάκι - όχι μόνο για το σκοπευτήριο - και το χαίρομαι . Εγώ εκεί θα κατέληγα.View attachment 15515
Που βρηκες birds eye τακο ρε θυριο!!!!
 
Που βρηκες birds eye τακο ρε θυριο!!!!
Είναι το ένα από τα δύο σετ τάκων που είχα πάρει από Τουρκία, με εκείνο τον περιπετειώδη τρόπο που περιέγραψα στην ενότητα "το ξύλο βγήκε από τον παράδεισο". Το δούλευα στην διάρκεια της καραντίνας και λίγο πριν. Περίπου τρείς μήνες. Αν δεν είχα κι αυτό Τόλη, σε καραντίνα σε χωριό των 12 κατοίκων , θα τα είχα παίξει..

Το άλλο σετ - μιά που είμαστε και στο σωστό τοπικ - σκέφτομαι να αγοράσω μια v3 Remington συνθετική και να κάνω γι αυτήν ξύλινα κοντάκι πάπια. Μόνο που με την 1100g3 που αγόρασα εν τω μεταξύ κόλλησα κι ακόμα το σχέδιο είναι στην εξέλιξη.

Αλήθεια αξίζει να δώσω την 1100g3 για την v3; Η 1100g3 είναι πολύ βαριά - 3700-3800 άδεια - αλλά είναι οπλάρα. Θα ήθελα γνώμες.
 
Είναι το ένα από τα δύο σετ τάκων που είχα πάρει από Τουρκία, με εκείνο τον περιπετειώδη τρόπο που περιέγραψα στην ενότητα "το ξύλο βγήκε από τον παράδεισο". Το δούλευα στην διάρκεια της καραντίνας και λίγο πριν. Περίπου τρείς μήνες. Αν δεν είχα κι αυτό Τόλη, σε καραντίνα σε χωριό των 12 κατοίκων , θα τα είχα παίξει..

Το άλλο σετ - μιά που είμαστε και στο σωστό τοπικ - σκέφτομαι να αγοράσω μια v3 Remington συνθετική και να κάνω γι αυτήν ξύλινα κοντάκι πάπια. Μόνο που με την 1100g3 που αγόρασα εν τω μεταξύ κόλλησα κι ακόμα το σχέδιο είναι στην εξέλιξη.

Αλήθεια αξίζει να δώσω την 1100g3 για την v3; Η 1100g3 είναι πολύ βαριά - 3700-3800 άδεια - αλλά είναι οπλάρα. Θα ήθελα γνώμες.
Αξίζει να δώσεις το πολύ 700 για το v3 ένα ευρώ παραπάνω πεταμένα λεφτά στο λέω γιατί το είχα ένα χρόνο,για καινούργιο πάντα μιλάμε υπερτιμημένα μέχρι εκεί που δεν πάει
 
Έχεις δίκιο, απλά δεν ήθελα να περιορίσω τις απόψεις σας σχετικά με ότι καλύτερο έχετε να προτείνετε. Το ποσό που σκεφτόμουν είναι περίπου 1500 ευρώ. Θεωρώ ότι πάνω από 2000 θα έδινε κάποιος μόνο για ένα ποιοτικό O/U.
Απ οτι διαβασα εισαι νεος κυνηγος,θα ασχοληθεις κυριως με αγριογουρουνο και διαθετεις εως 1500,βαρια 2000 ευρω.Αποψη μου ειναι να πας σε καραμπινα αδρανειας(λογω αγριογουρουνου) ειτε benelli ειτε breda και 71cm κανη για καλυτερο swing.Σε benelli ειναι raffaello black ή powerbore( εαν υπαρχει δυνατοτητα λογω 2000ευρω....ακριβο).Σε breda θα επελεγα titano nickel(για τα λεφτα της τέλεια,ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΚΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΣ).
 
Απ οτι διαβασα εισαι νεος κυνηγος,θα ασχοληθεις κυριως με αγριογουρουνο και διαθετεις εως 1500,βαρια 2000 ευρω.Αποψη μου ειναι να πας σε καραμπινα αδρανειας(λογω αγριογουρουνου) ειτε benelli ειτε breda και 71cm κανη για καλυτερο swing.Σε benelli ειναι raffaello black ή powerbore( εαν υπαρχει δυνατοτητα λογω 2000ευρω....ακριβο).Σε breda θα επελεγα titano nickel(για τα λεφτα της τέλεια,ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΚΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΣ).
Γιατί πιστεύεις ότι είναι καλύτερη η αδράνειας στο αγριογούρουνο;
 
Γιατί πιστεύεις ότι είναι καλύτερη η αδράνειας στο αγριογούρουνο;
Κυριως για 2 λογους.1)στενος αυλος=καλυτερη αποδοση σε μονοβολο 2) μηχανισμος αδρανειας=απλος,αρα τα σκουπιδακια που θα μπουν μεσα στο οπλο δεν θα προκαλεσουν ευκολα εμπλοκες....μαλλον να το πω αλλιως...θα γινουν πιο δυσκολα εμπλοκες απο βρωμιες.
 
Κυριως για 2 λογους.1)στενος αυλος=καλυτερη αποδοση σε μονοβολο 2) μηχανισμος αδρανειας=απλος,αρα τα σκουπιδακια που θα μπουν μεσα στο οπλο δεν θα προκαλεσουν ευκολα εμπλοκες....μαλλον να το πω αλλιως...θα γινουν πιο δυσκολα εμπλοκες απο βρωμιες.
Λεωνιδα να ξεκαθαρισουμε δυο πραγματακια γιατι ετσι ειναι το σωστο........
Αν θελουμε να ριχνουμε μονοβολα μια κανη slug ειναι η λυση........κοντη με ανοικτα σκοπευτικα.........ο αυλος δεν παιζει ρολο στο μολυβι αλλα το τσοκ.
Τα σκουπιδακια μπορουν να προκαλεσουν σε ολα τα οπλα εμπλοκες....ειτε αδρανειας ειτε αεριων.....εξαρταται σε ποια σημεια μπορει να βρεθουν και τι σκουπιδακια θα ειναι.
Και τελος αν θελουμε τη μεγιστη σιγουρια στο κυνηγι αυτο τοτε δεν θα μιλησουμε για καμια καραμπινα.......
 
Είναι το ένα από τα δύο σετ τάκων που είχα πάρει από Τουρκία, με εκείνο τον περιπετειώδη τρόπο που περιέγραψα στην ενότητα "το ξύλο βγήκε από τον παράδεισο". Το δούλευα στην διάρκεια της καραντίνας και λίγο πριν. Περίπου τρείς μήνες. Αν δεν είχα κι αυτό Τόλη, σε καραντίνα σε χωριό των 12 κατοίκων , θα τα είχα παίξει..

Το άλλο σετ - μιά που είμαστε και στο σωστό τοπικ - σκέφτομαι να αγοράσω μια v3 Remington συνθετική και να κάνω γι αυτήν ξύλινα κοντάκι πάπια. Μόνο που με την 1100g3 που αγόρασα εν τω μεταξύ κόλλησα κι ακόμα το σχέδιο είναι στην εξέλιξη.

Αλήθεια αξίζει να δώσω την 1100g3 για την v3; Η 1100g3 είναι πολύ βαριά - 3700-3800 άδεια - αλλά είναι οπλάρα. Θα ήθελα γνώμες.
Ρε θυριο αυτο εσυ το ξερεις το κοντακι στο δικανο μονος σου το εκανες?
 
Αξίζει να δώσεις το πολύ 700 για το v3 ένα ευρώ παραπάνω πεταμένα λεφτά στο λέω γιατί το είχα ένα χρόνο,για καινούργιο πάντα μιλάμε υπερτιμημένα μέχρι εκεί που δεν πάει
Καταλαβα βαλανε τα μηχανιματα να κοβουνε στο τερμα να βγαινει παραγωγη και η πιοτητα πηγε περιπατο
 
Λεωνιδα να ξεκαθαρισουμε δυο πραγματακια γιατι ετσι ειναι το σωστο........
Αν θελουμε να ριχνουμε μονοβολα μια κανη slug ειναι η λυση........κοντη με ανοικτα σκοπευτικα.........ο αυλος δεν παιζει ρολο στο μολυβι αλλα το τσοκ.
Τα σκουπιδακια μπορουν να προκαλεσουν σε ολα τα οπλα εμπλοκες....ειτε αδρανειας ειτε αεριων.....εξαρταται σε ποια σημεια μπορει να βρεθουν και τι σκουπιδακια θα ειναι.
Και τελος αν θελουμε τη μεγιστη σιγουρια στο κυνηγι αυτο τοτε δεν θα μιλησουμε για καμια καραμπινα.......
Δισκανδαλλο δικανο με ανοιχτα σκοπευτικα ποζε μονο οι μερακληδες γαλλοι κουβαλανε
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top